47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 65. Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. i i Het Gysbert Japiksfeest. -1 F h lil 8 1908. 5 I 1 i l 11 Donderdag 13 Augustus. BERICHT! I I 1 1 Ir U®*’ Van dit no. zijn een aantal ex. overgedrukt, welke 5 cent verkrijg baar zijn. n 1' ‘I VOOR l'll Afzonderlijke de gemeente voor te gaan in ’t vroeg in dorp, het antwoord I lil Woensdag 12 Augustus 1908. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ■ju ur 1 dat. rjucht docter om de veste, dit een bloeiende handels- aan de kunst werd ge- vergeten landstadje eens de machtigen. En morgen morgen al die luister weer verdwenen zijn en alles weer schien weer waarin I T I docter-om is niet be- ze is wel in vervulling verwachtte. stond, om psalmgezang. De voorzanger, die voor zz’t boerdje” stond! Een man, gebogen onder huiselijk leed, door ’t verlies van op één na, al zijn kinderen (v/d. M. K. en K. v. B.) meester Gysbert Jacobs, School meester en Voorlezer te Bolsward. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Salves, de ienich oerbleaune fen in seistal bern. Om Gysbert Japiks as taelkenner op ’e rjuchte wearde to skatten, moat men foaral yn ’t each halde, det it Frysk yn dy tiden biskoóge waerd as to lomp om for skriuwtael to brfiken, as to rou en to finbeskaefd seis om syn klanken troch teikens wer to jaen, koartom as üngeskikt om bihoarlik stavere te wirden. Hy het dy klanken bilfistere, for elk dêrfen in letterteiken oanjown en do de krêft en ek de swietlfidigens fen ’e tael yn ’t Ijocht steld troch alderhanne forskaet fen stofie yn us sprake te bihanneljen. Halbertsma mient, det de Ijeafde for ’t Frysk en ’t sin om dat to bióefenjen al yn syn jonge jierren by him wekker makke en forsterke waerden as gefolch fen de omgong mei de stêdsskriuwer Sybren Tsjeards Siccama, dy fen ’t aid Frysk stddzje makke en folie. Japik Gysberts en sadwaende ek mei de soan yn oanreitsing kaem. Mar dêr bringt Tsjibbe Gearts van der Meulen tsjin ynzzIt Frysk wenne do al net mear yn 'e stêdde, foaral net under ’e Boalserter boargerij. Ho scoe sa’n stêdsjonge dêr den hert for krije ’t Het folie mear kans, det Gysbert to Wytmarsum, troch it oanhearren fen ’e libbene tael, oan ’t skriuwen en dichten rekke. Yn syn béste jierren begon er de Ijeaf- habberij om wirden it ien oan ’t oar te keppeljen, d. w. s. fen twa en mear ien to meitsjen, troch se sa mar oan inoar to plakken. Dêr wier de Hollanske dichter Hendrik Laurens Spiegel ek in baes yn. It doel wier, de pittigens fen ’e styl to forheegjen. Mar dat koarte en pittige gyng han oan ban mei stroefens en tsjusterens en ’t hie in tige neidielige ynfloed op ’e fêrsbou. It wird- keppeljen foei bisunder yn ’e smaek fen syn greate frjeon Simon Abbes Gabbema, oan hwaens eardiel üs dichter fierst to folie wearde takende. Gelokkich, det dizze twa mannen elkoar net earder kennen learden. Dy Gab bema wier mei al syn geleardens in nuver feint, slim forwaend, troch syn forearders oer ’t hynder tild en den wit men wol, hwer ’t it hiene giet. Oarspronkelikens moast men by de man alhiel net siikje. Halbertsma neamt him, nei oanlieding noch wol fen syn béste wirk: De aep fen 'e Hollanske skied- skriuwer Hooft. In jier ef hwet lyn sei Tsjibbe Gearts, det Gysbert Japiks for mannich Fries fen ils tiid oars neat wier as in botsense segaer en for oaren net folie mear as in albastren byld. Tsjibbe koe der nuver by kom me, mar wier ’t wol sa fier mis? Hy hie fen seis op ’t each in bikend segaremerk en ’t moarmeren byld, dat hjir yn ’e foar- tsjerke pronket. Nou woe ’k in mennich foarbylden oan- helje fit Gysbert Japiks syn wirk, t. s. ut syn Fryske fersen. Der sit in boel moais yn. Lessen fen libbenswysheit, dy ’t troch it segel fen ’e