Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 44. Amsterdamsche Beelden. Zondag 31 Mei. VOOR BINNENLAND. K. Bakker, de inbraak XXXVII. A van hen was koperfabriek de voetgangers in de maar heel gelukkig na tienen snort zij lichamelijk letsel door grove onvoorzichtigheid een moreel misdrijf is, ook al bemoeit de strafrechter er zich niet mee? ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I het wel gebeuren kan dat je ergens te laat komt als je van de hobbelkar gebruik denkt te maken, maar deze laat te lang op zich wachten. Dan is er soms een lucht in die natuurlijk dichte wagens om onpasselijk te worden en is de snelheid overdag ook niet grooter dan van een gewone paardenomnibus wat in ’t belang van drukke nauwe straten ook is. Alleen ’s avonds er Hink van door. Maar al had de hobbelkar nü ook nog veel meer gebreken, we zouden haar toch niet kunnen missen. Alle wagens zijn geregeld goed bezet, zeg maar vol. Zij die in de straten achter den Haarlemmerweg komen, waar de verbinding met het hartje der stad slecht en de wandeling alleronaan genaamst is, zijn nu uit hun isolement ver lost. Neem ze daarom niet weg EdelAchtbare, voor gij ons er iets beters voor in de plaats gegeven hebt. Lijn 14 (de meest officieele. betiteling van de hobbelkar) rijdt door het Noordelijk deel van de Jordaan en daarom stelde de heer Henri ter Hall, die in het Rembrandttheater onlangs eene Amsterdamsche zzDoe er een deksel op” opvoerde, deze lijn dan ook door een zzKa-kom-er-uit-type” voor. Jordaners op ’t tooneel zijn dikwijls waar borgen voor succes, de heer Reijding heeft indertijd door z’n //Pietje Puck” al het lekkers van zz Luilekkerland” gered en Grootveld is door dien eenen rol zzGrootveld” geworden. zzDoch hoe goed getypeerd ook, gewoonlijk zijn ’t maar nagemaakte Jordaners, die op de planken verschijnen. De echte zag je vroeger in den schouwburg zzde Leeuw” in de Warmoesstraat en nu ook nog wel eens in sommige 30cents-comedies, waar draken worden opgevoerd of zelfs ultra-moderne stukken en met de r gerold wordt, onver schillig of deze midden in „beron” staat dan wel tot sluiting dient van prolletaarrr” Op een andere wijze bracht de heer van Haarlem in ’t circus Carré echte Jordaners op de planken. Daar traden Herculessen op waarvan een ’n zak meel wegende 250 kilo’s optilde. Als iemand uit het publiek het ook kon, mocht hij den zak meenemen. Nu daar waren liefhebbers voor. De heeren van den hoogsten rang daalden als engelen uit den hooge neer en kwamen op de Bühne. Zij zetten hun petjes af, trokken hun jasjes uit, soms ook d’r vest, zoodat ze in d’r overhemd of iets dat we er maar voor zullen houden stonden, spuwden in de handen, gingen als jongens die ’t meer bij de hand gehad hebben op den zak dansen, maar ’t gaf hun geen steek, zij konden geen houvast krijgen. Sommigen gingen er bij liggen, zij duwden den zak tegen de schouders, kropen er soms onder, maar hoe moe en warm zij zich ook maakten, ’t was alles tevergeefs. Van boven werd aangemoedigd door een hartelijk: Hou je taai, Hein en ’t publiek beneden genoot dubbel. Zoo’n echt speelsche varié zie je maar zelden. Natuur gaat toch maar boven de kunst en... boven de leer. Elke knaap wéét dat hij eerlijk moet zijn, maar toch is ’t onverantwoordelijk hem met te groote bedragen in den zak te laten loopen. Nu is er weer een ongeluk gebeurd, want een misdrijf, mag men het uitstapje van den 18-jarige die met f 15000,in den zak naar Scheveningen ging, haast niet noemen. Doch al past de Rechtbank ook alle mogelijke clementie toe, zij zal toch gevangenisstraf opleggen, een levenslange straf in haar ge volgen. Ik heb er vroeger, bij gelegenheid van de berooving van den kantoorlooper van f 25000,al eens opgewezen in dit blad, hoe onverantwoordelijk het is óf oude bf heel jonge menschen te belasten met het ontvangen van kapitale sommen. Twintig jaar geleden verloor een aankomend bediendetje van een bank een biljet van f 1000,nü ondervindt