Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Donderdag 27 Augustus. DE KERMIS. m. 47ste Jaargang. 1908. No. 69. Verschijnt Donderdags en Zondags. VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. Evenals vorige jaren geeft zij voor elk de schouw de we Ametsf, CL r J I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. dan ook soms gepijnigd door een van tooneel- Bij de v.m. Blauwpoort burgtent verrezen, goeden 1 waar de vergadering waar een hunner stil bleef Westergo, 23 Aug. De spoorwegmaat schappijen maken, volgens berichten in de nieuwsbladen, met de goedkoope uitstapjes en de vacantiekaarten eene veel lagere recette dan vorige jaren en zoeken naar de oorzaak. Deze moet niet gevonden worden, wil het ons voorkomen, in den minderen reislust, die moet wel groot zijn in dezen mooien zomer maar in den steeds toenemenden omvang van het rijwielverkeer voor grootere afstanden. Per fiets worden thans heel wat uitstapjes gemaakt, die voorheen per trein afgelegd werden. Bij deze uitstapjes maakt men thans slechts voor kleinere trajecten van de spoor gebruik; de rest gaat per rijwiel, waarbij men met spoortijden niet heeft te maken en naar hartelust kan genieten. De vele festiviteiten, tentoonstellingen, con coursen enz. binnen de provincie zijn natuur lijk ook van invloed, maar de concurrent van het treinverkeer in ’t zomergetij is en blijft de fiets. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. We- kunnen nu we 12 Augs. mee- een parapluie noodig wat wils. Vooral op het gebied spel biedt zij dit jaar heel wat. t is van den heer Willem Hart weer Dit gezelschap heeft hier zijn naam reeds gevestigd, die zij zeker wel zal handhaven. Ook in „De Doele” waar in de laatste jaren slechts een paar avonden een variétei- ten-gezelschap optrad, zal in deze kermis werkelijk kunstgenot zijn ke genieten. Daar toch treedt op ’t gunstig bekende Noord- Nederl. Tooneelgezelschap, Directie Corrie Smits. De Heer Welte, die verleden jaar steeds volle tenten had, kwam weder met zijn Kinematograph herwaarts. Een extranum mer voor allen ia zeker de vertooning van ZOUDEN WE NIET? In de bladen werd een bericht opgenomen omtrent de verwachtingen, welke de bekende Reutertelegrammen nopens een mogelijke ge beurtenis in het koninklijke gezin, in de buitenlandsche pers gelanceerd hadden. Kalm nadenkende, moesten wij Nederlan ders, ons van alle berichten en veronderstel lingen in de bladen onthouden, en bedaard afwachten tot ons officieel de blijde tijding werd ter kennis gebracht en niet uitpluizen kleinigheden, die ieder op zijn vingers kan nagaan en waaruit elkeen dezelfde gevolgtrek kingen kan maken. Elke vrouw toch, die in hoop en vreeze leeft, of, wat ze zoo dolgaarne wenscht, waarheid worden zal, is juist in die dagen van spanning zoo bijzonder teergevoelig en wordt dan tot het uiterste toe ontzien. Nie mand in haar omgeving, vermoedend in wat angstigen twijfel zij verkeert, zal haar prikkelen door een toespeling. Welke man zou het niet hoogst onkiesch vinden en het zeer kwalijk nemen, wanneer een derde in ’t publiek allerlei gissingen en veronderstellingen ten beste gaf, omtrent een blijde gebeurtenis, waarvan de mogelijk heid der verwezenlijking voor zijn vrouw en hem misschien nog niet eens vaststaat Geen enkele vrouw zal, behalve aan haar allernaaste bloedverwanten, de heugelijke gebeurtenis, welke haar te wachten staat, aan iemand meedeelen, eer zij de volkomen zeker heid er van heeft. En wat nu geldt voor elke Vrouw waarom zou dat niet in acht genomen behooren te worden tegenover de eerste Vrouwe in Neder land? Zoo Ze al niet meer recht heeft dan elke andere vrouw, om in die dagen ontzien te worden, dan heeft Ze er toch zeker niet minder recht op, vooral waar helaas, haar verwachtingen reeds zoo vaak teleurgesteld werden I Laten we Haar dus