Wonseradeel. I 1 I Verscjlbansdei 12 J-1 zondags. I 47ste Jaargang. 1908. No. 63. t Jl J Korte Levensschetsen v. Gysbert Jacobs, enkele Familieleden, Kennissen, Vrienden en Geestverwanten van den Dichter, door D. BARTSTRA, Archivaris der Gemeente Bolsward. j ■s 6 Augustus. Ingezonden. 1 'lil Afzonderlijke (Slot volgt.) BINNENLAND. i 0. M. ia i (De in deze beschrijving genoemde personen komen voor in den optocht van 12 Awg.a.s.) I de Plaetse” vlak tegenover ’t Stadhuis. Hij overleed in Februari 1663, zijne vrouw met drie harer kinderen in de laatste week van October 1666. Zijne twee overgebleven kinderen, Frans en Jacob Willems benevens hunne nakome lingen hebben zich steeds Rolkema genoemd evenals Salvus Ggsberts. vertragingen voor dan enkele van 10 a 15 minuten. - N De correspondent van de Controleur te Amsterdam schrijft o.a. De Koninklijke Vereeniging, gebroeders van Lier, Verkade, Royaards en de Tooneel- vereeniging zullen over enkele dagen of weken een strijd beginnen, die goed beschouwd, meer dramatisch belooft te worden dan het meest ontroerende stuk, dat zij zullen opvoeren. Over de Opera-ondernemingen, waarvan er 3 in Amsterdam het brood willen trachten te verdienen, spreek ik later wel eens. Maar ongerekend Prot, en Stoel Spree, vijf om ’t zoo te noemen, volwassen gezelschappen. Bijna alle komen met vele nieuwe namen voor den dag, nog meest jongelui, die van de planken roem èn eer, benevens een stuk brood verlangen. Reeds thans is te voorzien, dat, gezien den algemeenen toestand, het a.s. seizoen bijzonder slecht zal zijn voor de tooneelwereld en het kan haast niet anders, of voor wij nog 1909 schrijven, zullen al een tweetal gezelschappen de wapens hebben neergelegd. Het wil mij voorkomen, dat het dappere troepje, dat den HoHandschen Schouwburg bespeelt, mede het eerst in het gedrang zal komen. De Koninklijke heeft baar subsidie, Verkade en Royaards hebben steun van machtige kliekjes en het tableau de la troupe van het Grand-Théatre doet in de Amstel- straat iets zeer goeds verwachten. Rest der halve de Hollandsche Schouwburg, met een troep, welke op eigen wieken drijven moet. Ik zie het voor dil gezelschap zeer donker in. //Het misdadige separatisme van Royaards en Verkade zal mede schuld zijn, dat werkelijk verdienstelijke lieden den strijd zullen moeten opgeven. En dan zal het resultaat zijn, dat wederom ettelijke dozijnen jongelui, verblind door het voetlicht, zich aan den tooneel- moioch hebben geofferd. Zij verlaten geregel- den arbeid voor het klatergoud der planken, dan vaak te laat inziende, in welke malaise zij zich begeven hebben. z/Ik bewonder geenszins den moed van hen die ’t wagen, Amsterdam met tooneelspel te overstroomen, doch acht het kortweg mis dadig een aantal jonge levens te doen mis lukken”. Donderdag trad te Prinsenhage een paartje in den echt. Druk werd er feest gevierd en, of ’t niet anders kon, stevig gedronken, vooral ’s avonds. De alcohol maakte zich van de feestvierenden meester en zoodoende ontstond er ’n twist onder de bruiloftsgasten, die spoedig tot handtastelijk heden oversloeg. De vier gebroeders G. grepen den bruidegom en diens broeder aan en weder zijds vielen er klappen. De bruidegom ont ving met ’n drankfleseb een slag op het voorhoofd, waardoor hij een hevig bloedende wond opliep. De broer een steek in den nek en bovendien nog een snee over de hand. Toen het broederen viertal ten slotte de woning, waar de bruiloftsgasten feestelijk bijeen zaten, verliet, werd nog het bovenlicht boven de buitendeur stuk geworpen. De marechaussees zijn thans een woordje aan het meespreken in deze gestoorde bruiloft. ’s-H. Crt. GYSBERT JAPIKSSTRAAT. M. de R. Nu men binnen eenige dagen Gysbert Japiks feestelijk gaat huldigen door het plaatsen van een steen in het huis dat op de plaats staat, waar eens des dichters