Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. El .1 s 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 67. Amsterdamsche Beelden. 1 I I r Donderdag 20 Augustus. I I Alleen-Verkoop van de p Gysbert 11 Kiekjes van Oud-Bolsward I VRIÉNDELIJK AANBEVELEN Firma KI. J VOOR 1 zijn in BINNENLAND. ni scheldend den deze zich ver- zich te reinigen, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. druk bezoek, waarin ook van H. Hommerson et fils 1 wegens plaatsgebrek moesten worden afge- voldoet, wezen. Op Veemarkt In RIDDERS BOEI Gysbert Japiks in k Zoo, op ’n prentje i Hoe is ’t toch moge Na zooveel tijd niet Wel Oliekoek, wat z De Meester” immer En reed door Bolswa Met groot gevolg, zc In vroeger tijd, met Wie zou den zzMees1 Na zoo een dag nu Inbraak. Te Roosendaal is weer ingebroken bij den heer P. Cox aan den Niespenschen weg. Het geheele huis werd doorzocht. Ontvreemd zijn verschillende gouden en zilveren sieraden en huishoudelijke voorwerpen, benevens f30, Door het leven, dat de inbrekers maakten, werd de echtgenoote van den heer Cox wakker. Zij riep om hulp, waarop de inbrekers 3 schoten losten en ijlings vluchtten. Aanranding Toen Zondagavond een dame uit Amster dam per rijwiel naar huis terugkeerde van een bezoek te Amstelveen, werd zij even vóór de Katholieke school aan den Amstelveen- schen weg tegen den grond geworpen door een man, die onverwacht van achter een boom sprong. Een heer, die haar begeleidde, snelde haar terstond te hulp en sloeg den aanrander tegen den grond. Toen hij nu de dame verdere hulp verleende, werd hij Op Veemarkt en Pol is ’t eiken avond vrij levendig. De stoomcaroussel trekt als andere jaren weer de electro-bioscoop zich verheugt. Minder tevreden zal o.i. de Amerikaansche glijbaan zijn, die tot heden nog niet kan roemen op een druk bestijgen van den wentel- toren. Men schijnt ’t beneden prettiger te vinden dan daar boven; ’t is of men begrijpt dat er voor ’t gaan langs een hellend vlak altijd nog tijd genoeg rest, ’t Acrobatenspel van Hart, dat ten vorigen jare nog zijn gewone plaats op de Veemarkt innam, zien we thans op de Pol in de onmiddellijke nabijheid van de niet weinig herrie makende luchtschommels. ’t Noord-Nederlandsch tooneel in de zaal directie Cor. Smit, moet uitstekend voldoen jammer dat de artisten telkens voor halve zalen moeten spelen. Voor gastronomen biedt de kermis dit jaar al weer niet minder ge legenheid aan om den inwendigen mensch eens flink te goed te doen, dan andere jaren. De prachtige kramen op de Veemarkt zijn er geheel op ingericht de zelfbeheersching op de proef te stellen. Wat de voornaamste dag, die van morgen, zal beloven? Noordenwind met daarmee ver band houdenden vooruitgaanden barometer, doet ons hopen op een uitgezochten zeildag. Tot heden zagen we nog weinige pleizier- vaartuigen van elders. Ze zullen misschien nog komen. Mocht 't gerucht, dat er velen weg zullen blijven, wijl ’t met de aanleg plaatsen hier elk jaar misère is, niet bewaar heid worden. Sneeker Cl. Lemmer. Door de drie Stavorensche jollen St. 61, St. 64 en St. 1 is hier binnengesleept de Enkhuizer aakschipper M. Bekema, die geladen met groenten op reis van Enkhuizen Workum, ter hoogte van het //Vrouwen van een rukwind zijn mast en daardoor in nood door genoemde jollen was naar zand” tengevolge overboord gezeild had verkeerd had en opgemerkt. in en uit moet, zal de overtocht i met een boot die een Het strijdlustige, de zucht om geweld met geweld te keeren, zit er anders al van jongs af bij ons in. Dat ziet men vooral weer in deze Augustusdagen, nu als herinnering aan het door een Amsterdamschen jongen ontdekte buskruitverraad, de straatjongens opgedirkt met papieren steken, sjerpen en epauletten en houten sabels trommelend door de straten trekken. De jongens hebben nu ook een ambulance-wagen