met rust Gunnen we Haar, wat we elke jonge vrouw zouden schenken in dien tijd het onbespied, het onuitgeplozen zich-terugtrekken uit de wereld, om, zoo God wil, te zijner tijd, Haar volk de blijde mededeeling te doen verkonden. Laten we dan jubelen met Haar 1 En, zoo er wellicht berichten de wereld in zijn geworpen, omtrent verwachtingen, die geen grond van bestaan hebben of soms verijdeld kunnen worden, welnu, laten we dan Haar leed, hel leed van elke jonge vrouw, zoolang haar huis den kinderzegen niet beschoren is, althans niet vergrooten door voorbarigheid of indiscretie. Dat zijn we niet der Koningin, maar der Frouw schuldig 1 (w. g.) Suze Frederiks Van Cleeff, I haven op diepte zou kunnen gehouden wor den. Ten slotte kwam men tot een raming. Voor het tijdvak, waarover de aanbesteding liep, nam men als het gemiddelde der ver schillende gissingen 90,000 kubieke meter aan. En zie, nu het tijdvak weldra zal zijn afgesloten, is gebleken, dat niet 90,000, maar slechts 7000 kub. meter door den aannemer uit de buitenhaven naar zee is verplaatst. Voor den aannemer dus een buitenkansje en voor het rijk in den vervolge een belangrijke besparing van kosten. Een stranding. Uit Scheveningen wordt gemeld, dat aldaar bij het Noorderhavenhoofd gestrand is een tweemaster-logger, die trachtte de haven binnen te loopen. De reddingsboot is er heen en heeft de bemanning van de boot afgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkte een surveilleerend agent’van politie, dat er onraad was in een tijdelijk onbewoond perceel aan de Roelof Hartstraat hoek Pieter Baststraat te Amsterdam. Een onderzoek instellende, zag de agent dat de buitendeur niet gesloten was en hoorde hij binnenshuis, een luid gekraak. Hij ging met een collega het perceel binnen, waar twee personen, zich ontdekt ziende, naar de keuken vluchtten, welker deur, die op de knip was, zij met geweld openrukten. Zij zetten het keuken tafeltje dwars voor den ingang, zoodat de agenten, toen zij de keuken instormden, daarover struikelden. Van den op deze wijze verkregen voorsprong, maakten de in brekers een handig gebruik. In wilde vlucht klommen ze over verschillende tuinschuttin gen, om ten slotte in de Baltbazer Floris- straat aan hun vervolgers te ontkomen. Da ongewenschte gasten hadden de voor deur met een looper geforceerd. Een kus sensloop vond men geheel gevuld met pakjes sigaretten, koperwerk, serviezen, enz., maar door de overhaaste vlucht hadden de inbre kers dit alles moeten achterlaten. Ook de linnenkast werd opengesloten gevonden en de inhoud geheel overhoop gehaald. Daaruit wordt slechts een houten tabakspijp vermist. Men meldt aan de Av. pt. Het voorbeeld van de heeren Pisuisse en Blokzijl schijnt navolgers te vinden, tenminste Zaterdag werd op de badplaats te Noord wij k- aan-Zee opgemerkt een gezelschap bestaande uit vijf personen, drie vrouwelijke en twee mannelijke „straatmuzikanten.” Zij waren voorzien van viool, tambourijn en mandoline, waarmede zij hun muzikale talenten tentoon spreidden, terwijl zij zich in het Fransch uitdrukten. Voor straatmuzikanten zagen ze er wel wat al te goed gekleed uit. Gelijk een schoone bloem, schitterend van kleur, maar zonder geur, zijn de schoone, maar ijdele woorden van hem die niet dien overeenkomstig handelt. (Buddha). Geschiedenis van een huwelijk in brief- opschriften WelEd. Heer Geachte Heer Waarde Heer Waarde Henri Beste Henri Lieve Henri Dierbare Henri Geliefde Henri Liefste Bruidegom het Gysbert Japiksfeest. nog eens doorleven wat maakten zonder daarbij te hebben. Bij een kijkje op ’t Hengstepad zien we, dat de achtergrond weder is ingenomen door de Stoomcaroussel van de Firma Wed. v. Bergen, voor de jongelui steeds een groot attractiepunt. Rondziende ontdekken wij nog de traditioneele „Slaan Jut op den kop” oliekoekkraampjes en