Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. M. B. EERDMANS, L. VAN DER FEER, 1908, No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. Zondag 17 Mei. Uit de Raadszaal. Concurreerende prijzen. BOLSWARD. Speciaal adres voor Fotografie VOOR den heer J. de Boer Samen - 150,999,875 A-- Vergadering op Donderdag 14 Mei 1908. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van~dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I die toch t ien Ruimst gesorteerd Magazijn hit ter plaatse. Aanbevelend, van het te stellen 6. vrije- eenige Royaards. van den Samen - 153,131,09 De uitgaven beliepen op den vorigen dienst f 133,591,685 H v tegenw. - 17,408,19 B. en. W. stellen voor thans tot benoe ming over te gaan. De schoolopziener heeft zich met deze sollicitatie en aanbeveling ver- eenigd, hoewel eP slechts één sollicitant is. De benoeming zal dan ingaan met 1 Juli, het onderwijs gegeven worden in de Gym- nastiekschoo! van het Weeshuis, waarvan ook de aanwezige toestellen gebruikt mogen worden. Het salaris bedraagt f 600, maar de onderwijzer mag ook onderwijs geven aan de vereenigingen en tevens aan de leerlingen der bijzondere scholen tegen door B. en W. te stellen tarief. De heer G. H. Sutherland Royaards werd met 12 st. benoemd, 1 briefje 7Behandeling van heeren J. K. Hettinga Groote Markt BOLSWARD. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 EXTRA AANBIEDING. neT plan van geruieëiiing' teil TTëiföéV' verbouw der Gasfabriek. B. en W. stellen voor dit jaar f 47,000 te leenen tegen 4 pCt. bij openbare inschrijving, de overige f 46,000 is een volgend jaar pas noodig. De lee- ning voor dit jaar te splitsen in 94 aan- deelen a f 500, de aflossing voorloopig te bepalen op f 2000 per jaar en na 1926 op f 2500 jaarlijks. De Voorzitter wenscht bij het einde der vergadering op dit voorstel terug te komen. m. Een missive van heeren Voogden van het Alg. Armenhuis, waarin zij te kennen geven, dat zij met verontwaardiging kennis hebben genomen van de woorden des Voor zitters, toen deze den 19 Maart zich uitliet alsof de Voogden het er op schenen toe te leggen door de late inzending der staten van af- en overschrijving, dat hij voor den raad een afzonderlijke vergadering moest beleggen om de rekening voor 1 April te kunnen vaststellen. Zij weten niet dat er een termijn is vastgesteld voor de indiening dezer staten en verzoeken, wijl zij dus* geen verzuim pleegden, dat de Voorzitter de gesproken woorden in het openbaar terug zal nemen. De Voorzitter. Naar aanleiding van dit schrijven wensch ik te antwoorden, al zij het dat dit misschien opnieuw de veront waardiging van heeren Voogden kan wekken, wijl het schijnt dat zij het woord beleediging parallel meenen te zijn met het wijzen op een verzuim. De missive van heeren Voogden heeft ook mijne verbazing gewekt, want zij schijnen hun reglement niet te kennen of er een minder juiste opvatting van te hebben. Een art. van het reglement schrijft voor, dat in het eerste kwartaal rekening en verant woording moet worden gedaan. Hieraan nu behoort de af- en overschrijving der staten vooraf te gaan, die door den raad moet zijn de gastheeren en of niet aan deel te nemen. Wil de heer Rosier persoonlijk Heeren Voogden dat ver zoek doen, het staat hem vrij, ook om een ander uur te bepalen, maar voor mij bestaat daartoe geen aanleiding en ik ben er dan ook niet toe bereid. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van Burg, en Weth. tot onderhandsche verhuring van grasgewas van den trekweg van Krommezijl tot IVaekenserzet. Burg, en Weth. deelen mee, dat de open bare verpachting geen bevredigend resultaat opleverde. Eerst kon f 47 toen f 57 besomd worden. Nu is van O. Jousma te Wommels een aanbieding ingekomen om voor 5 jaren te pachten tegen f 68 per jaar. B. en W. vinden dit een billijke huursom en stellen voor het daarvoor onderbands te gunnen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Benoeming van een onderwijzer in de en ordeoefeningen en der gymnastiek, sollicitant de heer G. H. Sutherland mij onbegrijpelijk voor. Is de gemeente, of eigenlijk de gemeenschap, niet verplicht te voorzien in de werkeloosheid? Mij dunkt dat er wel wat mag gedaan worden voor menschen, die geen werk hebben en 1 werken willen, maar dan behoort het geen waardeloos werk te zijn. De stelling van den heer Boersma begrijp ik niet. De heer Cuperus. De bedoeling van den voorsteller dezer motie zal wel goed zijn, doch wat hij nu aanbeveelt is eigenlijk theorie. In de laatste jarpn werd er telkens op ge wezen om een meer productief werk te vinden en als dit er te vinden was, zou het zeker al lang in toepassing zijn gebracht. Ik had liever gezien dat de voorsteller der motie zelf met een voorstel was gekomen, want nu blijft het de vraag of B. en W. de opdracht wel accepteeren. Ik zou den voorsteller dezer motie wel in overweging geven deze in te trekken en met een eigen voorstel te komen. De heer Eerdmans. Ook ik kan met deze motie niet meegaan. Werkverschaffing is geen werk waar het om winst gaat, ’t is hier o,m het werk te doen. De werklieden krijgen hun loon, evengoed als bij de industrie. Of daar winst of verlies behaald wordt, toch w-ordt immers het loon uitbetaald dat verdiend is, en zoo is het ook te beschouwen bij deze werkinrichting. De winstgevende bedrijven zijn dat moet men in het oog houden alreeds door particulieren aangevat. Met den heer Cuperus zeg ik ook, als de voorsteller een uitgewerkt plan had ingediend, kon men het overwegen, nu kan ook ik met de motie niet meegaan. De heer Vis. Naar aanleiding van het gesprokene blijft toch nu de vraag of het werk niet meer productief kan gemaakt worden ,en met de wenschelijkheid er van is ieder het wel eens. Dit is het grootste deel van de motie. Als men deze wijzigt en B. en W. opdraagt met de commissie der werkverschaf fing in overleg te treden, dan kan dit wellicht tot een beter resultaat leiden, waarom ik die motie zou willen wijzigen in dien zin. De Voorzitter. Wat u daar voorstelt, kan in geen geval. Alleen de heer Rosier kan die motie wijzigen of geheel of gedeeltelijk intrekken. Wil deze dat doen, dan kan het in de volgende vergadering behandeld worden. En wat de motie zelf aangaat, de kwestie is al van jaren. De heer Rosier geeft hoog op van de waardigheid van den werkman, doch hij is niet de eenige, ook wij hebben achting voor den werkenden stand en ook wij willen ze helpen als de nood dreigt, wetende dat het niet hunne schuld is dat ze werkeloos zijn, maar zulks aan de omstandigheden is te wijten. Maar er zijn er ook bij van die individuen, die niet waard zijn, dat ze ge holpen worden, die in den goeden tijd hun geld in de kroeg brengen inplaats van er hun gezin mee te onderhouden en er een spaarduitje van op te leggen. Onder de hoogere standen zijn wel dieniets beteekenen, doch daaronder zijn ook die werken al zij het meer met hun hoofd, doch dat wordt soms als van geen beteekenis be schouwd. Ook bij de werklieden heerscht soms een groote fout. Men kan wel hoog opgeven van die „arme werklieden” doch ’t is een geregeld verschijnsel, dat dezelfde personen zich aanmelden bij de werkverschaffing, daar om de warme kachel de croniek van den dag behandelen onder het pluiswerk. Ik bedoel hiermee niet de ouden van dagen, maar reken tot de onwaardigen wel, die jonge