Meuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. V. B.,, BÉ L 1908. 47ste Jaargang. No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsche Beelden. J J L BW J «n Zondag 7 Juni. f L. T dr- VOOR II voor f 11 Wordt vervolgd. BINNENLAND. op het droge gezet alle deelde peinsde h - k //Naar aanleiding schrijven van nijverheid en te verzoeken bereiding 1 Amsterdam, 5 Juni. De Avondpost ver neemt, dat de Staatsraad, Commissaris der Koningin in Friesland, Baron van Harinxma thoe Slooten, binnenkort ontslag denkt te nemen. Oudehaske, 4 Juni. Bij de hooilandsver- huringen in deze omgeving worden over ’t geheel hooge prijzen besteed. In den Haskerveen polder vertoeft tegenwoordig een hert. Alcohol en arteriosclerose. Naar alge- gemeene meening wordt het ontstaan van verkalking der bloedvaten, de arteriosclerose, zeer bevorderd door een overmatig gebruik van alcohol. Een arts in Hongarije heeft getracht den samenhang nader vast te stellen en in een vereeniging te Budapest de resul taten van zijn onderzoekingen meegedeeld. Hij ging in verschillende ziekenhuizen de sectieverslagen na van erkende alcoholisten, waaronder velen, die geregeld meer dan een liter sterken drank per dag hadden gedronken. Nadat hij daarvan had afgetrokken de over ledenen van boven de 50 jaar en nog een aantal die aan syphilis geleden hadden, bleven er maar 18 van de 300 over bij wie arterios clerose gevonden werd. Als hij alleen maar de overledenen onder de 40 jaar nam, omdat boven dien leeftijd de ziekte zich reeds als gewoon ouderdomsverschijnsel gaat vertoonen, waren er maar 4 van de 200 bij wie alleen het alcoholmisbruik voor het verschijnsel aansprakelijk kon worden gesteld. elke zieke liet eenige medicijn, van zelf wera hij nu onthouder van sterken drank en tabak. Kreeg hij wel eens iets bij meergegoeden, bij heel armen bracht hij nog, soms zelfs zijn kleedingsstukke.n. Hij zag er dan ook er barmelijk uit; eens kwam ik hem middenin den zomer tegen met bruine winterjas, afge rafelde zwarte broek, schoenen met gaten en een hoog zijden hoed. Aan het gejoel dat de straatjeugd wegens zijn ongewone ver schijning maakte, had hij glad maling. Zijn broer, een kalm tooneelspeler, die netjes wist rond te komen en ’n bezadigd lid der S.D.A.P. was, gaf hem een paar maal een nieuw pak kleeren, maar als hij hem dan weer ontmoette zag hij er weer even bedelaarsachtig uit. Waar zijn nieuwe kleeren gebleven waren? Och, die had hij weggegeven aan een arme, die ’t nog meer noodig had dan hij? Wat later zag ik hem weer geschriften verkoopen in de Vondelstraat, toen door den zoeklicht- schrijver van De Telegraaf de bekende relletjes waren uitgelokt en door de politie, die zijn inmenging blijkbaar niet wenschte, naar het politiebureau geleid. En nu zag ik weer hoe hij nog altijd op dezelfde zonderlinge wijze zijn bestaan rekte. Of hij toch gelukkig was, die zielszieke? Elk mensch heeft een greintje krankzinnig heid in zich. Er is alleen maar gradueel verschil. En als het niet al te gevaarlijk wordt voor de samenleving is het ’t best de menschen maar niet meer tot martelaars te maken, dan zij nu reeds zijn. Zoo zal menigeen er ook over gedacht hebben, toen de vorige week in Amsterdam de antimilitaristen voor den rechter moesten verschijnen, anarchisten van den Staat; die met pretroleum of dynamiet werken houden wij er gelukkig niet op na en mocht er ter onzaliger ure zoo een opstaan, dan zal een futiel strafprocesje waar f 25, boete wordt geëischt geen beletsel voor hem zijn. In den grond zijn al die anarchistische jongens brave menschen met een kleine af wijking in hun denkvermogen. Ik heb ze vroeger vaak ontmoet in den kuil van Schiller op ’t Damrak, toen de onthouding van bier in die kringen gebruikelijk werd, bleven de uitersten weg, deden hun plichten op kantoor of werkplaats als menschen van welke kleur of kleurloozen ook. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden.. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Walvisscken op de PhilippijntlH. Op bet strand van het eiland Mindoro in den Philip- pijnschen archipel verdwaalde onlangs een school van 32 walvisschen, van 7 tot 15 voeten lang. De dieren kwamen daar, naar men meent, om haar jongen te werpen. Zij werden evenwel opgemerkt en door de eb verrast en doodgeslagen. Ten gevolge van dit onverwacht bezoek zal nu onder de uitvoeren van Mindoro voor dit jaar een hoeveelheid traan, omstreeks 20 ton, voor het eerst, en waarschijnlijk ook voor het laatst, voorkomen, Wij veroorloven ons hierbij aan te teekenen, dat het in ’s Ministers bedoeling ligt de voorbereiding van het bovenbedoelde wets voorstel zooveel mogelijk te bespoedigen, weshalve eene spoedige inzending der opgave ons aangenaam zal zijn”. Het onweder dat gisteren den ge- heelen dag boven den Haag hing en zich nu en dan in geweldige regenbuien ontlastte, heeft slechts hier en daar geringe schade veroorzaakt. Zoo werd van een huis op den hoek van de Regentesselaan en Laan-van- Meerdervoort een deel van het leiendak weg geslagen. Vier tramwagens werden door den bliksem getroffen, nl. wagens op lijn 7, 1 op lijn 3 en 1 op lijn 6. De schade be paalde zich tot eenige storing in den stroom. Te Amsterdam werd deze week een vergadering gehouden van een Israël, be- grafenis-vereeniging, welke ruim 4000 leden telt zoowel mannen als vronwen. Doch men is daar behoudend: de vrouwen mogen de algemeene vergadering niet bijwonen. Een voorstel om zulks toe te laten vond zooveel bestrijding dat dit voorloopig onbeslist bleef. De //Onder de streep-schrijver”, van ’t Algem. Handelsblad schrijft: Vogelbescherming. Er wordt wel vaak geklaagd over de vernietiging die plaats heeft onder de vogels, zoodat men spreekt van uitroeiing. En dan zijn velen geneigd tot den uitroep //overdrijving 1 overdrijving!” Men meent dat die vogelmoord, welke plaats heeft, nu juist zoo erg niet is. Doch uit de volgende cijfers blijkt wel, wat dat dooden tot gevolg heeft. Door Lord Avebury, een strijder voor het behoud van vogels en zeldzame diersoorten, is bij het Hoogerhuis een wetsvoorstel inge diend tot bescherming van vogels door het verbieden van den invoer van veeren, vel of lichaam of gedeelten daarvan, van eenigen vogeluitgezonderd struisvogels, eiderganzen en wilde eenden die gegeten worden. In een nota, bij genoemd wetsvoorstel behoorende, wordt duidelijk den om vang aangetoond van het kwaad. In het tweede halfjaar van 1907 zijn te Londen gemarkt: 19,742 paradijsvogels-huiden, 1411 pakken veeren van den witten reiger, waarvoor 115,000 van die vogels zijn gedood én behalve nog ontzaglijke hoeveelheden vederen van allerlei fraaigevederde vogels, ook 20,000 ijsvogel- huiden en zelfs op een veiling in Juli van het vorig jaar 1386 kopjes van gekuifde duiven. Wel degelijk is dus bescherming noodig. Doch alleen daar? W. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Gaasterland, 3 Juni. Het bezoek aan de bosschen was buitengewoon groot in de afgeloopen dagen vooral te Rijs en op z/Kippenburg” liep het op Hemelvaartsdag enorm druk. Een teller wat nuchter werk bij zooveel poëzie 1 heeft het voor Rijs alleen tot over de 2000 fietsen gebracht en de nieuwe bewoner van //Kip- penburg” kwam ook //handen te kort”. De ruime tuin daar mag thans gezien worden In de afgelegen stille wouden werden mede vele wandelaars opgemerkt om te genieten van de Natuur in Meitooi onder zomerzon. Koudum, 4 Juni. Hedenmiddag is het 9 iarise zoontje van den landbouwer K. Vrolijk bij het zwemmen verdronken, Met een mak- XXXVIII. Ziels- en lichaamszieken! ’k Heb hem van morgen in de van Ostadestraat terug gezien. Zijn afgedragen confectie-pakje hing hem als een zak om ’t lichaam, zijn schoenen hakkeloos met vuil bedekt als waren we in