Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. F 1 O Gysbert Japiks. 1908. No. 54. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. J llll Zondag 5 Juli. I I VOOR K dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. BINNENLAND. 1 a. het master Gysbert weast, hy> az dat van het was b. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van Dokter Eeltje, wij in de spelling laten, waarin het werd geschreven, willen we eene zeer, zeer beknopte nabij de kust van Texel nog dagelijks staande de gelederen sterk gedund zijn, weten sommige jagers Het warme, rijpheid en te plukken. I de hand ge- man eaeack reast, eere. schets laten beginnenhet leven en streven betreffende van den grooten Frieschen dichter Gysbert Japix. Dit scheen ons eene niet ongewenschte zaak, nu juist in dezen tijd in onze stad de naam van Gysbert-Omme op veler lippen is. Zijn ouders waren Jacob Gysberts, een spruit uit het geslacht der Holckamas, en Antje Willems. Jacob verkreeg al spoedig het vertrouwen zijner medeburgers. Eerst werd hij- tot diaken benoemd, later gepro moveerd tot ouderling en zijn medebestuur werd Ten slotte liep men de hoofddeur van het gebouw met vereende krachten open. Het geheele gebouw werd daarna onder zocht, maar in niet een vertrek iets gevonden dat verdacht leek. Het licht dat de buren in het gebouw van de Loge, welk gebouw van bestemming is veranderd en onbewoond is, hadden zien branden, bleek veroorzaakt door de reflectie het licht van een straatlantaarn voor gebouw in de Eendrachtstraat staande. N. R. Ct. Drie menschen omgekomen. Gisteravond omstreeks 8 uur had aan de gasfabriek te Sliedrecht een zeer ernstig onge luk plaats. Een der gasketels was in reparatie. Des morgens was men er aan bezig geweest, doch de werkzaamheden toen uitgesteld tot ’s avonds, als wanneer men, gelijk we ver namen, ingevolge uitdrukkelijken last den directeur, niet langer dan een half achtereen in den ketel zou mogen kerkmeester. Onder aan hèt koor der G*roote Kerk in 1647 een groote verbetering aangebracht, zooals men kan opmaken uit het opschrift van eene, in den noordelijken vleugel van dat koor gemetselden steen, Lemmer, 2 Juli. Kapt. Kofman met de salonboot „Bolsward” van de Holl. Friesl. lijn hier hedenmorgen van Amsterdam bin nenkomende, rapporteerde, dat hij in de bijna 40 jaren, die hij de Zuiderzee heeft bevaren, nog nimmer het Noorderlicht, of wat het dan geweest mag zijn, zoo sterk heeft zien schijnen, als de beide laatste nachten. In het bizonder in den nacht van Dinsdag op Woensdag was dit licht zoo sterk, dat, toen hij omstreeks 1 uur den hoek van het IJ passeerde, het bijna zoo licht was als over dag. Wonseradeel. Vanwege het armbestuur in deze gemeente is aan alle vergunning houders verzocht geen drank te verkoopen aan bedeelden. Er zal scherp worden toe gezien. Langweer, 1 Juli. Aanwijzing bouw der stoomzuivelfabriek alhier. De zaal van A. Zandstra geheel bezet met aannemers, stucadoors, leveranciers en verdpre belanghebbenden. De aannemers merken op, dat het aantal bestekken ontoereikend was geweest en vragen daarom een paar dagen uitstel van de aanbesteding. Verder maken zij bezwaar tegen eene. wijziging in de alge- meene voorwaarden, waarvan de strekking is, dat bij geschil tusschen aannemer en architect de directie der boterfabriek beslist. Zij wenschen daarvoor te lezeneene com missie, door beide partijen gekozen. Beide eischen werden van wezen. Eerst een kalm vragen, dan een dringend eischen, een hartstochtelijk vorderen. Alles stuit af op hardnekkig verzet, zoo riepen zij. De Voorzitter van den Algemeenen Aan- nemersbond, de beer F. de Wolf te Sneek, zegtgeen serieuze aannemer mag onder deze bepalingen inschrijven. Toen ’t bestuur wei gerde de bestekken tegen den kostenden prijs van 5 gld. terug