lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 50. Amsterdamsche Beelden. J I I Zondag 21 Juni. 1 VOOR 1 BINNENLAND. i duidelijk Hon- X J 1 1 vreugde dat men van de tram. en een luid hoera blijdschap. van door van achter de Sneek. Door de Holl. IJz. Spoorweg-Mij, zullen aan het station Sneek, perronzijde. 2 rustbanken geplaatst worden tengevolge een verzoek van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer alhier. ’t Concert van Donderdagavond in de Buiten-Societeit heeft ook hier, evenals te Bolsward, zeker bij uitstek voldaan. De zang van ’t h Capellakoor echter is o.i., met het leeuwenaandeel gaan strijken. Trouwens, dat gaat altijd zoo, vocale muziek zal, als ze uitstekend is, steeds in mede werking met instrumentale, worden geprefe reerd. En uitstekend was de zang, een zang, die gelijk gelijke illusies de man, zullen wij niet meer beleven, of ze beter, gelukkiger zal worden Eerbiedig ontblooten wij het hoofd voor de talentvolle, ondernemende, geestige en geleerde dames, die ons de eer en het ge noegen bewezen hier te saam te komen. Maar voor onze lieve vrouwen en meisjes, die voor kies- en andere rechten blijkbaar nog niet rijp zijn, maar wier heele leven één trouw vervullen van plichten is, onbewust en zonder overleg met solidaire zusteren uit Nieuw-Zeeland, blijve ons hart, onze liefde. Hem. Oldeph. en Nw., 17 Juni. Een jongen te W. heeft pech gehad, leelijk. Hij had een kraaienpaar herhaaldelijk ’n schoorsteen zien in- en uitvliegen, en wist wat er te doen was. Als de ka-ën zwier-zwaaiden door de lucht, vroolijk, of spot-krasten op den schoor steen, dan lachte ’t pleizier z’n oogen uit of sloeg hij ’n flikker van pret. Want hij wist, wat er aan de orde was! En te gele gener tijd, als hij den bewoner, melker, afwezig wist, klauterde de knaap, eekhoornvlug naar boven en in de schouw. Deerlijk werd hij teleurgesteld. Reeds had hij een kraaiers- jong, doel van ’t pogen, te pakken en achter z’n met roet besmeurde kiel geborgen roet besmeurd, wat lette ’t ’em als ’n spijker in den schoorsteen verradelijke rakker hem tegenhiejd en uit- en aftocht verhinderde. De jongen zat Onwrikbaar vast en angst-schreeuwde, harder nog dan ’t kraaien- jong. Nood verdubbelde echter z’n krachten, waardoor ’t hem gelukte los te komen. Om beneden opgewacht te worden door de politie, die toevallig passeerde. En tot over maat van ramp ging de gebuitte kraai er op 1 ’t zelfde oogenblik buis. De jongen werd schrikkelijk teleurgesteld. De //Onder de streep-schrijver”, van ’t Algem. Handelsblad schrijft: Homo sapiens masculinus. Het nuttig ste dier, voor de vrouwen van groote be- teekenis, is en blijft in geacclimatiseerenden toestand de man (homo sapiens masculinus). In wilden staat heet hij //vrijgezel”, Is hij gevangen, getemd en gedresseerd, dan heet hij //echtgenoot”. In wilden staat leeft hij meest in kudden, die gewoonlijk ’s avonds samen naar drinkplaatsen trekken. Deze drinkplaatsen zijn de lievelingsverblijven van dit dier en het drinkt veel. Er zijn exem plaren, wier dorst onleschbaar is. Zij zijn gemakkelijk te herkennen aan de roode kleur van wangen en neus. Onder het drinken dooden zij den tijd met praten of allerlei spelen, waarin zij vaak een groote mate van volharding aan den dag leggen. Hun lieve lingsbezigheid is het kaart-, kegel-, domino- of biljartspel. Daaronder maken zij veel geraas en blazen rookwolken uit den muil, waardoor zij soms veel schade te weeg brengen aan de zolderingen en gordijnen van hun stallen. Zij leggen veel belangstelling aan den dag voor jonge dieren van het tegen overgestelde geslacht (vulgojonge juffers), maar leggen angst en af keer aan den dag, als zij met oudere van die soort (vulgo: oude tantes en schoonmoeders) te doen krijgen. Hun gedrag tegenover de laatsten is zeer verschillend en hangt veel af van haar lichaamsbouw. Tegenover de jonge vrouwe lijke dieren van hun soort doen zij ijverig hun best, om in nadere aanraking te komen en zich zoo aangenaam mogelijk voor te doen. Heeft een exemplaar daarin zijn doel bereikt, of meent hij