Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. F. K. MOBACH, Schi Ij 1 I 1 I I I 1 I 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 72. IJ 1 l I „ECHT ANTIEK”. Zondag 6 September. •h' i VOOR Afzonderlijke als je met voor was BINNENLAND. aan vermorsen. Een poos geleden nog werd I schenking C - 1,25. - 5,—. - 3,—. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor het sanatorium kan verder van den fabrikant. Westdongeradeel, 1 Sept. De vergadering van den Raad dezer gemeente, welke heden des nammiddags te 4 ure gehouden zou worden moest, wegens gebrek aan het vereischte aantal leden, weer verdaagd worden. Ditmaal waren de rollen verwisseld. De 6 leden van de linkerzijde waren nu tegenwoordig terwijl de 6 van de rechterzijde absent bleven. Ging het waarschijnlijk de vorige beide keeren om te beletten dat het nieuw gekozen lid, de heer J. W. Idsardi te Ternaard aan de benoeming van een wethouder zou mee doen, thans is de bedoeling even waarschijn lijk omgekeerd n.l. om te bevorderen, dat dit lid, tot toelating waarvan is besloten in de vergadering van Woensdag jl. en van welk besluit gedurende 8 dagen in beroep kan worden gekomen bij H. H. Gedepu teerde Staten, wel aan die verkiezing te doen deelnemen. Joure, 3 September. Heden is de acte van j van Heremastate alhier gepasseerd. Deze belangrijke zaak is dus in orde en het hoofdbestuur voortwerken. Bakhuizen. Ons dorp vierde zijn Koninginne dag door een kinderfeest en bet houden van een Historischen optocht. De laatste vooral trok veel publiek, dat nog verdubbeld zou zijn, indien het weer op den voordag zich wat gunstig had laten aanzien. De optocht stelde voor Friesche edelen, terugkeerende van de Wildemarkt, waar ze op den weerstal verslag van hunne zending naar Graaf Willem IV hadden uitgebracht. In den stoet zagen we Sjoerd van Aylva, Seerp van Adeelen, Volkert, Abt van St. Ódulf, Madzij Dekema en andere bekende figuren uit die dagen. Een en ander was keurig geheeld en gearrangeerd door eigen ingezetenen, waarvan de dames zich verdienstelijk hadden gèmaakt door, naar betrouwbare gegevens, de costumes te ver vaardigen. De optocht ving aan te Rijs en werd des avonds bij fakkellicht herhaald. Gaasterland. Geen lijsterbessen geen lijsters, die meening van vele vogelaars alhier vond het vorige jaar, toen de besoogst zeer schraal was, ruime bevestiging: er werden bijna geen lijsters gevangen. Is ’t beweren waar dan zijn de vooruitzichten van de vogelcam- pagne dit jaar bijzonder gunstig, daar de besjes overvloedig voorkomen. Zoo overvloe dig, dat denkelijk voor het komende seizoen de eigen voorraden wel voldoende zullen zijn, waardoor verre reizen naar afgelegen plaatsen in andere provinciën onnoodig zullen zijn. Het is te verwachten dat de voordeelige oogst van gunstigen invloed zal zijn op de prijzen der vangbare bosschen. Een vreeeelijk ongeluk. Gisteravond laat heeft op den Ouden Scheveningschen weg bij het Hotel de la Promenade ’n vreeseüjk ongeluk plaats gehad. De schoenmaker Éllinkhuizen uit de Pan- sierstraat te Scheveningen kwam met zijn vrouw uit den Haag en bevond zich te on geveer kwartier voor elven bij bovengenoemd hotel, toen zij de rails wilden oversteken. Beiden werden door een aankomende tram gegrepen en geraakten onder den motorwagen. De man werd er weldra verminkt onder uit gehaald. De wagen was over zijn beide beenen gegaan. Het linkerbeen werd afgereden bij den voet, terwijl het rechterbeen onder de knie werd verbrijzeld. De vrouw zat onder den motorwagen be klemd en kon niet verlost worden uit haar vreeselijken toestand dan toen de wagen op gelicht was. Daar er echter geen werktuigen bij de hand waren om den zwaren wagen omhoog te krijgen, duurde het ruim een half uur voor de vrouw van onder den wagen was weggehaald. Dé honderden menschen, die getuigen waren van het ongeluk, stonden machteloos, evenals de politie en de tram- beambten. De