te nemen, verklaarde hij, dat elk, die niet voornemens was in te schrij ven, bij hem zijn bestek kon inleveren en van hem de 5 gld. zou ontvangen. Eenigen voldeden hieraan. Telkens werd appèl gehouden. Meerderen volgden, eindelijk allen op één na, die nog zijn compagnon moest raadplegen. Vol spanning wordt nu de dag van Zaterdag tegemoet gezien. Zullen er nog inschrijvers komen? De gesluierde Isis weet het, maar openbaart het niet. Hepk. Nieuwsblad v. Fr. Hem. Oldeph. en Nw. Model van krassen ouderdom en energie. De 86-jarige F. te M. hanteerde in het loopende hooiseizoen nog de zeis op eene wijze die jongeren tot voor beeld gesteld mocht worden. De heer F. behaalde eertijds op een te Workum gehouden maaiwedstrijd van 30 ^deelnemers den len prijs. Gaasterland. Onze gemeente wordt tegen woordig dagelijks bezocht door tal van toe risten 100 is maar 1 waarvan onder scheidene zich toeleggen op plantenstudie, eene nuttige en aangename liefhebberij van den dag. In de komende vacantie-maanden zal het aantal botanici nog veel grooter worden. Hun mag bijzonder worden aanbe volen het zeewoud bij Oudemirdum en Rijs, waar afwijkende plantenvormen voorkomen, gevolg van den invloed der zee. De z.g. heide achter Kippenburg mag ook niet ver geten worden de vleeschetende planten, zonnedauw e.d. zijn er te vinden I Workum, 3 Juli. De tentoonstellingscom missie te Workum heeft in tegenstelling met andere dergelijke coinite’s juist op den daar- Yn ’t ade Boalsert stil in from Tigt oon ’e Kouemerke, Dear wenne alleer uwz Gysbertom In tjienne schoalle in tjercke. Hy roon eaeck mei de hanplak om By lytze greate heren. It folckje wier doe jiet to dom Om sender stryps to leeren. It wier oarz hiel syn wirckje net Der mei dy bërn to tjouen: Mar frjuenen! dy net dogt net het Hy hie oarz neat to knouen. Ho ’t mei de stedljues berntjes gong Dat iz uwz net forhelle; Eaeack ho er ynn'e tjercke song, Soks ken ik net fortelle. Faack hie de man eaeack wol syn nogt Een al dat hakketouwen; Dan sprong it boogje uwt ’e bogt Om rymckes op to schrieouwen. O! mannig rymcke het er joon Sa az er nin meer komme. Dy ade eer foar Friezldns gruwn Mei Boalsert heag op romme. By sechstien hondert trytig om, Doe wie de man yn weazen; Mar rint er toesen jier jiette om, Dan wirt syn wirck wol leazen. Sa’n man len Friez fen de ade leere. To Boalsert wier de Der stiet syn byld yn Der stiet dy greate, eedle kop Fen d’ ade Friesche master; Dat rjuechten Friesche ljue der op Fen klinckklear wyt albaster. len Fries, dy edel, from en fry Sa’n man net kin forjiette In libbet sljeocht en rjeocht Dy scil ien stanfries hiette. Met dit gedicht van wij i Wat hij in dezen tijd van rusten heeft gedaan is vrijwel onbekend. In de archieven op het Stadhuis is daarover niets te vinden. (Fr. Volks-Alm. 1893, pag. 131). Zijn huwelijk werd gezegend met een zestal kinderen, Aaltje, Antje, Salves, Jacob, nog eens Jacob, nog eens Antje. Hij verloor ze allen op éénen na, SalVes. Het graf van een dezer is nog te vinden in het Zuider achterschip der Groote Kerk, naast Gysberts graf. Van het opschrift is nog te lezen A°. 1646 d... Aug. Jacob Gysberts... Roos die dees dag.praelt (’t verdere onleesbaar). Ws. Wordt vervolgd. van uur werken. Vier personen, n.l. de gasfitter Harrewijn, de metselaar ’t Jong en de stokers Mijnster en Saarloos begaven zich daartoe te ruim 7 uur in den ketel. Zij schijnen na eenigen tijd door de salmiakgassen bedwelmd te zijn geraakt, althans toen de directeur, de heer W. van Hoeve, na een half uurtje kwam zien, zag deze op het toestel, dat in den ketel was aangebracht, nog slechts twee der mannen in bedwelmenden toestand zich aan het hout vastklemmen. De heer Van Hoeve schijnt zich toen tot redding zijner mannen ook in den ketel gewaagd te hebben, met het