mannen, die hun geld en verdienste opmaken en soms nog in ’t krijt staan bij den kroeg houder. Er zijn onder de werklieden velen die edel en braaf zijn evengoed als onder de hoogere standen maar er zijn ook, die geregeld hun toevlucht nemen tot en steunen op hulp. Het percentage van werkeloosheid was den vorigen winter hier niet groot, de goede werklieden konden haast altoos aanslag vinden. Ik breng hulde aan hen, die pogen het drankmisbruik tegen te gaan, maar meen toch, dat onder de werkers der werkverschaf fing goede klanten zijn van den adressant, die zoo pas zijn vergunningsrecht lager wilde hebben. Dit is mijn persoonlijke opinie. De heer Rosier. De Voorzitter moet wel in den waan verkeeren dat ik alle arbeiders even hoog acht. Ik heb toch gezegd: „zij die eer en eigenwaarde bezitten”. De Voor zitter moet toch van mij, die Voorzitter ben del vereeniging tot afschaffing van alcoholische worden goedgekeurd. Nu zijn in 1907 den 20 Maart die staten ingediend en werden den 21 Maart in de gehouden vergadering urgent verklaard en behandeld. In 1908 zijn ze 17 Maart ingekomen en toevallig was den 19 Maart nog een raadsvergadering en werd weer na verleende urgentie dit punt behandeld. Wilde de Raad de gewoonte, om in een vergadering die staten aan te bieden om ze daarna in een volgende vergadering te behandelen, handhaven, dan kon de rekening vóór 1 April niet afgesloten worden en waren dus boekhouder en penningmeester in mora. Het is dus de bereidwilligheid van den raad geweest, dat men die administratie niet voor een verzuim heeft geplaatst, en ik beu dus niet geneigd de gesproken woorden in te trekken, integendeel betreur ik het dat heeren Armvoogden zoo weinig met hun eigen reglement op de hoogte schijnen te zijn. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Procesverbaal van kasverificatie over hel le kwartaal 1908. De ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst f 132,265,915 u u tegenw. ,z - 20,865,175 was blanco. het adres van de en A. Vis, om een ijzeren hek te plaatsen op de stoep langs hunne huizen, met advies van Burg, en Weth. B. en W. adviseeren dat tegen het inwil ligen van het verzoek bij hen geen bezwaren bestaan, mits de uitvoering naar genoegen is, waarom teekeuing vooraf geëischt wordt en alles ten genoegen van den gemeente-architect wordt gemaakt en onderhouden. De heer Keikes vraagt of die stoepen bij de huizen behooren of het eigendom der ge meente zijn, althans wat den grond betreft? De Voorzitter licht in, dat stoep en grond particulier eigendom zijn. Met algemeene stemmen het verzoek inge- wiliigd. De heer Vis stemde niet mee. 8. Behandeling van de motie van den heer J. Rosier Lz. in zake de Stadswerk inrichting. De heer Rosier. Ik heb de motie in de vorige vergadering ingediend, wijl het mijn aandacht heeft getrokken, dat de som welke bij die werkverschaffing toegelegd móet worden grooter is' dan het loon dat werd uitgekeerd. Nu heeft wel de heer v. d. Meer toen gezegd, dat ik geen nieuws vertelde, maar iets nieuws te brengen was ook mijn bedoeling niet zoo zeer. Ik meen, dat wel eens mag herhaald worden wat minder goed of verkeerd is. Ook de Voorzitter zeide, dat deze werkverschaf fing eigenlijk een zeker soort van bedeeling is, maar dan vind ik het noodig dat men er een anderen vorm aan geeft. De arbeiders, die ik hoogacht als zij zooveel waardigheid en eergevoel bezitten, dat zij niet de hand willen ophouden om een gave te ontvangen, willen zeer gaarne door arbeid voorzien in de behoeften van hun gezin, doch dan wordt op deze manier de werkverschaffing voor hen een vernedering. Ik wil daarom wel in over weging geven om wat beters te