het ook maar, dan komen andere eigenschappen van hem voor den dag. Hij openbaart dan allerlei begaafd heden, apporteert b.v. dingen, die men laat vallen, draagt zonder tegenzin mantels en parapluies en parasols en toont zich in alle opzichten een vertrouwd en gehoorzaam waakdier. In bijzondere gevallen legt bij zelfs een groote voorliefde voor bloemen aan den dag en dit tijdperk is het meest ge schikt om hem te vangen. Zijn toekomstige meesteres moet dan trachten door verleide lijke woorden en kunstjes hem aan zich te verbinden, en als dit haar gelukt, kan zij hem een ring aan den poot doen ten bewijze van zijn tamheid en dat hij nu haar eigen dom is. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. XLII. 0e week van de vrouw I Waarover zou ik deze week anders moeten, anders mogen schrijven dan over „de vrouw”, nu de meest geleerde, meest doortastende, meest geëmancipeerde dames van heel de beschaafde wereld tot ons ge komen zijn uit de fjorden van Noorwegen, de koraal-riffen van Australië, de prairieën van Noord-Amerika, om hier met het Engelsch als voertaal te confereeren over de burger en burgerschapsrechten, die eenmaal gegeven aan de vrouw haar volkomen de gelijke van den man moeten maken. Een congres, waar een der geleerdste en strijdvaardigste vrouwen van het land, dr. Aletta Jacobs, de weduwe van onzen te vroeg ontslapen wet houder. Gerritsen, de presidente-zetel innam een congres, dat bij de opening door den burgemeester en zijn echtgenoote werd ver welkomd; een congres, dat kolommen te pennen en te stenografeeren gaf aan de ver slaggevers der pers, die het beschouwden als een gewichtige wereldgebeurtenis, niet als een hersenschimmig, idealistisch oprakelen van gemeenplaatsen, waarbij alleen //incidenten” tot vermaak der buitenstaanden een uitvoe rige beschrijving waardig werden gekeurd. Er is wel veel veranderd sinds den dag, dat ik als piepjong verslaggever aan een der Amsterdamsche bladen, mijn entree in de pers deed, nu 16 jaar geleden. Toen was ,/n vrije vrouw” een wezen, waar men niet alleen gerust mee spotten mocht, maar dat je zelfs niet au serieux mocht noemen. Als mevr. Drucker sprak, dan was het een pretje eens naar haar te gaan luisteren. Gaf ze af op de mannen dan smulde het auditorium en uit haar woorden werd meer gemaakt dan er in lag. Zij was in aller oog de apostel van den mannenhaat en uit elke, misschien vrij onschuldige phrase, zoog de bevooroor deelde toehoorder de verachting voor het sterke geslacht. Mannen en vrouwen, meis jes en jongens, allen waren het er over eens, dat het grappenmaaksters waren, die onvrouwelijke vrije vrouwen en toen op een der vergaderingen besloten werd den onge- huwden leden boven een zekeren leeftijd den titel //mevrouw” te geven, zoodat men nu van de //vrije wzevrouwen-vereeniging” kon spreken, steeg de spotlust ten top. Niet alleen de spotbladen en comedianten, zelfs de meest serieuse nieuwsbladen deden er aan mee. Nu deden de moeders (vaders?) der vrouwenrechten-beweging ook weinig om spot en opspraak te vermijden. Ze toonden haar //Vrij”heid niet weinig in het uiterlijk door ’n diepe verachting voor al wat schoon heid of goede smaak in kleeding streelde. Dat stootte de mannen af, maar de vrouwen niet minder. Men beschouwde ze als ex centrieken, als het derde geslacht, dat al wat mannelijk was over boord had geworpen, dat ondanks haar (z’n) mannenhaat, door niets zwaarder was te beleedigen, dan wan neer men een barer leden voor ’n dame aanzag en haar daarnaar behandelde. Iedereen wist dan ook moppen te tappen op mevr. Drucker, de incarnatie der beweging, zelfs de socialisten, die uit den aard der zaak toch nog het meest voor dezen vrijheidsstrijd moesten gevoelen, ’k Herinner mij nog hoe ik een bezoek moest brengen bij een be stuurslid van de soc. vrouwen-vereeniging en deze vrouw die noch //dame” noch „vrije mevrouw” wilde zijn, deed al het mogelijke niet alleen om mij te bewijzen hoe ver haar strijd afstond van het feminisme, maar ook hoe weinig sympathie zij voor het laatste gevoelde. In zooverre zijn 16 jaar onopgemerkt voorbijgegaan. Want ook nu hielden de vrouwelijke S. D. A. P.