r Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Zondag 30 Augustus. Het Gysbert Japiksfeest. r *1 I I I I I IE I ïIO 1908. 47ste Jaargang. No. 70. Verschijnt Donderdags en Zondags. J I f VOOR BINNENLAND. f 2406,80 enz. f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f 60,50 265,49 35,15 150,33 vinder als 553,70 253,91 50,— 208,53 38,— 135,22 53,61 60,50 30,— 305,— Welnu mijne heeren met den wensch dat Bolsward nog vele malen dergelijke feesten mag vieren, dat wij steeds allen weer bereid mogen gevonden worden om hieraan onze beste krachten te wijden, en dat steeds de onderlinge prettige samenwerking zoo mag blijven, tot bloei van Bolsward en van Bols- wards burgerij, eindig ik dit verslag. H. J. HOMMES, Penningmeester. Bolswabd, 25 Aug. 1908. 131,— 145,75 22,75 f 1720,55 46,50 60,25 134,50 145,— 0,50 F i taschje, waarin een De eigenaar daagde schonk den eerlijken vinder van tien. Hepk. Nieuwsblad v. Fr. van visschen scha men zet de fuik De schakelaar „Eind goed, al goed”, kan er van het Gysbert Japikèfeest gezegd worden nu uit de Woensdagavond in de afgelegde rekening en verantwoording aan de Feestcommissie is ge bleken, dat ook de finantieele uitkomsten van bet feest, niettegenstaande het slechte weder uitstekend zijn geweest. Wij laten onderstaande een uittreksel uit de rekening volgen met het daarbij behoorend overzicht. Hieruit blijkt dus dat aandeelhouders niets behoeven te betalen. Door de Feestcommissie is besloten het overschot te besteden voor een feestavond, welke aan de deelnemers van den optocht zal worden aangeboden in de volgende maand. De Feestcommissie kan dus met voldoening op haar werk terugzien. B' Totaal De uitgaven bedroegen 1. Costumes 2. Paarden en wagens 3 en 4. Fakkels enz. 5. Terreinkosten 6. Prijzen Wedstrijden 7. Reclame 8. Bodeloon 9. Werkloon oppassers 10. Politie 11. Muziek 12. Retour vrijwillige bijdragen, en wisselgeld 13. Drukwerk, porto’s 14. Vrachten 15. Onvoorziene uitgaven Totaal f 2199,94 zoodat het batig saldo f 206,86 bedraagt. VERSLAG van den Penningmeester van het Gysbert Japiksfeest, 12 Augustus 1908 te Bolsward gehouden. Mijne Heeren! Nu ik mij neerzet om een verslag te schrijven over het finantieele gedeelte van het Gysbert Japiksfeest is het mij een groote vreugde te kunnen constateeren dat het eindcijfer een batig saldo aanwijst. Een vreugde, mijne heeren, omdat hieruit m. i. blijkt dat dergelijke feesten, mits goed aangepakt en goed in alle deelen verzorgd, zooals het met dit feest het geval was, eene groote levensvatbaarheid hebben. Immers waar dit succes behaald is, met een weersgesteldheid, die bepaald slecht ge noemd mag worden, heb ik mij zelven dikwijls de vraag gesteld, hoeveel grooter zou dit zijn geweest, indien wij een der heerlijke zomersche dagen hadden gehad, die toch zooveel aan den feestdag waren voorafgegaan. Enfin, mogen wij op een finantieel succes bogen, zeker niet minder aangenaam is ons de groote roep, die door geheel de provincie, ja laat ik zeggen door het geheele land gaat, over de werkelijk schoone Gysbert Japiksfeesten te Bolsward. In de eerste vergadering gehouden in de sociëteit „De Doele” waar het Kritebestuur allen had opgeroepen die iets voelden voor een dergelijk feest, werd door den voorzitter, namens den heer v. d. Burg te Makkum, eene raming van kosten gegeven welke naar zijne meening vijf honderd gulden zou be dragen, welke som echter tgen reeds direct als veel te laag werd beschouwd. Toen dan ook door uw dagelijksch bestuur eene be groeting van kosten werd opgemaakt bedroeg deze in de eerste instantie reeds f 1300, welke begrooting wederom werd gewijzigd en een eindcijfer van plm. f 1500,werd ver» kregen. Tzum. ’t Is de tijd kelen, peuren, hengelen, te water. En het succes vangt niet veel, de