Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I I I ll I 47ste Jaargang. 1908. No. 73. Verschijnt Donderdags en Zondags. I I Donderdag 10 September. PRIJSBEREKENING. 1 IL ii r 11 Frans Rosier gevat. VOOR allen zeer zou - het boekhouden deze zoo uiterst gerekend had, en voor vormen de en bedra- de geza- er ditmaal de Wor- Workum, 7 Sept. Hoewel onze voorjaars- paardenmarkt door kleinen aanvoer een suk kelend bestaan voortsleept, daarentegen hand haafde de najaarspaardenmarkt zijn ouden roem. Ongeveer honderd paarden, w.o. enkele luxe, stonden heden aan de lijn, uit ver schillende deelen van Friesland aangevoerd. 1 De handel was vrij belangrijk en vele vreemde wapend, w.elke afdoend gebleken wapenen ons werden getoond. ’t Zal tusschen half een en een uur van nacht zijn geweest, toen Piet wat hoorde aan komen en zijn broer tot waakzaamheid aan maande. En jawel, even later kon hij bij den maneschijn waarnemen, dat iemand over den spoordijk keek of het aan den kant van Opperdoes wel veilig was. De nieuwsgierige Frans Rosier bemerkte het onraad en week terug, maar toen sprongen de gebroe ders Bos vooruit en ffwerda” schreeuwde Pieter, zijn hooivork vooruit houdende. ,zIk ben een patiënt”, zei de aangehoudene. vDan ben jij Frans Rosier!” schreeuwde Pieter en sprong met zijn broer vooruit. ,/Pas op, want ik schiet” krijschte Frans, en hij maakte de beweging van schieten met een... hark, die hij bij zich had. Maar Pieter Bos verzekerde Frans, dat hij hem de hersens zou inslaan. Toen deed Rosier nog een zwakke poging tot ontsnapping. Hij liet zich in een sloot vallen, om een ander stuk land te kunnen bereiken, maar tege lijkertijd waren de kranige gebroeders bij hem. De kans voor Rosier was verkeken. Blijk baar bang voor z/wapengeweld” riep hij z/Ik geef me over, ’k Ben moe. Anders je zien wie ik was. Maar ik heb in geen vijf dagen te vreten gehad 1” Frans bleek inderdaad door het opjagen vrijwel te zijn uitgeput. Hij liet zich ge willig uit de sloot trekken en als arrestant tusschen de gebroeders Bos meevoeren naar het gesticht, ruim twintig minuten gaans. Ze hielden hem stevig vast en Pieter drukte de groote punten der hooivork tegen Frans’ borst ten betooge, dat verzet wel eenigszins gevaarlijk was 1 had ie dood gemoeten mijnheer”, zei Piet, z/we hadden ’m niet laten loopen”. In ieder geval is dit optreden van twee man in den diepen nacht tegenover een ge- vreesden en gevaarlijken boef als Rosier, kranig en lofwaardig. Te hopen is, dat de gebroeders Bos een behoorlijke premie zullen krijgen voor hun moedige houding, waardoor zij ons land en in het bijzonder N.-Holland hebben bewaard voor meer angst en onrust, die bedenkelijke verhoudingen gingen aan nemen. En de ontsnapping van Frans dezen nacht uit Medemblik zou allicht door nieuwe misdaden zijn gevolgd. De gebroeders Bos werden door allen, die in het gesticht in den laten nacht nog bij een waren, gelukgewenscht en moesten heden morgen bij den directeur terugkomen. Buiten het hek stond nog een talrijke menigte de helden op te wachten en bracht hun een hoeraatje. Bij de overbrenging had Rosier weinig last van publiek. De meeste menschen hielden zich elders op, maar die hem zagen uitten meestal verwenschingen aan zijn adres. Hij kon ongestoord binnenkomen, en men kan zich denken, dat zijn terugkomst tusschen de twee zoo merkwaardig gewapende lieden een groote en blijde verrassing was voor alle gestichtsmenschen. Wij vernamen nader van een der doctoren dat Frans er ellendig slecht uitzag en uitge put scheen. Hij was eerst naar het badhuis, daarna dadelijk naar de versterkte afdeeling overgebracht. Hij bekende dadelijk na zijn ontvluchting in het huis van den directeur te zijn ingeslopen en daar tot den bewusten Zondagnacht te hebben vertoefd. De huis houdster had hem onbewust op zolder ge sloten. Daarna had hij zich ophet gestichtsterrein weten schuil te houden. Kleeren bad hij nu pas in dezen nacht gestolen. Hij was ook werkelijk den weg gevolgd