lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. MIIMAAM©. i Catz B 1908. 47ste Jaargang. No. 41. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 21 Mei. de FLJ? VOOR "Il arbeider op Valt Voeg de delen aanéén en maak vader Gescheiden, zijt poosje inruk-’ De man, die Ws. BINNENLAND. Der fit nou, ha wille De kimmen dy tille, Nij Ijócht en nij libben oertrillet it mêd! Nij Ijocht bringt syn gloede, JNij hbben syn groede, En alles hwet slommet üntjout him nou rêd. van jong leven, blij herdenken, in i|. De Maitiid is kommen! Nou bloeije de blommen En wrotte ut it grêf, dêr ’t de hjerst hjar [yn smiet. De winter fortige, De südbernkes sige Oer ’t ryk, dat de aid Noarman yn swym [dodde. liet. uw hard [verleden, en het gebroken oog die in ’t kamp den zwaren [doodstrijd streden, Het daar vergoten bloed is thans ook nog [niet droog! maak u toch sterk, Zoo zingt een onzer Eriesche dichters, Jan fen ’e Gaestmar. E,n wonder als daarbuiten alles groeit en bloeit, dan begint in menig menschenhart ook iets wakker te worden. Als bloem en zitten om de zoo vol niet leed en smarte... maar toch is er zalige herinnering aan zooveel genoten levensvreugde. En ouders en kinderen danken God voor den grooten zegen. Mei, lentemaand, maand groei en bloei,- maand van ook van weemoedig terugzien. durf ik nog niet doordenken. Nu, we zullen maar afwachten, wat ons later beschoren zal zijn, altijd met de troostrijke gedachte, dat de keus van al of niet meedoen toch ten slotte aan onszelf blijft. Der kinderen geween Der vrouwen, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Wondere maand, de Mei. Een der mooiste van het twaalftal broers en zusters, dat het jaar vormt, Lentemaand. Voorjaar, alles groeit en bloeit. Natuur, ontwaakt uit langen winterslaap, heeft het nieuwe lichtgroene lentekleed aangetogen, gegarneerd met witte- en licht rose bloesems. Zon en vocht beijveren zich om blad en knop en halmpje te doen opkomen uit de donkere aarde, ’t is alles weelde van kleur en tint. Schoon, wonderschoon is de maand Mei. ring blijft en de vooruitzichten ook voor dit jaar ver van rooskleurig zijn. De //Onder de streep-schrijver”, van ’t Algem. Handelsblad schrijft: z/ Afrika waak op Geïnspireerd door de plannen, om van Zuid-Afrika één geheel te maken, uit zich in De Volksstem een Zuid-Afrikaansch dichter aldus: Op! Afrika, waak op! Gedenk Een globetrotter, die in 1900 van Weenen vertrok om de wereld rond te’reizen, met vrouw en kind, die beiden in een door hem te duwen kruiwagen gezeten waren, is teruggekeerd. Hij verdiende aldus 10,000 gulden. Zijn vrouw is hij onderweg echter kwijt geraakt. De berichten zijn onduidelijk of dit opzettelijk geschiedde, of bij ongeluk, u het dan zó zwaar De dageraad gloort Verdeeldheid Zoo is het. ’t Zij twee harten elkaar vonden in buthós of salon, ’t zij hij en zij elkoar metten de jouns op ’e diik, of njonken het hüs, yn ’t hóf, under de beamen, of onder toezicht eener chaperone mochten keuvelen in een gezellige kamer, hij heeft haar op zijne wijze om den eersten kus ge vraagd (misschien dien ook wel zonder per missie genomen). En ziet als ’t Mei geworden is, dan worden al die zielen gloeiend aaneen gesmeed, om te zijn twee harten één slag, één in vreugd en leed. Dan komt de vlag op het dak. Bruiloft- vieren wordt schering en inslag. De ambte naar van den Burg. Stand heeft dagwerk en de nachtrust wordt verstoord door huiswaarts keerende feestgangers. De een gaat anders ter trouwzaal dan de andere. Hier in statie, met in gala gekleede inviteé’s, gezeten in door