Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. P met IT IS HET lA wij deze eerste gelegen hei 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 57. Donderdag 16 Juli. Selskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse. VOOR verkrijgbaar a 5 Cent. s r BINNENLAND. gedacht De inwijding van het monument van Gysbert Japiks op den 7 Juli 1823. hij hier en voor e n ?r rt de Provinciale Schoolcommissie de Geestelijkheid der onderscheidene gezind heden in deze stad de Schutterij (Burger) aan de afwezende genoodigden. een schipper, die hen te hulp uit hunne gevaarlijke positie ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cefits. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn RAPPORT uit de Leden der M. t. N. van van Stedelijke van de maat- gêrs oer ken ta yn alderearst Hwet scoe nou moaijer wêze, Frysk Selskip dy deis poarte krigen? Ja, hearde det der to wêzen; it spil scoe syn gerjuchtichheit net ha. Nou, hja ha der do fenseis it haedbistur ris oer flnderstien. En sa’t oan it biskriu- wingsbrief fen 'e algemiene gearkomste bliken docht, wier dit der wol for to finen. Wy binne der wakker bliid om. Hwent net allinne mei, lyk as wy al seine, it selskip net bij dit Boalserter stientsjefeest üntbrekke, mar it scoe ek gans foetten yn ’t gat hawn ha, om op ’e Sweach it spil yn ’e es to krijen. En hiene men ’t al safier, den bleau it biswier, det dit plak for ’e measte leden hwet ófgelegen is, altyd yet oer. Fen dit oangeande is Boalsert ek better. Ho goed de Boalserter feestkommisje it foarhat mei hwa ’t dy deis opkom me scille, blykt ut ’e feestlist, dy 't us stjfird is. Aldertigenst stiet it ds oan, det der ek fjouwer leden fen it Christlik Selskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse yn ’e feest kommisje sitte en op 'e feestdei seis in haedbistürder fen dit selskip mei oan ’t wird scil. As der ien fryske dichter is dy’t ds orthodoxe Friezen fen herten mei hildige kinne, is ’t Gysbertom ornmers. As wij yn ien ding as frjeonen meiïnoar op en dt gean kinne, is ’t hjiryn Invoering van de Vereenvoudigde Spelling. De Secretaris van de Vereeniging tot Ver eenvoudiging van onze schrijftaal deelt ons mede natuurlijk in vereenvoudigde spel- uit zijne ’s dichters eigene werken in zijn eigen taal gestaafd. En alzoo door duchtige bewijzen gestaafd de betamelijkheid, wettigheid en het allezints pligtmatige bewezen, om de verdiensten en het aandenken van zulk een waardigen en in alle opzigten zeldzamen grooten man in B marmer te vereeuwigen. ling dat de schoolopziener in het distrikt Zwolle en Burgemeester en Wethouders van Zwollekerspel aan de hoofden van scholen in die gemeente toestemming hebben verleend leerboeken in vereenvoudigde spelling op de boekenlijst te plaatsen. Geleidelijk zullen nu de boekjes in de oude spelling door parallel-uitgaven in vereenv. spel ling vervangen kunnen worden. Waarschijnlijk zullen openbare scholen in de gemeente Winschoten spoedig de vereenv. spelling mogen onderwijzen, aan één school is reeds de gevraagde toestemming verleend en ook in verschillende andere plaatsen wordt de invoering er van bij het onderwijs voor bereid. Op het oogenblik wordt tusschen twee ijmkers uit Corle een eigenaardig proces gevoerd. Het betreft nl. het eigendomsrecht van een zwerm bijen. De een beweert, dat de nieuwe zwerm, die bij zijn buurman is komen aanvliegen van zijn stal afkomstig is. De rechter zou bij deze een Salomo’s uitspraak kunnen toepassen. Immers, bij de ijmkers- wereld heet het, wanneer men de koningin van eenen zwerm dood maakt, dat de zwerm dan naar de oude korf terugkeert. Op die manier zou de rechter zich ook kunnen overtuigen van de juistheid der beweringen. Van belang is hierbij zeker het proefschrift, waarop de heer Hildebrand