Nieuws- en Advertentieblad I FERWERDA &TIEMAN 1908. No. 47. Verscirijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. T J. W. HARKEMA, Donderdag 11 Juni. I Ingezonden. Alcoholvrije Likeuren. Eikelcacao - Kindermeel, ENZ. ENZ. VOOR Bolsward, Juni 1908. BINNENLAND. en t. t. NICO. hun vaders, die ook een lesje ontvangen, heel spoedig uit het door het onderdrukken van dronken- en huiselijke of maatschappelijke wan- voed, moet trapsgewijze op een lukkiger weg worden geleid. onze stad opgeruimd hebben en daarnaar onze wakkere waarnemende van Politie, de heer S. Coldeweij twaalftal politiemannen van om de deugnieten, die bij agent natuurlijk aan den en naar we in den ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De oorzaak er laten Pinksteren. Gisteren regen, vandaag zonnig weer, de boertjes hebben gedachtde zaken gaan voor ’t meisje. De meesten, die onze markt bezochten, kwamen dan ook voor zaken, hetzij om te handelen, om inkoopen te doen of om hooiers, misschien ook om nog enkele maaiers te winnen. Zooals andere jaren was ’t aanbod van hooiers en maaiers weer flink grooter was bij de Waag haast geen doorkomen aan. De loonen waren vrij hoogde hooiers ver huurden zich voor ongeveer f 12 per week en de kost; de maaiers voor pl.m. f 2.50 per pondemaat. Of de m eesten verlaten Te oordeelen naar ’t aantal achterblijvers, zouden we denken dat ’t grootste deel niet naar wensch is geslaagd. Aan de groote kaatspartij van afdee- lingen van den Nederlandschen Kaatsbond, Pinkstermaandag te Dokkum gehouden, werd door 33 parturen deelgenomen. De le prijs werd behaald door S. A. Kooistra, R. Zaagmans en J. Zaagmans, van de afdeeling //Witmarsum” te Witmarsum de 2e prijs door T. W. Kooistra, J. W. Kooistra en D. Jongsma van de afd. Z/Oos- tergo” te Dokkum de 3e prijs door Cath. Werkhoven, Jan Cuperus en Hendrik Zijlstra van de afd. ffDe Concurrent” te Witmar sum de 4e prijs door 8. F. Hoekstra, H. van Vliet en te Baard en H. Hiemstra afd. van zoeken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Om door het beoefenen der liefdadigheid werkelijk bij te dragen tot het welzijn der bedeelden, is in de eerste plaats noodig den toestand van hen die geholpen zullen worden te kennen. Een gewone avondzitting per week van een bestuur of commissie waar de aan vragers zich moeten vervoegen om hulp te bekomen, is niet voldoende. Op de gegevens door de belanghebbenden zelf opgedischt, kan niet worden ingegaan, onderzoek, veelvuldig onderzoek is noodig, soms bij herhaling, ook om te weten wat door den verstrekten steun wordt uitgewerkt. Ik meen dat hier ter stede het best door de vereeniging Charitas en vooral door de Katholieke Vincentius-vereeni- ging dezen weg wordt ingeslagen en dezen door persoonlijk bezoek ten huize der begif tigden het best op de hoogte zijn van den toestand hunner hulpbehoevenden. Een wereld van bitter verwijt ligt er in het gewone zeggen van de armendie het best kan liegen krijgen het meest, en inderdaad is het geor ganiseerd bedrog soms groot en vaak wordt het medelijden opgewekt door speculatie op de lichtgeloovigheid. Waar nu blijkt dat dronkenschap, luiheid of verwaarloozing van de plichten als huisvader aan dezen te wijten is, dat er tijdelijke nood is, daar mag deze niet, dan bij hooge nood zakelijkheid gelenigd worden, en kan soms nog langs anderen weg aan de leden van het gezin nooddruft verschaft worden. Waar ouderdom, ziekte of van den wil onafhanke lijke omstandigheden oorzaak zijn van verval of gebrek, daar moet krachtdadig gehandeld worden. Onderstand geven in den vorm van geld blijft evenwel steeds een gevaarlijke pallia tief voor den bestaanden nood en de zekerste aanmoediging voor het voortduren van den toestand. Ook bons voor eetwaren enz. werken niet steeds als men meent. Een predikant uit Engeland, die zich veel bemoeide met de armen en behoeftigen, schreef eens: Als ik een bon van 12 stuivers afgeef, heb ik bij mij zelf de zekerheid, dat ik er voor 4 stuivers goed doch voor 8 stuivers kwaad mee doe. Veel