Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 5.; 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 48. Zondag 14 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR 'lil de heer W. W. zich reeds met dien Sluiting d den van den aan I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 1 5 Cent. gelijk verzoek is op dien grond afwijzend beschikt, en wijl het kohier 5 maanden ter inzage ligt, bovendien een besluit is genomen om ieders aanslag in gesloten couvert uit te reiken, meenen B. en W. ook nu afwijzend te moeten adviseeren. De heer Rosier meent dat dit elders toch wel geschiedt en zou voor inwilliging van ’t verzoek zijn, waarop de Voorzitter toelicht, dat in die gemeenten door de uitgevers toch zeker de zegelgelden worden betaald. In geen enkele gemeente van Nederland mag gratis een afschrift gegeven worden. De heer Fis merkt daarentegen op, dat men in Leeuwarden een anderen weg volgt. Het kohier wordt als bijlage bij ’t officieel raadsverslag gevoegd, en de uitgever mag daarvan drukken, zooveel hij maar kwijt kan worden. De Voorzitter zegt hierop, dat dit een nieuwe zienswijze is, maar het adres hier vraagt een gratis afschrift en dat kan niet. Nadat de heer Keikes nog opmerkte dat het niet betrof zegelgelden doch slechts de leges- gelden, wordt overeenkomstig ’t advies besloten met 11 tegen 2 stemmen (de heeren Rosier en Vis). Punt 5 betrof het nader adres van heer M. Kuiper omtrent overschrijving grond bij zijn erf. Bij een vroeger genomen besluit was voor de overdracht van dezen grond f 25 bepaald, adressant vond die som te hoog, wijl ’t eigen lijk bij zijn erf reeds is, doch bij ’t kadaster staat ruim 11 M2. grond ten name der gemeente. B. en W. vinden die som te miniem, maar vooral omdat de gemeente geen belang heeft bij de overschrijving adviseeren zij op dit nader adres afwijzend te beschikken. Hierover ontstond een nog al uitvoerige bespreking en wenschten eenigen die kwestie toch wel uit den weg te zien geruimd, terwijl vooral werd betoogd hoe dat abuis vroeger schijnt te zijn veroorzaakt. Vooral tusschen de heeren Keikes en v. d. Meer heerscht daarover geen eenstemmigheid van gevoelen, doch daar het feitelijk niet meer is op te diepen en alles eigenlijk op gissingen berust, vonden toch de meesten het wenschelijk, dat die grond overgeschreven werd, ’t Ging niet zoo zeer om de som, maar meer om een vroegere fout of vergissing te herstellen. De heer Keikes stelde dan ook voor geheel geen som te heffen, doch dit werd afgestemd met 8 tegen 5 stemmen (de heeren Eerdmans, Keikes, van Randen, Praamsma en Rosier). Een voorstel Boersma om de zaak aan B. en W. ter afdoening op te dragen, werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (de heeren Kramer, v. d. Meer en Keikes). 6. Verzoek van den heer Vrijburg om herbenoemd te worden tot gemeente-architect ging nog al aardig vlot van stapel. De heer Rosier wilde de benoeming voor vast doen, dan was de positie van dezen ambtenaar beter verzekerd, doch dit vond geen ondersteuning en werd dus niet verder behandeld, maar de heer Praamsma vond toch wel gewenscht, dat de aanvraag om herbenoeming wat tijdiger inkwam, hij wilde wel voorstellen, om bij instructie daarvoor minstens 3 maanden te bepalen, waarop de Voorzitter antwoordde, dat deze bepaling reeds bestaat, doch ditmaal adressant wat te laat was geweest. Overeenkomstig advies van B. en W. wordt de heer Vrijburg met algemeene stemmen herbenoemd. Bij punt 7 kwam weer heel wat kijken. Het betrof het adres van IV. Bootsma om vermindering van vergunningsrecht. B. en W. hadden bij nauwkeurige vergelijking met anderen inderdaad de opvatting dat de huur waarde voor adressants lokaal wat hoog gesteld was, en zij stelden dan ook voor, die f 10 lager te bepalen, waaruit dan zou volgen dat het vergunningsrecht met f 12,50 vermin derd wordt. De heer Rosier begon met op te merken, dat volgens adressant het debiet de laatste 3 jaren was verminderd, doch dat had hij in de lijsten niet kunnen zien, waarop de heer v. d. Meer uit die lijsten toch aantoonde dat de 2 laatste jaren telkens ongeveer 60 liter minder