geboortehuis heeft gestaan, moet men er zich over verwonderen, dat niet reeds op waardige wijze de nagedachtenis van den grooten dichter door ’t Gemeentebestuur is gehuldigd. Waarom, zoo vraagt men zich af, heeft Bolsward, dat toch zoo prat gaat op het feit dat Gysbert Japiks hier geboren werd, niet lang een „Gysbert Japikstraat?” Het ligt voor de hand, dat de Wipstraat, waar het geboortehuis van den dichter stond, ’t eerst voor die benaming in aanmerking zou komen. Bescheidenlijk geef ik ’t Gemeentebestuur in overweging alsnog zoo spoedig mogelijk zijn aandacht aan deze zaak te schenken. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik hoogachtend, UEd. Dw. Dr. H. A. WILLEM JACOBS, volgens zijn handteekening geboren in 1609, was het jongste kind van Jacob Ggs berts en Anke Willems want Janke was, volgens haar eigen opgave, in 1639 aan de presideerende Burgemeester gedaan, 31 jaar oud, dus geboren in 1608. Willem wordt sints 1630 steeds vermeld als Burger Hop man, d.i. Kapitein van de Burgerwacht, een ambt nog al van beteekenis, en dat hij van zijn oom, Jelle Ggsberts had overgenomen. In 1632 trouwde hij met Aeltje, dochter van den Burgemeester Frans Jans de Ringh te Leeuwarden bij wie hij verscheidene kinderen heeft verwekt. Zij dreven een zeer beklanten ijzerwinkel in een groot huis, staande „op ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dil blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. XIII. SIBILLA VAN JONGSTAL, een adellijke dame of Freule uit het be kende en beroemde geslacht van dien naam, misschien eene dochter van den geleerden Allard Pieters van Jongstal, President van ’t Hof van Friesland, en van Margaretha van Haren. Gysbert Jacobs heeft aan haar stout en sierlijk paardrijden, in welke edele sport zij iedereen, zoowel heeren als dames destijds scheen te overtreffen, een gedicht gewijd, en dit nog van een toehaak of aan hangsel voorzien. XIV. S1BBILLA VAN GRIET HUIZEN. was volgens ’t gedicht van Gysbert Jacobs opgedragen aan Claude Fontaine, eene adellijke Juffer uit Groningerland. Denkelijk had zij een bundel verzen bij Fontaine ter perse gelegd, dien deze aan Gysbert Jacobs ter lezing of ter beoordeeling had gezonden. In dit gedicht aan Fontaine prijst Gysbert de Groningsche dichteres en hare verzen zeer uitbundig, en wijst dier voortreffelijk heden in bijzonderheden aan. Wij weten nu eenmaal, dat Gysbert Jacobs in ’t prijzen van ’t werk van anderen zelden door iemand overtroffen werd. XV. J. BOGAERDT. In den elfden en achttienden brief aan Gabbema maakt Gysbert Jacobs melding van dezen man, dien hij in den elfden met „monsieur” en in den achttienden met „uwz oprjuchte frjeune” betitelt, ’t Schijnt, dat hij te Leeuwarden woonde en met Gabbema en diens letterkundigen kring zeer bekend en bevriend was. Misschien was hij aldaar onderwijzer in de moderne of oude talen ik raad er maar naar in dit geval. XVI. FRANCISCUS JUNIUS, een beroemd Engelschman en uitstekend taalkenner, die om ook de Friesche Taal te leeren, een paar jaren in Friesland heeft doorgebracht, en wel voornamelijk in de omstreken van Molkwerum, Hindeloopen en Workum. In 1654 en 1655 schijnt hij eenigen tijd omgang met en lessen genomen te hebben van Gysbert Jacobs bij dezen aan huis. Onderscheidene gedichten van onzen Bolswarder Schoolmeester, door hemzelf of Junius overgeschreven, berusten thans nog in de groote bibliotheek te Oxford en zijn voorzien van uitgebreide aanteekeningen door de hand van Junius daarop aangebracht. XVII. EVERHARDUS HERAKLITI BORNAEUS, geboren te Oldeboorn, waarom hij zich Bornaeus noemde, in 1622, is als Candidaat beroepen te Garijp, en bevestigd 15 Juli 1647, verroepen naar Oldeboorn 24 Nov. 1649, en naar Bolsward 8 Oct. 1651. Weduwnaar geworden, hertrouwde hij 23 Aug. 1674 met Pyttie Feddes Siccama, weduwe van Douwe