geuniformde koetsiers gereden equipages, daar, o zoo eenvoudig, loopende naar het gemèentehuis, vóórstap vooraan, ’t paar gearmd, moeders, vaders en ander gevolg in bonte rij op een afstand daar achter. Hier wordt schitterend feest gevierd, in versierde zaal, aan rijk voorzienen disch; getoost op hoogen toon, Getoost met champie fine, terwijl het feestlokaal ruischt van snaren spel en jubelzang. Daar brilloft, op ouden trant, in ruim gemaakte kamer, hij en zij onder den spiegel, drinkende uit versierde kelken den volks drank, ,/oprjuchte boerejongens”. En zingen van //lang zullen ze leven” en spelletjes doen, en eens even een dansje in gang of in bleek. Maar toch alles ter eere van een jong paar, dat vol moed samen den levensweg zal bewandelen. Wat al plannen, wat al vooruitzichten, wat al voornemens. En goede De papegaai. In de damesmodewereld heeft de papegaai nooit in een goed blaadje gestaan. //Zoo bont als een papegaai” was nooit een lofspraak op den goeden smaak van de draagster der aldus beschreven kleeding. Op het oogenblik dwingt de mode ons, in dit opzicht ons oordeel te wijzigen, op straffe van //ouderwetsch” genoemd te worden. Te Parijs is het rijk van den papegaai, die brutaalweg plaats neemt op de liefste hoofdjes. En geen zedig grijs of effen groen vogeltje, neen, de mooiste, schitterendste exem plaren van hun soort genieten de voorkeur. Vooral de prachtige Braziliaansche Ara, wiens uitgespreide vleugels prijken met alle gloeiende kleuren van het palet, plaatst zich met zijn langen staart (wij doen het voor geen veertje minder alspf hij er thuis hoort, op den hoed, twintig, vijf-en-twintig centimeters buiten den rand uitstekend, tot groot onge rief van de draagster en haar buren. De oogen der laatsten loopen gevaar bij elke plotselinge beweging der eigenares van den hoed, die zichzelf elke gemakkelijke houding in het rijtuig moet ontzeggen, daar achterover leunen onherroepelijk den vogel zou bescha digen... Maar zoo wil de mode het. En het bewustzijn dat men chic is, helpt over heel wat ongemakken heen. Wie weet of we later geen fazanten krijgen in plaats van papegaaien, en of die op hun beurt niet vervangen zullen worden door kalkoenen of pauwen. Tot gieren en adelaars en grijs vadertje ’t hoofdeind der hen henen mee aan. verhalen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. - Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vrage u Als dan hen, die eens den liefdeband knoopten, dan trilt het hart van blijde dankbaarheid. Ziet oud moedertje nog eens weer aan tafel, kinders en kleinkinders om geschaard. Vriend en gebuur zit En als dan de oudjes eens gaan van zalles wat hen wedervoer in die jaren, als nog eens worden herdacht de velen, die toen ook zoo jong en zoo levenslustig waren, en nu reeds lang heengegaan, dan luisteren de kinders vol eerbied. Ja vader en moeder ging het niet steeds voor den wind, ziekte trad de woning binnen, dood <1 f 1,-1 dreigde, kommer bleef niet gespaard, ook die Liebe aufgegangen. Im wunderschönen Mouat Mai, als alle Vogel sangen, Da hab’ ich ihr gestanden mein Sehnen und Verlangen. Voeg de delen aanéén en De dageraad gloort en wacht op uw werk. Op! Afrika, op! Verdeeld, moet g’eeuwig [zwoegen, Gij kunt geen nasie zijn, als vreemde is [uw broer; de handen saam [te voegen Kapenaar en [Boer u toch [sterk, en wacht op uw werk. was de vloek der Afrikaanse [landen steeds uws vijands [grote leus; en blijft gij was in zijne [handen, Verénigd Afrika maakt dwergen tot een [reus Voeg de delen aanéén en maak u toch [sterk, De