Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 4 I I I r 1908. 47ste Jaargang. No. 71. Verschijnt Donderdags en Zondags. I ri Donderdag 3 September. Uit de Raadszaal. w. r 1 r4 VOOR - I commission met en W, ik U gaarne den raad geven in dezen Koninklijk besluit te nemen, en wel om persoonlijk de zaak met heeren eens te bespreken en, zoo een bevredi- stukken. den Commissaris der Ko- den Burgemeester verlof is aan te Beijer alhier, en met bepa- na 1 Oct. zal er geen hiaat, geen gaping mag zijn, dat het ontslag niet ingaat voor een Zoo’n college ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. u direct een kon de Raad bezwaarlijk doen ’t is niet voldoende geweest. Maar met dat al geeft deze zaak voor de buitenwereld geen aange- namen klank en geloof ik, M. de V., dat hier van weerszijden wel wat „stijfheid” in ’t spel is. En waar nu de heer Kramer U straks geluk wenschte met de Koninklijke onderscheiding U ten deel gevallen, daar zou een dit Armvoogden nog mogelijk, langs dien weg tot gende oplossing te brengen. De Voorziter. Ik heb naar mijn beste weten in deze zaak steeds den Koninklijken weg bewandeld, door herhaaldelijk te erkennen, dat het nooit mijne bedoeling geweest is heeren Armvoogden ook maar in ’t minst te grieven. Dat college heeft zelf erkend, gedwaald te hebben. Ik meen dat zaken steeds zakelijk, persoonlijke zaken persoon lijk dienen behandeld te worden. Meer kan ik er niet ven zeggen en er verder ook niets aan doen. De heer Rosier. M. de V. ik acht deze zaak, evenals de heer Boersma, een bijzonder, een onaangenaam geval. Maar uit het onaange name kan misschien ook hier iets goeds voort komen. Ik ben er dan ook voor 1 te accepteeren, maar bij een nieuwe benoeming, zou ik gaarne een nieuwe regeling zien n.l. het aanstellen van een „armmeester". Dat komt mij zeer gewenscht voor, omdat er dan een betere controle is. Meer wensch ik hier over niet te zeggen. Ik wensch niemand te verdenken, maar ik ben voor een nauwkeurige, voor een zuivere controle. De heer Keikes. Ook ik ben het vol komen eens M. de V. met den heer Boersma dat deze zaak is een kwestie tusschen heeren Armvoogden en den Voorzitter van den Raad. Armvoogden hebben steeds- getracht een uit spraak van den Raad te krijgen. Deze heeft steeds gezwegen. Daarna kwam de motie-Vis; daarmee zijn Armvoogden niet tevreden en komen nu met een aanvrage om ontslag. Ik heb het reglement op het Armhuis geraad pleegd en daaruit blijkt mij, dat in dit geval niet direct is voorzien. Kunnen Armvoogden zich met ’t geen in dezen gebeurd is niet vereenigen, dan kunnen ze ontslag nemen. Dat valt door den Raad eervol of niet- eervol niet te geven. Ik stel dus voor het ingediende ontslag aan te nemen en een nieuwe benoeming te doen. De Voorzitter. Wenscht nieuw college te benoemen? De heer Keikes. Neen, M. d. V. dat kan ook later wel geschieden. De heer v. d. Meer, ’t Is ook aan de aandacht van B. en W. niet ontgaan, dat in het bijzondere geval, ’t welk zich hier voordoet, bij reglement niet is voorzien. En dat is, juist om ’t bijzondere dat er in gelegen is, begrijpelijk. Maar aangenomen, dat het burgerlijk armbestuur valt in de lijn van andere, door den Raad benoemde colleges, dan zal toch ook hier wel de regel gelden, dat m.a.w. ander college benoemd is. dient steeds geconstitueerd te zijn, anders zou ’t geval zich kunnen voordoen, dat er geen bestuur was. Armvoogden zullen dus hun mandaat niet eerder mogen, niet eerder kunnen neerleggen, dan wanneer nieuwe Armvoogden benoemd zijn. Op ontslag nemen moet de sanctie van den Raad volgen, maar daar volgt uit, dat de Raad dan ook kan bepalen, dat dit ontslag niet eerder ingaat, dan wan neer een nieuw college is geïnstalleerd. Het advies van B. en W. wordt aange nomen met elf stemmen; de heer Keikes hield zich buiten stemming. 