zoeken. Vroeger is ook hier het vlasbraken uitgevoerd, en dat was toen een ondankbaar en ook ongezond werk door het vele stof, maar nu er nieuwe braakmachiuetjes zijn, kan een werkman daarmee met een korten werktijd wel een gulden per dag verdienen. Ik zou dat dus ook voor den a.s. winter hier wel willen aanbevelen, want dan behoeven ze niet met een rijksdaalder per week toe te komen, doch kunnen ze vijf a zes gulden per week ver dienen en verrichten ze iets dat productief kan zijn. De Voorzitter. De heer Rosier opent daar een helder verschiet voor ons, doch ik vrees, dat zijne voorspiegeling wel een illusie zal blijken te zijn. Met weinig werkduur veel verdienen, daar ben ik nog zoo maar niet van overtuigd, hoewel men'een onderzoek kan instellen. De heer Boersma. Ik heb mij in de vorige vergadering voor de urgentie verklaard en wensch nu niet te spreken over de toevoeging, maar wel over de motie zelf. Ik stem toe dat het wenschelijk is, de werkverschaffing meer productief te maken, maar dat men daarbij rekening dient te houden, niet met een of anderen tak van industrie te gaan concurreeren. De industrie heeft tegenwoordig al groote concurrentie en ik meen dat de gemeente daarin niet mag meedoen, ik kan deze motie daarom niet steunen. De heer Rosier. De Voorzitter spreekt van illusie en ’t kan mogelijk zijn dat het niet zoo schitterend is als men mij heeft ingelicht, maar ik was te Holwerd en daar verdienden de arbeiders met weinig werkuren toch zeer gemakkelijk f 1 per dag en één was’ er die had de machine van de Leeuwarder tentoonstelling en verdiende daarmee 11 a 12 gulden, maar die werkte meer uren per dag. En wat den heer Boersma betreft, die komt Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een telegram van dankbetuiging voor de gezonden felicitatie met den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik. b. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het kohier van hoofde- lijken omslag. c. Idem, houdende goedkeuring besluit om een onderwijzer aan voor de Gymnastiek. d. Een missive van net georuiK. Volg slechts de gebruiksaan- wijzing op den omslag, en Sunlight I zal het overige wel doen. ons uit, dat Saldo in kas f 2,131,215 Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbieding van het verslag toestand der gemeente over 1907. B. en W. hebben de eer het bij art. 182 der gemeentewet voorgeschreven verslag van den toestand der Gemeente aan te bieden. Dit zal bij de leden van den raad circu- leeren. 3. Vaststelling van de schoolgeldkohieren over het le kwartaal 1908. Het kohier van school no. I bedraagt f 258,35, dat van de school voor m. u. 1. o. f 332,25. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Vaststelling van de rekening van het Algemeen Stads-Armenhuis over 1907, met rapport der Commissie. De Commissie, welke deze rekening heeft onderzocht, had geene op of aanmerkingen en stelt voor de rekening van den penning meester en den boekhouder goed te keuren, de laatste met een ontvangst en uitgaaf beide ter somma van f 13,885,56. De heer Rosier. Ik heb een kleine aan merking, niet op de rekening, maar ik zou wel willen dat de commissie van onderzoek op een later uur daarmee begon, bijv, ’s avonds 6 uur dan kon dat werk best afloopen, en dat er dan geen diner bij was. Ik acht niet diner gehouden wordt, de met schaarsche hand voor het diner kunnen noodig dat er een armen worden soms bedeeld en de gelden beter besteed worden. De Voorzitter. Ik moet den heer Rosier opmerken, dat ik daarin niet kan treden. Heeren Armvoogden noodigen ’t staat ons vrij er al Bolswardsche Courant 511 Mi MMschaum. PIJPEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1