dischjes met boter koeken, enz. Op den voorgrond de nette wafelkraam van van Dam met de sissende pof fertjes. Op ’t Schildwijk de draaimolen, ’t eldorado voor de jeugd. Verder merken we nog op de luchtschommel en eenige kramen met lekkernijen, die op de Koemarkt een plaatsje hebben ingenomen. En nu wenschen wij onze lezers(essen) een prettige kermis 1 Onzen winkeliers en caféhouders goede zaken, den tooneelspelers en den ondernemer der kinematograph een groot aantal kijkers, de wafel- en oliekoek - kramen veel menschen met „bon appétit”, de stoomcaroussel een massa liefhebbers van lawaai en draaien, den luchtschommel moe dige luchtruimklievers, de lekkernijkramen goede smullers, den draaimolen veel gega digden voor den sleutel en de orgeldraaiers milde portemonnaie’s. En eindelijk hopen we dat allen die ker mis gaan houden, dit zóó zullen doen, dat zij zich voor niemand en niets zullen behoe ven te schamen. Zoo zij het Een oude bekende brengt onze stad weer haar jaarlijksch bezoek, met blijdschap ont vangen door hare vrienden, met afkeer door hare vijanden. Want een allemansvriend(in) is zij niet. Een deel onzer stadgenooten, vooral die van het jongere gilde daaronder, ziet haar nog steeds met verlangen tegemoet. Eenige dagen voor den aanvang der kermis heeft de jeugd al de grootste pret. Er is pas tijd voor eten en drinken, want er moet worden meegeholpen aan ’t opbouwen van disschen en kramen en de kleinste dreumes weet moeder precies te vertellen waar dit staat en waar dat, wat er weer is bijgekomen en nog komen zal. Een ander deel ziet in haar een wezen uit den booze, kwaad en verderf zaaiende onder de menschheid. Juichen zouden zij wanneer de toegang der gaste werd verbo den doch waar nog steeds een groot deel van Bolswards inwoners minder slecht over haar denkt, heeft zij nog altijd vrij entree en behoeft nog niet ’t veld te rui men voor een ander, in werkelijkheid vrijwel van gelijken aard, doch die een minder onheilspellenden naam draagt, als volksver- makelijkheden niet met tooneelvoorstellingen doch met samenspraken! Want iets voor de kermis in de plaats komen moet er toch. Het volk wil iets hebben. Voor honderden stadgenooten en vele omw’onenden toch is de kermis de ontspanning en al was ’t alleen voor dezen, wij zouden ons in haar komst verheugen. De boog kan niet altijd gespan nen staan en na een tijd van ontspanning wordt de arbeid weer met vernieuwden moed begonnen. De groote vrees, die velen voor haar gevoelen is grootendeels ongegrond. Biedt de kermis voor sommigen verleiding, wij meenen dat deze evengoed bestaat bij andere gelegenheden van vermaak en ont spanning. De tijd heeft echter, evenals op alles, ook op onze bezoekster zijn invloed doen gelden en hare krachten verminderd, hare haren vergrijsd, hare grootste aantrekkelijkheid aan haar ontnomen. De tijd zeggen wij, beter gezegd de tijdsomstandigheden. Spoor, tram, boot en fiets, niet gekend toen „De Boal- serter Merke” nog werd bezongen, geven tegenwoordig aan velen gelegenheid tot ’t maken van uitstapjes, tot ’t genieten van festiviteiten elders, van ’t groote stadsleven hier, zoowel als van ’t rustige natuurschoon daar. En waar verleden week elders werd feestgevierd of getoerd, daar ontbreekt thans tijd en geld om ook nog weer ouderwetsch te gaan kermishouden. In dien goeden ouden tijd, toen de Bolswardsche kermis wijd en zijd een zekere vermaardheid bezat en bezocht werd door tal van buitenmenschen was zij voor velen de eenige uitspanning, de eenige gelegenheid om eens een tooneel- stuk te hooren, pret te maken, „mooie spullen” te zien, de eenige gelegenheid om z’n geld te verteren. Tegenwoordig zijn velen echter hun money eerder kwijt dan wel de bedoeling was. Enfin, zoolang de kermis er nog is en daarvoor niet iets beters is in de plaats gekomen, willen wij in onze