dien de honden hadden genomen, met de schuit over de sloot door de wei en het koolland. Toen zag hij een boetje (schuurtje) en daar vond hij een pilo pak om eindelijk zijn négligé tb bedekken. Ook een stuk brood at hij daar op, en nam de hark mede waarmee hij was gewapend en even later in den strik liep, dien de ge broeders Bos hem hadden gespannen. Het snel verspreide goede nieuws van Frans Rosier’s arrestatie, bracht in Medemblik en in alle plaatsen langs de spoor naar Hoorn groote verluchting en gerustheid. ’s Nachts waren in Medemblik reeds de autoriteiten opgescheld en ’s morgens hing hier en daar de vlag uit! Men mag op maatregelen vertrouwen, die herhaling van het gebeurde zullen uitsluitens ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. heeft nog huur, belasting, verwarming, ver lichting, enz. te betalenbovendien in som mige gevallen rente voor kapitalen van ver schillende soort; misschien worden er nog stalen gemaakt, waarmede een reiziger wordt, uitgezonden, en dan heeft men nog te rekenen met het magazijn, dat, zooals men wel eens zegt, //rente eet". Het magazijn, dat is eigenlijk een kapi taal op zichzelf. Al gaat een zaak ook nog zoo goed, toch wordt niet elk stuk glad verkocht; er blijven altijd gedeelten over. Die restanten kan men echter slechts zelden voor den vollen prijs kwijt raken. Er is een bepaald soort van klanten, die nooit iets anders dan restanten koopen, natuurlijk alleen om ze goedkooper te kunnen krijgen. De verkooper evenwel verdient bij deze restanten niet zooveel per Meter als hij berekend had. Bij de prijsberekening moet hij daarom ook hiermede rekening houden, en er boven dien aan denken, dat hij door het afknippen steeds iets aan de lengte van het stuk te kort komt. Wie zeer nauwkeurig rekent, zal er op letten, dat een stuk goed dat voor geheele costuums dient en dus misschien in slechts vier of vijf gedeelten wordt verkocht, minder in-meet dan een stuk van dezelfde lengte, waarvan alleen blouses worden geknipt; Al de hier genoemde onkosten, die door de zaak in ieder geval moeten worden ge dragen, benevens de uitgaven, welke ter sprake kwamen bij het inkoopen van nieuwe goederen als hierboven bedoeld, blijvende onkosten gen een ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. In De Winkelier, orgaan van de Amst. Winkeliersvereeniging, lezen we een artikel over bovenstaand onderwerp, hetgeen zoo juist weergeeft de achteruitgang, welke men dagelijks kan bespeuren. Het luidt Ieder, die in de wereld goed rondkijkt, zal wel eens hebben opgemerkt, dat menige zaak failliet is gegaan, ofschoon zij alle vereischten voor levensvatbaarheid bezat, en zich zonder twijfel zou hebben uitgebreid, wanneer de een of andere tegenslag niet tusschenbeide gekomen was. Als een van de welhaast typisch geworden factoren nu, die tot den vrijwel onverwachten ondergang van zulk een zaak hebben bijgedragen, noemt men in de meeste gevallen het te hoog opgevoerde bedrag aan onkosten. Vraagt men zich evenwel af, of werkelijk die hooge onkosten de schuld dragen van de gedwongen sluiting der zaak, dan kan daarop niet onvoorwaardelijk bevestigend worden geantwoordwant vaker dan men gewoonlijk wel denkt, zijn het niet zoozeer deze beroemde te hooge kosten, als wel in veel sterker mate de verkeerde prijsbereke ning, waardoor de catastrophe wordt voor bereid, en het schijnt wel, dat dit euvel, ondanks alle moeite, niet zoo gemakkeliik is uit te roeien. Het is moeilijk uit te maken, of ondoor dachte berekening dan wel onbekendheid met de eigen onkosten de meeste schuld heeftmaar men kan er nooit nadrukkelijk genoeg op wijzen, dat het niet voldoende is een uitstekend verkooper te zijn, doch dat het voor hem, die zich vestigt, onvoorwaar delijk noodig is, dat hij in het bezit zij van alle kundigheden, die hem tot een volslagen koopman stempelen. Wie bij het verkoopen enkel wat routine opdeed, zonder over eenige dieper gaande handelskennis te beschikken, zal altijd het onderspit moeten