een Novembersche modderperiode. Zijn groezelige boord paste volmaakt bij het stoppelige ongeschoren gelaat. Onder zijn stroohoed model 1903 hingen slordig de lange artisten-haren uit, terwijl pedant uit een der mouwen languit een witte manchet kwam kijken. Uit zijn rood pukkelig gelaat keken starend maar goedig als van een grooten hond ’n paar groote dweepzieke oogen uit. In de niet gemanchette hand droeg hij een drietal bruikbare hoeden, ik zag hoe hij trachtte een er van aan een petroleum-slijter te ver koopen, later toen dit niet gelukt was, aan een melkboer. Zou iemand ooit gedacht hebben, dat dit het eind zou worden van den eertijds al te vroolijken student? Ja een weinig zonderling was hij wel, maar och dit was studenten eigen. De Amsterdamsche studjes waren ’t, niet de groote bamboucheurs van Leiden of Utrecht, die alle uitspattingen met geld goed konden maken. De best bij kas zittenden, ’t meest met oude studenti- kooze gewoonten dwepende, champy-drinkende en vierspan-rijdenden waren corpsleden daartegenover stond de Bond, democratisch, niet groenend, bier- en klare drinkend spes patria. X zooals ik gemakshalve onzen hoeden-koopman maar zal noemen, was na tuurlijk Bondslid en ’t meest volmaakte type van ’n armen student. Schuld dat ie had, daar kon je niet bij en zelfs op de z/kroeg” had hij geen //beer” meer en toch zat hij er iederen avond klaploopend. Altijd loerde hij maar op nieuwe kennissen, want kende bij zoo iemand twee dagen dan //beerde” hij den derden dag een //pop” of een //knaak”. Bij zoo een had hij nog kans. Toch was bij geen verkwister maar geld van huis kreeg hij maar heel weinig, zijn vader was gemeente-ambtenaar in een pro vinciestadje en moest van zijn salaris leven en X. studeerde zelf uit een beurs in de theologie omdat hij voor ’n ander vak geen beurs kon krijgen. En daarbij kwam nog dat hij in ’t minst de waarde van geld niet begreep en als hij wat had, dat uit- aan ieder die hem wat vroeg. Hij en sufte over sociale vraagstukken, zonder in ’t minst eene oplossing te vinden, was wijsgeer in zijn armoede en vrij zwak in zijn studie. Toch slaagde hij eindelijk en werd be roepen tot predikant in een gemeente in ’t noorden van Noord-Brabant, waar een paar honderd Protestanten nog over drie kerk genootschappen waren verdeeld. In die dorpsche omgeving deed hij vree- selijke dingen. Hij had op Zondag met boerenjongens in een herberg gezeten en de consumptie voor hem laten betalen, van den stationchef een gulden geleend en nog meer euveldaden begaan. Daarbij kwam nog, we waren toen in de Sturm und Drangperiode van het socialisme, dat X. als overtuigd voorstander van de onschuld der //Ho- gerhuizen” in de lelegraaf een paar hoofd artikelen in die richting schreef en den colporteur Bos, die door zijn gemeentenaren met slijk en steenen werd gesmeten als hij Recht voor Allen uitschreeuwde, zooals altijd de gewoonte was, in zijn huis beschermde en aan zijn tafel noodigde. Dit was te veel voor de brave menschen. Dominé, die zoo zijn prestige te grabbel gooide, werd geschorst, wel niet oneervol, maar toch zoo, dat al had de groote opti mist het ook anders gehoopt, hij later nergens meer werd beroepen. Later zag ik hem terug in Brussel als dagbladcorrespondent. Een klein salaris maar hij had er van kunnen komen. Maar hij was te onhandig, besteedde meestal zijn tijd om te gaan preeken en op zijn wijze godsdienst onderwijs te geven aan kinderen van kermis reizigers. Toen kwam de Trans vaal-opwinding, 'n befaamde Amsterdamscha financier stichtte een fonds tot daadwerk elij ken steun en gaf daarbij een propagandablaadje uit. X. werd Belgisch vertegenwoordiger, sprak op Boeren- vergaderingen in Denderleeuw, Aalst enz. en kertje had hij zich in het vrij diepe Var gewaagd, met het noodlottig gevolg dat het deze, ondanks alle pogingen om hulp te ver schaffen, niet mocht