Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 4 Juni. Ingezonden. VOOR Bolsward, 1 Juni 1908. BINNENLAND. verschaffing stelt dat die steeds meer een plaats als 1.1. NICO. de feestelijke stemming meer zou weldra haar hoogte- v. d. Berg, D. de Een ontslag. De brievenbesteller Chr. Ramkema te Enkhuizen is ontslagen, omdat hij op den len Meidag verlof had genomen, ofschoon het hem geweigerd was. Zekere Bet den T., een dienstbode te ’s-Hertogenbosch, heeft aldaar uit minnenijd een ander dienstmeisje met een mes zóó toe getakeld, dat men in het gasthuis ruim twee uren bezig moest zijn met het dichtnaaien der gelukkig niet levensgevaarlijke wonden. Werken op Hemelvaartsdag. Te Borsselen is door de rijkspolitie tegen een groot aantal personen procesverbaal op gemaakt wegens het verrichten van openbaren arbeid op den akker op Hemelvaartsdag. (Midd, a.j Tjerkwerd (Hemelvaartsdag). Een ongewone drukte heerschte er op Hemelvaartsdag op den weg van Exmorra naar Tjerkwerd. Luid klingelende fietsen brachten hun berijders in zeer feestelijke stemming naar laatstgenoemde plaats, waar niets meer of minder zou plaats hebben dan een kaatspartij tusschen de leden der kaatsvereeniging „de Greidhoek” Een beeld des tijds kan men terecht deze vereeniging noemen. Waar eertijds de in woners der dorpen van Friesland zich zorg vuldig hielden aaneengesloten, en hen, die van elders kwamen, dikwijls met leede oogen aanzagen, daar is het ongetwijfeld een ge lukkig verschijnsel, dat bewoners van meerdere dorpen gaan bijeenstappen, ten einde ge zamenlijk feesten te organiseeren, waarvan de herinnering lang bewaard zal blijven. Leve het cosmopolitisme! Zoo ook dachten de oprichters der Z/Greid- hoek” waarvan zoowel »Exmoarsters” als z/Tsjerkwytsters” lid kunnen zijn. Het rijkbevlagde terrein te Tjerkwerd ging zich allengs vullen met de keur van kaatsers uit beide dorpen. Met ambitie werd er gestreden; vaardigheid en lenigheid van menigeen werd luide be wonderd en toegejuicht. Met angstige spanning volgde men de bewegingen del kaatsers en van hem, die aan de nieuwe telegraaf met groote nauwkeurigheid den stand der partijen aangaf. Na menigen schoonen kamp was de uitslag als volgt: Prijs de heerenJ. Oosterveld, lr. Ooster- veld en J. Postma. Premie de heeren: Bergsma, Tilstra en R. Bakker. 2e premie de heerenR. Jong en B. R. Pollema. Nu was de strijd volstreden. Men wachtte op de prijsuitdeeling die te acht uur in de herberg van den heer Velds een aanvang nam. De schoone luxe voorwerpen werden den winnaars na een gloedvolle speech door den voorzitter der #Greidhoek” uitgereikt. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. terwijl ze uren thuis zou komen, huisraad als een naaimachine wagen, en ook een geit maakte een en ander te Steenwijk te gelde om reisgeld te krijgen. Zoo kwam ze in Duitschland, maar daar sloeg ’t haar tegen ze moest terug. En toen ze weer hier kwam, is ze dadelijk in hechtenis genomen en naar Heerenveen opgebracht. Naar we vernemen is na gehouden instructie hare voorloopige gevangenhouding bevolen. Als we goed zijn ingelicht, staat er op dit feit (het verlaten van een zorgbehoevend kind door de moeder) een maximum straf van 6 jaren. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 1 Juni. Zekere M. C. alhier, die zich dikwijls schuldig maakte aan misbruik van sterken drank, werd gistermiddag wegens het verkeeren in zeer kennelijken staat van dronkenschap, door de politie naar het arrestantenlokaal gebracht. Hij was zoo onder den invloed, dat hij niet eens meer kon gaan. Hedenmorgen, toen men hem wilde loslaten, vond men hem dood in genoemd lokaal liggen. Men vermoedt, dat hij in den drank is gestikt. Arriveerden hier de vorige week reeds eenige maaiers, gisteren kwamen hier uit de richting Leeuwarden per trein ongeveer 3 a 400 en per tram uit Heerenveen ook tal van maaiers aan. Velen van hen ver volgden hun reis om gedurende eenige weken bij een vasten boer