toestand van den heer Éllinkhuizen is door het aanzienlijk bloedverlies hoogst ernstig terwijl zijn vrouw inwendig zwaar gekwetst is. N. Cl. kas vol blauw te koop hadstuk voor stuk nieuw’k Zegu hebt mij de moeite nu laten doen, en u hadt me er zeker in willen laten loopenMaar pas op, als ik nu hoor dat u het aan anderen voor nieuw ver koopt, dan zet ik u met je namaak in de krant Want dat is het mooiewanneer zoo iemand bekocht is en hij merkt het, dan ziet hij op zijn beurt er vaak weer ’n ander mee beet te nemen. Soms met dreigementen, en als je er vlug bij bent, lukt het wel eens de oorspronkelijke kooplui tot terugnemen te bewegen. Maar... een zoet winstje. Heb je koopen ze er hun f 75 voor betaald, dan ’t voor f 50 weerom. Met dat al wordt de reëele antiek-handel er mee in miscrediet gebracht. En al koopen kundige verzamelaars ook nooit aan de deur, al zien de kénners de bedriegerij... toch wekt het wantrouwen bij het publiek. En van den weeromstuit blijven die menschen ook bij de soliede antiquairs weg. „Die scharrelaars trekken overal rond, ’n Goed jaar geleden maakten ze Limburg onveilig.' Ze reden er met een automobiel en gaven voor, dat ze, voor een gesjochten baron tot iederen prijs zijn verzameling moesten verkoopen. Een dokter kocht er voor duizenden van, en dacht tonnen te hebben gewonnen 1 Maar toen bij er een kenner uit Amsterdam bij liet komen, de vraag: „Bent u hoog verzekerd?” „Ja, voor de werkelijke waarde van ’t antiek 1” „Gooi er dan gauw petroleum over, en steek ’t aan want oud is er geen stuk De politie bemoeit er zich niet mee; de justitie vervolgt het niet, 't Is ook een moei lijke kwestie: je hebt gekocht en betaald wat ze je immers lieten zien. En al kunnen experts ’t bedrog aanstonds herkennen, dan zit je nog met de meerwaarde van het echte antiek, wat per slot een facy-prijs is. „Daarom worden in sommige hotels in den Haag bij aanplakbiljet adressen aan de vreem delingen bekend gemaakt, van zoogenaamde antiquairs daar, waar alles nieuw is, wat je er koopt voor oud. En is er soms een veiling van antiquiteiten geweest, waar voor mooi goed hooge prijzen besteed zijn, dan plakken die lui op hun namaak veiling-nummers, alsof dat zóó van de aucties kwam, en zetten ’t in den winkel te kijk. „Trouwens, al die duizenden vreemde lingen, die jaar op jaar „antiquiteiten” mee brengen van ’t eiland Marken, bijvoorbeeld, als souvenir aan Hollandnieuw koper, nieuw aardewerk, nieuwe meubeltjes, niéuwe kle dingstukken, voor den soms honderdvoudigen prijs „Maar slim zijn wel, die scharrelaars. Het is vroeger gebeurd, dat ze hun goed over de grenzen zonden, enkel om de douanen te besjoemelen. Daar gaven ze de namaak aan voor een aardige som op den waren fabrieks prijs, en bleven toch nog ver onder de waarde van het antiek. Dan dachten die heeren aan fraude. „Wil je je aangifte nog verhoo- gen?” werd de lui gevraagd. „Neen? dan zullen wij het voor den opgegeven prijs maar eens aanhouden.” En zij hiel den ’t, betaalden grof, voor moderne dingen!” In zijn „Onder de Menschen” (A. Rolt. Cour, van 20 Aug.) onthult Brusse de ge heimen van het antiquairsvak, zooals, de goeden niet te na gesproken, scharrelaars dat opvatten. Op geestige wijze hoort men een onnoozelen liefhebber van „oud blauw” er in vliegen ’t is te lang om het hier over te nemen om dan het een en ander na te vertellen omtrent de foefjes, die de „han delaars” gebruiken om de namaak kwijt te raken. Wij laten hem hier aan het woord: „Alleen terug op z’n kamer, was hij eerst wel opgetogen blij met het kostelijk stel, waarvan de stille voornaamheid de stemming van het vertrek waarlijk veel deftiger maakte. Wèl dacht hij onwillekeurig aan ’t verhaal van den man, die een mooi ornament had gekocht, toen vond dat daar eigenlijk een veel kostbaarder kast onder hoorde, die hij zich aanschafte. Vervolgens ’t meubilair te simpel om het antieke kabinet heen zag staan, dus tot