meer moet het streven zijn, een blijvende verbetering in de hand te werken, de jeugd aan te moedigen zich te ontwikkelen en bevorderen dat ze een vak leeren, de huis- genooten allen een gepaste afleiding te be zorgen en ontspanning zelfs, bijv, dóór ge schikte lectuur den leeslust op te wekken, door de werkzaamheid aan te wakkeren en te prikkelen, desnoods door ’t uitloven van extra prijzen of belooningen, door de jongens goede werkmeesters, de meisjes goede en ver trouwde dienstbetrekkingen te bezorgen, ook door het verleenen van gereedschappen en kleeding naar den aard van hun vak of dienst, en zeer groot is ook de invloed en kracht van persoonlijk vertrouwen, belangstelling en sympathie, maar nog eens, wees sober met gaven en bedeelingen. Proeven, elders genomen en mij bekend, gaven gunstige resultaten. In haast ieder mensch wil de kiem van het goed wel gedijen, als de noodige zorg er maar aan wordt besteed, en mij zijn voorbeelden bekend hoe familiën, die vroeger lui en verkwistend 'leefden, langzamerhand ordelijk, werkzaam en zuinig werden, tevens werden zij volgzaam in stede van heftig en brutaal. Het geluk dat zij voorheen in anderen benijdden, werd hun deel en maakte hun trots uit voor hun verder leven, ’t Is waar, er zijn er ook, waarvoor geen kruiden schijnen geschapen te zijn, echter dat mag niemand weerhouden te blijven volharden en men kent de uitwerking van den droppel op den steen! Waar nu echter alles vruchteloos blijkt, daar kan dwang soms heilzaam zijn. De wet op de ontzetting uit de ouderlijke macht is nog pas in haar eerste stadium; de op voeding der jeugd is een algemeen belang. Evenals het gewone schoolonderwijs reeds tot leerplicht is geworden, zal ook de Staat allengs dieper in moeten grijpen in toestanden, waar de omstandigheden dit eischen, een maat schappelijke en ordelijke, opleiding toch is een staatsbelang, en ten bate van ’t individu tegelijk. Zulk ingrijpen druischt niet in tegen de hoog geprezen Nederlandsche vrijheid. Die goed wil, heeft geen dwang te vreezen, Het zij mij nog vergund op te merken dat ik niet heb bedoeld een dam op te werpen tegen den stroom der weldadigheid, doch wel om dien stroom in een andere bedding te brengen. Gelijk er een onveranderlijkheid is in de krachten arbeid en beweging, heerscht dezelfde onveranderlijkheid in de krachten door welke het welzijn onzer medemenschen wordt uitgewerkt. De tijd brengt noodzake lijkerwijs veranderingen en hervormingen mede in de machinerie der liefdadigheid evenzeer als in iedere andere zaak. Wat wij dus noodig hebben is niet minder hulpbetoon, maar meer, en in een anderen vorm. Een zware achterstallige schuld is te voldoen, een heirleger van arme schepselen, die zorgvuldig of wel zorgeloos in verkeerde richting en in verkeerde omgeving zijn opge- beteren, ge- TROS-ROZIJNEN worden opgeruimd tegen zeer lage prijzen. GROOTE DIJLAKKER. -■ soliede bus 40 cent (reclame). olsward en Wonseraaeel. Lemmer, 8 Juni. De haringvisscherij is weer afgeloopen, over het geheel was de vangst vrij goed, de prijs echter in vergelij king met vorige jaren niet hoog. Tengevolge de mislukking van de ansjovis-visscherij hebben onze visschers zich langer met de haringvisscherij bezig gehouden, dan gewoon lijk. Er werd hier deze week een 20 tal geep aangevoerd, waarvoor f 3 per tal werd besomd, en 20.000 stuks ansjovis, waarvan de laatste marktprijs f 32 de 1000 stuks was. Ook werd hier nog 2500 K.G. bot aangevoerd. Wonseradeel, 8 Juni. De veldvruchten staan alhier bijzonder schoon, qp enkele aard appelvelden na, die bijna worden opgegeten door z.g. ritnaald. De weilanden staan vol gras; de zeisen der maaiers zwaaien over de landen. De Chr. Geheelonthoudersvereenigin- gen te Makkum en te Bolsward hebben er werk van gemaakt om voor de in deze buurt werkende maaiers en hooiers lokaliteiten in te richten, waar ze kosteloos kunnen ver toeven en onderlinge gezelligheid kunnen vinden zonder alcohol. Schoterland, 8 Juni. Uit de Compag- nonsvaart, nabij de 10de wijk, is heden als