hunne werkzaamheden te verrichten. Anderen, minder gelukkig, trachtten al zwervende van de eene naar de andere plaats, werk te krijgen. Heden met den marktdag boden zich bij de Waag een 300-tal maaiers aan, meest allen afkomstig uit de Friesche wouden en de kleistreken in deze provincie; ook waren er eenigen uit de provincie Groningen en Oost-Friesland onder. Velen mocht het ge lukken plaatsing te vinden, doch ook eenigen moesten onverrichter zake vertrekken om elders in den greidhoek te trachten beter kans van slagen te hebben. Als loon werd gemiddeld f 2,50 per pon» verhouding tusschen de Algemeene- en de bijzondere armenbedeeling moet anders geregeld worden, in plaats van elkander in de verplich tingen te steunen en een onderlinge goede verstandhouding te bevorderen, wordt het nu vaak een schuiven op elkanders schouders of een afwenteling van eigen lasten, die in velerlei opzicht schadelijk werkt en aanleiding geeft' tot willekeurigheden, die niet geheel strooken met den christelijken plicht van naastenliefde. Bedelarij<s bij de wet verboden, doch het is daarom nog niet van de baan, want wetten maken en ze uitvoeren en hand haven hebben velerlei bezwaren. Ook een goede wetgeving op ’t Armwezen heeft groote moeielijkheden in. Ouden, gebrekkigen, zieken en zwakken moeten geholpen worden. De gemeenschap is verplicht dezen te hoeden voor gebrek, ook tijdelijke nood moet gelenigd, evenwel boter aan de galg te smeren en per sonen die hun plichten verzaken ik bedoel hier hun plichten ten opzichte het onderhoud van zich zei ven en hun gezindie hebben geen recht om aanspraak te maken op steun uit de openbare kas. Zij die hun verdienste niet besteden ten bate van de hunnen, die onbezorgd er op toe leven en vaak reeds bij voorbaat rekenenen op de openbare hulp, zij mogen m.i. hierin wel een misrekening maken, hoe jammerlijk het dan ook soms kan zijn met de slachtoffers, die onschuldig zijn aan die levenswijs. De uitdeelers der liefdegaven, van onder stand onder welke benaming en in welke qualiteit ook, hebben daarom zich volkomen op de hoogte te stellen van den waren toe stand. Gelijk een geneesheer zijn patient onderzoekt, nagaat de oorzaken der ziekte en door opheffing dezer verkeerde aangelegen heden de genezing tracht te bevorderen, zoo moet ook de liefdadigheid niet dan na grondig onderzoek (gevallen van nood worden natuurlijk direct behandeld) geschjeden, en door de be handeling genezing gebracht worden. Een goede verpleging brengt ook voor dit soort zieken vaak veel bij ter genezing. Dit nader te ontwikkelen zal het slot dezer beschouwing zijn. demaat bedongen. Nu meer en meer maaimachines worden aangeschaft, wordt het getal maaiers, die hunne diensten aanbieden, telken jare kleiner. Workum. Maandag j.l. waren een paar lammeren van den veehouder W. Huitema uit een stuk land tegenover het Spoorstation alhier, afgedwaald en op de spoorbaan terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat ze door den sneltrein, die hier te ruim halfvier passeert, werden overreden en gedood. Een werd zoo vreeselijk verminkt, dat het direct begraven moest worden. Plotseling is de prijs der aardappelen in Friesland zeer gedaald; een gevolg van den slechten handel op Engeland. Werd voor ruim een week voor de Borger Mun- stersche nog f 2.10 per H.L. betaald, nu is de prijs reeds gedaald tot f 1,a f 0,90. Brandstichting De bewoner van den in den nacht van Zondag op Maandag gedeeltelijk uitgebranden kruidenierswinkel aan den Dennenweg te ’s-Gravenhage is ter beschikking van de justitie gesteld, op grond van ernstig twijfel aan de waarheid van het door hem gedaan verhaal over de oorzaak van den brand. Gehuwde onderwijzeressen. Een medewerker schrijft aan het Alg. Hdbl.: In verband met het gegeven ontslag door den Rotterdamschen Gemeenteraad aan drie onderwijzeressen, die gehuwd waren, vind ik het niet van belang ontbloot u het volgende mede te deelen. Gisteren sprak ik eene onderwijzeres, die