Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 47ste Jaargang. 1908. No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 18 Juni. Voor liet Kantongerecht. 'r VOOR Eisch Eisch 31. BINNENLAND. de politie met eierzoeken. licht 14. 18. hebben dat deze strafbaar. 9. ’s avonds branden. 10. reeds een procesverbaal, Eisch U. H. onder Nijega reeds ’s avonds onder Workum langs den weg, zonder dat zijn rijwiel het vereischte licht had. f 3 of 2 dagen. 30. L. v. d. W. te Bakhuizen, idem. zegt dat hij een voor f 265 en te bouwen, maar nu is Zitting van Vrijdag 12 Juni 1908. Eisch f 3 of 2 dagen. 16. A. M. te Hindeloopen vischte in Mei met een peur. Eisch f 5 of 2 dagen met last tot uitlevering van de niet in beslag genomen peur, de waarde ad 50 ct. of 1 dag hechtenis. 17. K. T. te Witmarsum reed ’s avond® laat met een wagen, waarop ’t voorgeschreven licht ontbrak. Eisch f 3 of 2 dagen. L, B. te Bnrgwerd idem. Eisch idem. L. v. Eisch idem. 8. V. te Wommels 13 Mei idem. Eisch idem. Uitspraak der vonnissen opa.s. Donderdag 18 Juni te 12 uur. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en de eisch luidt 2 maal f 5 of 3 voor elke boete. 8. B. te Bolsward heeft 18 Mei ook een land, waar ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vrijdagavond viel een kind in den Leidschen Rijn nabij de Dambrug ie Utrecht. Spoedig was de brugwachter met een haak ter plaatse om het kind te redden, doch telkens als de haak in de kleeren van het kind sloeg, scheurde het goed in stukken. Eensklaps sprong een korporaal der in fanterie te water en zwom naar de drenke linge; de redder trachtte den baak vast te maken, doch dit mocht hem niet gelukken, zoodat een reddingsboei werd toegeworpen, dien de zwemmer na groote moeite het kind om deed. De koene redder was hierdoor zoo danig uitgeput, dat hij niet meer naar den wal kon zwemmen en in de diepte wegzonk. Toen sprong een stukrijder der veld-artillerie hem na en kwam er tevens onder de brug een bootje doorvaren en kon door gezamen lijke hulp de korporaal in het bootje ge trokken worden. In de veld-artillerie-kazerne binnengedragen, werd hij spoedig tot bewust zijn gebracht. U. D. Te Heenvliet werd dezer dagen feest gevierd, waarvoor een tribune was opgeslagen Nadat deze weer was afgebroken, werd het hout op een stapel gelegd, maar toen de eigenaar het wilde weghalen, bleek een ander hem te zijn voor geweest. Aangifte werd daarom gedaan bij de justitie, die een onder zoek iustelde, waaruit bleek, dat het hout per schip vervoerd was, vermoedelijk naar Dordrecht. Werkelijk was het daar aange komen met een vaartuig, liggende in de Spui- haven, nabij de Vrieseburg, dat een kermis tent aan boord had, en nadat het door den eigenaar herkend was, werd het Donderdag middag door een rijksveldwachter uit Heen vliet in beslag genomen. De schipper be weerde het hout van een hem onbekend per soon te hebben gekocht, maar niets te weten van een trapladder en een lantaarn, die even eens vermist werden. Bij een doorzoeking van zijn vaartuig werden die voorwerpen daar echter verstopt gevondenvan de ladder was daartoe zelfs een stuk afgezaagd, zoodat er genoegzaam termen schijnen aanwezig te zijn om tegen den schipper een vervolging in te stellen. Dordr. Ct. Een kleine gemeente in Hessen, die in 1870 een schuldenlast van f84.000 had, heeft thans in ’t geheel geen schulden. Die omkeer is teweeggebracht door 2000 kersen-, noten- en kastanjeboomen te planten. De kersenboomen leveren een opbrengst van 3000 mark ’sjaars. Wat de zaak nog be- wonderenswaardiger maakt, is, dat de grond waarin de boomen geplant werden, te slecht was om voor eigenlijken landbouw te dienen. De boomen waren verplicht om hun wortels horizontaalsgewijze uit te spreiden, om nog zooveel mogelijk te kunnen profiteeren van de slechts ongeveer 30 cM. dikke, weinig vruchtbare grondlaag, waaronder zich totaal onvruchtbare rotsgrond bevond. De politie te Scheveningen heeft een razzia gehouden onder de z.g. strandnimfen en haar handlangers, die in de laatste avonden den strandmuur nog al druk bezochten. Een 16-tal werd naar een politiepost overgebracht waar bleek, dat er verschillende gesignaleerden onder waren, die een vonnis te hunnen laste hadden en daarom naar het Huis van Bewaring werden overgebracht. Ook waren er enkele minderjarigen bij, die naar de ouderlijks woning teruggebracht werden. 