Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Gysbert Japix. 1908. No. 55. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 9 Juli. A VOOR dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. den dag, op BINNENLAND. r sr In het volgend nommer onzer courant zal deze korte schets worden vervolgd en besloten met een enkel woordje over het marmeren borstbeeld van Gysbert J apix in de Groote Kerk. Ws. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van een van een ge- In de Bodleyansche Bibliotheek te Oxford waar vele Fnesche geschriften in copy en druk gevonden worden, dagteekenende uit de jaren 1640 en daaromtrent, vindt men vele stukken van onzen Frieschen dichter. De belangstellende lezer, die hierover meer wil weten, verwijzen we naar Hepkema’s Nieuws- »n Advertentieblad, jaargang 1897 en wel de nommers van 31 Juli tot en met 9 Augustus, ’t Zal de moeite loonen die exem plaren eens na te gaan. Waarschijnlijk zal beproefder pen dan de mijne nog wel meer en beter van en over Gysbert Japix schrijven. Laat ik dit kort relaas eindigen met twee aanhalingen. De eerste is van hemzelven: Het leugen achtig en duldeloos verwijt, dat de Friesche taal geene gedachten in schrijfstijl zou kunnen uitdrukken, heeft mij sedert lang ten levendigste geraakt: weshalve ik in een uurtje van uit spanning de pen somtijds over ’t papier het wandelen, om te beproeven of ik onze grijze woorden in de letteren en onze spraak in den maat der versen prangende haar geene gestalte zou kunnen geven." En als antwoord op dit diene, wat Simon Abbes Gabbema, een tijdgenoot en vriend van Gysbert, historieschrijver van Friesland, van hem heeft geschreven: „het heeft dien onvermoeiden onderzoeker der Friesche moeder spraak belieft zijn uiterste vlijt aan te wenden om haren vervallenen glans, voor zooveel zijn vermogen meebracht, op te helderen. ons lusten eene bloemlezing te van de mooiste gedeelten uit zijne vooral waar we daartoe de geschikte bronnen ten gebruike hebben, ’t Zou te veel plaatsruimte innemen. Laat ons om aan En nu zijn letterkundigen arbeid zijne gedichten! Tjibbe Geerts schreef daarvan in den Frieschen Volksalmanak van 1893: wUit bijna alles, wat Gysbert ons heeft nagelaten, blijkt dat hij een zanger is ge weest; een zanger in letterlijken zin. Zijne gedichten, die hem, na twee en een halve eeuw, nog onder ons doen leven en hem eer en roem hebben verschaft, zijn bijna niets anders dan een liederenboek. Want in zijn Fryske Tsjerne, in Reamer en Saepe, in Sjolle Kreamer en Tetke, in alles kweelt en speelt de zang". Nog heden ten dage moest het wel luidende lied van den Bolswarder zanger, dat boven den tijd staat, nog in ’t hart van het Friesche volk leven en het moest „rölje oer bou en greide”. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een enkel gedichtje aanhalen, te toonen, hoe een /meester", (nu in anderen zin dan schoolmeester) hij was. 't Is genomen uitG. Japix, Friesche Rijmlerij, waarvan twee uitgaven zijn. De eerste verscheen te Bolsward, in 1668, de andere is gedrukt te Leeuwarden in ’t jaar 1681. Zijn werken bestaan inMinnezangen, Zamensprakeu, Mengelstoffen en 52 Liederen Pavids. Bij zijn leven kwamen er van Gysberts werken slechts een paar gedichten in druk, waaronder het bekende liedAgurs bea zzynne Spreek-wirden Salomons, Cap. 30, versen 7, 8, 9”, waarvan het begin luidt: „God! troch mei wittenswrflwgjen, Trienpluwgjen fen tnyn hert, Kom ik foar Jou troan bftwgjen Ja swüwgjen ündr’e smert Kom ik foar Jou troan büwgjen En my oertjüwgjen”. Doordat de dichter, bijna nooit over zijn arbeid tevreden, steeds nalas, corrigeerde, veranderde en gewoon was zijn werk „to oersjean” te oernöazjen, uwt to schrieuwen, uwt to rymjen, uwt to wirekgen in op to snolckjen gaf hij bij zijn leven niets uit en bij zijn