delven tegen over iemand, die ook verstand heeft van boekhouden. Daarom moet het iederen winkelier, en vooral ook het jongere geslacht van toe komstige winkeliers, op het hart worden gedrukt, dat het noodig is zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van het boekhouden en het handelsrekenen en gewichtige kennis steeds te onderhouden. Wij zullen trachten na te gaan, met welke dingen bij de prijsberekening van de een of andere waar rekening moet worden gehouden. Nemen wij als voorbeeld een manufactu- renwinkelier te Maastricht, die zelf naar Amsterdam reist of iemand daarheen zendt om inkoopen te doen. Men houde wel in het oog, dat de prijs berekening reeds begint met het oogenblik, waarop de eerste uitgaven worden gedaan met het doel om de goederen in te slaan. Het voor deze reis uitgegeven bedrag moet dus reeds in rekening worden gebracht als onkosten, waarmede de prijs van de inge kochte artikelen moet worden verhoogd. Het gekochte goed wordt naar Maastricht gezonden. De leverancier laat het niet franco thuis bezorgende kooper moet dus de vracht betalen en bovendien de kosten voldoen voor het overbrengen van de goede ren van het spoorwegstation naar zijn winkel. Door 'deze uitgaven wordt de ingekochte koopwaar weder belast; men mag ze dus bij de berekening evenmin vergeten. De knechts en de bedienden zorgen voor het uitpakken der goederen, het nazien en sorteeren daar van, het beplakken met etiketten en het opbergen, enzoovoorts, zoodat men niet moet vergeten bij den inkoopsprijs der goederen, zeker percentage te voegen van de gezamen lijke loonen van het personeel. Nu komt er nog meer kijken. De winkelier is namelijk wel in het bezit gekomen van de nieuwe goederen, maar hij wil zijn klanten gaarne bekend maken met het feit, dat in zijn magazijn allerlei nieuwe dingen zijn aangekomen. Hij zal dus adverteeren, wat ook alweer nieuwe uitgaven vordert, 'die den inkoops prijs verhoogen. Dit is evenwel nog niet alles. De reeds opgenoemde onkosten zijn wel is waar ten behoeve van de nieuwe goederen gemaakt, maar zij zijn niet de eenige onkosten, welke aan een zaak zijn verbondenwant men kooplieden bezochten onze markt. Al vroeg begon de handel op verschillende plaatsen bij de markt, door het aan de hand laten draven der beesten, die ten verkoop werden aange boden. Het geheel gaf een fleurig en aan genaam vertier. Voor werkpaarden besteedde men van f 150 tot f 250, slachtpaarden f 40 tot f 80, veulens f70 tot f 120. Onder- en bij de Waag stonden verschei dene kooplieden met hunne waren uitgestald die hoofdzakelijk bestonden in oliebollen, appels en peren. De aangename geur der oliebollen werd tot ver in den omtrek ver nomen en ter gelegenheid van de paarden markt veel van-dat gebak door liefhebbers gekocht, zoodat de verkoopers handen te weinig hadden om allen naar behooren te bedienen. Ruzie en vechtpartijen zijn gelukkig niet geweest, zoodat van kumer paardenmarkt een goeden naam is achtergebleven. Zondagavond ongeveer te halftien is een moordaanslag gepleegd tusschen Hoog- made en Rijp wetering. Het slachtoffer is nog in leven en is woonachtig te Roelof- arendsveen. De dader is door de politie te Hoogmade gearresteerd. Sterke drank was de oorzaak van het treurige voorval. L. D. Jeugdige onderwijzer en vlugge leerlinge. Het Nieuwe Schoolblad schrijft Een meisje van 12t/2 jaar, wonende in Den Haag, verwierf dezer dagen het diploma voor de stenografie (systeem Stolze-Wery.) Haar leermeester was haar 14-jarige broeder, die op zijn 12de jaar gediplomeerd werd en zijn opleiding had ontvangen van zijn vader, niet-onderwijzer. Gistermiddag is een zekere K., uit de gevangenis te Dordrecht ontvlucht. Politie en Rijksveldwacht maakten onmiddellijk jacht op den vrijheidlievenden trekvogel. Toen men hem meende te hebben, sprong hij over een hek en ontkwam. De jacht wordt voort gezet. Het feit, dat K., als Dordtenaar de kaart der stad volkomen kent, maakt zijn gevangenneming niet gemakkelijker. Het