Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r i I J 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 43. .1 15 Donderdag 28 Mei. Voor het Kantongerecht. 4 VOOR ml lil Afzonderlijke idem. I 10 die hem daarna verbaliseerde. L - 12. 12 12 11 12 12 was hulp bijna n n z/ 2 ml. ook 50. f 1 of 1 d. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. een melkwagen in Bekl. is aanwezig ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. I 3 April f 8 of 4 d. A. M., Hindeloopen 5 P. O., Kimswerd A. de J., Koudum J. G., Hartwerd P. D., Makkum D. v. d. L., n K. L., Welsrijp D, T„ Wommels IQ woonplaats, den dag der bekeuring eisch even melden T. B., Workum idem. f 5 of 4 d idem. 53. van Eisch f 3 of 2 dagen. v. d. B. te Kimswerd liep 12 bouwland, dat met aardappelen Eisch f 5 of 3 dagen. was 11 April l van Schiedam en ver- Eisch 3 dagen hechtenis. f 5 of 4 d. idem, idem. 2 ml. idem. f 3 of 7 d. tuchtschool. u f 5 of 4 d. h idem. Zitting van Vrijdag 22 Mei 1908. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Gaasterland, 25 Mei. De visscherij achter onze kust mislukt tot heden totaal. Voor- jaarspaling is bijna niet gevangen men vermoedt dat ze reeds „door” is en de ansjovisteelt schijnt op niets te zullen uit- loopen. Verschillende visschers houden zich thans bezig met geepzegenvisscherij, een bedrijf, dat hoofdzakelijk bij nacht uitgeoefend wordt. De uitkomsten waren in de laatste dagen bevredigend (prijs f2,75 a f3 per tal,) maar deze vangst is een bijzaak en dus niet van overwegenden invloed op den einduitslag der zee visscherij. 10 April f5 of 4 d. 12 12 5 7 5 7 7 u f 10 of 4 d. u u n n n u u u de eizoekers zullen wij ook Naar men mededeelt wordt de ansjovis, die hier op zich wachten laat, gevangen aan de Spaansche kust werwaarts 3 visschers uit Lemmer zijn vertrokken, om hunne diensten te verleenen. Nadere berichten ziet men te gemoet. Apeldoorn, 26 Mei. Als het kalf ver dronken is, dempt men den put. De brieven besteller, die na overdag zijn dienst gedaan te hebben, ’s nachts in het postkantoor sliep, waarvoor hij een toelage ontving, moet thans ’s nachts waken, en kan overdag rusten. Men weet, dat hij van d“ -!-‘- vernomen heeft, zoo vast sliep h(j. 20 20 20 de orde dat U. W. te Bolsward den 6 April met kruiwagen op de klinkersteenen reed in de keien te houden. Eisch f 3 47. J. K. te Workum reed 19 April met zijn hondenequipage door de stad en zat op de kar in plaats van er bij te loopen. Eisch f 5 of 4 dagen. 48. W. A. te Hijdaard zelfden dag des avonds een wagen zonder licht. Eisch f 3 of 2 dagen. 49. J, de N. te Ruigelollum had dien avond geen licht branden op zijn schip, en voor hem luidt de eisch f 3 of 2 dagen. A. T. te Rien was 19 April dronken. Eisch f 15 of 3 dagen. 51. N. 8. te Bolsward schreeuwde op de Groote Dijlakker ’s avonds zoo hard, dat de politie er geen genoegen mee kon nemen. Eisch f 3 of 2 dagen. 52. D. B.S. B.J. B. en 8. B. allen te Bolsward, een vader met 3 zoons, werden allen in den nacht van 19 op 20 April bekeurd wegens burengerucht. Alleen de laatste bekl. is er en zegt dat hij en ook zijn vader niet hebben meegedaan aan de druktemakerij. Er waren wel 4 man, en twee er van loopen vrij uit, terwijl hij en zijn vader, die beiden van ’t bed opstonden om de twee broers te kalmeeren, en binnen te loodsen, nu ook bekeurd zijn. De politie vertelt het wat anders. Er waren 4 mannen, die toen 2 agenten op de Stoombootkade surveilleerden het brugje naar de Gleibakkerij overgingen. Kort daarop hoorden zij geluiden en gillen en zij kwamen nu eens zien wat er aan de hand was. De 4 personen gingen nu over de helling het andere bruggetje weer over, maar toen de politie hen daarop waarschuwde om rustig