27. C. de V. te Workum idem, idem, ook met verbeurdverklaring. 28. D. V. te Stavoren was in den nacht van 16 op 17 Mei nog al erg aangeschoten en hij schijnt dan onrustig te zijn, want hij maakte zooveel rumoer en leven dat hij ook nog wegens rustverstoring proces kreeg. Eisch 2 maal f 5 of 3 dagen voor elke boete. 29. v. d. V. te Koudum reed 10 Mei ’s avonds half elf op zijn fiets, doch het voorgescb reven licht brandde niet. Eisch f 3 of 2 dagen. H. V. te Oosterend 10 Mei eizoeken. Eisch f 10 of 4 dagen. 15. W. A. te Idsega had 10 Mei een opgetuigd paard onbeheerd op den weg staan in Wommels. Eisch f 3 of 2 dagen. en bekent was voor de E. de B. te Makkum was 2 Mei Eisch f 5 of 3 dagen. D. v. D. te Bolsward werd 1 Mei op ’t Nannenhof aangetroffen in kenlijken staat. Dit is reeds meermalen geschied, waarom nu geëischt wordt 7 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een rijkswerk- inrichting. 13. G. bleek dat de chauffeur te Amsterdam woonde. Als getuigen werden gehoord de tolgaarder de Groot en diens zoon, en beiden verklaar den den beklaagde niet te kennen, deze was met de machine teruggereden, toen de tol boom niet geopend mocht worden, de andere inzittenden waren naar Workum geloopen. Dé wegwerker D. Dijkstra verklaart dat hij een waarschuwingsbord heeft geplaatst bij de Marnezijl, waaruit blijkt dat de Workumer- weg verboden is voor vierwielige motoren. Eisch f 30 boete of 20 dagen hechtenis. 8. M. V. te Pingjum werd 6 Mei be keurd eerstens omdat hij zijn 2 honden onder een kar gespannen, onbeheerd op den weg had staan en tweedens, omdat deze dieren niet van een muilband waren voor zien. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat hij niet gereden heeft zonder muilband, want het was vlak voor zijn huis, hij was nog niet vertrokken, en het onbeheerd laten staan dat begrijpt hij ook niet. Als hij aan de deur een kan melk afgeeft, en dus dicht bij zijn kar blijft, kan dat toch zeker niet als een z/onbeheerden toestand” beschouwd worden. De marechaussee verklaart, dat wanneer beklaagde dicht bij de kar blijft, en dus de honden nog onder zijn toezicht staan, hij geen bekeuring zal krijgen, doch ’t geval was, dat de honden aangespannen waren en hij een heelen tijd achter zijn huis nog stond te praten. De honden waren dus op den weg onbeheerd, en beklaagde is meer malen gewaarschuwd, dat hij beter acht op zijn honden moest geven. Bekl. zegt nog dat hij niet zonder muil band heeft gereden, de muilbanden lagen in de kar, die zou hij de honden omdoen doch hij was nog niet vertrokken. Hem wordt beduid dat het niet noodig is, om proces te krijgen, dat met ongemuil bande honden moet worden gereden, het van honden onder een kar zonder van een muilband voorzien zijn, is Eisch 2 maal f 4 of 2 dagen voor elke boete. G. V. te Witmarsum reed 2 Mei op een rijwiel zonder licht te Eisch f 3 of 2 dagen. D. A. en H. L. beiden te Bolsward zijn den 2 Mei gezien in landen onder Burgwe.rd. Zij waren bezig met eierzoeken, en toen de politie op hen aankwam, zetten zij het op een loopen, en werden door een onbekend persoon over de vaart gezet, zoodat de agent ze niet kon inhalen. Hij had evenwel goed gezien, wie ’t waren en dus ontsprongen zij den dans niet, doch kregen den volgenden dag bezoek van aan huis. De 2e bekl. is tegenwoordig de overtreding, tegen den le behandeling verstek verleend. De eisch is voor D. A. f 10 of 4 dagen, voor H. L. f 5 of 14 dagen tuchtschool. 