Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 No. 58. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. Zondag 19 Juli. Uit de Raadszaal. VOOR trouw van dat college getwijfeld, maar vindt missive worden ter inzage Randen ziet het noodzakelijke de goede Vergadering op Donderdag 16 Juli 1908. f 5162.505 - 4376.16 L de voorgestelde ruiling van bruggen met de te zeggen dat het den schijn had, een afzonderlijke vergadering van den raad vergden, wat nu erg kwalijk wordt genomen, Hij heeft nooit aan 786.345 aan den wenk van om grint en bazaltslag te besteden, ook gevolg is ge- - land van water en mist maar geheel niet met lichte maan moest gerekend worden en de lantarens alle avonds te doen branden. De heer v. d. Meer vindt dat dit een wel wat ondoordacht voorstel is. De straatver lichting wordt hier gerekend op f 3000 en dat is in verhouding van andere plaatsen laag te noemen, doch als met lichte maan ook alle lantarens branden moeten, zal dit het budget belangrijk verhoogen. Hij wil den heer Eerdmans daarover later wel eens nader inlichten. 9. Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Van Randen vraagt inlichting omtrent de goedkeuring van Ged. Staten inzake de plannen der verbouwing van de Gasfabriek. De Voorzitter licht in, dat Ged. Staten krachtens de hinderwet toestemming moesten geven voor de uitvoering en krachtens de gemeentewet ook voor de plannen en de geraamde sommen, geldleening enz. De heer Van Randen meent dat hierbij de termijn van den tijd is overschreden, wat door den Voorzitter nader zal worden onder zocht, door de stukken daarover nader in te zien en in de volgende vergadering hier van mededeeling te doen. Ingekomen stukken: a. Een Resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de wijziging der Gemeentebegrooting 1907 en der staten van af- en overschrijving. b. Een Missive van den heer H. Vrijburg, dank betuigende voor zijne herbenoeming tot Gemeente-architect. c. Een Adres van den heer P. Sevensma bij Groningen, verzoekende den wal van ’t hooge bolwerk iets te mogen doen afgraven licht en lucht in zijne woningen en een plekje Bij de 2e vrij* stemming werd benoemd de beer S. J. Praamsma met 8 stemmen, de heeren Lammertsma, Eerdmans, Vis, van Randen en Keikes hadden ieder 1 stem. 6. Vaststelling der rekening van den weg Bolsward-Harlingen over 1907, met rap port der commissie. De commissie rapporteert dat op de rekening geene op- of aanmerkingen zijn, en deze dus goed te keuren. Inkomsten Uitgaven ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen! 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. het vreemd, dat hij niet gerechtigd zou zijn een woord van afkeuring te spreken, en handhaaft dus de gesproken woorden. De heer Kramer. Heeren Voogden er kennen nu zelf dat zij gefaald hebben met de late inzending, en hij vermoedt ook, dat als vooraf geweten was, dat de zaak zulk een loop zou nemen, de Voorzitter zich eenigszins anders zou hebben uitgedrukt. De motie wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. h. Een ontwerp voor de schoolgeld- hefling, waarop de Kon. goedkeuring moet worden gevraagd. De wijziging betreft alleen dat nu ook de vrije- en ordeoefeningen er in zijn opgenomen en de tijd van in werking treden is bepaald op 1 Sept. a.s. Wordt ter visie gelegd. i. De Voorzitter doet nog mededeelingen over den uitslag van de uitgeschreven geld leening en van de gehouden aanbestedingen van de uitbreiding en verbouwing der Gas fabriek. (Reeds in vroegere nummers onzer courant vermeld.) PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 2de kwartaal 1908. Dit procesverbaal wordt ter inzage gede poneerd, de cijfers worden niet gelezen. 