dageraad gloort en wacht op uw werk. Op! Afrika, op! Tans hebt gij te beslissen Of, in de toekomst, gij, de meester zijt of [knecht. De zwarigheên op zijHij telt geen hinder nissen, zijn of niet zijn” vecht. Voeg de délen aanéén en maak u toch sterk, De dageraad gloort en wacht op uw werk. //Verdeel en heers!” was Van Trans Oranje’s zoon, van wenschen en zegenbeden en raadgevingen Wat zal het worden voor die twee? waakt werd. Namelijk door een klompen. Eenigen tijd daarna werd gemeld, dat het aantal parkwachters zou worden uitgebreid, zoodat men toen mocht verwachten, dat de arbeider-schildwacht op klompen, spoedig tot ’t verleden zou behooren. Niets is er echter veranderd. Er zijn geen nieuwe parkwachters bijgekomen en nog steeds wordt het Paleis ’t Loo, het uitverkoren verblijf van H. M., bij nacht bewaakt door een arbeider gekleed in een uniform en ge wapend als een nachtwacht uit het jaar nul. Al naar gelang van 't weer of de tempe ratuur steken ’s mans onderdanen in ’n paar klompen of een paar schoenen. Ook het neus- warmertje ontbreekt niet. De autoriteit, onder wie de bewaking van het Paleis ressorteert, schijnt het singuliere van een dusdanige bewaking niet in te zien. Bij dag surveilleert voor ’t Paleis een adj udant-onderoflicier-parkwachter, in nette uniform, voor ’t hek bovendien staat voor den ingang van ’t personeel een oud-onder- oflicier-portier, eveneens in nette uniform en beiden gewapend met een moderne sabel. Overdag is de bewaking van ’t Paleis dan ook in all.e deelen correct en kan men gerust zijnde menschen die daarvoor aangewezen zijn, zijn allen kranige, flinke oud-krijgers, de borst versierd soms met het hoogste eere-metaal. Waarom dan een zoo gewichtige dienst als de bewaking van de woning van onze geliefde Vorstin, bij nacht opgedragen aan een boerenarbeider, die, misschien trouw tot in den dood, zich geen denkbeeld kan vormen welke hooge belangen hem voor fl.25 per nacht worden toevertrouwd. Toen voor een paar jaren eenige Engelsche officieren bij H. M. de Koningin genoodigd waren, waren de parkwachters ’s avonds zelf met het zaakje verlegen en lieten ze den klompenschutter nog maar een ken, totdat de gasten weg waren. Toen onlangs Prins Hendrik van een zijner avondwandelingen huiswaarts keerde, kon Z. K. H. een glimlach niet onderdrukken, toen hij zoo’n bewaker in krijgshaftige houding met de koppelplaat onder den rechterarm voor ’t hek zag staan. Is ’t wonder? Smeden-patroons. Door den Bond van Smeden-Patroons in Nederland is een adres aan de Regeering verzonden, waarin hij verzoekt in aanmerking te komem voor eene Staats-subsidie. In de redenen daarvoor geeft hij' te kennen, dat het grof-, hoef-, huis-, kachel-, kunst- en land- bouwsmidsbedrijf door de bestaande ambacht scholen niet voldoende is gebaat. Dat de vorming tot smidsgezel, met uitzondering van in de provincie Drente en in enkele inrichtingen in andere streken van Nederland, zoo goed als stelselloos is en dat de bond hierin verandering wenscht te brengen, door zijn leden, die hiervoor in aanmerking wen schen en kunnen komen, contractueel te verplichten, tot het verstrekken van deugdelijk werkplaats-vakonderricht en zorg te dragen, dat de leerlingen het herhaliugs- vooral teekenonderwijs trouw bijwonen. Met het plaatsen van leerlingen is de bond reeds begonnen; het plan bestaat per 1 Jan. 1909 een vijftigtal leerlingen te plaatsen en hiermede voort te gaan, teneinde in het gebrek aan voldoende geoefende werkkrachten, voornamelijk op het platteland, te voorzien. Fruit-vooruitzichlen