van zz’t Roode Kruis” bij zich. Een kruiwagen, een ladder, een lap zeildoek, een kruis geknipt uit rood papier, een jongen die voor gewonde speelde, en klaar was Kees! Dat trommelen op straat heeft nu geen zin meer, want de mooie Oude Beurs is uitgetrommeld, op de „nieuwe” hebben kwajongens nooit toegang gekregen en de „slagen” die daar vallen zijn heel wat benauwender dan het oorverdoovend lawaai van vroeger. Van de week sprak ik een bankbediende die zelf /klantjes” heeft. Hij was niets te vreden, verdiende niets extra. Ja, de groote Hanzen doen wel zaken, maar die hebben mij niet noodig. Maar /zJan” de kruidenier, de bakker, de slager, die speculeert niet. De schrik zit er nog te veel in. Maar dat vergeten ze wel, over een poosje gaat alles weer het oude gangetje. Dan verdien ik wel weer tientjes extra per dag. We hebben wetten... tegen hazardspelen en dobbelen, ’k Zei zooeven dat de meeste burgers de wetten niet kennen. Maar aan verschillende bankinstellingen weet men ze heel goed en vooral de kunst om ze te ont duiken. Hepk. Nieuwsblad v. Fr. Sneek. De Nederlandsche tooneelisten, bestuur firma Bakker, zullen over hun bezoek in de Sneeker kermis dit jaar weer dubbel tevreden zijn. Eiken avond, zooals te voorzien was, is de tent op de Kleine Palen weer stampvol, Zondagavond zelfs zoo, dat tal van personen dient de wet te kennen dit is een nood zakelijke bepaling, omdat anders elke ver ordening ontdoken zou kunnen worden met een beroep op onwetendheid. Doch in de practijk weet de groote meerderheid der burgerij en vooral de vrouwen en de mindere klasse, er nog maar bitter weinig van af hoe zij zich kan verdedigen tegen onrecht. Er zijn wettelijke kwesties, waar de meesten, als zij er voor stonden, niet zouden weten hoe te handelen. Bijv, na den wreeden en veel besproken moord op de Haarlemmerstraat, vraagt men zich af: Welk recht heb ik wanneer ik word aangevallen? Heb ik het recht om mijn aanvaller neer te schieten of moet ik eerst wachten tot ik zelf vermoord ben? De wet zegt: noodweer bestaat eerst dan wanneer levensgevaar aanwezig is. Maar hoe kan dat vooruit geconstateerd worden? Hoe weet ge, wanneer iemand op een donkeren weg u aanrandt of het slechts zijn bedoeling is u te berooven of te mishandelen, dan wel u te vermoorden Bovendien verbiedt de wet u het dragen van wapenen, de „apache” stoort zich niet aan dat verbod en wanneer een burger dus van zijn nood weer-vrij heid gebruik zou willen maken zou hij moeten beginnen bij voorbaat tegen de wet te zondigen. Ook hierbij een historisch geval ter illu stratie. In een grensgemeente van Amsterdam werd, eenigen tijd geleden, iemand onverhoeds aangerand door een individu die een veete jegens hem had. Deze had te voren reeds te kennen gegeven zijn vijand van 't leven te willen berooven en bracht hem nu met een scherp voorwerp een wonde aan ’t voorhoofd toe. De gewonde werd door de politie ver bonden en na een week was hij genezen. Intusschen herhaalde de aanvaller, tegen wien wel proces-verbaal werd opgemaakt doch die niet in voorloopige hechtenis werd genomen zijn bedreiging. De aangevallene verzocht daarop een vuurwapen te mogen dragen, doch dit werd hem uitdrukkelijk geweigerd. Wat doe je nu met je zznoodweer’ onverwacht van achter aangevallen en kwam hij langs den steilen kant in de sloot terecht. Weder op het droge geklommen, drong de aanvaller woedend over zijn tusschenkomst tot driemaal toe op hem aan, doch werd evenveel malen vrij onzacht tegen den grond geworpen. Toen scheen hij genoeg te hebben. Wel volgde hij dreigend en heer naar een boerderij, waar voegde om hulp en om doch daar bleef het bij. De vermoedelijke dader is een boeren arbeider, wiens naam bij de politie bekend is. De nieuwe stoomboot van Texel’s eigen stoomboot-onderneming heeft maar één dag dienst