peurder weinig, de henge laar is niet bevredigd, alleen de palingvanger maakt nog al goede zaken. Wij hebben oud vaders gezien van eenige ponden zwaarte. Het tuig, dat de hengelaar optrekt, och men moet het de vrijheid hergeven en late er iets bruikbaars uit groeien voor een volgend visch- seizoen. Wil je hengelen, dan moet je naar elders, de bladen spreken over baarzen van zooveel ons en zoovele ponden en men meet de gevangen massa bij honderdtallen. Dat is je ware I Zou ’t waar zijn Wij waren in de nabijheid van zoo’n vischrijk water, aartsliefhebbers van hengelen als we zijn. Het antwoord op de vraag naar de waarheid van de publicatie der reusachtige vangsten waseen medelijdend lachje en„je bent wel wijzer, reclame, man, reclame. In dat stuk van zaken is Herr Münchhausen aan ’t woord. Je weet, er is eene taal, eene wereldtaal zelfs, die men het Jagerlatijn noemt, welnu er bestaat ook visscherslatijn”. „Onzen dank mijnheermet deze woorden groetten wij, teleurgestelde amateur visschers, den man, die naar onze meening het naast bij de waarheid was. Fran. Crt. Hindeloopen. Om uinjer of quadermaat, een zeer lastig onkruid in de weilanden, te bestrijden had men alhier perceeltjes greide in bouwland omgezet. Deze akkertjes vinden zeer gragen aftrek bij de liefhebbers van tuinieren en toonen tevens aan, hoe geschikt onze greidbodem is voor de cultuur van tuin vruchten. Al de gewassen tieren er welig en leveren eene flinke opbrengst. Het ge zegde onkruid wordt mede afdoende be streden, omdat het bij het spitten en schof felen telkens uitgestoken wordt. Het zal dus langzamerhand totaal verdwijnen, maar de tuingrond zal wel blijven, omdat velen het een genot vinden groenten voor eigen tafel te kunnen verbouwen. Aan de stille zijde van het Rokin te Amsterdam werd gisternamiddag een fiets rijder, die pas een woning daar had verlaten, aangereden door een rijtuig. Het rijwiel werd vernield, het paard geraakte met den kop en een voorbeen verward in de spaken van het wiel, werd dientengevolge wild en sloeg achteruit, waarbij de achterbeenen tusschen het lemoen en het voorstel beklemd raakten. Het rijtuig viel om. De wielrijder, de koetsier en een in bet rijtuig zittend persoon kwamen met den schrik vrij; een hunner liep een paar schrammen op. Het paard moest door losschroeven van het lemoen uit zgn benarden toestand worden verlost. Aan de rekening ontleenen wij het volgende: De ontvangsten bedroegen 1. Vrijwillige bijdragen 2. costumes 3. Werkliedenkaarten 4. Plaatskaarten terrein 5. Terugontvangen wisselgeld 6. Zitplaatsen om het terrein 7. tribune 8. Opbrengst verkoop feestgids 9. Nagekomen entrée ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hiermee dacht de commissie de verschil lende uitgaven te kunnen betalen, zoodat getracht werd dit bedrag bij elkaar te krijgen. In het begin vlotte dit niet recht, de een maakte zich eraf met het gezegde, dat hij niet veel voelde voor zoo’n feest, de ander gaf als reden, waarom hij geen aandeel wou nemen op, dat de oude dichter reeds te lang dood was en, dat men hem bij zijn leven maar wat meer tractement had moeten geven, terwijl een derde ons wees op het finantieele resultaat van een vroeger gehouden Landbouw tentoonstelling. Eindelijk kwam de commissie voor de vraag te staan, zal het feest doorgaan ja dan neen. Er was toen een kapitaal aan wezig van ruim f 800,zoodat men ruim f 600,te kort kwam. Toch meende de meerderheid der commissie dat men moest doorgaan, elk zou zijn best doen om meer aandeelhouders voor het waar borgfonds te krijgen, terwijl een gedeelte der commissie zich bij een eventueel tekort hiervoor aansprakelijk stelde. Het mag worden gezegd dat hierna ieder zijn best deed om aandeelhouders te winnen, met het resultaat dat het geheele waarborg