naar huis te gaan, werd er door twee aan voldaan. De twee anderen gingen schreeuwen en schelden en toen ze allengs weer voor hun woning aankwamen, waren ook de vader en nog een jongere broer er bij, en alle vier begonnen nu met het de beambten kwalijk te nemen, dat zij tot rust aanmaanden. De hier aanwezige heeft ook wel degelijk mee gedaan en sloeg nog herhaaldelijk met een stok of eigenlijk een kruk op het hekje. Beklaagde ontkent dit alles, hij was van ’t van bed gekomen om zijn broers binnen te laten. De eisch is elk f 3 of 2 dagen. G. B. te Arum heeft in den nacht 20 op 21 April ook burengerecht ge maakt. De eisch is ook voor hem f 3 of 2 dagen. 54. M. V. te Pingjum heeft 29 April te Witmarsum een kar met 2 honden be spannen, een tijdje onbeheerd opdenpublieken weg laten staan. Eisch f 3 of 2 dagen. 55. A. 8. te Drachten en W. M. te Ylst zijn 2 schippers die verzuimden de voor geschreven lichten bij nacht op hun schip te branden. Eisch elk f 3 of 2 dagen. 56. R. W. te Bolsward werd 26 April op ’t Kleinzand bekeurd wegens dronkenschap. Eisch f 5 of 3 dagen. 57. D. W. te Schettens had 28 April bij Longerhouw een hond onder de kar, welke niet voorzien was van een muilband. Eisch f 3 of 2 dagen. 58. T. B. te Pingjum had 25 April niet het vereischte licht op zijn wagen. Eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde 5 Juni a.s. BINNENLAND. Joure, 25 Mei. Hoewel het nog vroeg in het seizoen is, boden zich heden alhier reeds ettelijke maaiers aan, van wie enkelen een boer vonden, maar de meesten onver richter zake huiswaarts moesten keeren om de volgende week met misschien beter kans van slagen terug te komen. Fr. Zuidwesthoek, 25 Mei. h 2 ml. u n idem. Het was weer een heele rol heden, de lijst der beklaagden telde wel 83 namen. Het eerst werd met gesloten deuren een zaak behandeld, waarin een vrouw bekeurd wegens het ongeoorloofd verleenen van op geneeskundig gebied, en dit nam 3 kwartier in beslag. Daarop werden in openbare zitting twee zaken behandeld en wel van 1. R. A. te Witmarsum, tegen wien wegens overtreding der leerplichtwet f 3 of 2 dagen werd geëischt en van 2. G. de B. te Gaast, die proces had gekregen, omdat hij niet tijdig zorgde dat zijn gezonken vaartuig, dat in de Zijlroede bij Makkum lag, verwijderd werd. Tegen hem wordt 2 maal f 10 boete ge vraagd of 5 dagen voor iedere boete. De openbare zitting werd nu weder ge schorst, om de overtreders die nog onder de kinderwetten vallen, te behandelen, en dit nam wederom haast een uur in beslag. Het was dus voor de beklaagden, getuigen en de politie heden een dag om zijn geduld te leeren oefenen. Toen na de behandeling der overtredingen van de kinderen beneden 18 jaren de zitting weer openbaar werd, was het eerst aan de orde: 3. J. A. gedomicilieerd te Leeuwarden, die in de vorige zitting terecht stond wegens dronkenschap en daarvoor veroordeeld was tot 2 maal 7 dagen hechtenis en 1 jaar op zending naar een rijkswerkinrichting. Bekl. heeft van dit vonnis appèl doen aanteekenen, en wijl de zaak toen bij verstek was be handeld, moest ze heden opnieuw dienen. Bekl. is thans aanwezig, bekent den 13 Feb. dronken geweest te zijn te Wommels, maar hij vindt dat het niet opgaat, dat hij daar voor nu weer een jaar zal moeten worden opgezonden. Hij is pas uit de werkinrichting ontslagen, want 20 Oct. was hij bij 8e her haling ook veroordeeld tot opzending. De heer Kantonrechter beduidt hem, dat blijkbaar de vorige straf niet geholpen heeft en hij, nu hij bij 9e herhaling terechtstaat, een zwaarder straf krijgt. De heer Ambtenaar eischt bekrachtiging van het vonnis. Bek], zegt, daarmee niet tevreden te zijn, hij neemt die straf niet aan, en hij is alleen bekend met landwerk, en