hij er nog de gevolgen van. Een knaap van 15 jaar liep soms halve dagen met meer dan f 25000,in zijn zak, hij haalde onderwijl ^streken” uit met zijn kor nuiten en daar hij niet als ’n officieele bank- looper met een portefeuille liep, waren al zijn zakken vol bankpapier. Wanneer er met zoo’n knaap iets gebeurt is hij dan alléén schuldig. Begrijpen sommige patroons niet dat het toebrengen van groot zedelijk en Was er begin Mei geen gras in ’t land, nu is ’t net andersom. In enkele dagen, hoogstens een paar weken, is er zooveel ge groeid, dat nu reeds tal van veehouders de zeis er in gezet hebben, enkelen zelfs al aan ’t binnenhalen” zijn, nog wel niet van hooi, doch die het gras gaan inkuilen en er lekkere z/zuurkool” voor de beestjes van maken. Als ’t zoo doorgaat en ’t weer wordt nog iets warmer en minder nat, dan kunnen einde Juni vele boeren zeker zeggen: zzDat zit er weer op”; de eerste hooiïng is afgeloopen. Een fout in de exploitatie lijkt mij ook het gemis van open motorwagens, zooals men die ook in de Belgische hoofdstad en elders vindt. Want bij heerlijke zomerdagen als het anders een genot zou zijn een ritje met de open tram te maken, moet men nu in lijn 1, 5, 7, 8, 13 enz. altijd in een dichte wagen zitten puffen met het gevolg, dat men dan gewoonlijk een der andere lijnen over bevolkt, waar open bijwagens worden gebruikt. Die open bijwagens zijn gewoonlijk even stampvol als de dichte motorwagen, zzvoor niks gaat”, ’t Is dan een duur paardje dat trekt, want het publiek laat hem met een gerust geweten wegrijden en wacht op den volgenden open wagen, waarin plaats is. Door een deel van de Jordaan rijdt nu de autocar der gemeente, minder deftig hier de hobbelkar genoemd. Of de voordeelen het van de nadeelen winnen is voor ons nog geen uitgemaakte zaak. Zeker een verbinding was hoogst noodig, maar had men het niet evengoed met een ouderwetsche omnibus met impériale kunnen doen? Wie wel eens in Brussel van de Beurs naar Enseele geomnibust is weet welke gevaarlijke hoogten en hellingen er mee kunnen worden bereden. Onze gemeente-auto is bijna voorbestemd om een groot ongeluk te krijgen. Als men de gevaarlijke bochten ziet bij het op- en afrijden van de Torensluis, dan voelt men bij intuïtie, die auto gaat vandaag of morgen den plomp in en daar zij zoo uitmuntend is afgesloten, heeft geen der passagiers in zoo’n geval er veel kans op er iets van na te vertellen. Hoek Blauwburgwal en Singel woont een bakker, die elk oogenblik op een auto-bezoek in zijn winkel moet rekenen en de Prinsen- sluis wekt droeve herinneringen op aan het ongeluk met de brandweer-auto. Dat er tot nog toe niets ernstigs is gepasseerd, strekt de bekwaamheid der chauffeurs wel tot eer’ Vertrouwbaar zijn die auto’s echter niet, op een dag der vorige week waren op een zeker oo^enblik 5 van de 7 wagens defect, zoodat Diefstal in een postkantoor. Men seint uit Apeldoorn aan het Alg. H. Gisteren zijn te Rotterdam aangehouden P. de Hoog en K. Bakker, vermoedelijk medeplichtig aan de inbraak van het post kantoor. Zij zijn door de marechaussee naar Apeldoorn overgebracht. Bij de huiszoeking die tevens plaats had, zijn geen gelden gevonden. Ook bracht de recherche gisteravond uit Amsterdam J. Stibbe, eveneens in verband met de inbraak. Het zijn alle drie oude bekenden der justitie. Zij zijn in de kazerne der marechaussee te Apeldoorn opgesloten om hedenmiddag geconfronteerd te worden met de personen die ze hier gezien hebben. Jhr. Sandberg van Leuvenum te Apel doorn, een der geadresseerden van een aange- teekenden brief die geroofd werd, stelt een flinke belooning beschikbaar voor de ont dekking der daders. De confrontatie met het drietal verdachten heeft geen resultaat gehad. De personen die hen gezien hebben op den weg naar Deventer bij Hohengeim en Twello, durven niet onder eede bevestigen, dat het dezelfde personen zijn. Zij lijken er wel op, doch beslist durven zij het niet te zeggen. Een vroeger in