uit Apeldoorn de vorige week gepromoveerd is, nl. over het eigendomsrecht op bijenzwermen, Met aandoeningen van eerbied en ver rukking zag men daarop den 83-jarigen grijsaard; den echten kenner en bewon deraar van Gysberts taal en werken den hooggeleerden Heer Er. Wassenberg oud- Professor der Franeker hoogeschool, door twee leden der Commissie ondersteund, den kansel beklimmen. In de oude, echte volkstaal, boezemde hij het gevoel zijns harten uit, in blijde jubel- toonen, dat het hem nog mogt gebeuren zijnen grooten meester te zien en te helpen lauweren wettigende allesints de eer welke men hem bewees met verheffing van Bolswards regtmatigen roem die het op zijne verdiensten konde stellen. De feestvierenden sloten de plegtigheid met een hartverheffend Gezang ter eere van Vriesland, van den Koning en met de bede dat onder zijn Bestuur vrede en regt bij ons Wone en wij door oude deugd en trouw steeds waarlijk groot mogen zijn. Met dezelfde deftigheid en in dezelfde orde verlieten wij de kerk als wij gekomen waren en werden ook even zoo naar het raadhuis terug geleid. Naauwelijks waren wij aldaar binnen of elk betoonde zijn genoegen en tevredenheid over den goeden uitslag welke het werk van dezen dag bekroond had. Z.E. de gouverneur betuigde dezelve openlijk en plegtig en die uit den vollen boezem van den eerbiedwaardigen Wassenberg bij herhaling te mogen hooren, was allesints streelend en bijzonder voor de Commissie die alles zoo wel geregeld en met zoo veel orde beschikt had, hoogst vereerend. De leden van het Departement tot Nut van ’t Algemeen, hadden zich aanstonds bij de kerk van den trein afgescheiden en be gaven zich in zoo ver zij niet bijzonder uit- genoodigd hadden kunnen worden om den maaltijd op het Stadhuis bij te wonen, naar onze gewone vergaderzaal waar zij op zulke ververschingen welke het uur van den dag en het feest vereischten onthaald werden. De feestmaaltijd op eene der zalen van het Stadhuis voor 60 personen aangerigt nam 3 uren eenen aanvang, de genoodigden werden naar rang tot denzelven opgeroepen en schaarden zich om den disch op de hun aangewezen plaatsen de gever van alle goede gaven werd met stille verzuchtingen gedacht en elk der gasten bekoord door het gezigt van den rijk versierden en wel toegerigtten feestdiseb, wenschte zich zelven en andere eenen goeden eetlust, echt tafelgenot toe. Onder den maaltijd werd heilwenschende gedacht aan den koning en deszelfs huis, den Gouverneur der Provincie en de Staten van dit Gewest de Burgemeesteren en Raden van het Bestuur dezer Stad de bijzondere administration corporation het Departement Bolsward schappij tot nut v. t. A. de Commissie tot het oprigten van het mo nument en ter regeling der feestviering De Redenaar van den Dag den Heer Wassenberg den Nestor der Vriesche Taal en dichtkunde het Vriesch Athene Sneek. Naar men ons meedeelt is er door eenige personen in onze gemeente aan hh. Gedeputeerden een request gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen ’t besluit van den Raad, waarbij aan de Vereeniging „Oranje” een subsidie van f 500 werd toegestaan voor ’t houden van een schoolfeest op 31 Aug. a.s. Sn. Cl. Twee leeraren der H. B. School alhier de heeren E. en V. N., hadden de vorige week op een zeiltochtje het ongeluk in het Sneekermeer door een rukwind met hun vaartuig om te slaan in diep water. Beiden wisten zich aan de omgeslagen boot vast te klemmen. Gelukkig werd het ongeval opge merkt door i kwam en ze verloste. Workum. Eenige dagen geleden werd ten huize van R. S. alhier ontdekt, dat uit een gesloten linnenkast eenige gouden en zilveren voorwerpen werden vermist, w. o. een paar gouden ringen, dito broche (een erfstuk), zes zilveren lepeltjes enz. Hoe en op welke geheimzinnige wijze deze voorwerpen