reeds 12 jaren getrouwd en wier huwelijk met een paar kinderen ge zegend is. Ik vroeg hare meening over de veel besproken quaestie van onderwijs geven als men getrouwde vrouw en moeder is. Haar antwoord, dat mij van veel waarde scheen, omdat het steunde op eene jarenlange praktijk, luidde kort en bondig yHet onderwijs lijdt er niet onder, maar wel de zorg voor het gezin ,en de plichten, die men als vrouw en moeder heeft. Als ik het geld dan ook niet broodnoodig had voor de instandhouding van mijn gezin, dan zou ik uit mijzelf ontslag als onderwijzeres vragen, want èn goede onderwijzeres èn goede huisvrouw en moeder zijn behoort tot de onmogelijkheden”. Deze uitspraak kan voor de Rotterdamsche onderwijzeressen een troost en voor alle onderwijzeressen die willen gaan huwen, eene vingerwijzing zijn. Het echtpaar L. in de Nieuwstraat te Zwolle, Zondagavond met hun kindje van vijf maanden thuiskomende, wilde, om het wicht niet uit zijn sluimering te wekken, het in den wagen naar boven brengen. Nauwe lijks twee treden hoog, gleed het kindje er uit en ’t viel op den grond. Dr. Boerma in allerijl gehaald, kon slechts den dood constateeren. Zw. Ct. De Sporttentoonstelling in den Dieren tuin in Den Haag had Zondag den eersten dag, ruim 4000 bezoekers. Ongewilde gasten in Limburg. Te Schin op Geul is tijdens de afwezig heid van den pastoor diefstal met inbraak gepleegd in de pastorie. Er werden duizend gulden ontvreemd. Daders onbekend. Te Susteren is aangehouden een bende dieven, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een kar en paard. De aange houdenen hebben reeds verschillende veroor- deelingen in Duitschland en België ondergaan. Zij werden in een woonwagen aangetroffen en bekenden de verschillende diefstallen in den afgeloopen winter in Limburg gepleegd te hebben. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar d 5 Cent. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Waar telken jare zulke sommen moeten wQrden uitgekeerd, en dank zij de oude fondsen kan dit in Bolsward zonder te groot bezwaar geschieden daar wenscht men toch gaarne te constateeren dat zulke bedragen nuttig besteed zijn en een uitwerking ten goede hebben. Het is vooral dit laatste waarop de aandacht meer dient te zijn gevestigd, dan wel vaak ’t geval is. 'Het geld der liefdadigheid mag niet als in een bodemloozen put geworpen worden. Het blijft wel waar, dat er steeds armen, behoeftigen, zieken en zwakken zullen worden gevonden, en die verdienen ook ge holpen te worden, maar er zijn er ook die onbezorgd teren en steunen op de openbare en bijzondere liefdadigheidskassen, als de musschen op den boer, en met dezulken behoeft men geen groot medelijden te hebben. Er zijn er genoeg, die door hun levenswijze, door hun onbezorgd aanvaarden van een levensstaat, waarvan zij de verplichtingen niet kunnen vervullen, en de bezwaren niet kunnen dragen, maar op de algemeene lief dadigheid steunen en gewoonlijk het heftigst optreden en vaak bij anderen, die het meer verdienen en noodig hebben, voorgaan. Het baantje van armvoogd is niet te benijden, ook hier ter stede niet, waar de kas nog al beter voorzien is dan op menige andere plaats maar dit moet er bij gezegd worden ieder is lang niet geschikt om zulk een stichting te besturen. Bij de be oefening der openbare liefdadigheid is nog noodig dan een onafhankelijke positie steenen hart is er evenmin op zijn s een medelijdend karakter, ’t Is niet genoeg dat men zich op het standpunt men zich boven de critiek stelt, van de zijde der belanghebbenden komt, en die bijna altijd ongunstig luidt neen een hoofdvereischte voor de beoefening der liefdadigheid is toewijding, toewijding in den waren zin des woords, toewijding waar bij het gevoel van mededoogen zeer zorg vuldig in toom wordt gehouden door ’t verstand. Ik heb reeds gezegd, dat de toe passing der liefdadigheid een der moeielijkste vraagstukken is van onze maatschappelijke samenleving. In