gerucht ging natuurlijk onmiddellijk als een loopend vuurtje door de stad, dat de jacht Rosier gold, De bijzondere correspondent van het Alg. Handbl. die de klopjacht op Frans Rosier medemaakte, meldt o.m. het volgende: Dank zij der welwillendheid van den direc teur van het telegraafkantoor te Medemblik, kon ik nog voor het Ochtendblad de arrestatie van Frans Rosier en zijn terugbrenging naar het krankzinnigengesticht melden. De Helden. Te ongeveer één uur in den nacht kwam een der gesticbtsbeambten met een lantaarn omhoog op de speurende groep toeloopen met de juichkreet: Frans is binnen. Frans is binnenHij vertelde verder als antwoord op onze ongeloovige gezichten, dat twee lieden uit het naburige plaatsje Opperdoes Rosier gegrepen en binnengebracht hadden. Wij hebben ons op deze prachtige mede- deeling, dat de boef gevangen zou zijn, dadelijk naar het gesticht begeven. De gezichten gaven ons reeds bevestiging van het goede nieuws. Welk een verschil met twaalf uur te voren, toen we dr. Frylinck bezochten. Alles ademde blijdschap, niets toonde meer dat gedrukte, die geheimzinnigheid van den afgeloopen dag. Eindelijk dan was de rust en de gerustheid teruggekeerd. In de groote wachtkamer waren de direc trice, mevrouw de weduwe Pijper en enkele zusters reeds bijeen, brachten melk en choco lade aan voor de deelnemers aan de klop jacht en voor de helden van den nacht. Wij hebben ze beiden gesproken. Twee stoere vastberaden kerels in pilo-werkpakken gekleed. Ze zijn broeders, heeten Pieter Bos Janzoon, 34 jaar oud, en Jacobus Bos Janzoon, 32 jaar oud. Zij vertelden ons het volgendeDoor den burgemeester van Opperdoes waren ze aan gesteld om ’s nachts op den loer te liggen. Ze hadden post gevat bij een grintpad naar den spoordijk, waren ieder met een flink mes, en Pieter bovendien met een hooivork ge- van de zaak, bepaald percentage van menlijke onkosten. Wordt er niet voldoende rekening mede gehouden, en dit is maar al te dikwijls het geval, dan verminderen zij natuur lijk de winst waarop men na de inventarisatie staat de winkelier een voor hem onoplosbaar raadsel. Daarom wapene men zich tegen onaan gename verrassingen, en make zoo nu en dan, het liefst vóór den aanvang van een nieuw seizoen of ook vóór een eenigszins grooten inkoop, een nauwkeurige begrooting van de gezamenlijke winkelkosten. Deze vergelijke men met den omzet, en in de verhouding tusschen deze bedragen zal men dan een betrouwbaren maatstaf bezitten voor de onkosten, welke men leggen moet op den kostenden prijs der goederen. Zoo zal bij voorbeeld in een zaak, waar gemiddeld 20 procent onkosten zijn, de inkoopsprijs van een artikel, dat bij inkoop 1 gld. kost f 1.20 moeten bedragen, en dezen inkoopsprijs moet men beschouwen als te zijn de grond slag voor de berekening van den verkoops prijs in verband met de winst die men be halen wil. De berekening hangt natuurlijk geheel af van den aard van het artikel zelf. Goedkoop handdoekengoed of goedkoop ka toen voor hemden, kan niet zoo hoog berekend worden als bijvoorbeeld nouveauté’s in zijde. Het is zoo goed als onmogelijk, voor deze berekening vaste regels aan te geven, omdat plaatselijke omstandigheden, concurrentie, en niet het minst ook goede verbindingen met nabijgelegen groote steden een woordje kun nen meespreken. Met het schrijven van deze regelen had den wij dan ook alleen de bedoeling om er op te wijzen, dat bij de prijsberekening niet de zuivere inkoopsprijs als grondslag mag worden genomen, maar dat men zooveel mogelijk als inkoopsprijs dient te beschouwen het bedrag van den door den leverancier gevraagden prijs, vermeerderd met de vaste onkosten. Een winkelier, die zich aan dezen een- voudigen regel houdt, zal, wanneer zijn zaak levensvatbaarheid heeft, nooit reden hebben tot de klacht, dat hij weliswaar een bloeiende zaak beeft, maar toch, ondanks al zijn moeite, slechts weinig verdient. BINNENLAND. Bolswardsche Courant I R

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1