Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseracleel. 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 66. Zondag 16 Augustus. üit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke II ieder onderwijs Vergadering op Vrijdag 14 Augustus 1908. hoog is. uitge- - 1100 1150 - 1200 - 1250. - 1025 f 13100 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. f 9030 - 10055 er persoonlijk een verhooging alzoo van De salarissen bedragen thans Volgens dit voorstel komen ze op - 14500 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. pef regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van 36 6-9 9-12 meer dan 12 en is dus Bij de opening der vergadering waren 12 leden tegenwoordig, de heer Eerdmans was eerst absent, maar kwam een poosje later binnen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een telegram, als dankbetuiging voor den gezonden gelukwensch op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. b. Een resolutie van Ged. Staten, goed keurende de kohieren van schoolgeld. a en b voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van den Bond van Gemeente ambtenaren, afdeeling Friesland, verzoekende de jaarwedden van de beambten der secretarie te verbeteren. d. Een adres van de agenten van politie le klas, verzoekende verhooging van salaris. e. Een adres van ’t bestuur van het Groene Kruis, afdeeling Bolsward, verzoekende eene subsidie uit de gemeentekas, wijl de vereeniging haar werkkring wenscht uit te breiden om de bestrijding der tuberculose ook ter hand te kunnen nemen. Deze adressen in handen van B. en W. om bij de behandeling der begrooting er op te letten. f. Een missive Koopmans, een verweer tegen wat Burg, laste leggen. van den stadstuinman nadere toelichting van en en Weth. hem ten Zal worden behandeld bij punt 3 der agenda. g. De concept-instructie voor den gemeente- veearts, en dito voor den onderwijzer der gymnastiek. Deze worden ter visie gelegd, om ze in een volgende vergadering te behandelen. h. Het rapport der commissie voor de gemeenterekeuing, waarbij op eenige posten aanmerking wordt gemaakt en eenige inlich tingen worden gevraagd doch de eind-conclusie luidt, de rekening goed te keuren. Het antwoord van B. en W. zal in de volgende vergadering ter tafel komen. i. Een schrijven van Armvoogden, waarin zij dankbaar zijn voor de door den raad aan genomen motie, maar dit is evenwel geen antwoord op de gestelde vraag, of de Raad goedkeurt de behandeling die zij van den Voorzitter van den Raad hebben ondervonden. Zij bieden nu collectief ontslag aan. In de volgende vergadering komt dit punt aan de orde. De Voorzitter geeft daarop den heer Van Randen nog antwoord over diens vraag, in de vorige vergadering gedaan, omtrent het tijdstip van goedkeuring der werken van de gasfabriek door Ged. Staten. Krachtens art. 197 der gemeentewet wordt een besluit van den Raad, waarop binnen 30 dagen geen beslissing is genomen door Ged. Staten, als goedgekeurd beschouwd. Nu is 11 April het plan van uitvoering opgezonden waarop 4 Juni een missive werd ontvangen, dat zij het plan, als kennisgeving hadden ontvangen. Er is echter geen beslissing genomen, doch zoo’n kennisgeving is zooveel als een goed keuring. Wat de oorzaak der vertraging was, weet de Voorzitter niet, doch er is inmiddels met het werk voortgegaan. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding van de reclames tegen den hoofdelijken omslag, primitief kohier. De ingekomen reclames tegen den hoofde lijken omslag, waarbij nog gevoegd is een beroep bij Ged. Staten op een reclame tegen het suppletoir kohier, worden in handen der commissie gesteld, die voor het kohier benoemd is. 2. Behandeling van het adres van de Werklieden-Vereeniging „Eendracht zij ons Doel” om des Zondags volksconcerten te houden, met advies van Burgem. en Weths. Burg, en Weths. kunnan zich vereenigen met wat de meerderheid der commissie voor de muziek adviseerde, n.l. dat zij den Zondag niet den geschikten tijd achten voor een concert. De heer Vis. De meerderheid was er tegen, de minderheid was er wel voor om b\j wijze Een vermeerdering dus van - 1400 Zoodat de nieuwe toelage uit de gemeentekas bedraagt f 375. Het hoofd der teekenschool krijgt voor de leiding er van f 50 extra en voor ’t hoofd der herhalingsschool wordt f 1 per uur betaald. Het voorstel-Boersma om de vergoeding voor huishuur van f75 op f 100 te brengen wordt door de heeren Praamsma en v. d. Meer becritiseerd maar aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. (Tegen de heeren Keikes, Kramer, Praamsma, van Randen, v. d. Werf en van der Meer.) Het voorstel-Vis om het hoofd der Fransche school ook direct op ’t maximum te brengen wordt na discussie tusschen de heeren Vis, v. d. Meer, Keikes en Lunler verworpen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Rosier, Vis en Boersma. De heer v. d. Meer deelt nog mede dat B. en W. wel hebben voorgesteld deze ver ordening op Jan. a.s. te doen ingaan, maar wat de onderwijzers thans beneden 't minimum ontvangen, wordt hen aan het einde des jaars uitgekeerd, waarmee ook is tegemoet gekomen aan het bezwaar van den heer Vis, die 1 Juli deze verordening wenschte ingevoerd te zien. Het voorstel Lunter en Keikes, om ook voor de hoofden der scholen no. I en II een regeling naar dienstjaren te bepalen wordt door B. en W. overgenomen en de regeling bepaald als volgt: minder dan 3 dienstjaren f 1050 u n n Zonder hoöfdel. stemming goedgekeurd. Over de redactie van de bepaling der uit- keering aan weduwnaars ontstond ook heel wat discussie en werd door verschillenden gezocht naar een bevredigende oplossing, opdat volgens de bedoeling van de wet ge handeld worde, maar ook geen gezinshoofd hij hoopt dat de onbillijkheid zal worden ingezien en de poging tot verlaging steun zal vinden. De heer Praamsma is van een tegenge steld gevoelen en vindt het schoolgeld hier niet hoog, als hij opmerkt dat voor onderwijs f 18,300 wordt uitgegeven en er nog pas f 2000 schoolgeld wordt betaald. Het open baar onderwijs is hier lucratief ingericht, waarom hij vraagtwijs mij een gemeente waar voor zoo weinig kinderen zooveel wordt uitgegeven voor lager onderwijs. Er is hier veel meer personeel dan de wet eischt en toch blinkt het openbaar onderwijs niet uit, maar kan het bijzondere er best mee concurreeren. In doorsnee is het schoolgeld hier niet hoog pl. m. f 6,per jaar; voor 156 a 160 leerlingen van school no. 1 wordt zoowat f 900 betaald. De heer Kramer wil den heer Vis er op wijzen, dat de reden, dat de schoolgeldver- ordening zoolang onderweg was, voortkwam uit de pogingen om die verordening ver nietigd te krijgen. B. en W. hebben toen ter tijd gezocht waar te bezuinigen was om den hoofdel. omslag niet meer op te voeren en dan zou het alleen het hoofdstuk onderwijs zijn dat 2/5 van den hoofdel. omslag eischt. Toen is geen onbillijkheid begaan door het schoolgeld wat te verhoogen en het is ook niet hooger dan bij ’t bijzonder onderwijs. De heer Cuperus weet toch dat enkelen, die aan school no. I f 2 per maand betaal den, later op de bijzondere school slechts f 1,25 behoefden te geven. Het schoolgeld was toen aan de bijzondere school wel degelijk lager; wat er vrijwillig door de voorstanders bijgepast wordt, kan niet als schoolgeld ge rekend worden. De heer Boersma maakt een vergelijking tusschen ’t schoolgeld van Sneek en hier en wijst op ’t groote verschil. De heer v. d. Meer had niet gedacht, dat deze regeling zooveel discussien zou uitlokken. Misschien dat een paar klassen wel wat hoog zijn, maar gemiddeld is het schoolgeld hier niet hoog. Hij wijst er op, dat nu 4 jaar geleden de verordening is gekomen, en nu maar te zeggen, 25, 30, 50 procent