finderfining stimpele en dt ’e groun fen ’t hert opwald binne, schilderingen fen natfirtafrielen dy ’t treffe troch inffidd en wierheit, teikeningen fen maetskippelike tastanuen, dy ’t djip trochsicht en minske- kennis forriede, minnesangen, dy ’t by alle gloed noait fit ’e bén springe, loflieten oer de greate dieden fen ds oranjefoarsten, sangen om syn God to forhearlikjen, alle soorte fen dicht liet er ds nei. Ik ha gebrék makke fen ’e fjirde dtjefte, dy fen Waling Dijkstra yn ’e spelling fen Joast Halbertsma. Mar hwa ’t dy fêrsen for ’t earst to hearten ef finder ’e eagen kriget, scil der net alles fen bigripe. Der kom me in boel wirden yn foar, dy ’t wy yn ds hjoeddeisk Frysk net mear brfike. Nou bin ’k hwet hiel frij to wirk gien. Mei bihald feu ’e sin ha ’k hjir en dêr in foroaring makke. As’t net forstien wirdt, het it hiele lézen dochs gjin doel. Thans volgde de lezing van eenige gedichten, o.a. van Kupido Reau-bjuster, Mftzeboask, Tsjeskmoars Sé-eangstme en enkele psalmverzen. Onderscheidene ver ouderde woorden waren door thans gebruike lijke vervangen, evenwel niet ten koste van maat en rijm. Ook-werden nog enkele toe lichtingen gegeven. Spreker eindigde met de woorden Hjir haw ik it mei tnyn dtsiikjen by bliuwe litten. As jimme ’t mei my iens binne, det ds dichter fortsjinnet mear lézen to wirden, as nou hart, den is myn moeite net forlern. Ja, ik scoe my gelokkich achtsje, as ik der yn slagge wier, om in bytsje gloed Welke bizonderheid brengt dit nu mee? Eén dier mannen, die de lange rij vormen van hen, die na ,/den vreeselijken Februari- nacht 1580, toen de soldaten door de Koor ramen klommen en zooveel schoons vernielden” tot op den huidigen dag toe het Evangelie lezen... Ja, een van hen, maar meer dan een dezer, zanger, dichter, bij Gods genade, evenknie van Vondel. (T. G. v. d. M.) Zeker, meester Gysbert Jacobs was De eenvoudige burgerman, sljucht en yn dwaen en yn sizzen, waarvan Eeltje zingt zzYn ’t aide Boalsert stil en from Tigt oon ’e Kouemerke Dear wenue alleer uwz Gysbert-om In tjienne schoalle in tjercke. By sechtstien hondert trytig om, Doe wier de man yn weazen Mar rint er toesen jier jiette om, Dan wirt syn wirck wol leazen.” Deze profety van waarheid. Of liever, gekomen, maar eerder dan men Nog geen drie eeuwen zijn vervlogen sinds de Bolswarder meester-dichter leefde en ziet een gansche provincie, het heele Friesche gewest maakt zich op, om hem een eeredag te wijden. In stad en in dorp, aan de oevers van Linde en Boorne, in de kleinste dorpjes aan het zeestrand, in huiskamer en studeercel overal wordt nu, onder den invloed der Gysbert Japiksbeweging, gelezen wat zijn dichterlijk vernuft schiep. En van alle kanten hoort men nu hadden we geweten, dat er zooveel moois te vinden was, zooveel boert, zooveel ernst, zooveel waars. het kleine is dit alles Een huisje aan de de Koemarkt wordt van Bolsward is eene zeer oude stad. Vrij zeker dateert zij uit de eerste helft der achtste eeuw, en bestaat zij hoogst waar schijnlijk reeds meer dan elf jaarhonderden. In al die lange, lange jaren heeft ons stedeke veel mee doorgemaakt. Strijd is er gevoerd, strijd tusschen den adel, de burgerij, de bewoners der omliggende kloosters, meermalen weergalmden plein en straat van krijgsgewoel. Wie eens naleest in de oude kronieken wat daar staat beschreven, wie nagaat van eeuw tot eeuw wat Bolsward moest dulden en ondervinden door onder linge verdeeldheid en vreemde overheersching, zal verbaasd staan over de lotgevallen van de oude Hanzestad aan de Middelzee. En toch hoe de krijg ook telkens woedde binnen en om de veste, dit ver hinderde niet dat zij stad was, waar veel daan. Of wijst men den vreemdeling niet met welgevallen op die statige St. Maartenskerk, prachtstuk van