versterven was zijne „rymlerye" een vondeling, die gelukkig door goede vrienden werd opgenomen. (J. Halbertsma, Hulde II). En zoo zijn voor ons bewaard gebleven de kostbare voortbrengselen van een talent, als dat van den Bolswardschen poëet. Hoe zou ’t geven versen, Heerenveen, 6 Juli. De finantieele com missie voor de congresfeesten, enz. heeft hedenavond vergaderd en de rekening opge maakt. In verschillende bladen was reeds medegedeeld, dat het garantiefonds voor p.m. 60 pCt. zou moeten worden aangesproken. Dit cijfer, voorbarig opgegeven, kon geen vertrouwbaren grond hebben. Met meerdere zekerheid kan thans worden gezegd, dat ongeveer 50 pCt. zal moeten worden betaald. Workum, 6 Juli. Het plan tot verbetering onzer haven is door teleurstellend ministerieel antwoord geenszins van de baan, gelijk ver wacht werd. Onze gemeenteraad blijft inzake dit gewichtig plaatselijk belang diligent’ en hernieuwde in zijne laatste zitting het man daat der havencommissie, die nu nieuwe plannen hoopt te kunnen ontwerpen. Voor noemde commissie bestaat thans uit de raads leden Gaastra, Kroese en Hobma, welke laatste de vacature Dijkstra vervult. Wonseradeel, 6 Juli. Te Pingjum zal het dertigjarig bestaan der school feestelijk worden gevierd. Witmarsum is nu ook zoo langen tijd hoofdplaats der gemeente geweest. In 1879 werd de eerste steen gelegd van het gemeentehuis aldaar; in 1880 werd er de eerste Raadsvergadering gehouden. Vóórdien tijd zetelde het bestuur der gemeente te Bolsward. Het gemeentehuis stond daar onmiddellijk tegenover het stadhuis. zou de vrouw melk ontvangen en stond daarvoor op de stoep. Nauwelijks staat zij daar, of het nieuwe ruit boven de deur valt er uit en komt terecht op het hoofd van de vrouw, hetgeen een bloedende wond aan het voorhoofd veroorzaakte. De vrouw bevindt zich thans goed en is vrijwel van den schrik bekomen, zoodat dit ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. Een aardige vangst, Oene, het 11-jarig zoontje van 8. P., was in de Diepe Üolte aan het visschen. Onverwacht trok de dobber naar beneden, maar het ventje bleek niet sterk genoeg de visch er uit te trekken. Vlug sprong J.K. in de praam en bracht den visch behouden aan boord. Het bleek een flinke karper te zijn, die na gewogen zeven pond en twee ons aan gewicht had. Hornmerts. Gisterenmiddag wilde een knaapje van 12 jaar, die gewoon was eiken dag met een melkwagen een eindweegs mee te rijden, op dien wagen springen. Door een of andere oorzaak kwam hij te vallen, zoodat het achterwiel hem over het lichaam ging. Men droeg hem naar zijne woning en haalde den dokter, welke constateerde, dat er niets gebroken was, doch verklaarde dat er één of meer buikorganen konden beleedigd zijn. De toestand van den knaap is naar omstan digheden redelijk wel. F. D. Op de Friesche meren. Nu de heerlijke zomerdagen weer zijn aangebroken, komen de sportmenschen, zoowel uit eigen land als ook van ver over de grenzen, Friesland be zoeken, om niet alleen per fiets of langs de lijn der Ned. Tramweg-Mij. uitstapjes te doen, maar vooral ook per zzboeier” of zzjacht” of zzroeiboot” de schoone Friesche meren te bezoeken, en aldaar vooral vroeg in den morgen den hengel uit te werpen. Het is dan ook een bijzonder genot voor de lief hebbers in deze vischrijke wateren, de talrijke baars of voorn te verschalken, en bij gunstige weersgesteldheid keert menigeen met rijken buit beladen terug. Tengevolge van den Noordenwind der laatste dagen is de visch evenwel naar de diepte geschoten, en de vangst gering, zoodat op een zachter koeltje gewacht wordt. Afgezien echter van de meer dere of mindere vischvangst is ook reeds een 'bezoek aan de ruime Friesche wateren, om daar te spelevaren, de moeite dubbel waard. Oud-Holland. In het Oranjepark te Baarn zal van 22 