4. Behandeling van de gemeente-rekening over 1907, met rapport der commissie en het antwoord van Burgem. en Weths. Uit het antwoord van B. en W. op het rapport der commissie blijkt, dat B. en het op vele punten met de bemerkingen der commissie eens zijn, en op de daarbij ge geven wenken zullen letten. Wij stippen uit dat antwoord daarom enkel nog aan a. Dat B. en W. in 1909 met nieuwe voorstellen omtrent de huur van de Exmorra- zijl hopen te komen. b. Bij „Uitgaven van werkzaamheden belast” wenschen B, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Vergadering Dinsdag 1 Sept. 1908, des morgens 10 uur. Tegenwoordig waren 12 leden, absent de heer Oosterbaan, wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering en verleent het woord aan den heer Kramer. De heer Kramer wenscht mede namens den Raad den Voorzitter geluk met diens onderscheiding, dat H. M. de Koningin hem benoemde tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Toen zoo zegt de heer Kramer ongeveer toen H. M. enkele jaren geleden bij haar bezoek U tot Ridder benoemde, zijt ge niet gaan rusten, maar steeds hebt ge U tot Bolsward aangetrokken gevoeld, de be langen der stad bevorderd; dat is thans ook van hooger hand erkend, uwe verdiensten zijn op prijs gesteld en tot Officier zijt ge opgeklommen. Dat is een eer voor U en voor ons is het aangenaam U geluk te mogen wenschen. En als nu straks het Officierslint U zal sieren, vertrouwen we dat de Officiersstaf voor U geen staf der ruste zal zijn, maar dat ge aan de spits van Bolswards burgerij, de belangen der gemeente zult blijven voorstaan, gedachtig aan het „excel sior!” dat U steeds bij al uw streven be zielde. (Applaus.) De Voorzitter. Ik dank U Mijnheer Kramer voor ’t gesprokene en U allen heeren leden van den Raad, dat ge in mijn vreugde, die deze onderscheiding' onwillekeurig bij me op wekte, deelt. „Rust”, een woord zoo even genoemd, rust ken ik niet. Ik hoop steeds getrouw te blijven aan de woorden bij mijn installatie gesproken nl. dat ik er steeds naar trachten zal en hoop te werken om Bolsward te verheffen en Bolswards bloei te bevorderen. (Applaus.) De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer Praamsma. M. de V. aanmerkingen op de notulen heb ik niet, maar gaarne wensch ik iets op te merken omtrent het officieel raadsverslag. Een en andermaal is dat reeds door andere leden en terecht gedaan. Dat „officieel verslag” M. de V. moet dienen om bewaard te blijven, ten einde later na te gaan hoe er gestemd is, welke discussiën gehouden, welke argumenten aange voerd, welke besluiten genomen worden, enz. Langen tijd heeft dat verslag, door zijn nauwkeurigheid uitstekende diensten be wezen, maar naar ’t mij voorkomt zijn we met het tegenwoordig verslag op den ver keerden weg. Het is in den laatsten tijd zeer onvolledig, laat gevoerde discussies eenvoudig achterwege en houdt niet de minste rekening met billijke eischen van aangevoerde gronden. Daarbij is mij gebleken, dat het officieele verslag soms weinig meer is, wat de discussies betreft, dan een copie van ’t geen enkele dagen te voren in Westergoo vermeld werd. Ik vraag gaat dat goed? Naar mijn gevoelen niet. De heer Cuperus. Ik beaam ten volle het door den heer Praamsma gesprokene M. de V. en wensch tevens op te merken, dat in het laatste verslag een foutieve stemming voor komt. Ik stemde n.l. niet vóór maar tegen het voorstel Vis om het maximum salaris van het hoofd der school voor M. U. L. O. direct op f 1750 te bepalen. De Voorzitter, ’t Heeft ook de aandacht van B. en W. getrokken dat ’t officieel ver slag dikwijls foutief is, maar dat vooral het laatste wemelt van onjuistheden. B. en W. hebben dan ook den uitgever, den heer de Jong, daarover reeds geïnterpelleerd. Ge lukt het niet op deze wijze verbetering te krijgen, dan dienen andere maatregelen te worden genomen. De Voorzitter deelt verder mede, dat aan H. M. de Koningin gisteren een gelukwensch is verzonden, waarop een dankbetuiging is