Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. „DE VALK”, (DOGS'] P. B. VAN HAM, 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 74 Zondag 13 September. Heden ontving ik: Uit de Raadszaal. Tandarts, Sneek, houdt eiken Donderdag ZITDAG te BOLSWARD bij den heer HOMMES, Conflseur, Dijkstraat. VOOR Afzonderlijke vraag ik BolswardHarlingen 3.485 het Algemeen De begrooting der Gasfabriek der Gemeentereiniging zijn in de Ge- zou nu met dit bij bepaald werd, staanplaats zullen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. weg de inkomsten f 5.305.348 n uitgaven - 5.361.86 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aan de in- somma van TCgei ing"iff5t auaere pnr<rvjvn u u. verzocht hij spoedige afdoening en urgentie voor de behandeling. De heer Oosterbaan. Ik ben niet tegen directe behandeling maar als men weet hoe druk de toeloop tot die tent was, is f 50 wel wat een kleine som en mocht hij, dunkt mij, wel het dubbele geven. De heer Praamsma. Het komt mij goed voor er uit te halen wat er voor kan komen, maar hij vraagt juist die staanplaats. De stoomcaroussel heeft ook gepacht, waarvoor een staanplaats door B. en W. aan te wijzen. Het Marktplein is de beste plaats en dan zou bij inschrijving de som wel hooger worden. De heer Herdmans. Er dient toch voor behouden te worden, dat bij afschaffing of niet doorgaan der kermis, men niet ge bonden is. De Voorzitter. Ja, die conditiën worden altoos omschreven. De heer Punter. Ik ben niet tegen inwil liging, maar vind ook de som wel wat laag en zou met f 1(10 wel kunnen meegaan en dan de bepaling er bij, dat die som vooruit wordt betaald, zooals ook bij de andere in schrijvingen, terwijl ook die plaats slechts wordt toegestaan, als er geen bezwaren tegen zijn. De heer Keikes. Ik zou wel willen vragen eerstens of B. en W. er voor zijn en ten anderen wat hij nu betaalde? De Voorzitter. Een bepaald advies is door B. en W. niet opgemaakt, maar er is geen bezwaar om het verzoek in te willigen, even wel kwam ook ons de som wat laag voor, en wat de 2e vraag betreft, het staangeld vol gens ’t tarief der oppervlakte bedroeg f 16,40. Bij B. en W. kwam het verzoek eerst met het aanbod om 3 jaren f 50 te geven en toen hem gezegd werd, dat men wel dacht dat de Raad deze som klein zou voorkomen, heeft hij geantwoord, zich eerst nog eens te moeten bedenken. Daarop is later ’t antwoord ingekomen en in deze 2e missive wordt nu aangeboden, als het moet, f 100 te geven per jaar. De heer Cuperus. Gok ik vond de eerst geboden som te laag en het is nu maar goed dat de raad hierop attendeerde. Ik had het rationeeler gevonden, dat het 2e schrijven ook direct ter tafel was gekomen. De Voorzitter. Wij rileenen correct te hebben gehandeld door zijn eerste verzoek eerst in te dienen. Op onze vraag of als de raad de som eens te klein vond, hij ook genegen was meer te geven, is toen geant woord. dat als het moest, hii ook f 100 s van B. en W. in de vorige uitgebracht, behelst om aan Sevensma een strook van ’t bolwerk af te staan tegen f 2,50 per M2 ten bedrage van f 30,75, en aan de Boer de plek grond aan ’t bolwerk, om er 2 woningen te bouwen, ook tegen f 2,50 per M2 ten bedrage van f 216,75. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd, en vervolgens het voorstel om dezen grond aan den openbaren dienst te onttrekken, eveneens met alg. stemmen goedgekeurd. 3.Behandeling van de instructie voor den gemeente-veearts. De instructie voor den gemeente-veearts wordt zonder discussie met algemeene stem men goedgekeurd. Daarop wordt voorgesteld het salaris te bepalen op f 600, waartoe de provincie dan 50 °/0 subsidie bijdraagt. Ook dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Behandeling van de instructie voor den onderwijzer in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Deze instructie wordt ook zonder discussie goedgekeurd met algemeene stemmen. De punten zijn nu afgeloopen, waarop de heer Cuperus het woord vraagt, zeggende M. de V.l Als loco-Burgemeester is