noodlottig gevolg, dat ook hij in het water viel, dat 3 a 4 M. hoog in den ketel stond en waarin beide stokers reeds gevallen en gezonken waren. De zoon van den heer Van Hoeve, het ongeval bemerkende, wilde zijn vader en de overigen ter hulp komen, maakte daartoe met spoed een veel grooter gat in den ketel, maar slechts twee, n.l. Harrewijn en ’t Jong konden, nadat zij er waren uitgehaald, spoedig bijge bracht worden. Bij de drie overigen den directeur Van Hoeve en de stokers Mijnster en Saarloos, heeft men te vergeefs alle pogin gen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken. De omgekomenen waren allen hoofden van gezinnen. N. R. Ct. Sternajacht. Het schieten op sterna’s is nu sedert Mei den polder Eierland op aan de orde. Niettegen- der fraaie vogels bereids i er toch nog wel 300 per week neer te vellen. Een der jagers schoot er zelfs honderd-veertig op één dag. De arme slachtoffers der dwaze damesmode worden met 16 ets. per stuk betaald. Er zijn jagers die met het schieten van sterna’s sedert eenige weken reeds f 30 per week hebben besomd. Om zooveel mogelijk te profiteeren van het prachtige weder, zag men volgens de N. Ct. in Friesland een schoenmaker, een winkelier, een barbier en een klerk ter sec retarie in het land om de boeren in het hooien bij te staan, wegens gebrek aan arbeiders door vertrek naar Duitschland. Als een bijzonderheid meldt de Tel. dat het stoomschip Duisburg, gisteren naar Java vertrokken, met een diepgang van 84 palm van Amsterdam door het Noordzeekanaal is gevaren en met laag water is geschut. Nog nimmer is een schip met zoon diepgang door het kanaal gevaren. Gistermiddag waren eenige jongelui te ’s-Gravenhage voorbij de uitmonding van het Waterververschingskanaal in zee gaan zwem men. Een van hen, die zich waarschijnlijk te ver heeft gewaagd (er liep een flinke stroom met vrij onstuimige zee) is naar zee getrokken en verdronken. Pogingen door twee personen aangewend om den drenkeling te hulp te komen, zijn mislukt. De verdronkene moet iemand zijn van 27-jarigen leeftijd N. Ct. De beruchte H. Ittenbach, die in 1904 te Venlo aan den Kaldenkircherweg Catharina Hazemans vermoordde, is in de gevangenis te Werden overleden, na een volledige be kentenis te hebben afgelegd. Ittenbach werd indertijd ter dood veroordeeld, doch later begenadigd tot levenslange gevangenisstraf dat koor gemetselden waarop voorkomt de naam 'n Jacob Gysbertsz. de ovde Bvrgemr.” Reeds op betrekkelijk jongen leeftijd maakte hij deel uit van het College „gezworene gemeensmannen” der stad, later werd hij Burgemeester, van 1638 tot 1642. In dezen tijd heeft hij allerlei onaangenaamheden gehad .met de predikanten der gemeente, waarvan vele staaltjes worden vermeld. Hij stierf aan de pest in 1655 en werd naast zijne reeds vroeger overleden vrouw begraven in de Broerekerk. Hun graf dekte een dubbele blauwe steen met wapen en opschrift. Hun oudste zoon Gysbert, werd in 1603 geboren ute Bolsward op de Wipstraat, vlak over de Koemarkt”. Van zijn jeugd is niet bijster veel bekend; wat er van beschreven is, berust nog al op veronderstellingen. In het bij de predikanten berustende „Kerkeboek” vinden wij vermeld dat hij in 1624 (13 Febr.) werd aangenomen als lid maat der Gereformeerde Gemeente alhier. In het volgende jaar (April 1625) werd hij benoemd tot schoolmeester en voorzanger te Witmarsum, waar hij veTbleef tot 1635. Waarschijnlijk is hij nu een paar jaar lang non-actief geweest. In dezen tijd trouwde hij met Sijke Salvis, waarna hij, alweer vol gens gezegd Kerkeboek, in October 1637 werd benoemd te Bolsward, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. voor gestelden tijd de inschrijvingen van vee kunnen sluiten. Niettegenstaande de drukke hooioogst steeds begunstigd door prachtig droog weder, heeft