den aankoop van stijlvolle meubelen was overgegaan. Doch toen was de inrichting te weidsch voor de kleine kamer. Hij kocht zich dus een groot huis, om al zijn sierlijke meubelen naar behooren te plaatsen... en ging failliet! De inboedel moest naar de verkooping... De arme zelf wandelt nog op de symbolieke „schoen en een slot!” Doch dacht voldaan de gelukkige eigenaar van ’t Delftsche stel deze ver gelijking ging voor hèm geenszins op. ’tWas wèl, zoo op 't eind van de maand, nogal ’n groote overbodige uitgaaf geweest, maar hij had er een lang begeerd goed mee gekregen voor ’n koopje... ’n Belachelijk koopje. En wat die dikke koopman gezegd had was waar: ’t nam zelfs nog toe in waarde. Hoeveel hij er nu reeds voor terug zou kunnen krijgen, wist hij niet... doch aanzienlijk, aanzienlijk meer; dat was zeker. Want feitelijk waren die kooplui bekocht. Hij had’t eerlijk gezegd, maar per slot er toch gebruik van gemaakt. Had aanmerkelijk onder den prijs, van ’n paar arme marskramers, een antiek Delftsch kaststel gekocht, met de typische haarscheur tjes en de enkele afgestooten scherfjes vol komen compleet. En zóó oud, dat er in iedere vaas een zwarte koek van vuil en stof ge groeid; in één er van hing ’n spinrag zelfs nog. I F* vilsiLopwiwvtkèu nieQwfiin n, 7 14 Cab. Portretten MODERN INGERICHT. Vergrootingen naar ei.k Portret. IV Overal te ontbieden. “Ws eell* wH 11 f; gaf de bevestiging van zijn advies uit Fran- sche en Engelsche boeken, want in de taal van het land, waar wellicht de schoonste fayencen gemaakt zijn, in het Nederlandsch, bestaat er zoo’n boek niet! „Wat al even verwonderlijk is” zei de vakmam „als dat de Hollanders den noodigen kunstzin, den technischen kijk en de belangstelling hebben gemist om den uitvoer van al dat kostelijke Delftsche aardewerk naar Frankrijk en Engeland te verhoeden, waar zij ’t nu voor onze eigen verzamelaars weer tegen grof geld vandaan moeten halen I „Trouwens vervolgde hij er is met antiek haast geen geld meer te verdienen, ’t Moderne oud, ’t namaak, bederft den reëelen handel. Al wat je wilt op dit ge bied, kun je na laten maken. Samson in Parijs heeft een wereld-debiet van nieuw oud. In Makkum is een fabriek die ’t prachtig doet voor aardewerk. Wordt er iets moois gevonden, dan laat die fabriek er als de eigenaar het verlangt een teekening van nemen, en ze leveren je er het evenbeeld van. Mèt de merken, die je wenscht. En dht is het grootste bezwaar hiervan in ons land. In Engeland en Frankrijk verbiedt de wet om porcelein en aardewerk te fabriceeren Zeegrint. De zeegrint, welke sinds eenige maanden in de nabijheid van de kusten van Texel, Vlieland en Terschelling, door middel van schelpzuigers uit den zeebodem wordt opge haald, heeft ook reeds buitenlandsche afnemers gevonden. Bereids zijn eenige scheepsladingen naar Embden verzonden, waar de zeegrint wordt verwerkt in betonblokken, welke daar ter plaatse aan de havenwerken moeten worden gebezigd. De grintbanken zijn van grooten omvang zoodat aan uitputting in de eerste jaren nog niet valt te denken. Frans Rosier weer ontsnapt. Frans Rosier is Donderdagavond omstreeks half elf opnieuw uit het krankzinnigengesticht te Medemblik ontsnapt. Hem was toegestaan het Koninginnefeest mede te vieren en van deze gelegenheid maakte hij gebruik om te ontkomen. Rosier werd na afloop van het feest naar zijn cel gebracht. Plotseling sprong hij door een raam. Een verpleger, die hem vastgreep, werd door een patient neergeslagen. Rosier is over de haven gezommen. Zijn kleederen werden aan den wal gevonden. Op een erf nabij het gesticht worden kledingstukken vermist. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Ots. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zonder het eigen merk ’t Is dus kenbaar. Trouwens, de Delftsche fabriek hier doet het óók, de Sneeksche eveneens, en Makkum zet er ook wel ’n lettertje onder, maar dat wordt door de scharrelaars weggevijld als ze het nieuwe goed oud gaan maken. Dan slaan ze er hier en daar een scherf af; zetten de namaak in den schoorsteen, waar ’t glazuur door de hitte in barstjes springt, die in den rook en het roet tevens de oude kleur krijgen. Van binnen worden ze ook ingesmeerd met roet, zoodat het er als een oude laag vuil en stof in ligt, soms nog met spinrag vermengd. Zoo’n blauw stel .van vijven, aan de oude .modellen sprekend gelijk, kost op de fabriek ongeveer vijf en twintig, dertig gulden, ter wijl de waarde van ’t echte antiek twee, driehonderd gulden bedraagt. En zoo vliegen de menschen er in. „Nog dezer dagen” ging de antiquair argeloos voort „zijn de twee beruchte kooplui uit den Haag in Rotterdam geweest, die heel wat nieuwe stellen voor oud ver kocht hebben. Ze vertellen dan, dat ze ’t net hebben ingeruild bij een boer voor manu facturen, wat hun vak heet. Maar ze maken er wel degelijk hun beroep van om nage maakt antiek porcelein te verkoopen. En ’t is de menschen hun verdiende loon, wan neer ze daar inloopen. Want wie koopt er nu toch kostbare kunstvoorwerpen wat Delftsch aardewerk immers is van onbe kenden op de straat of aan de deur Dergelijke „liefhebbers” wantrouwen desoliede antiquairs. Daar worden ze overvraagd heet ’t. Maar die scharrelaars denken ze te glad af te wezen. Bij hen koopen ze iets van f 300 voor vijftig, lachen in hun vuistje om den slimmen mazzel, maar de sluwe venters lachen nog veel harder. Haast iederen dag komen er nu weer heeren hier bij mij om te vragen wat ze gekocht hebben. En je moet telkens her halennieuw, ’t is nieuw Vooral advocaten, •notarissen, doctoren, professoren, artiesten hebben ze beet. Menschen, die van geen handel weten. Meestal diezelfde twee jonge kooplui, de dikke en de magere; heel ’t land trekken ze met hun namaak door. En hun listen zijn prachtig. Soms gaat er een naar een dokter op z’n spreekuur; laat zich onderzoeken, al mankeert hij ook niets, en betaalt ’t consult. Maar dan ziet hij daar wel ’n blauw bordje hangen. Welk mensch beeft er geen blauw bordje in z’n huis, tegenwoordig! En dat is ’t: de dokter houdt van antiekGoed dat ie ’t weet, want hij heeft wel ’s wat. Hij weet nu nog bij ’n boer een kaststel te staan...’npracht! Als hij dat eens machtig kon worden voor een koopje? En de medicus profiteert... van ’n nieuw Delftsch stel voor viermaal den fabrieksprijs „Hier in Rotterdam, waar toch ook zulke rijke verzamelingen echt blauw bestaan, zitten menschen: meneer die, notaris die, advocaat die... met heele collecties, waar geen stuk oud bij is! Zoo’n bont koetje, dat hier echt ’n paar honderd gulden kost, zoo’n dozijn gave borden weet ik al... ze koopen ’t voor honderd, voor vijftig, en zijn bekocht naar verdienste. „In den tijd dat de menschen reizen, zetten ze ’t namaak-goed in de afgelegenste streken bij de boeren neer, en zoodra ’t ver kocht is, komt er weer nieuw, ’t Gebeurt op verkoopingen... dat er geadverteerd wordt: van dit en van dat, oud-Delftsch blauwenz. De antiquairs trekken er heen, maken reis kosten, en als je dan even kijkt: allemaal nieuwDat heeft dan zoo’n eigenaar ook niet geweten, de notaris had er geen ver stand van... laten ze ons komen voor ’t moderne goed! En voor wie het oude Delftsch goed kennen, is vergissing uitge sloten. Dat bestaat niet, je ziet het in een oogopslag aan het glazuur en ik weet niet wat... vooral als je er zelf wel eens inge vlogen bent,... zooals wij, toen er voor een modern stel honderd vijftig gulden is betaald, in de zaak „Daarom ook hebben de antiquairs hier in de stad met elkaar afgesprokenis er een met namaak bij mij geweest, dan waar schuw ik de concurrenten, en omgekeerd. Zoo blijven ze ons nu vrij wel van het lijf. „Maar particulieren zijn er, die er sommen t 1 1 1 ik bii een heer in de buurt besteld, die een Bolswardsche Courant I 3 I 7 fj

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1