tot 30 Juli e.k. een oud-Hollandsch Markt plein worden ingericht, in den geest, als dit indertijd op dë Amsterdamsche tentoonstelling het geval was. den buitenmuur, vergaan was, des dichters naam. Gysbert-omme heeft later gewoond het Hoog, waar hij een huis bewoonde van 70 gulden huur per jaar. nog eene uitgave te Sneek?? Wegens meeningsverschil op een vergadering te Arum, waar Frieslands consulent voor landbouwzaken te Londen dr. van Rijn, als spreker optrad, is het aldaar nog niet ge komen tot de oprichting van een aardappel- afslag-vereeniging. Oostburg (Walcheren), 7 Juli. Gisteravond kwam de werkman Hamelink in een herberg in beschonken toestand, en stak den 24-jarigen Loman zijn dolkmes in de buik, onder den uitroep: nu kun je nog eens tegen mij getuigen. De ingewanden puilden er uit. Lomans toe stand is hopeloos. De dader is gearresteerd. Hij had een wrok tegen Loman omdat deze tegen hem getuigd had. Terhorne, 7 Juli. Door de visschers H. Toering en T. van Dijk alhier is een Gallicische of edelkarper gevangen, die het respectabel gewicht van 11 halve kilogram vertegen woordigde. Harlingen, 7 Juli. Gisterenmiddag zagen de machinisten Brugman en Schutte dat zich op de lijn tusschen Harlingen en Franeker 6 varkens bevonden. Door uit alle macht te remmen, bleef de trein in de onmiddellijke nabijheid van de dieren staan, die spoedig van de gevaarlijke plaats verwijderd werden. Door dat een en ander vlug in zijn werk ging had de trein nagenoeg geen oponthoud. FriescheZuidwesthoek, 6 Juli. De hooiïng die gewichtige tijd voor den greidhoek, heeft een verloop, zóó gunstig, als in de laatste jaren niet is voorgekomenzztwee volle weken hooi”, waarlijk er mag met groote voldoening op gewezen wordenDe qualiteit van het hooi zou, werd er beweerd, zelfs bij gunstige winning, wel iets te wenschen overlaten, omdat het gras buitengewoon snel gegroeid was; gauw en goed in dit opzicht kennen elkaar ook in de hooilanden niet. zzHet valt genoeg mee”, hooren we nu. Hier en daar was de vrucht wel zzflanterig”, maar regel bleek het volstrekt niet. En de boeren zijn zeer goed te spreken over de volle göllen, kostelijk gewonnen, wintervoeder. Broei treedt in, overmatig, waar grootere of kleinere hoeveelheden eerstgewonnen minder goed binnenkwam. Daar z/dolt” men reeds. Hepk. Nieuwsblad v. Fr. Wijckel. De Rijksveldwachter alhier maakte deze week, op klachte, procesverbaal op tegen 5 dames van Balk, welke zich hadden schuldig gemaakt aan strooperij, namelijk het plukken en zich toeëigenen van aardbeziën uit den tuin gelegen achter de Gereformeerde Kerk aldaar. Koudum. ’t Was ’n Zaterdagnamiddag; er was drukke beweging op de dorpsstraat; de brandspuit stond erbrandmeesters liepen heen en weer; pompers, slangenleiders etc. deden wat hun hand vond te doenbrand- wachts stonden rond het terrein, keerden al wie niet in betrekking stond tot de spuit, oorzaak van al die Zaterdagnamiddagdrukte rond ’t terrein joelde de jeugd. De land bouwer H. uit ’t naburige W. het dorp passeerende, vond met paard en wagen ’n weg door jeugd en brandwachts en reed op ’t terrein over ’n ledige slang; proces-verbaal volgde. De kantonrechter zond echter dezer dagen een en ander terug met de bijvoeging: niet vervolgbaar. Workum, 6 Juli. Eenige hooiers waren gisteren (Zondag) naar de stad geweest en zouden in den namiddag wederom naar hun boer. Ze hadden plaats genomen op den melkwagen, die de melk naar de stoom- zuivelfabriek 7De Goede Verwachting” had gebracht, om op zoo’n manier gemakkelijk thuis te komen. Nauwelijks een eindje weg gereden krijgt een der hooiers een stuk hout tegen het hoofd, hetgeen een bloedende wonde veroorzaakte. De jongen die het deed, maakte zich zoo vlug als hij kon uit de voeten, ge volgd door den gewonde, over heggen, slooten en door