Eeltjes Bangma van Wolsum. Hij is overleden 30 Juli 1680. Misschien was Dr. Harmanus Bornaeus die in 1681 in de Vroedschap werd gekozen en in 1688 tot Burgemeester werd benoemd, zijn zoon. XVIII. ADOLPHUS MARCK, was eerst Predikant op ’t huis Dorth, werd beroepen te Wijhe en te Koudum, maar nam het laatste beroep aan en werd in 1657 te Bolsward beroepen in de maand Mei. Hij trouwde aldaar, weduwnaar zijnde, den 21 Dec. 1662 met Juliana (Jeltje), jongste dochter van den Secretaris Gysbertus Siersma. Hij overleed in 1673 en zijne weduwe her trouwde 13 Dec. 1674 met Dr. Julius Hansma, Advocaat en Procureur te Bolsward. Rel fluitende Raadslid. De Rechtbank te Breda behandelde de zaak van het Raadslid Van Welij te Rozen- daal, die door fluiten de zittingen van den Raad onmogelijk maakte. De dagvaarding legt hem ten laste, «dat hij op 25 en 26 Juni te Roosendaal telkenmale en opzettelijk de ten Raadhuize, aldaar geoorloofde openbare vergaderingen van den Gemeenteraad heeft gestoord door toen de secretaris, op verzoek van den voorzitter, voorlezing deed, op de eerste vergadering van de notulen der vorige vergadering, op de tweede vergadering een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, hard en aanhoudend op een fluit te fluiten, zoodat de voorlezer dientengevolge voor de Raadsleden niet verstaanbaar was en eene geregelde behandeling van zaken niet mogelijk was.” Er waren als getuige gedagvaard: de ge- meente-secretaris, twee raadsleden en de ge- meentebode. De eisch van het veertien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dageu. Witmarsum, 2 Aug. Uitslag van den kaatswedstrijd tusschèn 36 uitgenoodigde kaats-matadors. ]e prijs f60 R. v..Buren te Oosterlittens, H. E. Zijlstra en Sietze A. Kooistra, beiden te Witmarsum. 2de prijs f 30 M. Helfrich te Kimswerd, Catr. J. Werkhoven te Witmarsum en Rinse Feitsma te Wommels. 3de prijs f 15 J. Reitsma Sr. te Pingjum, J. v. Spanning te Bolsward en Sj. Dijkstra te Tjummarum. Witmarsum, 3 Augs. Uitslag der heden alhier gehouden harddraverij. 10 mededingers. 1ste prijs f 40 donkerbruine ruin «Pipo" van H. Schaap te Leeuwarden; premie f 25 zwarte merrie «Aspacia" van Tj. Kramer te Wolsum; troostprijs 120 witte ruin //Prison" van L. IJpma te Franeker; troostpremie f 10 bruine merrie «Flora" van S. Dijkstra te Heidenschap bij Workum. Repk. Nieuwsblad v. Fr. Sneek. Dinsdagnamiddag had aan de Nieuwe Veemarkt alhier een hoogst treurig ongeval plaats. De 15-jarige dochter van den aldaar liggenden turfschipper P. Tichelaar zou met petroleum de half uitgegane kachel aanmaken. Ineens slaat de vlam naar buiten, de kleeren van ’t kind komen er mee in aanraking en in een oogenblik is ’t arme meisje met brandwonden overdekt. In haar angst heeft zij de cordaatheid over boord te springen. Een werkman van de stadsreiniging, aldaar aanwezig, bracht haar weer op het droge. Dr. Hannema verleende geneeskundige hulp; de wijkverpleegster, mej. Van der V., belastte zich met de verpleging van de niet buiten gevaar zijnde patiënte. Ook aan het vooronder van het schip moet vrij wat brandschade zijn aangericht. De middelen om het meisje in het ziekenhuis opgenomen te zien, moeten, naar men ons mededeelt, hier totaal ontbreken. Den Isten Augustus heeft het U, D, op het Centraalstation te Utrecht de drukte gadeslagen. Het reizigersvervoer was buiten gewoon groot en ’t schijnt dat alle menschen hadden afgesproken dien dag op reis te gaan. Het personeel zeide dan ook, dat de schade weer ingehaald was, omdat het in Juli niet zoo druk geweest was als verleden jaar. De treinen naar Arnhem (Duitschland) en naar Nijmegen en Zutphen waren overvol. Men zag een trein met 4 bagagewagens tot in den top toe beladen met bagage. Alles liep zeer geregeld van stapel eu er kwamen geen OOR ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 