2. Aanbieding van de gemeenterekening over 1907. Deze rekening, de inkomsten geraamd op f 134.501.13 de uitgaven geraamd op - 133.696.585 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Batig saldo f De commissie vraagt of een vorige commissie publiek aan geven. De Voorzitter deelt mede, dat daarmee rekening is gehouden. De heer Boersma. De commissie vond geen processen-verbaal van die aanbestedingen. De Voorzitter. Dat komt eerst het volgend jaar, deze rekening was die van 1907. De heer Cuperus vraagt of de grint alleen of grint en bazalt beide zijn aanbesteed? De Voorzitter. De grint alleen is aanbe steed, voor bazalt was maar één leverancier. De heer Oosterbaan. Men leest toch in de courant wel van aanbestedingen van bazalt slag, dus het schijnt toch te kunnen. De Voorzitter. Zeker kan het en het is hier ook geschied maar het eene briefje had zulke voorwaarden, dat de commissie van den weg daarop niet kon ingaan. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van van gedeelten weg en gemeente Wonseradeel. De heer Boersma verheugt er zich over, dat deze zaak die ook in 1901 is behandeld, nu weer aan de orde kan worden gesteld. Het was thans een wel wat on eigenlijken toestand, dat de eene gemeente wegen en bruggen in de andere had; door deze ruiling wordt dit oneigenlijke opgeheven, en hij zal daarom voor het voorstel stemmen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Behandeling van het adres om betere verlichting van den weg naar „de lange brug" met advies van Burgem. en Weths. Het advies van het D. Best., de Gascom missie gehoord, luidt om gunstig op het verzoek te beschikken, wijl de verlichting daar wezenlijk te wenschen overlaat. Al sedert jaren was die weg in de aandacht van B. en W. en der Gascommissie geweest, en vroeger was daar ook een lantaarn geplaatst, doch wegens herhaalde baldadigheid is die toen verwijderd. Thans wordt evenwel voorgesteld de gasleiding tot de lange brug” te ver lengen en daar een lantaarn te plaatsen. De kosten zijn geraamd op f 250. Aan de daar wonende ouders wordt dan tevens verzocht zooveel mogelijk te waken tegen baldadigheid. De heer Rosier acht het een groot belang, dat ter voorkoming van ongelukken, daar op die buurt een betere verlichting komt en is vóór het voorstel. De heer Keikes is er ook voor, maar wil er even bij voegen dat die lantaarn dan ook behoort te branden. Het komt meer voor dat op donkere avonden de lantarens uit zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd met alge meene stemmen. De heer v. d. Meer wil naar aanleiding der opmerking van den heer Keikes even antwoorden, dat het ontsteken en blusscheu der lantarens geregeld is naar zonsop- en ondergang en den stand van de maan en bij nadenken zal men inzien, dat men ook niet best anders kan. Met lichte maan mag men rekening houden en is het dan donkere lucht, dat is niet te voorzien. Soms is het slechts van te korten duur om de lantarens daarvoor te ontsteken. De Voorzitter der gascommissie en ook de Directeur der fabriek hebben het recht order te geven om als zij ’t noodig achten de lantarens te ontsteken, maar als die in huis zijn, weten zij soms niet dat het donker op straat is. Den heer Eerdmans is het ook meermalen overkomen, dat hij in het duister moest loopen en hij had ook al het plan daarop den een of anderen tijd eens opmerkzaam te maken; nu het toch ter sprake komt, wil hij wel zeggen, dat het hem voorkomt, dat in ons vermoedelijk batig saldo - 804.545 wordt in handen gesteld eener commissie de heeren v. d. Werf, Cuperus en Praamsma. De heer Van Randen vraagt of de be noeming dezer commissie niet aan den raad behoort? De Voorzitter antwoordt, dat hij zijn be voegdheid niet te buiten is gegaan, de benoe ming geschiedt volgens rooster die door den raad is goedgekeurd. Mocht de heer Van Randen herziening van den rooster willen, dan kan hij zulks voorstellen. De