het weiland, doch hij kon hem niet te pakken krijgen, waarop hij zijn beklag bij de politie inleverde. Naar wij vernemen is tegen den vermoe- delijken dader M. G. proces-verbaal opgemaakt, die voor het onhandig werpen met een stuk hout zijn straf niet zal ontgaan. Workum, 7 Juli. De nieuw vertimmerde winkelhuizinge van L. de J. is bijna vol tooid. De schilders doen het laatste werk, hetgeen morgen is afgeloopen. Gisteravond Thans zal er aan de nieuw gebouwde woning, verrezen op de plaats waar Gysbert Japix geboortehuis stond, een gedenkplaat worden aangebracht, of liever die is al aan gebracht, maar nog bedekt. Ook in het oude huis was zoo iets aanwezig. Zekere Antje Arjens, gehuwd met Klaas Jacobs, prov. ontvanger-generaal der consumties van Fries land, overleden in 1712 en begraven in de Groote Kerk alhier, had den naam „Gysbert Japix’ laten beitelen in den bovendorpel van Toen deze drempel later verdween met het hout ook Is er ook Het vers, zooeven aangekondigd luidt als volgt: zzWelkom, welkom ’s werelds vreugd, Hoofd der sterre-scharen, Groente-kruid en bloemen-voogd, Meter onzer jaren, Al beschouwend hemeloog, Dampentrekker naar omhoog, Die het veld doet pralen Met uw gouden stralen. Kaars en fakkel van Uilenhaat, ijsdooier, Stof beroerder, droogeweg, Nacht- en kouverstrooier. Zwever over ’t hoog en laag Rondomlooper, nimmer traag, Heldre levensbronne, Welkom, welkom Zonne!” Dit gedicht is eene zz navolging” van een Zonnelied van O. Huygens, uit ’t Friesch van Gysbert om me, overgezet in Hollandsch door R. Koopmans. (Bibliothecae Frisiae, 3137 O.L.) Vervolg. Zooals ik bereids zei verloor Gysbert Japix vrij vroeg zijne kinders, op éénen na, een zoon, Salvis genaamd. Op dezen was zijne hoop gevestigd, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Op ruim twintigjarigen leeftijd vertrok Salvis naar Leeuwarden, om zzde heelkunst te bestudeeren”. Hij heeft daar echter ook andere dingen aangeleerd, ten minste hij ging er vrij grof van door en was een slecht financier. Op Ameland, waar hij ’t laatst woonachtig was, had hij alleen bijna f 1650 gulden schuld gemaakt, ook te Bols ward was hij vrij wat schuldig aan apothekers, brouwers en herbergiers. Van Ameland naar Bolsward gereisd, toen hij vernam dat zijn ouders zoo ernstig ziek waren, greep ook hem de pest aan en stierf hij kort na hen. Dood gedrukt. Hedenmorgen is op den spoorweg aan den Amsterdamschen straatweg te Utrecht een wegwerker bij het weder in het spoor brengen van een spoorwagen met het hoofd tusschen de treeplank en de spoorstaven gekomen, met het gevolg, dat de man werd gedood. Kermis te Laren (Gooi.) De kermis te Laren zette gisteravond goed in. Er is weder eens ouderwetsch gevochten. Het ging voornamelijk tusschen soldaten uit Naarden en Laarder boeren. Van schelden en sarren kwam het tot handtastelijkheden, waarbij het op het laatst zoo erg toeging, dat de politie het niet meer af kon en de burgemeester militaire hulp van Naarden inriep. Korten tijd daarna arriveerde detachement infanterie onder bevel 2de luitenant, welk detachement den ge- heelen avond door het dorp patrouilleerde. De orde keerde toen spoedig weer. Vele flinke klappen waren midderwijl gevallen een zoon van dén landbouwer De Jong werd door een bajonetsteek in den rug licht ge wond. Te twaalf uur ’s nachts keerde het detachement naar Naarden terug. Inbraak. Te ’s-Gravenhage is ingebroken in een huis aan den Rijswijkschen weg terwijl de bewoners, de oud-consul-generaal J. A. Kruyt met familie, thuis waren. Door een achter deur zijn de dieven binnengekomen en hebben heel wat schade toegebracht. Wat ze mee genomen hebben, weet onze berichtgever nog niet. De heer Kruyt was bij zzMercurius” verzekerd. Bolswardsche Courant <4 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1