vermin deren is gemakkelijk, maar in de practijk valt dat niet zoo gemakkelijk. De Voorzitter stelt eerst aan de orde bet voorstel Rosier. (2 Laagste rangen vrij, en de overigen f 2,40 per jaar). Dit vindt geen ondersteuning vervallen. Het voorstel Vis (25 pCt. verlaging school no. I en 30 pCt. voor de Fransche school) komt daarop in behandeling, wordt nog door den heer Praamsma bestreden en door den heer Vis verdedigd; in stemming gebracht, wordt het verworpen met 9 tegen 4 stemmen, (de heeren Rosier, Vis, Boersma en Cuperus.) De partieele behandeling van de verorde ning wordt nu door enkele leden gewenscht, doch de Voorzitter zegt, dat daartoe thans geen tijd is, en ook is er van B. en W. geen advies onmiddellijk te geven. Het voorstel Boersma om voor de school voor m. u. 1. o. het schoolgeld 50 pCt. te verlagen wordt eveneens verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de 4 genoemde heeren, en het voorstel van het D. B. aangenomen ook met 9 tegen 4 stemmen (dezelfde 4 heeren). 5. Behandeling van de concept-verordening tot het vaststellen der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Het voorstel van het D. B. inzake salaris regeling behelst in hoofdzaak het volgende: Het salaris van het hoofd der school voor m. u. 1. o. bedraagt f 1550 met 4 verhoogin- gen a f 50, maximum f 1750. De hoofden van scholen I en maximum f 1250. De onderwijzers aanvangssalaris f 600; na 3 dienstjaren f 650, na 7 jaren f 725, na 12 jaren f 800 en met 17 en meer dienstjaren f 900. Voor hoofdacte f 100 bovendien, en ver plichte hoofdacte f 200. Voor een taalacte wanneer er onderwijs in wordt gegeven f 150, voor de 3 moderne talen f 200. Teekenonderwijs geeft f 100 per jaar, voor herhalingsonderwijs wordt 75 cent per les uur betaald. De hoofden van scholen genieten voor van vrye woning f 250, de gehuwde van proef eens op een Zondag tusschen 12 en halftwee een volksconcert te doen geven. De volksconcerten zijn in de week ’s avonds soms erg rumoerig, hem dunkt het dan ook gewenscht, eens een proef te nemen op Zondag, dan is het eigenlijke volk meer vrij. De heer Rosier is er ook voor maar vindt het geschikter op Zondagavond bijv, van 79 uur. De heer Kramer kan zich daarmee niet vereenigen, en zou denken dat het rumoer op een Zondagavond vooral niet minder zou zijn. Het geven van een concert op Zondag zal misschien eenigen bevredigen maar anderen een ergernis zijn. De heer Boersma gaat mee met den heer Vis en vraagt wat er tegen is, om eens een proef te nemen De heer Cuperus weet dat in Sneek ook op Zondag concerten worden gegeven, en dat bevalt daar heel goed. Hij is er voor ook hier eens een proef te nemen. De heer Praamsma had niet gedacht dat hierover discussie noodig zou zijn. Hij begrijpt niet hoe de heer Boersma kan vragen wat er tegen is? Hij weet toch zeker wel dat een groot deel der ingezetenen den Zondag als een heiligen dag beschouwen en die er dus principieele bezwaren tegen hebben, dat de Zondag wordt gebruikt voor dergelijke uitvoeringen. De Voorzitter. Hoewel ik geen kwaad in zie, zou ik toch ter wille van andersdenkenden, die er door geërgerd worden, mijn toestemming er toe niet geven, het is ook in strijd met de wet. Ik begrijp niet dat men er te Sneek toestemming voor geeft. Ik zou als hoofd der politie het beslist moeten verbieden, als de raad er toe besloot de concerten op Zondag te geven. De heer Vis verwondert zich er over, dat de Burgemeester zulks niet dadelijk heeft gezegd, dan had het niet naar de commissie gezonden behoeven te worden. De Voorzitter. Dat heb ik gedaan met opzet om de opinie van den raad te weten. Het verzoek wordt gewezen van de hand met 9 tegen 4 stemmen, (de heeren Rosier, Vis, Boersma en Cuperus.) 