ingekomen. En verder dat het heden 30 jaar geleden is, dat de Commissaris der Koningin dezer provincie als zoodanig benopmd werd. En ofschoon die benoeming niet officieel zal wor den herdacht, wenscht spreker toch namens den Raad, een telegram van gelukwensching aan te bieden. Met applaus daartoe besloten. Ingekomen a. Bericht van ningin, dat aan I Igemeene stemmen alzoo besloton. Behandeling van de missive van Voog- het Algemeen Stads-Armenhuis om er voor te zorgen, dat in ’t vervolg vaste prijzen voor diners enz. worden gédeclareerd en dat het fooienstelsel vervalt. c. „Onderhoud trekweg naar Pijphorne”. B. en W. hebben hierover den gemeente- architect gehoord en leggen diens rapport daaromtrent over bij hun antwoord. In de instructie van den architect wordt dezen geene verplichting opgelegd, den weg te inspecteeren, toch doet hij zulks geregeld, in 1908 reeds acht keer. d. Omtrent „praamshuur” merken B. en W. op, dat zij op de begrooting een som denken aan te brengen voor een nieuwe ijzeren praam. e. Voor „onderhoud bruggen” was, vooral ook met het oog op onvoorziene gevallen, de som van f 1345 geraamd. B. en W. achten ’t een verblijdend verschijnsel, dat de uitgaven zoover beneden de raming zijn gebleven. f. Wat de uitgaaf voor het schoon houden van het lokaal van het muziekkorps en de uitgaaf voor het aanzetten van kachels in dat lokaal betreft, vroeger zijn op dien post nooit aanmerkingen gemaakt en is dus de usance gevolgd. Een afdoend besluit zal in dezen noodig zijn. 'f Zal bezwaarlijk gaan voor herstellingen aan ver hef ontslagschillende bruggen, vooral bij „trambruggen” steeds een anderen timmerman te nemen. Voor werkzaamheden aan de zuivelschool gaat dit beter. De heer Praamsma. M. de V. voor mij en ook voor mijne medeleden in de com missie met het nazién der rekening over 1907 belast, was het aangenaam te ervaren, dat onze opmerkingen een goed onthaal hebben gevonden bij B. en Wdatzelfde gevoelen blijkt ook uit uw antwoord, daar voor onzen dank. Nu zou ik hiermee kunnen eindigen, wan neer door B. en W. niet was overgelegd een groote missive van den gemeente-architect, nog wel met het verzoek van dien ambtenaar, om haar onder de aandacht der raadsleden te brengen. M. de V. onze commissie con stateerde niets anders dan feiten, B. en W. hadden daarop te antwoorden en deden dat, de gemeente-architect spreekt die feiten niet tegen. Nu valt er misschien van zijn kant, om voor hem overwegende redenen, wel iets voor te zeggen, voor sommige werkzaamheden steeds dezelfde personen te kiezen, maar onze commissie wenscht geen bevoorrechting, wij wenschen „gelijk recht”, recht voor allen, dat is bij ons rapport onze leidende gedachte geweest. Het rapport der commissie de heeren v. d. Werf, Cuperus en Praamsma om de rekening vast te stellen met een batig saldo van f 804,545 wordt met algemeens stemmen aangenomen. (De heeren Wethou ders onthielden zich van stemmen.) Daarna sluiting der vergadering. BINNENBAN D Sneek. Vrijdagavond had in het café „Onder de Linden” van den heer J. Rijpkema eene vergadering plaats van de kiesvereeniging „Sneek” ten einde een candidaat te stellen voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Beekhuis. Van het op het gros geplaatste tiental personen werd eerst tot candidaat gekozen de heer L R. Veen, die echter wegens drukke bezigheden daarvoor bedankte. Daarna werd gekozen de heer A. F. Hingst. Het bestuur werd door de vergadering ge machtigd om voor de in November a.s. te houden verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel candidateu te stellen en daarbij te letten op de aftredende leden, die zich weer herkiesbaar stellen. De antirev. kiesvereeniging „De vrije Fries” vergaderde Vrijdagavond in de Chr. Bewaarschool aan de Ged. Pol, voor het stellen van een candidaat voor de op Dinsdag 8 Sept. a.s. plaats hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature J. J. Beekhuis, overleden.) Tot candidaat werd gekozen de heer Mr. D. Okma. Naar we vernemen wordt deze candidatuur ook gesteund door de Chr. Hist., terwijl de R. C. partij ditmaal van het stellen vair een candidaat heeft afgezien. De 8. D. A. P. heeft voorloopig tot candidaat geproclameerd de heer A. Rienstra» verleend, zich van 218 Sept, buiten de gemeente op te houden. b. Adres van den heer S. Kótpmans, dankende voor het aan hem verleende eervol ontslag als stadstuinman, en daarom ver zoekende hem zijn salaris van het tijdstip zijner schorsing 25 Juni tot dat van zijn ontslag 15 Augustus alsmede het bedrag eener ingediende nota uit te betalen. In handen van B. en W. om advies. c. Schrijven van den heer K. Tromp, er op wijzend, dat met een kleine wijziging van het oorspronkelijke plan, de condensor in lokaal 6 onder dak kan worden gebracht, wat ruimte zal geven op het terrein, terwijl de gasleidingen beter kunnen worden aan gebracht en de kosten eerder minder dan hooger zullen zijn. Ter inzage voor de leden. d. Advies van B. en W. op de adressen van de heerenP. Sevensma te Helpman (bij Groningen) en T. de Boer te Bolsward. Het advies luidt in hoofdzaak: aan Sevensma vergunning te verleenen tot afgraving van een strookje grond vóór zijne huizen aan het hooge bolwerk, tegen f 2,50 per M2., totaal f 30,75; niet in te willigen zijn ver zoek tot koopen van een plek grond. Aan T. de Boer te verkoopen de door hem ge vraagde plek grond, teneinde daar twee nette burgerwoningen op te bouwen, tegen f 2,50 per M2. totaal f 216,75. Een en ander’ onder de gewone voorwaar den en met bepaling dat de grond aan den publieken dienst zal worden onttrokken. Ter visie. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een Wethouder, tenge volge periodieke aftreding van den heer A. van der Meer. De heer v. d. Meer wordt herbenoemd met 10 stemmen; de heer Vis verkreeg 1 stem, een briefje blanco. Op de vraag van den Voorzitter of de heer v. d. Meer zich direct wenscht te ver klaren, antwoordt deze: M. de V., nu de herbenoeming voor mij zoo eervol is uitgevallen, wensch ik direct te verklaren, dat ik, onder dank voor het in mij gestelde vertrouwen, die herbenoeming gaarne weder aanneem. (Applaus). De Voorzitter. Dan wensch ik U gaarne geluk met uwe eervolle herbenoeming. Gij hebt steeds getoond een goed Wethouder te zijn en met vreugde zie ik U opnieuw in ons college plaats nemen. Waar we steeds in harmonie samenwerkten, geeft me dat gegronde hoop, dat dit ook voor ’t vervolg het geval zal zijn. (Applaus). De heer Kramer. Ook mijne welgemeende gelukwenschen met uwe herbenoeming. 2. Voorstel van Burgem. en Weths. tot het aangaan eener lijdelijke geldleening Daar de storting der gesloten leening groot f 470U0 niet eerder dan 1 Oct. plaats heeft, en enkele betalingen eene leening van f 7000 noodig maken, stellen B. en W. voor een zoodanige tijdelijke leening gaan bij Gebr. Mispelblom onder de gewone voorwaarden ling dat de aflossing direct geschieden. Met ai 3. den van collectief ontslag. De Voorzitter. Burg, en Weth. geven in overweging aan het college van Armvoogden eervol ontslag te verleenen, onder dank voor de vele en gewichtige diensten die het be wezen heeft, en dit ontslag te doen ingaan den 1 November, in elk geval niet vóór een nieuw college van Voogden is geïnstal leerd. De heer Boersma. ’t Is zeker een feit M. de V. dat een zaak als deze tot de groote zeld zaamheden behoort, ’t Is een strijd tusschen een college, dat jaren lang het vertrouwen van den Raad genoot en niet den Raad, maar zijnen Voorzitter. En juist daarom is het zoo moeielijk voor den raad in dezen een beslissing te nemen. Dacht ik eerst dat ’t om zoo te zeggen „een storm in een glas water” zou zijn, 't'is gebleken dat dit niet het geval was. Een motie van ver trouwen in ’t college is gesteld meer P Bolswarclsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1