lijk opgehaald de 20-jarige milicien J. R. D., in garnizoen te Amersfoort. Hij was Zater dagavond met verlof overgekomen, om zijne ouders, die te Hoornsterzwaag wonen, te bezoeken. Hij heeft de ouderlijke woning evenwel niet bereikt. Boven het oog is een l1^ c.M. diepe wonde geconstateerd. De oorzaak hiervan wordt nader onderzocht. Men heeft echter niets vernomen van een vooraf gaande ruzie of gewelddadige aanranding. Rottum, 9 Juni. Een paartje alhier, hij 30, zij 16 jaren, had één nacht gevrijd en was toen dadelijk maar besloten te trouwen. Den eersten Zondag na de huwélijks-aangifte werd ten huize harer ouders bruiloft gevierd, waarbij verscheidene flesschen alcohol werden geledigd. Tengevolge daarvan kreeg de bruide gom het te kwaad met de aanstaande schoon ouders, en het eind was, dat de jonkman het bruidje vaarwel zei. Bruidje ziet nu haar schoorsteen niet rooken, maar zoekt een dienst. Den Haag, Juni. Zekere Gerrit J. J. is gearresteerd, verdacht van poging om zijn vrouw te vergiftigen. Hij deed zuringzout in hare koffie, doch zij bemerkte het en deed klachte. Als bijzonderheid mag zeker wel ver meld worden, dat door den Vollenhoofschen visscher R. Jungman een zalm van 2 pond gevangen is met... aaldobbers. Genoemde visscher, den visch niet kennende, verkocht den zalm voor 50 cts. Hepk, Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. ’t Mooie weer heeft de buitenlui niet kunnen verlokken, onze stad op Pink steren lil zoo talrijk te bezoeken als vorige jaren. Wel was ’t redelijk druk, maar toch niet veel meer dan op een gewonen zonnigen Dinsdag. Aan *t spoorwegstation wist men ons mee te deelen, dat de dag van heden wees op een 50-tal kaarten minder dan gewone week- marktdagen, ■3 maanden. waar a 5. Cent. maar een optreden waar een staatsburger op een dwaalspoor komt, en op dwaalsporen staat immers de Staat steeds gereed met de ge vangenissen, zonder dat een dronkaard of diéf of andere afgedwaalde zich met recht kan beklagen over de berooving van zijn persoonlijke vrijheid. Wat de dwaas doet naar zijn dwaasheid is nagenoeg over de geheele wereld hetzelfde, doch verschillend in voor komen en graad, naar de omstandigheden. De liefdadigheid bestaat dus niet mag althans niet bestaan in ’t verleenen van nooddruft of geld, maar moet zijn een schep ping van omstandigheden om weer zelf in zijn onderhoud te voorzien. Het schijnt als een wet in de sociale wetenschap te moeten worden aangenomen, dat behalve in zeer bijzondere omstandigheden, armoede en aal moezen als twee aan elkander verbonden reservoirs zijn, die steeds op gelijk peil blijven. Men vindt onder de meer gegoeden velen, met de beste bedoelingen bezield, die gaarne ook de particuliere liefdadigheid beoefenen, doch teerhartig, misschien bekrompen van geest, liever de letter dan den geest toepassen van des Heilands woorden omtrent de armen en dezulken zou ik aanraden bekend te zien worden met een klasse van fatsoenlijke armen, die met diep gevoel van eigenwaarde in stilte hun nood verduren, en voor wie het gulgauwe geloof aan de jeremiades van dronkaards en verkwisters de dagelijksche beproeving nog bitterder maakt. Geen energie en geen industrie kan bloeien in het stelsel en den dampkring van opgehoopte liefdadigheid, ja zelfs ’t verval van ’t vroeger zoo machtige Holland mag voor een deel gezocht worden in den over vloed van zijn fundatiën en schenkingen en het pauperisme is er een noodzakelijk gevolg van. De oorzaak van dit alles ligt in het feit, dat niet die schenkingen of fundatiën op zichzelve slecht zijn, maar dat de instel lingen hun uitgaven niet zoo zorgvuldig nagaan en soms even zorgeloos beadminislree- ren als de bijzondere personen hun giften. Het is genoeg bekend dat een heirleger van be deelden aast op de weldadige genootschappen, en zoodoende trekken en leven van fondsen, die alleen bestemd waren voor buitengewone en eerlijke armoede. Zij die zich geroepen gevoelen te fungeeren als uitdeelers van wat op ’t altaar der lief dadigheid geofferd werd, hebben