de landbouwstand in Fries land tijd kunnen vinden het beste vee uit de geheele provincie te doen inschrijven. Ook de rubriek, opluistering en inzendingen van allerlei aard is flink vertegenwoordigd. Het gebouw der Vereenigde Burgerschool is daar voor aangevraagd. De exploitatie der groote consumptietent op het terrein is gegund aan onze stadgenooten E. Westra en R. Veldman. Verschillende muziekcorpsen zullen op den 5den A.ug. hunne medewerking verleenen op terrein en markt. Over de landbouwfeesten te Heerenveen schrijft de Jouster Ct.: Heerenveen. De financiëele zijde van onze Landbouwtentoonstelling verbonden aan het 60e Nederiandsche landhuishoudkundig con gres, dreigt een fiasco te worden. Om drie redenen.die onderling invloed op elkaar uit oefenen. De tentoonstelling als zoodanig valt niet mee. Er is geen al te groote verscheiden- heid van .te bewonderen exposities. Enkele wat heel zwartgallige bezoekers zeiden „er niets.” Het bezoek is mee daarom alles behalve overvloedig. c. Er wordt te veel entrée gevraagd. Vijftig cent om op het feestterrein te komen, waar behalve de fraaie en groote stoomcaroussel van Wolff en Stuve’s nougat- kraam, een draaimolen en een katten- en hondentheater niet veel bizonders te zien is en idem 50 cent als men dan de eigenlijke tentoonstelling wil bezoeken. Als men daarbij weet dat er telkens op nieuw entrée gevraagd werd, zoodra een be zoeker zich maar voor een oogenblik om deze of gene reden van het feest- of tentoon stellingsterrein had verwijderd, is het licht na te gaan dat dit tot ontevredenheid stemde en de al niet talrijke bezoekers nog voor 't grootste deel van ’t feestterrein terughield. Was dit voor alle vermakelijkheden van zeer nadeeligen invloed, niet het minst voor den draaimolen, die het toch meest van kinderen moest hebben en diens beurs is over ’t ge heel niet zoo goed gespekt, dat ze zich de weelde kunnen veroorloven, 50 ct. entrée te betalen, voor ze eens lustig inden mallemolen konden rondzwieren. Ontstemd waren dan ook de kermismannen en dreigden Woensdagavond te zullen staken. Ook Wolff, die het terrein electrisch ver lichtte en voor dien aandrang is de regelings- commissie bezweken, de entrée’s voor het kermis- of feestterrein zijn vervallen. Daar echter nu heden Donderdag nog f 4000 nu enkel te beuren van tentoonstellingsbe zoekers, binnen moet komen om de ge maakte kosten te dekken, is na te gaan, dat de tentoonstelling een teleurstelling zal worden vooral voor de garautiefonders, die knapjes zullen hebben bij te passen. Meikersen. Met den handel in Meikersen gaat het in de Betuwe zeer naar wensch. droge weer bevordert groei en er komen handen te kort om Goede plukkers verdienen f 2,50 a f 3 per dag. Aan de veilingen komen enorme hoe veelheden; aan de Veilingvereeniging „Over- Betuwe” waren gisteren 50,000 pond aan gevoerd; in geen jaren was de aanvoer zoo groot. De handel is vlug en levendig en de prijzen zijn stijgende. Voor le qualiteit be steedde men 8t/2 tot 11 cent en voor 2e kwaliteit 5 5 7x/2 cent per t/2 K.G. Ook werden eenige postpakketkistjes met ruim 4^2 K.G. geveild, die f 1,40 a f 1,60 op brachten. De handelaren maken goede zaken, vooral met de verzending van postpakket kistjes naar alle oorden des lands. Feel leven om niets. In de Eendrachtstraat te Rotterdam voor het gebouw van de Loge liep gisterennacht een volksmenigte te hoop op het gerucht, dat zich daarbinnen inbrekers zouden bevinden en op het zien van een politiemacht die de ingangen van het gebouw bezette. Een smid en een rijwielreparateur werden gerequireerd, maar tevergeefs trachtte men met gebruikmaking van loopers binnen te komen. Heele bossen sleutels werden aan gedragen, maar geen een paste. 1 Bolswardsche Courant r 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1