daaruit zijn verwijderd is tot nog toe niet opgelost. Benig licht in deze zaak zou den eigenaar zeer welkom wezen. Van bevriende zijde ontvingen wij onder staand rapport ter plaatsing. van de afgevaardigden van het Departement B. v. t. A. bij de oprigtin’ het monument van Gysbert J. i| de Martinikerk te Bolsward op den July 1823. Medeleden Aangenaam was ons den last waarmede «g, door uw vertrouwen in ons vereerd werdei, om bij het feest ter inwijding van h< Gedenkstuk voor Gysbert Jacobs, ons Depai van de verrigtingen en dejjgftt Zeep 1*S Wat de wasch en voor dan, op bijzondere uit de Commissie ter oprigtinÏOU(Jen nOOdl’g hebt, het Gedenkstuk, naar het Stadhuis, waa: en alwaai, wij de volgende hoogst aanzienlijke personen, feestgenooten bijeen vonden als ZE. de Gou verneur dezer Provincie, eene deputatie uit de Staten van dit Gewest met hunnen griffier, de Burgemeesteren en Raden van het Bestuur dezer stad, Bestuurders van het departement met den secretaris en de commissie tot regeling der feestviering (waarvan twee leden als ceremoniemeesters, zoo wel bij ontvangst der genoodigden, de regeling van den optogt, in de kerk als aan den maaltijd werkzaam waren) de hoogwelgeb. Heer Grietman van Wonse radeel, den Ed.Heere vrederegter van dit Canton, Afgevaardigden van het atheneum te Franeker, uit de Prov. Comm, van onderw. uit bijzondere Commissien van stedelijke administratien, de bedienaren van den gods dienst der bijzondere gezindheden, de officieren der stedelijke schutterij, de leden van het Departement tot N. v. A., en verdere per sonen welke tot het feest betrekking hadden. Wij schaarden ons vervolgens naar rang in den statelijken optocht welke om half elf uur van daar ging naar de St. Martinikerk, Bege leid en gesloten werd door een detachement van de burger schutterij met dezelver muzi kanten aan het hoofd. Aldaar door kerkmeesteren ontvangen en ter plaatse waar het standbeeld opgerigt was gekomen zijnde, deed de Voorzitter van ons Departement eene gepaste aanspraak aan de hoogaanzienlijke schaar van de bijzonder tot deze Plegtigheid genoodigden, daar tegen woordig, waarop het sein ter ontdekking werd gegeven, welke onder muzijk, werd bewerk stelligd en ons het beeld van onzen grootsten en eersten Dichter met verrukking en eerbied deed aanstaren. Ons en de verdere genoodigden, benevens de Leden dezes Dep. bijzondere zitplaatsen aangewezen zijnde in het ruim der kerk, beklom de WelEerw. Zeergel. Heer J. Hal besma den leerstoel en deed ten aan hooren van eene talrijke vergadering uit alle oorden dezer Provincie zamengevloeid, een keurige en voor de feestviering aller belangrijkste Rede over Gysbert Jacobs. Ie in zijne afkomst en huisselijke betrekkingen 2e ligchaams en zielsgesteldheid 3e karakter 4e dichtwerken en Taalkennis. Ie. Verrassend bij uitstekendheid was in dezelve de verzekering dat Gysbert Jacobs in 1603 in deze stad was geboren en Bolsward dus zijne wieg, zoowel als zijn graf in hunne wallen mogt hebben. In 1633 was hij hier beroepen als schoolmeester, koster zanger en in 1666 aan de pest overleden, zonder kinderen na te laten. 2e. Van de natuur had hij geen sterk, evenwel welgemaakt lichaam waarin bovenal eene edele ziel haar verblijf had. 3e. Zijne bescheidenheid en nederigheid werden verder geroemd, zijne braaf heid en deugd gemeld en zijne zwakheden niet ver bloemd. 