10. C. O. te Bolsward kreeg 3 Mei ’s morgens 6 uur wijl hij bezig was f 10 of 4 dagen. 11. dronken. 12. Nadat eerst in de besloten zitting 7 zaken van minderjarigen volgens de kinderwetten waren behandeld, werd de zitting openbaar en kwam eerst aan de orde de overtreding van 2 eierzoekers 1. S. V. en W. A. beiden te Gaastmeer, die den 29 April in verboden land werden aangetroffen. Eisch ieder f 5 of 4 dagen. 2. M. B. te Workum is 28 April dronken geweest, wat hem nog al eens meer overkwam. Bekl. is aanwezig, bekent zijn misstap deemoedig, neemt den goeden raad van den rechter, om zich voor verdere dron kenschap te wachten, in dank aan, en krijgt als eisch 3 dagen hechtenis en tevens de waarschuwing dat bij verdere herhaling hij voor Hoorn rijp is. 3. J. K. te Bolsward is ook nog al eens over zijn bier. Den 29 en 30 April werd hij telkens in beschonken staat aangetroffen. Bekl. is tegenwoordig en bekent, dat hij den eersten dag wel wat te veel had, maar het tweede proces was ten onrechte Hij stond goed te praten, zou naar huis en werd toen zoo maar door een agent lastig gevallen. De agent, als getuige^ geeft een heel ander verhaal, en hem was uit het geheele doen van bekl. de dronkenschap voldoende ge bleken, ook nog aan de woorden die be klaagde toen zelf bezigde, n.l. dat hij zijn daghuur aan jenever besteed had. Ook een tweede agent komt die omstandigheden nog verduidelijken, waarop de rechter dezgn be klaagde ernstig vermaant voorzichtig te zijn, in ’t vervolg zijn verdienste te besteden aan ’t onderhoud van zijn gezin en geeft er nog de verzekering bij, dat indien hij binnen den wettelijken termijn weer voor dronken schap bekeurd wordt, de rijkswerkinrichting voor hem klaar staat. Bekl. geeft nog hoog op, hoe hij zorg draagt voor zijn gezin, maar de bewijzen ge tuigen tegen hem en de eisch is 2 maal 2 dagen hechtenis. 4. R. B. te Allingawier dreef den 4 Mei een viertal runderen ongekoppeld langs de Kade alhier. Eisch f 3 of 2 dagen. 5. S. v. d. S.’te Bolsward heeft 3 Mei ’s avonds muziek gemaakt in een bootje, zonder daar vergunning van den Burge meester voor te hebben, ’t Was Zondag avond en er ontstond een volksoploop door. Beklaagde is aanwezig en vraagt of Muizelaar zijn verdediging, die hij op papier heeft, voor mag lezen, waarop de Rechter zegt, dat hij ’t zelf dan’ maar moet lezenBekl. zegt niet best te kunnen lezen dan moet hij maar zeggen wat hij op zijn hart heeft. Bekl. zegt dan, niet te weten dat er ver gunning van den Burgemeester noodig was, hij meende dat het in bootjes wel mocht. Er komen hier zoo dikwijls stoombooten door de gracht, die muziek geven, en die zullen toch ook eerst niet naar den Burgemeester gaan om verlof te vragen. Hij meende dus, dat hij ook wel op een handharmonica mocht spelen. En dan vindt hij het vreemd, dat hij alleen proces heeft, en de anderen in het bootje, die zongen en dus ook meededen, vrij uitgaan. De agent verklaart, dat deze bekl. wel licht met een waarschuwing vrij had ge komen, indien hij zich bepaald had tot de gracht, maar zij voeren ook de stad in, en hij verwekte door de muziek een heele op loop, was nog al brutaal en had blijkbaar er schik in, dat de orde verstoord werd. Eisch f 3 of 2 dagen. 