gelukken hem weder op den wal te krijgen. Het lijkje werd spoedig opgehaald en bij de diep bedroefde ouders l thuis gebracht. Workum. Aan de Coöp. Zuivelfabriek alhier wordt thans de melk verwerkt van p.m. 2100 koeien, waarvan 1946 in het bezit der leden zijn. In het jaarverslag van den Bond der Coöp. Zuivelfabrieken in Fries land vertegenwoordigt deze fabriek zich als op één na de grootste in hoeveelheid melk. Wegens de groote veranderingen in de laatste twee jaren in deze fabriek tot stand gebracht, is het werkelijk een kijkje waard, op welke manier die groote hoeveelheid zoo goed wordt bewerkt. 4 Juni, ’t Wjirrit de boeren hjir ien n’ kaert”, zoo hoorden we gisteren iemand uitroepen, die in dat bedrijf werkzaam was. Na' een flinke regenbui, die veel water aan bracht, heerlijk warm zomerweder, ofschoon we nog in de lente zijn. Het groeit best, zoodat voor dagelijksch voedsel voor de beesten volop gras is, terwijl de hooioogst zich bij zonder best laat aanzien. De maaiers zijn al druk bezig de flinke graslaag van het land te ontdoen, waarop al spoedig de hooiers kunnen beginnen den oogst binnen te halen. Met zulk zonnig weder, als thans, is het gras in enkele dagen in hooi veranderd. Arbeiders worden al gehuurd om den boer ge durende 6 of 8 weken behulpzaam te zijn. De loonen zijn vrij hoog. De uurwerkers ontvangen 16 il 18 cent per uur, terwijl ook velen zich per week hebben verhuurd en de kost. Grint in zee. Men schrijft van Texel De beide opslagplaatsen, die men hier heeft ingericht tot berging van uit zee geborgen grint, liggen zoo overvol, dat de schelpzuigers een poos het grintbaggeren zullen staken. Er zal eerst van den grooten voorraad heel wat moeten worden afgeleverd, alvorens het grint- bergen te hervatten. Lammeren. De lammerenuitvoer van Texel bedraagt sedert 1 Mei reeds 24.047 stuks. Gedurende de thans geëindigde week zijn met 6 vee- stoombooten 6869 stuks vervoerd, waarvan 5551 naar Leiden. Kersen. Het blijkt, nu de kersen zich gezet hebben, dat wij kunnen rekenen op een fiinken oogst. De boomgaarden zijn prachtig beladen, zoo dat wij leven in het genotvolle vooruitzicht straks te kunnen genieten van een onzer gezondste vruchten. Onweer. Te Nijverdal is gisteren een metselaar door den bliksem gedood. Een opperman, die bij hem stond, kreeg brandwonden in het gelaat. Tijdens een hevig onweder is Donder dagavond de bliksem geslagen in het woon huis van den landbouwer Van Essen, wonende nabij Voorthuizen, gemeente Barneveld. De gebouwen zijn tot den grond afgebrand. Donderdagnamiddag ongeveer half zes is, tijdens een hevig onweer, de bliksem ge slagen in een woning in de Breewaterstraat te Vlissingen. In den gevel werd een gat geslagen, doch brand werd niet veroorzaakt. Hedennacht sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Jansen te Azewijn (gem. Bergh). Het perceel brandde totaal uit. Nachtarbeid van bakkers. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben het navolgende rondschrijven gericht tot de gemeentebesturen van een desbetreffend den minister van landbouw, handel hebben wij de eer U ons ten behoeve van de voor- eener wettelijke regeling tot af schaffing van den nachtarbeid van bakkers, eene opgave te willen verstrekken van het aantal bakkerspatroons in uwe gemeente, die zonder gezellen werken. Bloedverwanten van bak kers patroons, welke eventueel bij de laatsten in het bedrijf mochten werkzaam zijn, behooren als gezel te worden aangemerkt, tenzjj het vaststaat, dat die bloedverwanten medepatïoons zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Courant r X. J n.ci ouiui^iii ue genecic wmui <ua* de helft van den tijd doen, zonder dat men zelfs het fijnste weefsel schaadt. r. Door Sunlight te gebruiken I verkort men zijn arbeidsdag en maakt men dat het goed langer duurt. r r i f I j J II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1