4e. Bovenal werden zijSe dichterlijke be kwaamheden, het gevoelvolle in zijne uit drukkingen, de zachte gloed zijner beelden en het meesterlijk penceel waarmede hij natuur- tooneelen in zijne gedichten schilderde, als eenig voorgesteld. Tusschenbeide met proeven tement te vertegenwoordigen; noegen hebben wij die taak volbragt gaarne nemen waar, om U van de verrigtingen en gewenschten afloop dier feestviering te be richten. Wij begaven ons noodiging van van wij behoorlijk werden ontvangen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Men schrijft aan Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Mei de selskipsdei kin ’t selskip it fen ’t jier wol ris tige treffe, as ’t hwet wol. Forline jier is bisletten det dy op ’e Sweach hélden wirde scoe. Boalsert for- socht do ek om ’e ginst, mar krige se net. En nou... scille de Boalserters hjar sin dochs krije, as de algemiene gearkomste der neat op tsjin hat, en det scil ’t wol net. Sjuch, de 12te Augustus scil to Boalsert yn Gysbert Japicx’ bertehüs in stien pleatse wirde, en de Boalserters, eerste feesthalders, dy ’t witte ho’t sok ding ynpikt wirde moat det wit Fryslan bij ünderfining, woene dy dei lang net flngemirken foarby- gean litté. Hja ha bigrepen hawn det it wer ris tiid waerd for in algemien Gysbert Japixfeest. Do ’t mei dy saek fen ’e stien- ynsettery yn oarder wier, ha se der ek gjin groeije ütten, mar der foart prik- ’t wirk steld. En do ha se wer om dy selskipsdei tocht, nou moaijer wêze, as det se it as sadanich binnen ’e as men it goed biseach, oars De Burgemeester van Kampen heeft dezer dagen een circulaire gezonden aan neringdoenden in die gemeente, waarin ge wezen wordt op het zeer groote daar bestaande euvel, dat sommige leerlingen van den hoofd cursus schulden maken, dikwijls tot een zeer aanzienlijk bedrag, tengevolge van het aan hen verleenen van krediet door neringdoenden, een euvel, dat zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat de bevoegde autoriteit zich daarmede heeft bemoeid en daaromtrent strenge voorschriften heeft uitgevaardigd. Het schijnt, meldt verder die circulaire, dat de pogingen in het werk gesteld om het verleenen van krediet aan die leerlingen te doen eindigen, niet of niet voldoende hebben gebaat, althans uit het gesprokene door den Minister van Oorlog in de Tweede Kamer van 2 Juli mag worden opgemaakt, dat het voornoemde euvel nog niet is verdwenen, terwijl daarbij de Minister nog meedeelde, dat wanneer nog langer van dat kredietver- leenen bleek door neringdoenden, door hem zou worden overwogen, den hoofdcursus naar elders te verplaatsen. Het behoeft geen betoog van hoe onbe rekenbare schade een dergelijk besluit voor de gemeente zou zijn, een onherstelbare schade dan aan de gemeente toegebracht door de schuld van haar eigen ingezetenen. Door den Burgemeester wordt dan ook in het algemeen belang aan de neringdoenden het zeer dringende en zeer ernstige verzoek gericht, het door de bevoegde autoriteit uit gevaardigde verbod aan onderofficieren van den hoofdcursus om op krediet te koopen of zich op krediet diensten te doen verleenen, eendrachtig te steunen en mitsdien aan die heeren geen voorwerpen te leveren of diensten te bewijzen, dan tegen contante betaling. Willem Veltman ontvlucht. De gevaarlijke verpleegde, die Zondagavond uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik ontsnapte, blijkt te zijn Willem Veltman een oude bekende van de justitie. Hij ver toefde de laatste dagen in de observatiezaal om Maandag naar de gevangenis te worden overgebracht. Zorgvuldig werd dit voor hem verborgen gehouden, te meer omdat hij een afkeer van gevangenis en politie had. Om nog ongeveer 7 jaar in Leeuwarden te worden opgesloten, daarin had hij heel geen zinliever wilde hij sterven. Zondagavond is hem zijn aanstaand vertrek naar Leeuwarden ter oore gekomen, en wist hij in een onbewaakt oogenblik te ontkomen. Door uit een raam te klimmen, kwam hij naar buiten; zorgvuldig schoof hij een gordijn weer toe en waarschijnlijk met eenig geld van mede-verpleegden, is hij spoorloos verdwenen. Bolswardsche Courant at g n k e <2 e a UHMT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1