kapitaal aan ’t slot was geklommen tot f 1035,bestaande uit 207 aandeelen a f 5,en genomen door 165 personen. De vrijwillige bijdragen van diverse personen bedroegen f 131,terwijl de dames en heeren deelnemers aan den optocht samen f 145,75 bijeen brachten als vrijwillige bij drage voor de door hen te dragen costuums. Van de gelegenheid voor werklieden om een toegangskaart voor het terrein te koopen voor hun en hunne vrouwen, werd niet druk gebruik gemaakt, immers slechts 91 kaarten werden verkocht met een opbrengst van f 22,75. Wel werd op den dag van het feest onder- geteekende steeds lastig gevallen om alsnog zoo’n kaart te ontvangen, maar toen was de tijd hiervoor verstreken. Met goede hoop op den dag die komen zou ging schrijver dezes, den 11 Aug. naar bed, met goede hoop, immers de Barometer toonde neiging tot vooruit gaan. Maar o wee, 's morgens 5 uur aan den arbeid zijnde liet het weer zich zeer ongun stig aanzien, het regende letterlijk dat het goot. Wel helderde het zoo nu en dan iets op maar buiig bleef het, zoodat er weinig entrée- kaarten voor het terrein werden verkocht. Toen de optocht mij dan ook passeerde, wanneer hij de Kade opging, waren er nog geen 450 kaarten genomen, zoodat ik dacht, de commissie zal even als onze vriend Japie van de Kermis, in de misère komen te zitten. ’t Werd echter beter, menigeen ging naar het terrein, toen de optocht hier gepasseerd was, maar toch het meeste publiek kwam, toen de optocht op het terrein was aange komen. De kaarten vlogen weg, het was de bureaulisten onmogelijk aan de aanvraag vlug genoeg te kunnen voldoen, zoodat ik met voldoening wensch te constateeren, dat de hulp van den Heer G. H. Plantinga en mijn mede-commissielid den Heer De Jong, mij zeer goed te pas kwam, daar wij in een minimum van tijd ruim 500 kaarten ver kochten. Toen ik dan ook ’s avonds de rekening opmaakte bleek mij, dat er met inbegrip van de verkoopers in de stad een netto bedrag van f 1720,55 was binnenge komen. De tribune stroomde natuurlijk al heel spoedig vol met het gunstig gevolg, dat f 134,50 door den penningmeester werd ontvangen, terwijl de banken om het terrein, ondanks den steeds terugkomenden regen, nog f 60,25 opbrachten. Dat de feestgids dien dag ook voor een groot, gedeelte werd verkocht, zal u zeker begrijpen, wanneer ik u kan vertellen, dat hiervoor door den Voorzitter, die zelve zoo goed was hiervan den verkoop te regelen, een bedrag van f 145,00 aan mij werd afgedragen. ’s Daags van het feest de balans mijner ontvangsten precies opmakende kwam ik tot het eindcijfer van f 2406,80. Thans gekomen tot de uitgaven, wil ik u nog even in herinnering brengen, dat de begrooting hiervan een cijfer van f 1500 aan wees. Hoofdstuk 1. Costumes, geraamd op f 486, kostten f 558,70, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch 'aangesloten onder No. 4. Hindeloopen, 26 Aug. De ernstige po gingen, om voor ons stadje een inwonend geneesheer te krijgen, zijn tot heden niet gelukt, een gevolg van de eenigszins afge zonderde ligging der plaats en van de omstandigheid, dat in de bijgelegen plaatsen medici zijn gevestigd. Het informatiebericht van een belangstellend arts heeft tot heden tot geen nadere verklaring zijnerzijds geleid, zoodat deze kans vermoedelijk verkeken is. Sollicitanten voor de waarneming der armen- practijk zullen echter wel komen opdagen. Lemmer, 27 Aug. Als men duizend gulden vindt en men krijgt als eerlijke een sigaar, dan begint men ’t reeds meer en meer gebruikelijk te beschouwen. Maar nu hebben we toch ook een tegen hanger te vermelden van diemoderneroyaliteit. De reserve-tramconducteur T. Roosema vond in een tram-rijtuig een bankbiljet van f 25. spoedig op en royaal een briefje Hoofdstuk 2. Paarden en Wagens, op f 100 geraamd, kwamen op