Bolsward en Wonseradeel. Meuws- en Advertentieblad SPECULANTEN. I Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. 1908. Zondag 28 Juni. VOOR Afzonderlijke zooveel te bevatte. groote BINNENLAND. onaardige speculatie! De zoo Workum, 25 Juni. Het heerlijke prachtige zomerweder der laatste dagen maakt dat de boeren hunne voorraden hooi die op het land liggen, mooi droog in de schuur krijgen. Van morgens vroeg tot avonds laat zijn tal van arbeiders bezig om den oogst binnen te krijgen. Hoewel de lucht soms donkere wolken te zien geeft, blijft het echter droog. Een landbouwer had zelfs op één dag ruim 20 wagens met hooi in de schuur gebracht. Blijft dit gunstige weder nog een paar weken aanhouden, dan hebben vele boeren in dien aanbiedingen geschieden hun spaarduitjes af te helpen; boven al opmerkten, fabelachtig de meeste menschen van geld- en wets- ABONNEMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. den vasten wal hier en daar wordt opgeslagen, met permissie van de autoriteiten natuurlijk, eene tent voor 500 a 600 personen, en dan wordt daarin b.v. gedurende eene week het evangelie gepredikt. De predikanten, evange listen, zangvereenigingen en muziekvereeni- gingen van alle omliggende plaatsen worden tot medewerking uitgenoodigd, en zonder eene kerk te proclameeren of eene richting, willen wij hongerigen buiten de bruiloftszaal, d.w.z. degenen, die nergens komen, het brood des levens brengen. Ons doel is dus de gemeenten, de kerken, de predikers te dienen, en bovenal zielen te winnen voor Gods Koninkrijk.” Er is reeds een schip voorhanden en twee evangelisten hebben zich gratis voor de leiding beschikbaar gesteld. Een aanzienlijke inbraak werd in de Grand Bazar de la Bourse aan denNieuwendijk te Amsterdam gepleegd. Toen de winkelchef den achteringang aan de St. Nicolaasstraat wilde betreden, werd hij verrast door den aan blik van politie, die bij de openstaande deur post had gevat. Na onderzoek bleek dat de dieven een der achterdeuren uit de scharnieren hadden gelicht om langs dezen weg den liftkoker te bereiken, waardoor met behulp van een ladder de magazijnkelders bereikt werden. Hier geko men, voorzag men zich van een groot aantal gouden, zilveren en doublé artikelen, ter waarde van enkele duizenden guldens. Daarna begaven de dieven zich naar het kantoor, waar beproefd werd de brandkasten te openen, hetgeen aan de geforceerde sloten ten duidelijkste te zien is. Waarschijnlijk hadden de inbrekers door het aanbreken van den dag geen tijd hun bedrijf te voltooien en hebben zij op het hooren van een of ander gerucht het hazenpad gekozen, met achterlating van een der kof fertjes, dat gedeeltelijk met waardevolle voor werpjes gevuld was. De dieven, die het voornamelijk om de buit in de brandkasten te doen is geweest, hebben de sloten zoodanig vernield, dat de smid tot ongeveer halftwaalf werk had voor men zich kon overtuigen dat inderdaad de inhoud onaangeroerd gebleven was. Niet willende weggaan zonder hun pogingen met eenig resultaat bekroond te zien, heeft men zich tevreden gesteld met het leegplun deren der vitrine, die grootendeels bijouterieën bevatte. Hbld. Er worden altijd menschen gevonden, die meenen dat anderen een expresse reis maken om hun het geld in huis te dragen. Zij schijnen niet te kunnen beseffen, dat al die mooie praatjes en om hun van en zooals we is de onkunde, waarin verkeeren ten opzichte kwesties. Anderen daarentegen zijn er beter van op de hoogte en zoo is het niet meer dan natuurlijk, dat de eersten de prooi worden van de laatsten. Die iets afweet van de gewoonten tegen woordig bij de paardensport in zwang, weet ook dat bij de wedrennen kolossaal gewed wordt, iets dat vroeger in ons land onbekend was en dat wij overgenomen hebben van de Engelschen en de Franschen. Tegelijk met het wedden zelf hebben wij ook de schelmerijen overgenomen naar het schijnt, ’t Groote publiek weet van paarden en speciaal van renpaarden niets