-sters intellectueel vermoedeiijk beter onderlegd dap hare voor gangsters een Bellevue-meeting om te getuigen dat zij ’t niet tegen den /Zman”, maar tegen de //maatschappij” hadden, dat de strijd in ’t Concertgebouw en bij ^Couturier” ge streden, niet die van ’t vrouwelijk proleta riaat was. Doch dit was ook het eenig punt van overeenkomst met vroegere tijden. Een congres in 't Concertgebouw, een soirée bij Couturier met Amerikaan«che weelde van moderne costumes, fijne wijnen en gebak en een gelegenheidstooneelstukje, een receptie \n het Vondelpark-pavillioen, een watertochtje langs den Amstel, een godsdienstoefening door een vrouwelijke predikant in de Waal- sche kerk, de dagen van bitterheid en nijd, van mevr. Drucker zijn wel voorbijDaar is den mannen het geluk beschoren dat ze zeer galant mogen zijn. Niet meer wordt het hen kwalijk genomen als zij spreken van de schoone en geestige vrouwen, als zij een eeresaluut brengen aan de modisten van Oude en Nieuwe Wereld, wier kunst en kunstvaardigheid nu zoo onze oogen streel den. En in plaats van de weinig flattee- rende Speenhoffiaansche vrije vrouwenbe schrijving, wordt nu van de dames een veel aantrekkelijker beeld gegeven. Zoo herbergde de oude Amstelstad deze week dames van vele nationaliteiten. Bewon dering vervulde ons haar groote en grondige kennis, haar routine om zich in vreemde talen uit te drukken. Ja het was wel de gekende, de wetenschappelijke vrouwenwereld, een illuster gezelschap. Maar ’t was niet de vrouw die hier een recht voor haar sexe kwam afdwingen. De vrouw is nog altijd geen politieke spreekster of geleerde. Zeker ook uit de mannenwereld worden de knapsten uitgezocht om de belangen der geestelijk zwakkeren te behartigen, maar de meesten hebben nog wel eenig begrip van staatsinrichting, van politieke partijen, van rechtspraak. De man nen die niet abnormaal ontwikkeld zijn, lezen een courant. De vrouwen lezen ook: feuil letons, advertenties en kleine berichten die gewoonlijk onder stadsnieuws of gemengd zijn geplaatst. Bij hoofdartikelen etc. is het gewoonlijk de lengte, die haar afschrikt, haar die steeds gewoon is eerst naar het slot te zoeken om vooraf te kunnen overwegen of de leer- en denkoefening niet te zwaar is. Het beeld dat ik maak is heusch niet alleen dat van de vrouw, die te weinig heeft schoolgegaan. Ook de meisjes, die behoorlijk onderricht genoten, vergeten in ’t groote leven, spoedig al wat naar wetenschap riekt, omdat zij het niet onderhouden. Bij de vrouw domineert het hart op het verstand en bij het geleerde, het zakelijke, het politieke hebben zij gewoonlijk het hart niet. Haar illusie is als meisje: de man, de kleeding en de vermaken, later als vrouwde huishouding en de kinderen. Dan is meestal de belang stelling in de openbare zaak geheel gedoofd de zorgen des levens zijn gekomen en op haar rust de taak op te treden. Zelfs het //stadsnieuws” blijft ongelezen. Later, veel later, als de kinderen volwassen zijn en goed, oud moedertje in den armstoel uitrust, krijgt ze weer tijd om te denken. Maar daarmee zal ze dan haar hoofd niet meer breken en vrees evenmin feministen dat zij spijt zal gevoelen om haar bestaan, dat nutteloos was voor de gemeenschap. Zij was gelukkig met haar leven, dat zij zóó wenschte en niet anders. Geslachten zullen komen en gaan. De vrouw zal anders, vrijer van vooroordeelen worden nu reeds geschiedt. Dat de vrouw en wenschen zal krijgen als En Workum, 19 Juni. Ds. S. alhier moest naar Holland en daar het oudste zoontje Jan vacantie had, zou hij mede naar oom en tante in Enkhuizen. Hiermede was Jan natuurlijk zeer in zijn schik. Maandag gingen ze op reis, waarna de vader zijn zoontje bij de familie achterliet. Den volgenden morgen was Jan al vroeg uit de veeren en om 7 uur speelde hij te Enkhuizen al met kame raadjes. Door dat deze ergens een boodschap moesten verrichten, geraakte Jan zijn vriendjes kwijt en ging aan het dwalen. Na anderhalf uur loopen kwam hij zeer vermoeid in Hoog- carspel