Apeldoorn op een werkzaam en is nog kort geleden voor de inbraak hier geweest, doch ook deze wordt niet pertinent herkend als te zijn gezien in den bewusten nacht. De verdachten ontkennen elke medeplichtig heid. Een van hen was voorzien van een aantal gouden sieraden en goed gevulde portefeuille met banknoten. De polite zal hen, wanneer geen nieuwe aanwijzingen komen, in vrijheid moeten stellen. De Amsterdamsche Gemeentetram mag de eer niet onthouden worden dat zij de afstanden heeft doen verdwijnen. Voor z’n werk behoeft niemand het meer te laten, daar te gaan wonen waar het hem lust. Doch juist omdat die tram zoo’n belangrijke rol in ons leven is gaan spelen, moet de critiek haar niet worden gespaard, moet zij zoo aangenaam, voordeelig en practised mogelijk worden ge maakt. Waarom ook niet? Ze is toch onze Gemeentetram en geen melkkoetje van hooge- divendenten-trekkende aandeelhouders. Het volmaakte is bij onze Gemeentetram nog geenszins bereikt. De tarieven zijn zeker ver beterd nu men een pasje voor een dubbeltje en een boekje van 5 kaartjes kan krijgen, maar eenvoud is toch het kenmerk van het ware en daarom zou een 5-cts. tarief op alle lijnen zoo gewenscht zijn. Het vervoer zou er zeker nog door stijgen. Op de meeste lijnen hebben we thans vroegritten, waarvan de enkele reis, meestal voor een kleiner traject dan het gewone, mits vóór 8 uur genomen, slechts 3 cents kost, terwijl de retourkaart, die tot 8 uur ’s avonds geldig is, met een gelijk bedrag wordt betaald. In ’t algemeen voor handwerkslieden zijn deze vroegritten een groot gemakzij die op hun werk moeten zijn op een uur dat de meeste Amsterdammers nog op één oor liggen, worden daardoor alleen in de gelegenheid gesteld op een uur afstands loopen van hun fabriek of karwei te wonen. Maar toch zijn er bij dit stelsel twee groote onbillijkheden. Eerstens dat niet op alle lijnen vroegritten bestaan, zoodat de eene Amsterdammer van een voorrecht wordt uit gesloten dat de andere wel bezit, en tweedens dat hij, wiens arbeidsdag anders is geregeld, tweemaal meer voor hetzelfde Zznoodzakelijk kwaad” moet betalen, onverschillig of zijn portemonnaie nu juist tweemaal zoo goed is gespekt. Erger is het nog, dat waar veler arbeid in een groote stad eerst lang na twaalven eindigt (posterij, telegrafie, dagbladen, drukkerijen, théaters, koffiehuizen, spoor enz.) dan voor hen geen tram meer rijdt evenals bijv, in Brussel. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een net gekleed, tamelijk bejaard heer reist tegenwoordig in Friesland om leden te werven van het Amsterdamsche Schuld- invorderingskantoor, dat gevestigd zou zijn Rapenburg 55. Het lidmaatschap bedraagt f 3,50. Bij informatie bleek dat dit kantoor daar niet gevestigd is, zoodat men hier vrij zeker met een soort oplichterij te doen heeft. De vrachtrijder Slotemaker vah Oost- woud vervoerde in zijn wagen een varken naar Hoorn om daar aan een slager te worden afgeleverd. Ter hoogte van Midwoud sprong het dier eensklaps uit den wagen, door de zwaarte den vervoerder meesleurend, die deer lijk gehavend tegen de steenen kwam. Zwaar gewond werd de man opgenomen en na door een naburig geneesheer te zijn verbonden, naar zijn woning gebracht. Het varken was ondertusschen op hol gegaan, geraakte eindelijk te water en verdronk. De 10 jarige D. v. d. B. te Hilversum was met zijn 8-jarig zusje aan’t hout sprok kelen in 't Spanderswoud en ter afwisseling wou hij eens gaan zwemmen in de z.g. Nieuwe Vaart. Hij stapte echter in een der diepe kuilen, die zich daar, geheel voor ’t oog verborgen door waterplanten, in den bodem bevinden. Op zijn hulpgeroep kwam een werkman toesnellen, die zich te water begaf en aan wien het gelukken mocht het knaapje op het droge te brengen. Onmiddellijk werd toen naar een dokter getelefoneerd, die, ver gezeld van twee verpleegsters, zoo spoedig mogelijk op de plaats van het onheil aankwam. Ondanks ulle moeite mocht het niet gelukken het knaapje weer