af. Toch wedt het mee en vertrouwt anderen, die er wel verstand van hebben. Meer behoeven wij daarvan niet te zeggende rest is dui delijk. Meer en meer komen de bookmakers en de totalisators bij ons in zwang en de be oefenaars der rensport zijn er meerendeels zelf groote voorstanders van. Pas in den laatsten tijd, het vorige jaar is er ernstig verzet aangeteekend tegen deze gewoonten die het geheele volk dreigen te besmetten. De dobbel- en speculatiewoede zit er van ouds bij de Germaansche volken in. Ook ons land heeft in zijn geschiedenis oogenblikken gekend van een ware speculatie- manie. In Noord-Holland moet ergens een kerk staan, gebouwd uit de opbrengst van een enkele tulpenbol. Dat was in het begin van de 17e eeuw. Ook later heeft de speculatie in ons land gebloeid en het was in Amsterdam dat de effectenhandel en dito speculatie het eerst in Europa verscheen. Reden genoeg dus om die aangeboren spe culatiezucht niet aan te moedigen en reden genoeg om de bookmakers enz., van de sport terreinen te weren. Gelukkig begint er tegen woordig een sterke partij op te komen die aan het zoogenaamde gokken een einde wil maken. Als de Ned. Harddraverij- en Renver- eeniging zelf geen stappen wenscht te doen in die richting, dan ligt het op den weg der regeering, om handelend op te treden, want er moet een eind aan komen. De waarschuwende stemmen hebben al indruk gemaakt, ook op de vereeniging. Bij exploitanten van renbanen, bij eigenaars van renpaarden en bij jockey’s werd de vrees levendig, dat de regeering werkelijk zou kunnen ingrijpen. Dan zou er aan veel voordeelig knoeien een einde zijn gemaakt. Men is daarom zijn geest gaan spitsen om middelen te vinden ten einde het dreigend gevaar af te wenden, en men heeft niet alleen gezocht maar ook gevonden. Immers de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging heeft aan de regeering een som van f 40,000 aange boden voor de paardenfokkerij. Dit nobel aanbod is gelukkig niet aan vaard en we hopen van harte dat het niet aanvaard wordt ook. ’t Is duidelijk dat het niet belangeloos geschiedtde regeering zal niet vrij kunnen optreden tegen een vereeni ging die jaarlijks een cadeau geeft van f 40,000. Uit deze belangrijke som blijkt ook hoe groot de voordeelen zijn, die in de tegenwoor dige toestanden behaald worden door de meerderheid van bovengenoemde vereeniging. Friesche Crt. Reddingtoestellen. Over de te Scheveningén genomen proeven meldt men nog: Een jonge dame met Inpyn’s reddings- pantser toegerust begaf zich in zee en heeft zoo geruimen tijd kalm op de wöelige zee gedreven, terwijl ze, voor alle zekerheid door een lange lijn was verbonden met personen op de brug van den pier. Verder had een proefneming plaats met het reddingstoestel //Sauveteur” bestaande uit een cylinder-vormig voorwerp gevuld met carbid en water, waardoor het voorwerp drijvende blijft. Met dit toestel dreef een man in zee die eveneens met een lijn aan den pier verbonden was. Falsch bankbiljet. Door de politie te Maastricht is in beslag genomen een valsch bankbiljet van f 10, kenbaar aan het ontbreken van het water merk en het slordig bij maken van het woord tien met blauwen inkt. Fluiten in de Raadszitting. In den Gemeenteraad van Roozendaal is het gisteren al heel zonderling toegegaan. De voorzitter weigerde te antwoorden op een vraag van den heer Van Wely, daar dit punt niet op de agenda voorkwam. De heer Van Wely begon daarop op spoorfluitjes zoo’n helsch lawaai te maken, dat de vergadering geen voortgang kon hebben en de voorzitter genoodzaakt was deze voor een kwartier te schorsen. Na heropening had de voorzitter nauwelijks het woord bekomen of dit gefluit werd herhaald, zoodat de voorzitter andermaal genoodzaakt was de vergadering te schorsen thans voor een uur. Bij de heropening der vergadering was een inspecteur van politie aanwezig. Doch het gefluit nam weer een aan vang, zoodat ten vierde male de vergade ring werd