en zag daar dat de school uitkwam. Na iets van zijn courage verloren te hebben vroeg hij op deemoedigen toon aan de scholieren den weg, waardoor deze te weten kwamen dat hij zeer ver was afgedwaald. De veldwachter nam hem onder zijne hoede, ter wijl de vrouw hem verkwikte en van melk voorzag. Inmiddels verkeerde de familie Kuyper in radelooze angst over het uitblijven van hun kleine logé. Politie en ieder was in de weer om hem te zoeken. Het kermisterrein werd nagezocht, nergens vond men het ventje, totdat eindelijk een bode uit Boven-carspel de tijding bracht dat hij behouden aldaar was en met de eerstkomende tram zou arri- veeren. Dat was een kon zien bij aankomst derden wachtten hem op weerklonk als uiting van Workum. Gistermorgen bemerkte E. V., die aan het strand met botsteken een dag- huurtje hoopte te verdienen, een buitengewone beweging in een geul, tusschen de z.g. ruggen. Naderbij gekomen bleek dit veroorzaakt te worden door een zeer groote visch, die weer in diep water trachtte te komen, hetgeen echter niet gelukte. Inplaats van langer bot te steken, gaf V. het dier een paar steken, zonder daarmee echter veel succes te hebben. Nadat de visch met een paar steken van een hooivork was afgemaakt, kon deze naar de stad vervoerd worden, waar bleek dat V. een steur had bemachtigd, ter lengte van 2.50 M. en waarvan het gewicht 90 K. G. bedroeg, ’s Middags werd de visch per trein in ijs verpakt naar Rotterdam verzonden, waar hij, volgens heden ontvangen telegram f 41.50 heeft opgebracht zoodat genoemde persoon een zeer goede daghuur heeft gemaakt. Hoewel de man zich in gevangen staat goed schijnt te kunnen schikken, toont hij toch»telkens weder neigingen te verwilderen, dat wil zeggenhij verliest zijn dressuur en goede manieren, zoodra zijn meesteres niet nauwkeurig het oog meer op hem houdt. Dit stadium tusschen wildheid en tamheid is een gewichtig stadium. Gelukt de dressuur goed, dan moet één blik voldoende zijn om hem tot rede te brengen. Hiertoe is echter veel beleid noodig, want het kan gebeuren, dat hij op een bepaald oogenblik den kop in den wind steekt en aan den haal gaat. Echter komt het ook voor, dat de mannelijke mensch op een gegeven wenk in een hoek kruipt, lief doet en pootjes geeft, alleen uit vrees voor de pantoffel. Reeds het uiterlijk van het wijfje heeft een geweldigen invloed. Voelen zich meer mannetjes tot een wijfje aangetrokken, dan gaat het vaak niet malsch onder hen toe. Dikwijls kan het wijfje het mannetje tot zich lokken door lekker eten. Maar het best vangt zij hem in gezelschappen en op danspartijtjes. Zijn de mannetjes een maal getemd, dan moeten 9e wijfjes oppassen voor te veel en te hard aankomende tuchti ging. Hierdoor zouden zij hem schuw kunnen maken. Een zacht woord werkt veel meer uit, vooral in vereeniging met goed voeder. Keert een exemplaar eenmaal tot den wilden staat terug, dan is het moeilijk om het weder op te vangen. Dit geldt vooral van de oudere mannetjes; jongere mannetjes zijn minder moeilijk terug te vangen om ze opnieuw te temmen. Zeer eigenaardig is de omstandig heid, dat men in onderscheiding van ander wild, van de mannetjes den leeftijd gemak kelijk kan bepalen, en wel aan het uitvallen der haren, een eigenaardigheid, waardoor zij zich van ander wild onderscheiden. zich dan ook zoo bijzonder leent op een stillen zomeravond te midden van ’t schoone geboomte van onzen, zoo jammer genoeg, weinig bezochten Buitentuin. Wat men uit Bolsward over dit concert schreef, was allerminst oterdreven; wij en zeker de 200 aanwezigen met ons, durven dat gerust onderschrijven. ’t Stedelijk Muziekcorps ^Bolsward” mag genoemd worden. In aanmerking genomen de vele zeer jonge krachten, die er zich bij bevinden, werd er goed werk geleverd. Vooral de marschen //Uncle Sammy” en //Grande marche Heroique”, ^aven ons den indruk, dat de Sted. muziek te Bolsward, met haar nog nieuwen directeur al aardig op weg is, om onder de corpsen in onze provincie een eereplaats te veroveren. Sneeher Crt. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1