de groote centra’s der bevolking zijn de uiterste teekenen van weelde en gebrek toegenomen, en dus schijnen de rijken rijker, de armen armer geworden daar blijft persoonlijke aanraking dezer uitersten eigenlijk onmogelijk. Die groote afstanden heeft een kleinere plaats zoo niet, maar toch de af standen in zekere mate zijn overal, en uit die afstanden is een verkeerd stelsel van liefdadigheid ontstaan. De rijken meenen te kunnen voldoen aan den plicht van naasten liefde als zij geven en toch is niet hij die ’t meeste geeft de beste weldoener. Door de stoffelijke gave wordt wel voor ’t oogenblik de nood gedelgd, maar de gevolgen zijn vaak schadelijk, het kwaad, de armoede die eigenlijk bestreden moet worden, wordt er contrarie door in de hand gewerkt; door brood te geven wordt wel de honger voor dat oogenblik gestild, maar afdoende hulp moet doel en streven zijn. De hand die geeft en de hand die neemt, moeten bij aanraking een warmen schok gevoelen haast als electrisch iets wat bij de plichtmatige openbare lief dadigheid wel hoogst zelden, wellicht nimmer wordt gevoeld. Onze maatschappelijke verhoudingen zijn in den loop der vorige eeuw zeer veel ge wijzigd en ik kan wel zeggen, vooruitgegaan, en toch is de armlastigheid, in plaats van af- toegenomen. In de laatste tijden gaat zij steeds stijgen en zelfs hier en daar schrikbarend stijgen, nu het spook der werkeloosheid meer en meer den kop opsteekt. Over dit verschijnsel, werkeloosheid en in verband daarmee werk verschaffing zou ik hierbij gevoegelijk een uitweiding kunnen maken, doch daar dit onderwerp ook hier reeds actu'eel werd en zelfs in onze raadszaal besproken werd, hoop ik er later eens op terug te komen, om mij nu tot de armenbedeeling te bepalen. Onze armenwet dateert reeds van 28 Juni 1854 en is in 1870 gewijzigd en aangevuld, doch steeds klemmender wordt de behoefte gevoeld naar een radicale hervorming. De Inmiddels was en meer stijgende. Ze punt bereiken. Het propagandastuk voor onze aloude kaatssport uSjirk Walles” was namelijk be stemd om opgevoerd te worden. En die op voering werd voortreffelijk ten einde gebracht. Bij het zakken van het doek had zich een dergelijk enthousiasme van de aanwezigen meester gemaakt, dat aan het applaus geen einde scheen te zullen komen. Nog een klein, aardig nastukje, en dit gedeelte van den schoonen avond was weder afgeloopen. Een geanimeerd bal besloot dezen dag. Eere aan hen die hem organiseerden (Ingezonden)P. Hem. Oldeph. en Nw., Uuni. Verschil lende landbouwers in deze gemeente, die in de laatste jaren maaimachines aanschaften, doen deze thans weer aan kant. Gebleken is, dat het etgroen na de machine niet wi] opschieten en het dunne zwad, zoowel bij veel zon als bij regen, spoedig aan hooi- waarde verliest. Verbeterde constructie der machines zal, naar men meent, deze be zwaren niet of niet voldoende kunnen op heffen. Kuinre, 1 Juni. Geertje is Zaterdag naar Heerenveen gebracht en niet teruggekeerd de justitie heeft haar dus gehouden. Wat Geertje misdreven had? Ze had zich zeer onmoederlijk gedragen. En dat eene moeder, die niet minder dan veertien kinderen heeft gehad, waarvan ze nog slechts zes in leven heeft! Vier er van zijn eenige jaren geleden, toen ze zonder toezicht in een hut achter gelaten waren, verbrand. Geertje werd weduwe, maar kreeg weer een man, met wien ze slecht accordeerde. Ze had vijf voorkinderen en in het tweede huwelijk werd een zesde geboren. Dat was nog geen vier maanden oud, toen Geertje eenigen tijd geleden besloot, op een tijdstip dat de man naar buiten was te werken, met hare vijf voorkinderen stil de wijk te nemen naar Duitschland. En het zesde kind, de kleine van nog geen vier maanden? Daar was haar tweede man vader over, daar had ze geen hart voor. Eu ze liet het onverzorgd aan zijn lot over, wist, dat de man eerst na vele zou komen. Eenige stukken en een kinder- nam ze mee. Zij Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1