daar in de werk inrichting moet hij hout bewerken of komt hij bij een smid. Dat is geen werk voor hem. 4. H. de B. en L. A. de B. (vader en zoon) te Harlingen zijn te Makkum over ’t grasperk geloopen. Deze zaak is de vorige zitting ook behandeld, en toen was de 2e bekl. aanwezig en ontkende in 't gras getrapt te hebben. Zij waren over het strookje plant soen heengestapt. Omdat toen de verbalisant niet aanwezig was, moest de behandeling uit gesteld worden. Nu is wel de politie tegen woordig doch beide beklaagden zijn nu absent. De politie verklaart goed gezien te hebben, dat zij in ’t grasgewas trapten, waarom de heer Ambtenaar voor ieder f 1 boete eischt; voor den len bekl. te vervangen door 1 dag hechtenis, voor den 2en bekl. door 7 dagen tuchtschool. Wij waren nu door ’t oude heen en kregen verder de nieuwe zaken. Daar was ditmaal eizoeken de hoofdschotel en fietsen zonder licht was ook een hoofdgerecht mee. De eizoekers waren wel 46 in getal. 15 er van waren minderjarig en hun zaak werd, volgens de kinderwetten, in gesloten zitting behandeld, de 30 overigen werden in ’t openbaar be handeld. Wij zullen, om niet eentonig te worden, niet alles stuk voor stuk behandelen, doch zullen slechts de initialen van hun naam, en den 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. Verder kwam 39. een plaats van of 2 dagen. 40. H. V. te Wous is bakker en had 8 April een jongen in zijn dienst doch de vereischte arbeidskaart en de lijst van werk uren ontbrak. Eisch 2 maal f 3 of 2 dagen voor elke boete. 41. H. H. te Bolsward liet 9 April zijn kar met honden bespannen onbeheerd op den weg staan. 42. Y. April over bepoot was. 43. D. G. te Bolsward onder den invloed stoorde de orde. 44. J. F. te Witmarsum is bekeurd omdat hij 15 April met galop door ’t dorp reed. en zegt dat de kedde zoo lui is, dat hij haast niet vooruit is te krijgen. Hij reed dan ook niet hard, er zijn wel anderen die veel meer jagen. De marechaussee, die hem bekeurde, getuigt dat het ging om het eerst bij de fabriek te komen. De melkwagens jagen dan wel meer tegen elkaar op en dat is, wijl er vooral ’s avonds veel kinderen op straat zijn, gevaarlijk. Het paard van dezen beklaagde holde wel degelijk en hij sloeg er nog op met een stok, hij had ook nog wel proces voor dierenmishandeling kunnen krijgen. Bekl. komt hier weer tegen op door te zeggen dat hij de marechaussee wel staan zag en als hij dus zoo de wet ging overtreden, zou hij wel voorzichtiger geweest zijn. Het geheele loopje was misschien geen 25 pas en op de brug was het al weer stapvoets. Er zijn wel die veel harder jagen. Eisch f 3 of 1 dag. 45. H. T. Wed. de J. te Exmorra had een arbeider, die bezig was den kant van den weg wat af te graven. De politie kwam er langs en zei, dat gaat niet goed, en toch werd er niet opgehouden, maar werd met het werk voortgegaan. Proces-verbaal volgdenu. De arbeider F. Boschma, getuige, verklaart te hebben gehandeld op Jast van z(jn werk geefster. Zij had vroeger den anderen kant ook doen afsteken en meende dat het mocht. Den volgenden dag is het werk evenwel niet voortgezet. Zij was onwetend dat het niet mocht. De heer Ambtenaar merkt op, dat zij direct na waarschuwing der politie hadden moeten uitscheiden. Eisch f 15 of 4 dagen. 