f 253,91. Hoofdstuk 3 en 4. Samen f 75, kosten alleen der fakkels f 50. Hoofdstuk 5. Terreinkosten, geraamd op f 75, ging met f 208,53 strijken. Hoofdstuk 6. Prijzen, geraamd op f 60 was billijk uit, immers slechts f 38 werd hieraan besteed. Hoofdstuk 7. Reclame, geraamd op f 200, kostte de Commissie, met inbegrip van Drukwerk, Porto’s, Telegrammen enz., ruim f 400. Hoofdstuk 8. Bodeloon, geraamd op f 50,00, kostte f 53,61, verder diverse werkloonen nog f 60,50 en f 44,00. Hoofdstuk 9. Politie, bleef f 20 lager dan geraamd, daar uw dagelijksch bestuur versterkt door de voorzitters der afdeelingen, hiervoor f 30,uittrok. Hoofdstuk 10. Muziek geraamd op f 200, kostte f 305. Vrachten, hoofdstuk 11 geraamd f42, kostten ons f 35,15. Het teruggeven van vrijwillige bijdragen aan personen die later aandeelhouders werden en wisselgeld aan de diverse controleurs be droeg f 60,50, terwijl de onvoorziene uitgaven geraamd op f 200, kwamen op f 150,33. Alzoo werden de uitgaven totaal f 2199,94. Bijna alle posten waren dus hooger dan aanvankelijk was gedacht. Laten wij nu eens zien waardoor dit het geval was en welke hiervan het meest de begrooting overschreden. Post 2. Costumes, waren pl. m. 70 gulden hooger omdat hierbij eenige uitgaven niet op de begrooting voorkomende, bijkwamen, namelijk huur waschtafels, maken van tafels voor het op orde leggen der kleeding, on kosten voor het in orde brengen der zalen bij den heer Hiddema en aanbrengen der gasleiding aldaar. Post 2. Paarden en wagens, zooals ik zeide, kostten f 153,91 meer, daar diverse paarden, stalknechten en wagens f 110 vor derden en de wagen der 12 maanden op pl. m. f 120 gulden kwam, terwijl een bedrag van f 25,aan 4 dameszadels moest worden betaald. Post 5. Terreinkosten op f 75 geraamd, vorderden f 208,53; primo kreeg de Kaats- vereeniging „Bolsward” inplaats van f 40, een huur van f75,aangezien hare inven taris nog al ernstig beschadigd was, een be drag van ruim f 12,hiervan voor reparatie, een tent geplaatst voor ruim f 43,het boogschieten kostte hiervan pl. m. f 20, terwijl het gedeelte der nota van den heer Statema, deze afdeeling regardeerende, f 54,50 bedroeg. Post 7. Reclame, waarbij gevoegd moet worden drukwerk, porto’s en papier, was ruim f 200 hooger dan gedacht was, 'waar tegen over staat een ontvangst van f 145,voor den verkoop van den feestgids, zoodat dit feitelijk slechts f 55 hooger was. Post 8. Bodeloon en werkloon geraamd op f 50, kostten f 53,61 bodeloon, - 60,50 werkloon, - 44,werkloon paarden- - oppasser. Totaal dus pl. m. f 160. Post 10. Muziek, aanvankelijk geraamd op f 200 werd verhoogd met f 75,daar het noodig werd geoordeeld dat de Leeu warder Muziek ook aan den optocht zou deelnemen, terwijl het avondconcert ons f 30 voor het Muziekkorps Bolsward kostte. Hiermede, mijne heeren, meen ik, dat ik de voornaamste posten heb genoemd. Ik wil er u nog even op wijzen dat van de bijna f 2200, die deze dag uwe commissie heeft gekost, slechts een zeer klein gedeelte, name lijk pl. m. x/3 gedeelte is besteed aan kosten uit te betalen aan personen niet in Bolsward woonachtig, zoodat het prachtig is te kunnen constateeren dat hiervan pl. m. f 1500 is uitbetaald aan de neringdoenden en werk lieden dezer plaats. Het batig saldo der rekening bedraagt dus f 206,86, zoodat de aandeelhouders in het waarborgfonds geheel vrij zijn om iets te betalen, een succes waarop wij trots mogen zijn. Waaraan dit te danken is, mijne heeren, ik geloof dat u het allen zeker wel zult weten, aan de onderlinge samenwerking van alle leden der commissie, aan ons aller werken, aan het opofferen van onzen tijd voor dit feest en zeker ook aan het niet ruim om springen met vrijkaarten, Bolswardsche Courant j r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1