de verplich ting zich de ondankbaarheid te getroosten, misschien nog meer van hun gelijken dan van de armen, en zij moeten de zware ver antwoordelijkheid beseffen, die op hen rust, om niet lichtzinnig de giften in den schoot te werpen van hen, die. de licht te bewegen snaar van medelijden in hun hart weten te treffen. Het ligt geheel buiten ons bestek den arbeid in al zijn omvang na te gaan, en evenzoo in meerdere details te treden, een krant is daarvoor niet het aangewezen or gaan, maar ik wilde alleen doen uitkomen, dat de aard van het doel der liefdadigheid te gunstiger werkt, naarmate het veld, waarop zij zich beweegt, beter gekend wordt. Het doel van dit schrijven is dan ook, een steentje bij te dragen om verbetering te brengen in het lot der armen lo. door samenwerking te bepleiten tusschen de verschillende liefdadigheidsin stellingen onderling 2o. door volledig onderzoek handelen in alle gevallen; 3o. door krachtdadige hulp te verleenen, zoover de fondsen dat toelaten en in gevallen waar er blijvend nut van kan worden ver wacht 4o. schap orde. Men kan bijna geen manier van weldoen bedenken om de armen uit hun nood op te heffen, of de onbekrompen mensch- lievendheid heeft dien vorm reeds ter hand genomen, en ook het departement van het Nut heeft wel eens krachtig de hand aan den ploeg geslagen, hoewel door gebrek aan finantieelen steun veel half afgedaan moest blijven en sommige zaken geheel in den steek moesten worden gelaten. Maar al die strijd tégen de armoede moei het doel hebben, de ziekte zelf weg te nemenweldaden te bewijzen, piet als een hulpmiddel voor korten tijd, maar die in zich het beginsel dragen van duurzaamheid. A. Brouwer van de afd. ,-Baerd” de 5e prijs door J. Reitsma, en D. R. v. d. Witte van de Pingjum” te Pingjum. Men schrijft uit Zaandam: Het in de Zaanstreek van ouds bekende zeer geliefde spelletje //Luilak" dat ge lukkig! maar eenmaal ’s jaars en wel in den vroegen morgen van Zaterdag vóór Pinksteren gespeeld wordt zal waarschijnlijk binnenkort tot ’t verledene behooren, althans hier te Zaandam. Bepaalde ’t zich vroeger tot ’t trekken en rukken aan de belknoppen, dat men op schrikte uit den slaap, 't ophangen aan de voordeur der woningen van dikke bossen brandnetels, mitsgaders ’t maken van een helsch lawaai op blikken trommels, ketels en emmers, de laatste jaren werden.er daaren boven allerlei baldadigheden bij uitgehaald, die niet langer ongestraft geduld konden worden. Daarom had Commissaris ditmaal een fietsen voorzien, ’t zien van een haal gingen, te kunnen arresteeren de politiewacht te brengen, wat met een tiental kwajongens dan ook 't geval is geweest. Daar hebben zij en moesten verschijnen, dat hun wel niet zoo geheugen zal gaan. Men meldt uit Loosduinen aan ’t Folk Dezer dagen viel een man op den Loos- duinschen weg eensklaps bewusteloos op den grond. Nadat hij weer bijgebracht was werd hij in de coöperatieve Volkswasscherij binnen gedragen. Hier bleek dat de stumperd vanaf Maandag niets te eten had gehad. Hij ver telde katholiek en typograaf te zijn en door werkloosheid gedreven, Maandag per boot van Rotterdam waar hij woont, naar Arnhem te zijn gegaan. Daar niets vindende liep hij naar Haarlem, alwaar men hem meedeelde, dat op Loosduinen bij de tuinders wel een plaatsje voor hem zou zijn. Hij toog op weg doch zakte, nadat hij zijn doel bereikt had, ineen. De man zag er zeer knap en fatsoen lijk uit en maakte een gunstigen indruk. Na 7 boterhammen, 5 kop koffie en 4 glazen water te hebben verzwolgen, toog hij met f 1,15 van het personeel weer op weg. Onlangs is gemeld, dat eenige Zwolsche werklieden bij de 8. S. een reis naarSfanje gemaakt hebben. De Pr, Ov. Cl. heeft van hen uit Madrid de volgende briefkaart ont vangen tfOok wij hebben de wereldberoemde Spaan- sche stierengevechten te Madrid gezien. Een publieke vermakelijkheid, afschuwelijk en schandalig. Zulk een Spaansche barbaarsch- heid weaschen wij nooit weer te aanschouwen?* ft M I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1