heer Van Randen. Op ’t oogenblik niet. 3. Vaststelling van de schoolgeldkohieren over het 2de kwartaal 1908. De kohieren, voor school no. 1 ten be drage van f 252.80 en voor de school voor u. 1. o. op f 329.75 worden met alge- stemmen goedgekeurd. Uitloting van een aandeel in de geld- van ƒ17000,-, 28000,-, 5000,- en van drie aandeelen in de van f 32000,-. Voorstel van Burgem. en Weths. tot het geven van ontslag aan den stadstuinman. De Voorzitter deelt mede, dat juist vóór deze raadsvergadering een missive inkwam van den heer Koopmans, den stadstuinman en om daar vooraf goed kennis van te kunnen nemen, stelt hij voor dit punt heden van de agenda te voeren. In het voorstel doen B. en Wonder overlegging der gevoerde cor respondentie met en de vermelding van schrif telijke en mondelinge waarschuwingen en terechtwijzingen aan den stadstuinman, te weten dat zij den 24 Juni dezen ambtenaar als zoodanig geschorst hebben, met kennis geving dat zij een voorstel tot ontslag aan den raad zouden doen, wat nu geschiedt. De missive van den heer Koopmans, (voor zoover deze bij eenmaal haastig voor lezing was te vatten,) behelst, dat de gespannen positie in hoofdzaak berust op een groot misverstand, dat hij op order de perken in orde hield en de bloemen plaatste, zoo spoedig zulks kon, dat de onhoudbare toestand van wandelpaden overdreven is en te wijten was aan regen en ongunstig weer, dat hij meer malen onheusch werd bejegend door den Burgemeester, dat hij het onprettig vond struiken door een anderen tuinman geleverd te moeten opknappen en snoeien, dat hij het krenkend vond dat de wethouder Van der Meer met een tuinman het plantsoen ging inspecteeren, dat zijne werkuren door de uit breiding van het plantsoen belangrijk toe namen, zonder eenige meerdere belooning, dat het noodige politietoezicht ontbreekt en ’t plantsoen veel te lijden heeft van baldadig heid, maar hij, ofschoon bijna 25 jaren stadstuinman te zijn geweest, wegens de onnette behandeling, bedankt voor de betrek king. Voorstel en gedeponeerd. 10. Voorstel van Burgem. en Weths. tot het maken van een kolk vóór de gasfabriek. De Voorzitter deelt mede dat den 26 Maart is besloten tot het maken wan een kolk vóór de gasfabriek, en dat toen door den heer Praamsma een amendement werd ingediend en goedgekeurd door den Raad, om ook aan den anderen kant een aanlegplaats te maken. Dit plan wordt nu nader aan de orde gesteld. De heer Praamsma deelt mede dat ’t hem aangenaam was, met de architecten te over leggen hoe dit plan het geschiktst was uit te voeren, zoo als thans de teekening het aangeeft, draagt het zijne goedkeuring weg. De heer Lunter kan wel met ’t plan mee gaan, doch zou in plaats van houten wal- beschoeiïng liever steenen muren hebben, zooals zij aan de stoombootkade zijn. Dat is wel wat duurder, maar ’t is dan ook afdoende. De heer van Randen ziet het noodzakelijke van zoo’n aanlegplaats niet in. Alleen Don derdags zijn er een paar booten, en hij vond de aanlegplaats dan meer gewenscht buiten bij de voormalige paardenstal. Ook zou hij de brug daar in ’t plantsoen gaarne behouden. Als het hoekje grond waarop men vroeger al eens een brugwachterswoning wilde bouwen, weggenomen wordt, komt daar al reeds een goede losplaats voor steenkolen. De brug zal nu denkelijk met trapjes moeten worden, wat hij ook ongewenscht acht, waarom hij de bestaande brug gaarne zou behouden. Hij is tegen dit voorstel. De heer Praamsma merkt op, dat het plan van die brug reeds beslecht is, en ook tot het maken der kolk is reeds besloten. Alleen de inrichting van den wal aan den overkant is toen aangehouden. Er is nu een kleine wijziging aangebracht met het oog op de veiligheid en blijft er 4 meter grond meer vóór de fabriek dan toen voorgesteld was, daarvoor wordt de overkant 4 meter afge graven. Een aanlegplaats voor stoombootc^ m. meene 4. leening en f 14000,- geldleening In de geldleening f 17000 wordt getrok ken no. 11. In de geldleening f 28000 wordt getrok ken no. 7. In de geldleening f 5000 wordt getrokken no. 4. In de geldleening f 14000 wordt getrok ken no. 12. In de geldleening f 32000 worden ge trokken nos. 11, 20 en 15. 