gedaan. Ze is nu in Amsterdam om van een andere vin voorzien te worden. Op Texel’s reede beproefd, voldeed ze goed; maar men was niet op alles bedacht geweest. Vooruit ging uitstekend, maar achteruit wer kend, kon ze de vaart vooruit niet stoppen. Vandaar dat de boot al in aanraking is ge weest met den havendam. Op de reede nog eens vooruit- en achteruitstoomend beproefd, bleek het gebrek duidelijk. Een groot gebrek voor een boot, die tienmaal daags een haven Wanneer de vin goed is, naar Texel in een half uur, i aan alle eischen des tijds pleizierreisje zijn. Bruinvisschen Door den visscher L. ’t Hart te Brielle de zalmsteek twee bruinvisschen gevangen, naar sehatting ieder 40 K. G. zwaar. Omtrent deze visschen zegt Winkler Prins in zijn Encyclopaedic Het zeevarken of de bruinvisch (Phocoena communis) komt in de Middellandsche zee weinig voor, maar in groote scholen in alle andere Europeesche zeeën, is 11,5 M. lang en heeft een 9 cM. hooge rugvin. De rug is zwartachtig, de buik wit. Het zwartachtige vleesch is tranig en heeft een onuitstaanbare vischlucht, doch gold vroeger bij de Engel- schen voor een lekkernij^ De dieren Jhadden aan de vischmarkt te Rotterdam, waar ze verkocht werden veel bekijks. Ze brachten respectievelijk op f 3.80 en f 6.40. Een gevaarlijk heerschap. Zondagavond tusschen 10 en half elf knal den plotseling eenige revolverschoten nabij het station te Borne. Even daarna holde een Hengelosche jongen, V. genaamd, de wacht kamer binnen, onder den uitroepzzze willen mij te lijf”, en een vijftiental andere jongens, waaronder ook Bornsche, kwamen eveneens binnengestormd en beweerden, dat de eerst- binnengekomene V. op zekeren P. geschoten had. Bij onderzoek bleek, dat P. in het bovenlichaam en in ’t been gewond was. Onze politie, op het perron aanwezig, nam V. in arrest, die ondertusschen nog even rond het station was geloopen, om aan zijn vervolgers te ontkomen, maar waarschijnlijk ook om de revolver weg te werpen, die gistermorgen tusschen de rails is gevonden. Er werd natuurlijk direct om dokters gezonden waarvan dr. B. het eerst aanwezig was en de wonde verbond. Gistermorgen werd de vermoedelijke dader, die Zondagavond ontkende de daad te hebben gepleegd, gevankelijk naar Almelo getrans porteerd. Als oorzaak zou men gevoegelijk weder drank en minnenijd kunnen noemen, hoewel V. volgens ooggetuigen niet dronken was. Voor een zestal weken heeft V. den vader van het meisje, waarmee hij toen ging, T. genaamd, een pak slaag gegeven en dat meisje ook mishandeld, waarvan ook proces verbaal is opgemaakt. Voortdurend komen Zondagsavonds Hen gelosche en Bornsche jongens in de buurten, waar die meisjes wonen, in botsing. Gelukkig echter tot nog toe zonder groote gevolgen. Zw. Crt. Te Heerewaarden werd dezer dagen plotseling een fabrieksarbeider krankzinnig en zijn on middellijke opneming in een krank zinnigengesticht noodzakelijk geacht. Men vroeg telephonisch aan verschillende krank zinnigengestichten in alle,oorden des lands of er gelegenheid tot plaatsing was. Nergens mocht men evenwel slagen. Men zal nu beproeven in een inrichting in het buitenland den ongelukkige te doen opnemen. CenL\ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 18 Aug. Een agent van politie alhier had Zaterdagavond aan de politiewacht op de Nieuwe Veemarkt een vreemde ont moeting. Zonder licht begaf hij zich even naar ’t achtergebouw, vanwaar hij ’t een of ander moest halen. In ’t wachtlokaal teruggekeerd, vernam hij een snorkend geluid. Bij onder zoek bleek, dat ’t werd uitgestooten door een meer dan benevelden kermisgast, die de wacht was binnengegaan en zich bij afwezigheid van bedoelden politieman onder tafel te slapen had gelegd, ’t Is te begrijpen dat een apart slaapvertrek voor hem bestemd werd. Westergo, 17 Aug. Als regel gold vroeger, dat