3. Behandeling van het adres van den Sladstuinman S. Koopmans om ontslag. De heer Rosier vraagt of het de bedoeling is, een eervol ontslag te geven? De Voorzitter. De heer Koopmans zegt letterlijk dat hij /ontslag neemt". De heer Rosier zou toch willen voorstellen het ontslag /eervol" te verleenen. Hij ver trouwt dat B. en W. eerst na ernstige over weging tot hun voorstel in de vorige ver gadering zijn gekomen, en mocht in den laatsten tijd het werk van den tuinman niet naar genoegen zijn geweest, de reeks van vroegere jaren toch wel. Met algemeene stemmen besloten, het ont slag //eervol" te verleenen. 4. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths. tot het opnieuw vaststellen van de schoolgeldverordening De heer Rosier is principieel tegen een schoolgeld-verordening en zou er voor zijn dat alle onderwijs kosteloos was, maar zoover zijn we nog niet. Evenwel wil hij voorstellen de beide laagst aangeslagen klassen vrij te stellen, en alle overigen het minimum d.i. f 2.40 per jaar te laten betalen. De heer Vis wijst er op dat de verordening die thans geldt, twee jaar in behandeling is geweest voor de Koninklijke goedkeuring werd verkregen. Nu moet met 1 Sept, deze ver ordening in werking treden, er is dus slechts 14 dagen tijd meer. Wijl Bolsward de in komsten der beneficiale goederen trekt, moest schoolgeld hier haast niet noodig zijn. Hij wil thans voorstellen de bestaande heffing met 25 °/0 te verlagen voor school no. 1 en 30 °/q voor de school voor m. u. 1. o. De heer Boersma zegt dat zijn houding in dezen wel bekend is. Het doet hem genoegen dat de jongere leden van den raad opkomen tegen deze ongelukkige regeling van school geld, hij vindt het hier verschrikkelijk hoog en vraagt hem een 2de gemeente in ons land te noemen, waar ’t schoolgeld zoo Hij wenscht het voor de school voor breid lager onderwijs 50 °/o lager te zien. De heer Cuperus zegt ook een bekend tegenstander van te hoog schoolgeld te zijn, en in vergelijking met de bijzondere scholen is het aan de openbare school hier veel te hoog gemis onderwijzers boven 28 jaren en ook weduw naars, met de verzorging van kinderen, in hun gezin belast, wordt f 75 tegemoetkoming in de huishuur verleend. De heer Rosier stelt voor, het aanvangssa laris in plaats van op f600 te brengen op f 700 en het maximum niet op f 900 maar op f 1100 te stellen. Hij vindt het verschil tusschen hoofden en onderwijzers nu te groot en de vergoeding voor huishuur moest niet f 75 maar f 150 zijn. Dit voo.rstel wordt niet ondersteund en komt dus niet in behandeling. De heer Boersma wenscht de bepaling dat een weduwnaar minderjarige kinderen moet hebben om voor vergoeding van huishuur in aanmerking te nemen, te laten vervallen, en stelt voor die vergoeding voor huishuur te stellen op f 100. De heer Vis wil die bepaling zoo wijzigen dat de onderwijzer gezinshooid moet zijn, om voor vergoeding van huishuur in aanmerking te komen, hij vraagt waarom voor de hoofden het salaris direct op ’t maximum wordt bepaald en voor ’t hoofd der school voor m. u. 1. o. niet, en zou de verordening niet met 1909 doch met 1 Juli 1908 in wer king willen doen treden. De heer Keikes vraagt hoeveel subsidie door de laatste wetswijziging meer wordt uitgekeerd en wat de gemeente volgens dit voorstel meer zal moeten betalen aan salarissen en wijst op het verschil in de regeling der hoofden. De heer Praamsma heeft opgemerkt dat het hoofd der teekenschool in deze verorde ning f 50 verlaagd is. De heer v. d. Meer zal de verschillende heeren beantwoorden. B. en W. hebben f75 vergoeding voor huishuur gesteld omdat ’t vorig jaar de Raad een voorstel om het op f100 te brengen, verworpen heeft. De bepaling omtrent de uitkeering aan weduwnaars is genomen volgens de wetsredactie, woordelijk gelijk, en wat de regeling der hoofden betreft, het verschil komt door ’t verschillend getal dienstjaren. De rijkssubsidie bedroeg wordt thans Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1