geschorst, thans tot den volgenden dag. De rumoermaker, die daartegen protes teerde, werd uit het Raadhuis verwijderd, tijd de oogst binnen, die dit jaar, wat de j opbrengst aangaat, aanmerkelijk meevalt. Een en ander doet zien, dat het er voor de boeren zeer voordeelig uitziet. Evenzoo staan de tuinvruchten en andere gewassen prachtig mooi en beloven een ruime opbrengst. Fr. Zuidwesthoek, 24 Juni. De knapen die per spoor de stadsscholen voor ambachts- onderwijs enz. bezoeken, zorgen er natuurlijk voor, dat in de treinen de gezelligheid niet ontbreekt. Tusschenbeide echter maken ze het wel wat bont, waardoor kort geleden een viertal hun abonnementje afgenomen werd. Gelukkig voor de jongens zijn ze door terug gave na eenige dagen in het genot van hunne reisrechten hersteld. Wij vernemen echter, dat thans spoediger dan anders een afzonderlijke waggon voor scholieren ingelegd zal worden. Balk. De vrachtrijder van hier op Sneek had Maandag op zijn terugreis het ongeluk van zijn wagen te vallen en den arm te breken. Het ongeval gebeurde terwijl de wagen stilstond en hij een zware kist er af moest tillen. Alleen zijnde was hem die last te zwaar en verloor hij het evenwicht met bovengenoemd treurig gevolg. Broek. Een paar kranige oudjes zijn het nog. Tjeerd Gouma in zijn 80ste en G. Zijlstra, gewoon Germ Wiebes genoemd, in zijn 77ste jaar, zóó.kranig, dat ze dezer dagen met z’n tweetjes in een boerenpraam naar Jentjemeer stevenden en daar een vrachtje hooi haalden, dat ze eerst al harkende en later op stokken dragende, met de vork op stekende, binnen boord moesten brengen. Flink is 't zeker, doch...niet ieder is op zulke hooge jaren nog zooveel mans en als dan toch de kost nog Hverdiend” moet worden is ’t wel treurig. Daarom is pensioen voor den ouden dag noodzakelijk. Drie meisjes uit Haarlem kwamen per rijwiel van Zandvoort. Bij de grens der gemeente raakte een van haar, Marie R., onder een hooiwagen, zoodat de wielen haar over de borst gingen. Het meisje werd naar het gasthuis vervoerd waar zij weldra be zweek. Zij was 21 jaar oud. Door de H. IJ. 8. M. is aan vrouw van Beusekom, die bij het spoorwegongeluk, van 2 November 190 7 nabij den Lieberger- weg te Hilversum zoo ernstig gewond werd, dat zij haar geheele leven invalide zal blijven, een schadevergoeding van f.5600 uitgekeerd. Uit de Raadszaal van Lemsterland. Aan het in de Jouster Courant voorkomend verslag ontleenen wij het volgende, ’t welk een aardigen kijk geeft hoeveel men voor de kunst daar over heeft. Hierna werd de subsidie-aanvraag van de muziekvereenigingen te Lemmer, behandeld. B. en W. stelden voor jaarl. f 50 toe te staan, ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud en verlichting der muziektent, onder voorwaarde dat er jaarlijks minstens 20 concerten gegeven moeten worden, in te gaan 1909, daar voor dit jaar al f 20 subsidie betaald is. De h.h. Gaastra en Kluwer vinden f 20 genoeg, ’t Is speciaal voor Lemmer zegt de laatste en dus is f 50 te royaal. De heer Pereboom vindt het jammer, dat de //buitenlui” er zoo weinig van kunnen profiteeren, waarop de Voorz. schertsend ant woord /zdat er dan maar een tent op rollen gemaakt moet worden.” De heer Dr. Visser echter noodigt de buitenlui uit, te Lemmer te komen. Er was eergisteravond, nog duivelsmooi gespeeld, zei dokter. De heer v. Beijma sprak dit niet tegen, doch meende dat 't wat zwakjes was. piston-partij n.l., was door vertrek etc. goed als weg en dat was te merken. Vóór ’t voorstel van B. en W. stemmen nu de h.h. F. de Jong, Pereboom, Dr. Visser, v. Beijma, De Rook en J. de Vries, tegen de h.h. Slump, Gaastra, E. de Jong, Kluwer, Meinen en Nieuwenhout, zes om zes. In de volgende vergadering moet er dus opnieuw over dit voorstel gestemd worden. Tentzending per schip. Het comité van de afdeeling het Noorden der Nederl. Tentzending heeft het volgende plan „We willen met een schip door het noorden van ons land, al de plaatsen geleidelijk