een veehouder gemiddeld 3 pondemaat land van goede qualiteir noodig had, om een koebeest te hooi en te gras door den tijd te helpen. De laatste jaren hebben echter be wezen, dat eene kleinere oppervlakte ook voldoende is, wat te danken is aan oordeel kundige beweiding en den uitstekenden cul- tuurtoestand der landerijen. Op verschillende boerderijen heeft men daardoor het stalbeslag belangrijk kunnen uitbreiden, waartoe aan- of verbouw der schuren noodzakelijk werd. Gewoonlijk volstaat men met stalgelegenheid aan te brengen langs de deel, waarboven het dakriet beschoeid dient te worden. In het kleinbedrijf is de toestand nog meer ge wijzigd. De melkers weten te woekeren met den bodem en daardoor op zeer kleine hoekjes een of meer beestjes te houden, gestald tot in Juli of zoo lang mogelijk getuid op de kampjes. XLIX. Een Haagsch briefschrijver hield dezer dagen een jeremiade over de achteloosheid der ^mevrouwen” contra de dienstboden. Het verhaal dat door vele bladen werd overge nomen, kwam in 't kort hierop neer. Iemand hield een dienstbode, wier zedelijk gedrag naar zijn meening te wenschen overliet. Hij zocht dus naar een gelegenheid zich van die gedienstige te ontslaan (men lette op de cursieve zinsneden) en deze kwam, toen de dienstbode om de een of andere reden niet op tijd aanwezig was. Hij ontsloeg het meisje op staanden voet. Deze hiermede niet tevreden wendde zich tot de advocaten kamer en werd in ’t gelijk gesteld. Zij had recht op zooveel weken loon. zzMag een huisvader zoo’n zede loos schepsel dan niet eens de deur uittrappen? vroeg de briefschrijver. Eu moet hij bij slot van rekening nog schadeloosstelling toe be talen Die jammerklacht doet me eenigszins denken aan de satyrieke zzNieuwe leus” van Marcellus Emants: Er moet voor de betere klasse ook iets gedaan wordenVoor den minderen man is al zooveel gedaan, ’t wordt nu tijd dat villa-bewoners, tuf-tuffers en hooge belastingbetalers ook eens iets merken van verbetering van hun lot. De mindere klasse heeft in het oog van sommigen altijd ongelijk. Zoekt zij verbetering of voordeel door ruwe middelen, geweld, straatschandaal, woordbreuk dan geeft dit geen pas. Maar maakt zij gebruik van wettelijke middelen, dan deugt het al evenmin. En hoevelen hebben dan nog geleerd het wapen van het Recht te hanteeren? Ik wil eens een tegenstelling geven van het Haagsche verhaal. Een meisje van 17 jaar uit een burgergezin in de Helmersbuurt, wilde’door omstandigheden onder de menschen gaan. Door een advertentie in een der volks bladen kreeg zij een dienst in de buurt van Kattenburg op een weekloon van honderd vijf en zeventig centen. Die f 1.75 was echter geen schoone winst, want de dienst was in een brooddepot; heel in de vroegte moest het meisje bij de klanten brood bezorgen en daarom moest zij om 7 uur precies aanwezig zijn. Daar dienst en woning ongeveer een uur loopens van elkaar verwijderd waren, maakte zij gebruik van een pasje per vroegrit (lijn 3 en 13) hetgeen op 6 cent per dag of 42 cts. per week kwam te staan. Het netto-salaris bedroeg dus f 1.33. Daarom moest het meisje ’s morgens 6 uur dus op staan en mocht zij tegen 8 uur, half negen haar dienst verlaten, ’s Zaterdagsavonds was zij tot 10 uur verbonden, en ’s Zondags moest zij eveneens ’s morgens 7 uur aan wezig zijn en mocht om 2 uur vertrekken. Het middagmaal dien dag kon best van het salaris af. Doch den vorigen Zondag was het meisje te vermoeid en'zij kwam ’s morgens niet. Doch toen zij Maandagmorgen, na haar 6 cents aan de Gemeentetram te hebben geofferd, zich presenteerde, kon zij net zoo weer teruggaan. Met moeiheid had de juffrouw niets te maken! In tegenstelling met de opmerking van mijn geachten Haagschen confrj^fi^> ;",^üdB Bolswardsche Courant J 4 I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1