6. D. G. te Bolsward werd 2 Mei dronken aangetroffen in de Sneekerstraat en in den nacht daarop nogmaals. Eisch f 10 of 3 dagen en f 3 of 1 dag. 7. E. v. d. Z. te Amsterdam is chauf feur op een automobiel. Automobielen worden op enkele hoofdwegen toegelaten, maar op vele smalle gemeentewegen staan ijzeren driekante borden, die aangeven waar ’t voor de tuf-tuf’s verboden terrein is. Den 29 Maart kwam zoo’n modern vervoer middel den weg naar Workum langs, maar daar is ’t verboden en de tolgaarder weigerde dan ook den tolboom te openen, en schreef meteen het nummer van den auto op, om er de politie kennis van te geven. Het 19. D. W. te Dedgum hield varkens in zijn huis, en de buren hadden last van de vuiligheid. De zaak werd onderzocht en het bleek dat de eene kamer als varkenshok werd gebruikt. Hem werd vanwege het Dag. Bestuur der Gemeente aanzegging gedaan dat het huis voor 15 Mei gereinigd moest zijn, en het houden van varkens in de woning werd hem verboden. Toen de politie 15 Mei kwam kijken was de toestand nog gelijk en werd procesverbaal opgemaakt voor het niet reinigen en omdat de varkens er nog waren. Bekl. is tegenwoordig en flink hok heeft aangekocht bezig was dat op hem geen goedkeuring verleend, het moet een steenen hok zijn, doch hij heeft daar geen centen voor. Hij vindt het vreemd in Bolsward mag het wel in een houten hok en nu wordt het hem belet. En wat het schoonmaken van het huis aangaat, dat was schoon, alleen de vloer moest nog ge schrobd worden. Hem wordt ingelicKt dat de verordening in Wonseradeel voorschrijft dat in de be bouwde kom varkens niet anders dan in steenen hokken mogen worden gehouden, en de eisch luidt f 8 boete of 3 dagen en f 4 boete of 2 dagen. Beklaagde vindt dit al wat kras, hij houdt de varkens niet voor pleizier, doch het is een deel van zijn broodwinning. 20. S. O. te Bolsward was 18 Mei dronken en werd aangetroffen in een land waar hij niet mocht zijn. Bekl. is aanwezig, bekent dat hij te veel had gehad, maar dat hij buiten het pad in ’t land was kwam omdat zijn kameraad hem daar heen voerde. Hij zelf wist niet wat er omging, hij was dronken en wist niet wat hij deed. Dit .kan evenwel niet ter verontschuldiging dienen dagen 21. geloopen buiten het pad in op de hek duidelijk staat aangegeven, dat het verboden is,, buiten het pad te gaan. Eisch f 5 of 3 dagen. 22. D. K. te Arum reed 14 Mei met den melkwagen langs den weg, toen hem een fietser van achter opkwam, die door aanhoudend bellen te kennen gaf dat hij wenschte te passeeren. De melkrijder scheen geen zin te hebben wat naar rechts uit te wijken, integendeel ging hij nog waf naar links uithalen, zoodat de fietsrijder van zijn kar moest, wijl er geen ruimte werd gegeven om voorbij te rijden. Die fietsrijder was evenwel een marechaussee, en dat viel den melkrijder niet mee, hem werd aangezegd zijn dag te onthouden. Bekl. is heden tegenwoordig en zegt dat hij het bellen niet gehoord heeft door het gerinkel van de melkbussen en daar komt bij als hij naar rechts uitgeweken zou hebben, dan zou een andere fietser, die op dien kant juist voorbij reed, in de sloot zijn geraakt. De politie verklaart genoeg te kennen te hebben gegeven, dat hij voorbij wilde, en dat werd eenvoudig geweigerd, bekl. stuurde juist nog wat naar den kant, om mij te noodzaken af te stijgen. Bekl. krijgt een ernstige berisping over zijn gedrag, ’t Was maar goed dat ’t juist een politiebeambte was, en beklaagde dus zijn straf er voor krijgt. De fietsers hebben evengoed recht op den weg als de wagens, en bij de wet is dan ook verordend hoe beider veiligheid moet gewaarborgd blijven. Eisch f 8 of 4 dagen. Bekl. zegt nog genoeg aan te merken te hebben op de verklaring van den getuige, maar het helpt hem toch niet, doch deze eisch vindt hij al heel kras. 23. J. V. te Workum werd 16 Mei bekeurd wegens openbare dronkenschap. Eisch f10 of 3 dagen. 24. S. D. te Rauwerderhem 15 Mei idem. Eisch idem. 25. J. K. te Bolsward 20 Mei idem. Eisch 3 dagen. 26. J. K. te Workum vischte 13 Mei met een peur. Het vischtuig werd in beslag genomen en de visscher kreeg proces. Eisch f 5 of 4 dagen met verbeurdverklaring van de peur. en E. op op Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1