af. In dat schip hebben we eene teut, die op ’t Was een arme dienstbode en ze was al een maand of wat in haar nieuwen dienst, toen ze op een goeden morgen bij het kameruithalen in tranen uitbarstte, ’t Was gesnik en gehuil van belang. Met moeite konden wij de oorzaak van al dat verdriet gewaar worden. Eindelijk kwam 't er uit: Ze had een zwager, die loodgieter was. Deze had net zoolang gepraat tot zij zich had verbonden jaarlijks f lü te storten aan de nbouwonderneming”. Na verloop van tien jaar zou ze dan in eens honderd gulden terug krijgen. Tot nog toe had ze aan haar zwager 4 maal f 10 betaald, maar kon van hem geen kwitantie los krijgen. Bovendien had de zwager als voorzichtig man, haar aanbevolen er met niemand over te spreken. ’t Gold hier dus een dubbele zwendel. Vooreerst de zoogenaamde bouwvereeuiging. Dit was geen coöperatie; verre van daar! ’t Was een gezelschap timmerlui, metselaars, schilders, behangers, loodgieters enz., die voor gezamenlijke rekening huisjes bouwden om die dan te verhuren of te verkoopen. Zoo konden ze goedkoop bouwen. Ieder moest in de onderneming wat geld steken en boven dien zijn familie en kennissen aansporen daaraan deel te nemen. En zoo groot is de ongelooflijke onbekendheid van heel veel eenvoudige lieden met alles wat geldzaken betreft, dat velen zich als bovengenoemde dienstbode lieten bewegen, een renteloos voor- schöt (want daar kwam het op neer) te geven voor den tijd van ]0 jaar. Welk eene gemeene zwendel. Ten tweede gold het hier een zwendel op eigen houtje van den heer zwager, die zijn schoonzuster geen kwitantie wilde geven voor de gestorte bijdragen. Door ingrijpen van anderen kreeg de dienst bode kwitanties voor de vier maal betaalde premie, maar of daarmede gezegd is, dat zij haar geld terug zal zien, is nog altijd twijfel achtig. Er was bovendien een bepaling aan ver bonden, dat zij alles kwijt zou zijn, als ze achterstallig bleef in het betalen van de premiën. Dus als ze vlijtig haar f 10 jaar lijks opbracht, kon ze na 10 jaar mis schien haar eigen geld terug krijgen. Dat was het gunstigste geval, terwijl er groote kans was, dat ze het nooit terug zou zien. Een voordeelige speculatie voor deze bouw ondernemers! Waarom wordt ook zoo’n dienstbode niet beter op de hoogte gebracht van de postspaarbank en van de beteekenis van rente en vertrouwbare geldbeleggingen? Een ander voorbeeld, ditmaal geldt het een ontwikkeld persoon. Na veel mooi praten is een handig agent er in geslaagd voor f 3.90 een gedeelte van een serie-lot aan de familie van een onderwijzer te verkoopen. Na verloop van een paar maanden komen twee heeren, zeer elegant gekleed, met aan gename manieren, bij de familie om bekend te maken dat op het lootje een niet is gevallen. Men kan echter door bijbetaling vernieuwing krijgen. De onderwijzer komt thuis en ontvangt ook inlichtingen over het geval. Maar een der heeren meent zijn slag te kunnen slaan. Hij stelt voor, dat men in plaats van een gedeelte van een lot, een heel lot zal nemen. Dat kost f 300, maar men kan gemakkelijk betalen per maandelijksche termijn van f 15. Risico is er niet bij, want men krijgt in elk geval ’t geld terug met de kans op een prijs bij het uitloten van het lot. De familie kijkt ongeloovig, begrijpt er niet bijster veel van. Nu wendt een der heeren zich tot den onderwijzer: //Kijk, mijn heer, ik zal het u eens uitleggen. U zal mij natuurlijk wel begrijpen. U is zeker student?” Tegen deze vleierij is de onderwijzer niet bestand. Hij //begrijpt” dadelijk de duistere uitlegging van den ander en in tien min. heeft hij het lot in handen en daarvan den eersten termijn betaald. Laten wij er hier dadelijk bijvoegen dat er drie termijnen zijn betaald. Daarop was de familie niet in staat den volgenden termijn te voldoen zoodat de f 45 verspeeld waren. De heeren hadden dus in drie maanden tijds f 45 schoone winst. Ook een niet Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1