bouworde, op de Gothieke Broerekerk, op dien schat van Koorheer- banken, van Europeesche vermaardheid, op dien fraaien preekstoel in eerst gezegde kerk, op dat mooie stadhuis, op die meester stukken van steenhouw- en graveerwerk in de Groote Kerk en op het Stadhuis. Maar als die vreemdeling vraagtzzWie bouwde dien toren, wie ontwierp het plan voor en bouwde de Martinikerk, wie toch was de kunstenaar, wiens vingeren het prachtige snijwerk sneden in gezegde koor banken dan blijven we schuldig. De namen der krijgers en edelen zijn be waard gebleven tot op dezen dag, vruch teloos zoekt men in de oude archieven hoe zij heetten, die bouwmeesters, die kunstenaars met hamer en beitel en grifpen. Evénwel, al is van hen niets meer over, zelfs de naam vergeten hunne werken volgen hen na. Allen zijn niet vergeten. Van enkelen dier hoog begaafden, wier leven gewijd was aan de beoefening van het schoone, op welk gebied dan ook, zijn niet alleen hunne werken, maar ook hun namen bewaard ge bleven. Zoodra het tijdperk der Renaissance aan breekt, wordt er vrij geregeld geboekstaafd, wie zich verdienstelijk maken voor S. P. Q. B. Wij weten nu vrij nauwkeurig, wie in dien tijd beitel, mes, graafijzer, ganzeveer of teekenstift hanteerden, ’t Is niet onbekend, wie die ^gesteenten” beitelden, welke in de Groote Kerk zijn saamgebracht, we weten wie kunstvolle orgels met even kunstvolle versieringen plaatste in de kerken en wie ze bespeeldende namen worden genoemd van de mannen die in de jaren 1660, 61 en 62 dien prachtigen preekstoel vervaar digden welke predikanten de kanseltrappen het eerst beklommen teneinde het woord der waarheid te spreken, zijn ons bekend, we weten welke voorzanger toen voor #’t boerdje” en welvaart, toen haar schepen brachten en haalden kostbare ladingen naar en van zuster steden uit het Hanze-verbond. ’t Is in afwachting der komende dingen. Heden zal het weer door de straten zien gaan, die mannen en vrouwen uit het tijd perk van bloei en eere, gekleed in hunne karakterestieke gewaden. En menig burger en menig burgeres zal aandoen het kleed en den schijn van zoovele zijner eerste ingezete nen, die reeds lange rusten onder de zerken in hare trotsche kerken. Dan zal Friesland kunnen aanschouwen hoe groot Bolsward was, hoe het nu schier geteld werd onder zal gaat zijn gewonen gang, zal het mis- een honderdjarige slaap zijn het zal dommelen? Reeds vroeg is alles één leven en bewe ging. Te tien ure heeft de Feestcommissie zich met het bestuur der Krite naar het Tramstation begeven, voorafgegaan door het Stedelijk Muziekkorps. Daar zijn de gearri veerde hoofdbesturen der beide Fryske Sel- skippen, juryleden en genoodigden verwel komd, om straks ter zzDoele” op te gaan. Daar wordt gehouden de greate gearkomste fen de leden fen it Selskip for Fryske tael- en Sknftenkennisse, it haedbisljür fen it Christlik Frysk Selskip en bistjuren fen oare Fryske Selskippen, yn en buten Fryslan, mei gasten. 't Was er zoo vol. Velen konden geen zitplaatsen verkrijgen. En toch was ’t er gezellig. Oude vrienden ontmoetten elkaar, kennis werd gemaakt of vernieuwd, allen zijn vol verwachting naar de komende dingen. Het Friesche bloed is warm, de oud-Friesche geest is vaardig over allen. De Foarsitter fen it Frysk Selskip, de hear O. Wielsma neemt het woord en zegt onge veer het volgende: Friezen en Friezinnen, Feestgenoaten! Ik rop jimme allegearre in wolkom tal It docht yen siker goed, to sjen, det wy sa machtich by inoar komd binne, om it oan- tinken to earjen fen in great man. De fin- forskilligeus for alles, hwet us tael oangiet, het by follen pleats makke for bilangstelling. En der is groun, om te hoopjen, det hjar getal geandewei oanwinne scil. Ek de dei fen hjoed kin der in boel oan tadwaen. Mei ’t sa wezel Nou ’t us selskipsdei gearfa.lt mei dit feest, ja, apart dêrom forsteld waerd, scil men fen my in wird forwachtsje oer Gysbert Japiks. Ik scoe seis ek net witte, ho ’t dat oars moast en meitsje dêrom dalik mar in bigjin. De nam me fen fis greate dichter kaem elk, dy ’t mei krantsjen pielt, yn ’e léste wiken faek finder ’e eagen. Men hearde ’m alle gedurigen neamen nei oanlieding fen ’t jinge, dat hjir te Boalsert op it ton set waerd. Oars gyng dat sa drok net. Hwet der fen him to fortellen fait, habbe wy for in goed part to tanken oan Joast Halbertsma, dy ’t mei syn skerp oardiel, syn fêste wille en taei gedild, socht en sneupt het, hwer ’t hwet en hwer ’t neat to finen wier en binammen de aide pompieren fen ’e stêd Boalsert finderst boppe helle, om de Friezen ’t ien en oar fen Gysbert-om witte to litten. Ek de hear J. van Loon Jsoan het yn det opzicht greate fortsjinsten. Dy foun yn it tsjerkerekkeningsboek fen Wytmarsum, det Gysbert Japiks dér fen April 1625 oant Maeye 1635 as skoalmaster stie. Gysbert Japiks is to wrfild kommen yn ‘t jier 1603. It hfis, hwer ’t er berne waerd, stiet hjir yn ’e Wipstrjitte. Syn heit wier Japik Gysberts fit it geslacht fen 'e Holkema’s; syn mem hiet Anke Willems. Fen dit pear wier Gysbert, nei ’t men mient, it fildste bern. Der is in bjuster lyts bytsje bikend fen syn berne en feintetiid. As jonge gyng er to skoalle by Michiel van der Malen, dy ’t hy letter as skoalmaster opfolge. Men wit net, ta hwet fak de lilden hjar soan opliede lieten. Ut syn wirk blykt, det hy Latyn en Gryksch forstie en ek fortroud wier mei Fransk, Ingeisk en Dfitsk. Yn 1637 waerd hy to Boalsert bineamd as skoalmaster en hy het dy post waernommen oant 1666. Yn dat jier stoaren hy en syn wiif, Sijke Salves, oan de pest en tagelyk hjar soan Door de macht van tot stand gekomen. Wipstraat, vlak over geveild. Staat niet hoog. Onderwerp gesprek. Als ’t niet veel duurder wordt, wilde ik ’t koopen. En dan ’n steen in den muur gezetzzIn dit huisje is Gysbert Japiks geboren.” Wat als klein bewijs van piëteit was be doeld is het donné geworden van een groot- sche hulde aan den Frieschen zanger. Ging van den ouden heer Bouwe Bölger gezegd idéé uit, ’t was de zz Krite Boalsert” die den opgeworpen bal ging opvangen en dien kaatste aan ’t adres van ’t Frysk Selskip. Dit was de ouverture van de Friesche Opera, die heden in onze stad wordt afge speeld zzSljuecht in Rjuecht”, of hoe Boalsert hjar greate mannen eart 1 Waar het ons gegeven was in de laatste weken, in meerdere artikelen over Gysbert Japiks en zijn werk te spreken, kunnen we eene uiteenzetting van zijn leven en streven hier gevoegelijk achterwege laten. Herhaling zou verveling kunnen meebrengen. Heel Bolsward, heel Friesland heeft zich opgemaakt feest te vieren. Dizze dei woe men net stil foarby gean litte”. Allen hebben meegewerkt aan de voorbereiding voor den dag. De laatste hand is gelegd aan terrein en lokalen, kritisch heeft het oog der Com missieleden alles nog gemonsterd, of er ook iets vergeten zou zijn. Alles is in orde. Wees dan gegroet, die van elders getogen, Bolsward in feestdos aanschouwt; Mocht ’t op Uw warme belangstelling bogen, Billijk dat ’t ook in zijn tooi zich ontvouwt. Zijne bevolking ontvangt U vol vreugde, Biedt U het welkom met hartlijken zin, Op zoo een feestdag als weinig haar heugde Haalt zij als juichende gastvrouw U in. Bolsward is in feestdos. Van torentrans wappert vroolijk het dundoek, straat en gracht is één kleurenmengeliug van rood, wit en blauw; af en toe is ffde flagge mei de Swanne- blommen” uitgestoken, ’t Oude stedeke schijnt zich te herinneren de tijden van macht A 4 Bolswardsche Courant ‘lil i I is I I I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1