bij te brengen. Inbraken. In den nacht van Woensdag op Donderdag is .te Heemstede, in de villa van mevr. Voogd aan den Wagenweg ingebroken. Ontvreemd zijn een fiets en een partij tafelzilver, ’s Nachts is de dader een Duitscher te Sloterdijk aangehouden. Hij wilde op de fiets naar Amsterdam vluchten. Wittnarsum, 28 Mei. Aan den heden alhier gehouden kaatswedstrijd van leden-amateurs namen 13 parturen deel. De prijzen werden gewonnen door: S. Wiersma te Winsum, J. Tichelaar te Makkum en J. Grijpsma te Franeker. G. v.d. Witte te Dongjum, A. Hes linga te Herbaijum en G. Tiemersma te Har lingen. M. Werkhoven te Witmarsum, J. v. Tuinen te Franeker en K. Terpstra te Ried. Stavoren, 28 Mei. 't Blijft misère met de ansjovis. Nooit heeft men ’t zoo tevoren gekend. Verleden week pas kwam ’t eerste anker vol, p.m. 1400 stuks. Het in het vorige nummer van dit blad voorkomende bericht, dat de ansjovis in Spanje verzeild zou zijn geraakt, vindt hier weinig geloof, ’t Was ook hier bekend, dat Lemster visschers in Spanje (en Engeland vertoefden voor het «outen van visch, doch zulks betreft naar inen meent, niet de ansjovis. Doniaga, 28 Mei. Uit het Tjeukemeer is alhier aangespoeld een monsterdier, lang ruim lx/2 M. en naar schatting zwaar 70 a 80 pond. Het is aan de rugzijde donker, aan de buikzijde grijsachtig wit; de kleine oogen zijn boven de mondhoeken en op den kop is een opening. De bek is voorzien van gelijke tandjes, de staart strekt zich uit in horizontale richting. Bij onderzoek bleek het te zijn een bruinvisch (dolphinus communis). Bruin visschen komen veel voor in de Noord zee en de Zuiderzee en zeer zeker is dit exemplaar in Frieslands boezem verzeild geraakt door de Lemster sluizen. De bruin visch behoort tot de zoogdieren en wel tot de orde der walvischachtingen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Westergo. De Friesche greidhoek mag thans gezien worden. Koest’rende Meizon, tooveraar, heeft in enkele dagen de groote bloemensprei geweven over de hooilanden, waarin weldra de volheid des tijds gekomen zal zijn. In de fennen om de hoeven pronkt het vee in dichte kudden, blij grazend gastend aan volop klaver en gras op vruchtb’ren bodem. In de boomgaarden rijke tooi van kleurteêre bloesem, zoet geurend. Gevulde moesbedden in de tuinen, vriendelijke perken voor de huizen, die wegduiken in het heldere loovergroen van hooger plantsoen. De greid hoek mag gezien worden zóó hij heeft het feestkleed aangetrokkén! Wij vernemen dat de hooioogst alom goede vooruitzichten heeft. De stand der mieden is zeer voordeelig en de vrucht is van gewilde kwaliteit. In de volgende week zullen de eerste perceelen onder de zeis komen. voor Drankbestrijding Donderdag tevreden Sneek. Comité mag over de meeting van zijn. Misschien een honderd of zeven personen uit de stad en van buiten luisterden met de grootste aandacht naar de drie sprekers, de h.h.: ds. De Haas, K. Groeneveld en Staüdt. Vooral e.g. boeide zijne hoorders zóó, dat zelfs onder de anders vaak luidruchtige jeugd de diepste stilte heerschte. Na afloop, ruim half vijf, trok de stoet met ontplooide vaandels door de stad, om zich kort daarna op de Marktstraat te ont binden. Aan de Woensdag alhier gehouden voorjaars-paardenmaikt waren aangevoerd 255 paarden en 2 veulens, totaal 257 stuks. De prijzen variëerden voor: Tuigpaarden (le soort) van f250 tot f 450. Werkpaarden (2e -150 - 300. Slachtpaarden(3e - 60 -190. De handel was behoorlijk; er waren slechts enkele Hollanders ter markt. Langweer. Bij de Woensdag gehouden stemming van een directeur onzer op te richten coöperatieve stoomzuivelfabriek, ver kreeg de heer A. K. Rienks, dir. der coöp. zuivelfabriek te Oosterend, 106 stemmen, de heer H. Bakker, idem te Achlum, 32 stemmen en de heer H. Haytink, leeraar van den Bond van coöp. Zuivelfabr. in Friesland, 10 stemmen, Met groote meerderheid werd dus de heer Rienks benoemd. Bolsvardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1