was getapt dan in 1905. De heer Vis vond de schatting van B. en W. wel wat op losse schroeven, en zou zich liever aan die van den schatter houden, waarop de heer v. d. Meer antwoordde, hoe die schatting in zijn werk gaat, eu hoe dan door eerst hel lokaal wat hoog te stellen en dan later het verbruik er bij in rekening te brengen, eigenlijk dubbel gerekend wordt. Ook de heer Oosterbaan meende, dat hoe gaarne men de kroegen ook zou zien opdokken, men toch de wettelijke bepalingen moest betrachten en in elk geval ook billijk blijven. De verlaging werd goedgekeurd met 9 tegen 3 stemmen (de heeren Boersma, Rosier en Vis, terwijl de heer v. d. Werf de ver gadering had verlaten). Als punt 8 kwam nu de motie van heer Rosier inzake de werkverschaffing de orde. B. en W. hadden zich met de Commissie der Werkverschaffing reeds over deze zaak onderhouden, en een uitvoerig rapport was bij de stukken overgelegd, zoodat de leden daar reeds inzage van hadden genomen. De heer Rosier wees in de eerste plaats er op dat de heer Eerdmans had verteld in de vorige vergadering, dat hij (spreker) zou gezegd hebben, dat werkverschaffing een bedeeling is. Dit zijn echter de woorden van den Voorzitter, en wat de motie zelf betreft ging spreker uit van de meening dat hij, die ’t leven heeft ontvangen ook recht heeft op dat leven en op de middelen om te leven, en wanneer dus geen werk en derhalve er geen verdienste is te krijgen, dan rust op de gemeenschap de plicht werk te verschaffen. Wat het rapport betreft, daarin heeft hij wonderlijke dingen gelezen, o.a. dat eenigen der werklieden zeer tevreden waren met de verdienste van f2.52 per week, en ook dat het zoo erg niet was dat bij het werk zoo veel moest bijgepast worden, want dat het Gasthuis dit eigenlijk betaalt. Of het van de gemeente of van ’t Gasthuis komt vindt spreker gelijk, maar hij betreurt het dat zulk onnuttig werk wordt verricht. Met vlasbraken, hij heeft dit nog nader onderzocht, is gemak kelijk f5 per week te verdienen, en de ma chines kosten ongeveer f30 a f 40 per stuk. Vlasbraken is dan niet meer zoo ongezond als vroeger en hindert ook niet de hier be staande industrie. De heer Eerdmans dient den heer Rosier van antwoord, en zegt, dat deze in de vorige vergadering en ook nu weer instemt met het idee, als zou de werkverschaffing een soort bedeeling zijn, terwijl spr. meent, dat voor werk loon wordt uitgekeerd, onafhankelijk van de winst. Ook hij wil opkomen met den heer Rosier voor de belangen van den werkman en gunt deze graag hoogere loonen, doch vreest dat dit niet kan zonder nog hooger verliescijfer te krijgen, en daarbij vindt hij vlasbraken niet geschikt voor de ouden van dagen, terwijl de aanschaffing van een 70 tal machines ook een hoogesomzou vorderen. De heer Cuperus denkt in gelijken geest als de heer Eerdmans. Voor een 12 tal jaren is ook een stem in den raad opgegaan om verbetering der werkverschaffing en toen is bij rapport der heeren Dr. van der Weij, Y. T. de Boer en J. Hommes aangetoond, dat touwpluizen het meest geschikte werk was. Daar door het heden ingekomen rapport reeds overleg is gepleegd met de commissie voor de werkverschaffing, is aan de motie reeds voldaan, en herhaalt spreker de vraag of B. en W. nu nog bereid zijn en 't noodig achten nader overleg te plegen De Voorzitter antwoordde daarop, dat wan neer de raad het besluit neemt, B. en W. volgens de wet verplicht zijn die opdracht uit te voeren, doch daar het vooraf is te zien dat het resultaat pover zal zijn, de sympathie niet groot kan zijn, want dat het dan ook nutteloos werk wordt. Hij wil overigens gaarne meewerken tot verbetering van het lot van den werkman, en wanneer noodig, er middelen tegen de werkeloosheid moeten beraamd worden, doch deze werkver schaffing heeft met de eigenlijke werkeloos heid weinig of niets te maken. Is er met vlasbraken evenwel f 5 per week te verdienen, dan zou hij gaarne ver nemen van den heer Rosier waar dan het vervaardigd product afzet moet vinden, want ook de vlashandel is tegenwoordig gedrukt. De heer Praamsma verheugt er zich over dat door B. en W. reeds is gedaan