5. Benoeming van twee dubbeltallen van lid van het Zetterscollege, tengevolge periodieke aftreding van de heeren H. J. Boersma en W. Harkema. In de vacature-H. J. Boersma wordt benoemd tot le candidaat de heer H. J. Boersma met 12 stemmen, 1 briefje was blanco. Bij de stemming voor 2e candidaat be kwamen de heeren C. Bölger 5, W. Har kema en A. Vis ieder 2 stemmen, 8. Praam sma, Van Randen en H. J. van den Oever ieder 1 stem en 1 briefje was blanco. Bij de 2e vrije stemming werd de heer C. T. Bölger benoemd tot 2e candidaat met 8 stemmen, de heeren Praamsma en A. Vis elk 2 stemmen en de heer H. J. van den Oever 1 stem. In de vacature Harkema wordt benoemd de heer W. Harkema met 10 stemmen. De heeren Bölger, Praamsma en Vis hadden ieder 1 stem. Bij de stemming voor 2e candidaat ver kregen de heeren Praamsma 5, J. Rosier 3 stemmen en de heeren Vis, van den Oever, H. Lammertsma, D. Eerdmans en W. van Randen ieder 1 stem. om beter aldaar te kunnen krijgen, grond bij die huizen in eigendom te be komen. d. Een Adres van F. de Boer, verzoe kende datzelfde stukje grond bij ’t hooge bolwerk aan hem af te staan om er twee woningen op te bouwen. Beide adressen zijn gesteld in handen van B. en W. om advies. e. De Voorzitter deelt mede, dat de over schrijving van een gedeelte erf van den heer M. Kuiper nu is geregeld en de vergoeding aan de gemeente is bepaald op f 7.50. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. f. Van B. en W. een nieuwe verorde ning op het onderwijs, en de salarisregeling. Deze verordening wordt niet voorgelezen, maar ter visie gelegd voor de leden van den raad. Alleen wordt opgemerkt dat bezwaar wordt gemaakt om aan de ongehuwde onder wijzers ook vergoeding van huishuur toe te kennen, en dat voorgesteld wordt, dat onder wijzeressen bij het aangaan van een huwelijk ontslag dienen aan te vragen. g. Een Missive van Voogden van het Algemeen Armenhuis, waarin zij het ver moeden uitspreken dat de raad niet genoeg op de hoogte is van de gerezen kwestie tusschen hun college en den. Voorzitter van den raad. Zij geven een staat wanneer tal van jaren de wijziging der begrooting is ingediend, en zij steeds ter goeder trouw hebben gehandeld. Hadden zij een wenk tot vroeger inzending ontvangen en dan opnieuw gefaald, dan eerst zou er grond zijn voor een interpellatie. Heeren Voogden wenschen te weten of de leden van den raad hen ook van opzet verdenken. De heer Vis zegt, dat bij de reprimande van den Voorzitter hij het doel niet begreep, en het kwam hem voor, dat een wenk of een schrijven beter ware geweest, dan de ietwat barsche toon, en was de tweede maal eenvoudig verklaard dat het niet de bedoeling was geweest heeren Voogden te grieven, zij zouden voorzeker er niet op zijn terugge komen. Het komt hem voor, dat heeren Voogden in elk opzicht zich goed van hun taak kwijten, en wenscht, om een einde aan het gerezen geschil te maken, een motie voor te stellen, waarbij dé raad, kennis genomen hebbende van deze zaak, oordeelende dat het niet in de bedoeling van den Voorzitter heeft gelegen, heeren Voogden te grieven, betreurende dat dit geschil zulk een afmeting heeft genomen, zijn volle vertrouwen uit spreekt in het beleid van dit college. De Voorzitter merkt op, dat het vorig jaar reeds een wenk aan het college Arm voogden werd gegeven, dat dit hem aanleiding gaf om dat zij Bolswardsche Courant 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1