46. B. V. te Bolsward was 22 April te Exmorra met zijn kar waaronder een hond, die niet van een muilband was voorzien. Eisch f 3 of 2 dagen, Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Oosterend. Met genoegen vernamen wij, dat onze plaatsgenoot, de heer A. T. Dijkstra, is geslaagd voor het examen in het Boek houden, dat j.l. te Meppel is afgenomen door de Vereeniging van leeraren. Workum, 25 Mei. Onze voorjaarspaarden markt had dit jaar weinig te beteekenen. Aan de lijn stonden slechts 22 paarden, meest uit werkpaarden bestaande. Wat de oorzaak hiervan is Men veronderstelt, dat op eenige andere plaatsen deze week paardenmarkten worden gehouden, die van oudsher meerdere bekendheid genieten en deze dus de handel plaatsen bij uitnemendheid zijn. Hoewel de handel traag was, verwisselden eenige exem plaren van eigenaar, die opbrachten voor werkpaarden van f 120 tot f 200 en slacht- paarden van f 50 tot f 80. Beroepen te Gaast en Ferwoude, Ned. Herv. Kerk, ds. G. de Vries te Woudsend. Door kruising van het Friesche schaap met Engelsch ras vooral Lincoln is het echt Friesche schaap vrijwel verdwenen. Beweerd wordt dat er in Friesland toch nog enkele zuivere Friesche-rasschapeu gevonden worden en het te betreuren is, dat niet daarmee zuiver wordt gefokt. Dr. E. v. Welderen Rengers, voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, wil nu deze zaak aanpakken en heeft de schapenhouders tot een bijeenkomst uitge- noodigd om een en ander te bespreken. Het Friesche schaap stond vroeger bekend als zéér melkgevend, met veel en goede wol, maar te weinig vleezig voor export naar de Engelsche markt, waardoor het verdrongen werd door schapen van gekruist Lincoln-ras. Men schrijft aan de L. Crt. In Friesland en misschien ook elders, maar Friesland is nu eenmaal het land van boter en kaas is de magere fabriekskaas zeer goedkoop. Ze kost p. m. 4 cent per pond. Waar nu de prijs van mais zeer hoog, het eiwitgehalte van kaas groot is en dus de voederwaarde daarvan ook belangrijk, zijn Friesche boeren begonnen varkens te mesten met... kaas. De krulstaarten lusten dit voeder zeer gaarne en gedijen er goed van. Bij de in de vorige week gehouden aflevering van de voor viermaandsche oefening bestemde lotelingen der provincie Friesland ontbraken, wat de lichting 1908 betreft, vijf, en wat de nakomers der lichting 1907 aan gaat, twee personen. Drie waren achterge bleven wegens verblijf in Amerika, twee wegens uitoefening van het beroep van varensgezel, één wegens ziekte.en één wegens een nog niet bekende reden. In de Waver in de gemeente Ouder- Amstel surveilleerend, ontmoetten de ge meenteveldwachters Sprenger en van Wandelen Zaterdag omstreeks middernacht een man met een grooten zak op den rug. Zij hielden hem aan en spoedig bleek, dat de aange houdene juist inbraak had gepleegd te Waver- veen, waar hij een karpet, een wollen deken, een sprei en enkele kleedingstukken had ontvreemd. De aangehoudene is te Amster dam woonachtig. In de van Ravesteynstraat in den Haag is Zondag een driejarig meisje door het spelen met lucifers in brand geraakt en gisterochtend aan de gevolgen overleden. Bij de pogingen om de vlammen te dooven kregen de ouders ook brandwonden. Een inwoner van Loosduinen verloor Zondag op den Kleiweg, nabij Delft, aan valsche kaartspelers f 23. De benadeelde wist, met behulp van eenige voorbijgangers, t en ondanks heftig verzet van de spelers, een de dieven niets hunner aan de politie te Delft over te leveren. J. T., Wommels T. B., 8. S„ G. V., Hieslum D. H., J. C., Winsum K. Z., Makkum H. K., J. A., Leeuwarden 7 T. B., Hindeloop. 18 8. de W., Gaast 15 W. H., 15 F. v. N., Gaastm. 16 R. A., Oosterlilt. 26 D. v.d. K.jOflingw. 26 H.C., Witmarsum 28 D. N., ,i 28 J. H., Gaastmeer 28 Evenals van de fietsers zonder licht, ditmaal slechts een lijstje geven, want bijzonderheden vielen er niet te melden. Hun getal is voor heden 7. G. v.d. V., Koudum 5 April f3 of 2d. K. Y., Witmarsum 6 B. V., Warns 20 J. v.d. Z., Kubaard 20 J. J., Oosterend O. K., R. B., Wolvega nog aan Bolswardsclie Courant 9» "S I H U II U H H H If ft ff ft u H H u u u u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1