wat in deze motie wordt beoogd en betoogt verder uitvoerig, dat behalve enkele ouden van dagen, bij deze werkverschaffing geen vaklui behooren doch meest lui, die geen vaste werkzaamheden verrichten, die als zij dik verdienen, dit ook opmaken en dan winterdag teren op de openbare liefdadigheid. De heer Rosier ant woordde nog, dat hij herhalen moet dat een bedrag van f 2,52 onvoldoende is om van te leven en dat uit de opbrengst van het bewerkte vlas wel verdienst is te maken, dat gebeurt toch ook in den bouwhoek. Het werk is niet zwaar en zou ook door de oudjes nog wel verricht kunnen worden. Na repliek van den heer Praamsma en den Voorzitter wordt de motie in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 2 st. (de heeren Rosier en Vis.) Het laatste punt was de behandeling van het adres om een veearts aan te stellen. Door B. en W. was hierop afwijzend geadviseerd, doch de heeren Lunter, Eerdmans en Oos terbaan kwamen tegen dat advies op, zij vonden Bolsward juist een plaats voor een veearts. De heer Eerdmans houdt een heel uitvoerig betoog, waarin hij de argumenten van het advies nagaat en bestrijdt. Ook de heer Praamsma kan wel met die redeneering mee gaan, wil ’t voorstel van den heer Lunter om f 300 voor een veearts uit te trekken en dezen ook de vleeschkeuring op te dragen wel steunen, doch zou denken dat er van Won seradeel ook wel een toelage was te bekomen. De Voorzitter ziet het hopelooze in, om het uitgebracht advies te verdedigen, nu er zoovele stemmen tegen opgaan, maar blijft het toch beschouwen dat Bolsward dan een uitgaaf doet ten bate vooral van de omstreken en de vergelijking van Bolsward met de steden Leeuwarden en Harlingen gaat z. i. niet op, wijl daar door de veemarkt en den export veeartsen noodig zijn. Spreker acht het een uitgave voor slechts enkele belang hebbenden, de 47 veehouders. De heer Lunter komt tegen die laatste bewering sterk op, dan zou men indertijd de kosten van het grootscheepsvaarwater ook kunnen noemen in het belang van enkele groothandelaren. Dien weg moeten wij niet op, het algemeen belang wordt wel degelijk gediend door dergelijke uitgaven. Ook de heer Eerdmans antwoordde den Voorzitter nog en betoogde dat ook voor onze week markt eigenlijk een veearts noodig is, terwijl de export te Harlingen buiten den gemeente- veearts omgaat. Alleen voor de consumtie der ingezetenen heeft men daar een veearts. Het voorstel om een veearts aan te stellen wordt met 9 tegen 3 stemmen aangenomen, (de heeren Kramer, v. d. Meer en Keikes), en er wordt bepaald dat de oproeping zal ge schieden tegen 1 Januari 1909. Na afhandeling der punten wees van Randen er op dat hier een vorigen Zondag een concert is gegeven om 5 uur, wat volgens de zondagswet niet mag, wijl er dan nog godsdienstoefeningen worden gehouden, wat B. en W. ook wel bekend zal zijn. Hij wilde ook in de kermis de kramen niet vroeger dan 7 uur geopend hebben. De Voorzitter antwoordt dat de zondagswet alleen betrekking heeft op de openbare straat en wat de kermis betreft, dat is een zaak waarover de raad te beslissen heeft. De heer Rosier wijst, naar aanleiding van het ongeluk met de kinderen onder de tram, op de verordening van langzaam rijden en dat iemand naast de machine moet ioopen. Is dat niet te handhaven, en zou het ook noodig zijn bij de Sneekerpoort een afsluiting te maken als de tram passeert langs dien gevaarlijken hoek van het Bolwerk? De Voorzitter antwoordt hierop, dat de tram bij dat ongeluk geheel buiten schuld is, dat ongeluk is te wijten aan een nood lottige omstandigheid. Een afsluiting te maken is reeds voorgesteld in ’t college van B. en W. en wat het sneller rijden door de stad betreft, met de zware trammen moet iets toegegeven worden, wijl anders de hoogten niet kunnen worden bestegen, maar overigens door de politie streng wordt toegezien op de veiligheid van dit verkeermiddel. De heer Vis wijst op het gevaarlijke dat ook fietsrijders door de nauwe steeg naast de gasfabriek gaan, waarop de Voorzitter bemerkt, dat ook daarin reeds is voorzien en er borden zullen worden geplaatst ter waarschuwing. De heer