in de Betuwe. Behoudens bijzondere omstandigheden zijn de fruitvooruitzichten in de Betuwe zeer gunstig. Voor zoover het zich thans laat aanzien, zal er een groot gewas kompn van kersen, kruis-, zwarte* en roodé bessen, als mede van eenige soorten peren en aardap pelen en tevens van Engelsche krozen en andere pruim-soorten, In tegenstelling met vroeger verspreide betichten, als zouden de nachtvorsten veel schade aan de vruchtboomen hebben toege bracht, diene het bovenstaande. De gunstige weersgesteldheid der laatste dagen, komt alles zeer ten goede. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld dat er wel veel geep en ook steur en pan haring gevangen wordt, doch de vangst van ansjovis - waarop het voor de visschers eigenlijk aldaar aankomt nog uiterst ge- 25-Jarige Echtvereeniging van en Hunne dankbare kinderen. Niet allen, die zoo vol blijden moed in ’t huwelijksbootje stapten, is het gegeven het zilveren jubelfeest te mogen vieren. De feestzang is zoo ras verstomd... het leven is gekomen met moeiten en bezwaren met zorg en strijd, met ziekte... met dood. En de weduwe in het kleed der rouwe, die op het graf van haar overleden echtgenoot bloemen neerlegt, is het sprekend bewijs van de broosheid van alles wat de aarde geeft, de man, opziende naar een portretje op zijn werktafel, lijstje getooid met een vergeet- me-nietje, zou u kunnen vertellen van schrij nend leed, van vervlogen geluk. En het weeskind, als het daarhenen gaat in zijn zwarte kleedje ’t vraagt niet naar vader en moeder, maar o, als wij eens mochten weten waaraan telkens en telkens weer gedacht wordt.. O, dan is het leven zoo droevig, teleurstelling. Maar als een kwart eeuw verliep sedert den trouwdag en vader en moeder beiden nog leven dan komen de kinders van heinde en verre te zamen in het oude tehuis, om met elkander dat heugelijk feit te gedenken. Dan is ’t feest, groot feest. O, wat is er dan reden tot dankbaarheid. En dan 30 jaar en 40 en 50. nog geen is heengegaan van Workum, 18 Mei. Het grootste getal vis schers, die voorbereidende werkzaamheden hadden verricht, om, zoodra de vischjes in de Zuiderzee aangekomen waren, met visschen te beginnen, zijn teleurgesteld. Dag aan dag wordt gewacht op gunstige berichten uit naburige zeeplaatsen, doch niets wordt ver nomen dat het sein aangeeft om te beginnen. Wel werden enkele duizenden gevangen, doch dat zijn over het geheel weinigen. Ook wordt gemeld dat de visch bizonder groot van stuk is, zoodat de mazen van het voorhanden vischtuig te klein zijn en vangen ónmogelijk maakt. Om nieuwe netten aan te schaffen, daarvoor zijn de vooruitzichten minder roos kleurig, zoodat het meerendeel zonder ver dienste is. Beroepsvisschers trachten door botvisschen of anderszins in hun onderhoud te voorzien, terwijl de overigen alle werkzaamheden aan pakken, welke te krijgen zijn. Leveranciers die velen hebben geholpen aan netten, touwwerk enz., terwijl aan enkelen al een voorschot is verleend op de goede vangst, zijn evenzeer tot wachten verplicht, altijd op afbetaling. Ook dit blijft op deze manier achterwege, zoodat de schade zich niet alléén bij het visschersbedrijf bepaalt. Gelukkig dat de werkzaamheden bij den boer spoedig beginnen, anders zag het er treurig voor hen uit. Over de bewaking van ’t paleis het Loo schrijft men uit Apeldoorn aan de Zw. Cl. Geruimen tijd geleden is er in de pers op gewezen, op welk een ten eenenmale onvol doende wijze het Paleis ’t Loo bij naoht be- Bolswardsclie Courant CATZ 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1