11 B11 1f Franco per post 50 Cents. U Aft ||L LAIIA|| |t nos. van dit Blad zijn verkrijg? Illi UL Familieleden, Kennissen, Vrienden en Geestverwanten van Gysbert Jacobs. Vervolg. Dat deze patricische familie, die het in vele opzichten tegen den adel kon en durfde opnemen, zich niet wenschte en dus niet wilde verzwageren, d i. te mesallieeren met den eenvoudigen boekhandelaar en drukker Samuel Haringhoeck, ligt voor de hand; maar evenzeer kan het voor de hand liggen, dat Lamcke zich aan die aristocratische over wegingen niet heeft gestoord, en met den man harer keuze is gaan samenwonen en zich met dezen in concubinaat heeft be geven. In die tijden was zoo iets ver van ongewoon, en de proclamatie en trouwboeken van Bolsward geven er verscheidene voor beelden van; zoo heeft de Burgemeester TjamckeEpesWattinga, van beroep Apotheker, met zijn ondertrouwde vrouw Hincke Rintjes Claesma van 1^521659, dus volle zeven jaren samengewoond, zonder in den huwelijken staat bevestigd te zijn; hij heeft in dien tijd bij haar kinderen verwekt en die ten doop gehouden, en het is niet bekend, dat hem daardoor in zijne positie ook maar eenige onaangenaamheden zijn berokkend. Eindelijk schijnt de familie Siersma te hebben ingezien, daar de gecombineerden volhielden, dat langer verzet tegen ’t besluiten van het huwelijk van Haringhoeck en Lamcke doelloos zou blijken, en schijnt zij verlof te hebben gegeven, om ds proclamatien van den kansel te laten gaan, doch de bevestiging op 18 April, na de 3de afkondiging op 16 April, elders te doen geschieden. „Maar”, zegt het trouwboek: „zij zijn den 24 April 1656 toch hier getrout”. Samuel Haringhoeck en Lamcke Siersma, nu echtelieden, hebben behalve de in 1651 en 1654 gedoopten, nog acht kinderen ver wekt. Van dezen hebben alleen Jeltje, geb. 19 Dec. en Hester, geboren 24 Maart 1672 kinderen en verdere afstammelingen nagelaten. Hester Samuels Haringhoeck trouwde 5 Dec. 1694 met Allert Hanzes Ruurda, wiens nakomelingen men in Bolsward tot 1754 kan vervolgen, in welk jaar Allert Samuels Ruurda huwde met Ochjen Groenewoudt. Jeltje Samuels Haringhoeck trouwde 2 Juli 1682 met Foppe Goslicks Cloostra, bij genaamd Spaan, mr. timmerman alhier, die bij haar verwekt heeft eene dochter, Trijntje geheeten, geboren 2 Oct. 1684. Daar Foppe Goslicks overleden was, althans voor Sept. 1687, hertrouwde zij den 17 Juni 1688 met Reinder Meinderts Stellingwerf!, schipperen koopman,wien zij 4 kinderen heeft geschonken. Drie van dezen hebben kinderen verwekt waarvan misschien nog eene talrijke nakome lingschap bestaat. Trijntje Foppes Cloostra, in de stamlijsten van ’t Hendrik Nannes en Catrijn Epes-leen vermeld als Trijntje Foppes Spaan, huwde den 5 Jan. 1706 met Jan Thomas Cramer, mr. bakker, die bij haar heeft verwekt 8 kinderen van welke kinderen een talrijke nakroost in de bovengenoemde stamlijsten staat opgeteekend. Hunne oudste dochter Jeltje Jans Cramer, geboren 22 Sept. 1711, trouwde 20 Sept. 1733 met Steffen Steffens de Jong, die de stamvader is geworden van de in Bolsward nog zeer talrijke familie de Jong, allen deel gerechtigden aan ’t voren genoemde Leen. De kleindochter dezer echte lieden, Trijntje Steffens de Jong, geboren 12 Juni 1772, trouwde den 9 Mei 179 4 met Douwe Sjoerds Bartstra. Zij zijn de grootouders geweest van den schrijver van dit opstel, die omtrent Samuel Haringhoecks nakroost zoo uitvoerig is geweest, om dat Halbertsma in Hulde II, I>lz. 382 zoo boud weg heeft verkondigd, dat het geslacht thans „geheel is uitgestorven”. Dit kan tot zijne verontschuldiging dienen, dat hij niet beschikken kon over de bronnen, die mij ten dienste hebben gestaan. Zie verder M. E. v. d. Meulen, Samuel Haringhoeck, t I i Bolsgrt Jhe Courant x A advertentieblad 03! to BOA Be Optocht

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1