Boersma wijst ten slotte nog op den treurigen toestand der steeg aan de Kleine Dijlakker, waar het vorig jaar 2 woningen zijn afgekeurd, waarop de Voorzitter zegt, dat ook B. en T”. _L‘_ toestand hebben ingelaten. Sluiting der Vergadering. Vergadering op Vrijdag 12 Juni 1908. Degisterenavond gehouden raadsvergadering was voltallig en nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd meegedeeld dat ingekomen zijn van Ged. Staten be sluiten tot goedkeuring van het plan van geldleening groot f 47,000, de kohieren van schoolgeld de onderhandsche ver huring van de perceelen van den trekweg en het besluit tot uitbreiding der Gasfabriek, terwijl zij bepaald hebben, dat de gemeente- rekening vóór of op 3 September bij hun college moet zijn ingekomen. Van den heer Sutherland Royaards was een dankbetuiging ontvangen voor zijn be noeming tot gymnastiekonderwijzer, terwijl het getal ingekomen adressen drie bedroeg 'en wel a. Van bewoners aan den trekweg,-om een lantaarn bij hun pad, b. van het Bestuur van ’t Groene Kruis om de aandacht er op te vestigen dat nu Sneek een waterleiding krijgt, Bolsward door samen te gaan met die gemeente, wellicht daarbij aansluiting zou kunnen krijgen en c. van de Werklieden- vereeniging //Eendracht zij ons doel”, om de volksconcerten des Zondagnamiddags te geven. Beide adressen zijn gerenvoyeerd aan B. en W. om advies, het laatste aan de com missie voor de muziek om den raad hierin te adviseeren. Dan nog was ingekomen de rekening van den weg BolswardHarlingen, die ten fine van onderzoek en rapport werd gesteld in handen der commissie, de heeren Boersma, Cuperus en Oosterbaan. Ook was van Heeren Armvoogden een nadere missive ingezonden, waarin zij tot hun leedwezen zich zeer gekrenkt gevoelen over de Woorden des Voorzitters als zouden zij hun reglement niet kennen. Zij releveeren hoe art. 24 luidt en hebben altoos gehandeld als de laatste 2 jaren, terwijl vroeger nooit aanmerking daarop is gemaakt. Zij verzoeken alsnog dat de Voorzitter zijne woorden zal herroepen, waarop de Burgemeester antwoordt dat heeren Voogden zijne woorden steeds beleedigend schijnen op te nemen. Hij is evenwel niet genegen het gesprokene in te trekken eu acht het best deze zaak te laten rusten. Daarop werd mededeeling gedaan dat vroeger reeds is onderhandeld over een ruiling van een paar bruggen en gedeelten weg met Wonseradeel. In 1901 is besloten op de voorstellen niet in te gaan, maar die zaak is weder aanhangig gemaakt en wordt nu voorgesteld die ruiling wel aan te gaan en aan Wonseradeel een toeslag-te geven van f 2560,20, de som te vinden bij geldleening. Dit voorstel van B. en W. wordt ter visie gelegd, en thans overgegaan tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. De eerste punten gingen als van een leien dakje, maar hoe verder de agenda vorderde, des te meer tijd nam de behandeling, ’t Zwaarste scheen naar onderen te zijn gezakt en ’t lichte bovenop te drijven. Punt 1, af- en overschrijvingen van onin bare posten bij de plaatselijke belastingen, passeerde zonder discussie de revue. Allen stemden voor goedkeuring dezer staten, waarbij werd afgeschreven op den hoofdelijken omslag: wegens vertrek en overlijden f 616.60. reclames en ontheffing - 203.985. n onvermogen - 195.09. en als oninbare hondenbelasting - 27. Het 2e punt was de jaarlijksche admini stratieve maatregel welke het vaststellen der gemeenterekening dient vooraf te gaan, n.l. eene wijziging en aanvulling der gemeente- begrooting van ’t afgeloopen jaar, gelijk die in de vorige vergadering was ingediend. Allen konden zich hiermede vereenigen, even zoo met punt 3, het af- en overschrijven van en op posten dier begrooting, een gevolg van genoemde wijzigingen. Bij punt 4 kwamen de monden al ietwat in beweging. Het betrof, het mogen drukken en uitgeven van het kohier van Hoofdelijken omslag, wat de heer P. Wester baan bij adres had verzocht. Burg, en Weth. adviseerden dat Art. 72 der Gemeentewet voorschrijft, dat het kohier in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Op een vroeger Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1