gastvrijheid niet te kort komen en haar met een vrien delijk gelaat ontvangen al worden onze ooren paar zuivere 1 draaiorgels, welker tonen zeer harmonisch! tegen elkaar indruischen. Mannetje lief Beste Henri Henri Man Mijnheer Tiran Scheiding volgt Bij Arlof in den Eifel zijn een aantal Romeinse he graven ontdekt. Onder meer vond men in een steenen doodkist twee geraamten, van een man en een vrouw, de man met een speer naast zich, de vrouw met een parelsnaar om den hals. Het deksel van de kist was van duidelijk leesbare opschriften en goedbewaarde ornamentatie voorzien. Te Brussel hebben vijf politiehonden van den honden-africhter Liffrecht vijf inbrekers gepakt, die door hun slecht gesternte juist naar de verlaten plek gronds werden vervoerd, waar de viervoeters door hun trainer geoefend werdende heeren hadden daar den buit van een pas verrichte inbraak willen verdeelen. Hepk. Nieuwsblad v. Fr. Amsterdam, 24 Augustus. Naar wij ver nemen zal het wetsontwerp tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf deze week worden ingediend. Daarin wordt de nachtarbeid verboden. De patroons en gezellen mogen in de eerste vijf dagen der week na ’s avonds 9 uur en voor vijf uur ’s morgens niet werken. Op Zaterdagen en dagen voorafgaande aan de Christelijke feest dagen mag het werk te 3 uur ’s morgens aanvangen. Men meldt van de grenzen aan de Msb.: Nu de vliegertijd weer is aangebroken, is men aan de Geldersche grenzen op een aardige gedachte gekomen. Is de wind gunstig, dan laat men groote vliegers op, waarvan de staarten uit sigaren bestaan, en men trekt zoo de grenzen over. Loopt men gevaar, zoo heeft men slechts het touw door te snijden en de vlieger keert weer op Hollandsch gebied terug, waar hij per velo wordt gevolgd, tot op de plaats, waar hij gevallen is. De „Onder de Streep”-schrijver van het Alg. Hdbld. schrijft: Een buitengewone rechtspraak. Een bericht over een vergadering van ooievaars te Oudega in Land en Folk, gaf een van de lezers van dat blad uit Beetsterzwaag aanleiding het volgende te schrijven: Dezer dagen in de veenpolder Beets sur veilleerend, zag ik opeens een groot getal ooievaars, die het zoo druk hadden dat ik besloot eens te probeeren zoo kort mogelijk bij hen te komen. Dit gelukte niet geheel, daar een groote plas ons bleef scheiden toch was ’t voldoende om den gang van zaken gade te slaan. Ik telde er 27 ter vergadering aanwezig. Het leven, dat dit volkje maakte, was verbazend’t scheen dat ernstige zaken werden behandeld en verwoede discussie werd gehouden. Na eenigen tijd vlogen 26 hunner op en beschreven tot driemaal in de lucht een cirkel om de plek, gehouden was en staan kijken. Daarna kwamen een 10-tal, die, naar mij later duidelijk werd, blijkbaar als beulen waren aangewezen, om het zoo pas uitgesproken vonnis te voltrekken, op onzen achtergeble vene aan en pikten deze in een oogwenk dood. Ze lieten hun slachtoffer liggen en vlogen direct de anderen na. Langs een omweg de plaats der berechting bereikende, kwam ik tot de ontdekking, dat de verslagene een mager en oud beest was. Waarschijnlijk is er beraadslaagd in voltallige vergadering, aan wien verlof zou worden gegeven de reis naar het verre Zuiden mede te maken en aan wien niet; blijkbaar is de veroordeelde, als te zijn lijdende aan verval van krachten, ter dood veroordeeld. De Scheveningsche haven. Men schrijft uit Scheveningen aan „N. Rott. Ct.” Toen de Scheveningsche haven bedoelen hier speciaal de buitenhaven door het rijk was aangelegd, moesten maat regelen genomen worden om te voorkomen dat de haven verzandde. Er was een zand zuiger noodig en men moest weten wat die zandzuiger zoo ongeveer zou te verwerken hebben. Vele ingenieurs meenden,’ dat alleen door de uiterste krachtsinspanning de buiten» Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1