door U op 2 September j.l. de toestemming ge weigerd tot het geven eener tooneel voorstel ling in /zde Doele”, onder de leus, dat U tegen verlenging der kermis was. Ik kan U verklaren, dat deze weigering vele ingezetenen heeft ontstemd, omdat het argument verlenging der kermis hier dienst heeft gedaan om eene ongemotiveerde wei gering goed te praten. Art. 174 der Politie-Verordening zegt toch duidelijk, dat eene vergunning door den Burgemeester voor eene tooneelvoorstelling niet anders kan worden geweigerd, dan in het belang van de openbare orde, zedelijk heid of veiligheid. Er bestond niet de minste kans, dat Uwe toestemming aanleiding tot botsingen of verstoring der orde zou geven; vroegere voorstellingen van het gezel schap van den heer Hart na de kermis in z/de Doele” gegeven, zijn daarvan een bewijs. Dat de leus verlenging der kermis dan ook niet door U ernstig bedoeld is, blijkt wel afdoend uit Uw eenige dagen later ge geven toestemming tot het geven van voor stellingen met de bioscope in „de Doele”, wat feitelijk niet anders is, dan eene voort zetting der kermisvermakelijkheden. Overtuigd als ik dan ook ben, dat slechts eene kleine minderheid in Bolsward tegen het geven van tooneelvoorstellingen is, waar onder ook nog zijn, die er geen bezwaar in zien om elders een schouwburg te bezoeken, doe ik een beroep op Uwe onpartijdigheid als loco Burgemeester om in ’t vervolg U strikt te houden aan den inhoud van art. 174 der Politie-Verordening en daaraan geen andere uitlegging te geven, dan ook in art. 188 der Gemeentewet wordt bedoeld. Principes mogen bij de uitvoering der verordening niet gelden. Ik heb respect voor Uwe persoonlijke overtuiging, maar als loco-Burgemeester heeft U zich te houden aan de bepalingen der verordening. Een magistraat behoort boven de partijen te staan. De heer Kramer. Hoewel ik mij kon voorbehouden U een volgende maal te be antwoorden, noopt Uw laatste gezegde mij zulks direct te doen, wijl U spreekt van mijne principes. Ik ben niet voor mijne partij loco-Burgemeester, maar wel voor alle partijen. Had de heer Wiersma de toe stemming voor een dag later gevraagd, ik had het toegestaan, maar ook Hart en de Kinematograaf hadden een dag verlenging aangevraagd en dat was geweigerd door den Burgemeester. Ik meende dus correct te handelen, door ook die aanvrage voor de tooneelvoorstelling te weigeren, juist omdat batig saldo f en die van het Algemeen Armenhuis de ontvangsten f 17.604.04 uitgaven - 18.612.65 nadeelig saldo f 1.008.61 B. en W. merken op, dat als buitenge wone werken in de gemeentebegrooting zijn opgenomen o.a.het verven van het raad huis buitenwerks, de aanschaffing van een nieuwe ijzeren praam, een rijwiel voor de politie dat de verhooging van verschillende jaar wedden voor ambtenaren, gemeentewerklieden en onderwijzers, het aanstellen van een veearts enz. het noodig maken den hoofdeliiken omslag Vergadering op Donderdag 10 Sept. 1908. De heer Kramer, oudste Wethouder, was Voorzitter. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van den heer Brüssen, aangaande de aanmerking op het officieel raadsverslag, waarin hij wijst op de gebleken moeielijkheid om aan op- en aanmerkingen te ontkomen, en wijl hij het ernstig voor nemen heeft om getrouw de zaken weer te geven, vertrouwt hij dat men een zekere mate van consideratie zal willen gebruiken, voor men critische opmerkingen maakt. Aangenomen voor kennisgeving. S J. H. IJPMA. Franeker, 2 Sept. 1908. De heer Cuperus. Ik vind het toch wel wat appocrief nu twee aanbiedingen te hebben en daar hij zoo in eens het dubbele biedt, doet mij zulks denken, dat publieke ver pachting misschien nog meer opbrengt. In de Doele zijn nu ook nog 3 avonden voor stellingen gegeven en dat liep ook vol; dit schijnt de attractie van de kermis te zijn. De heer v. d. Meer. Ik zag toch niet gaarne, dat men op dit voorstel .inging. Aan den heer Welte werd gezegd dat het de laatste maal was, dat deze staanplaats volgens tarief werd gegeven. Toen wij hem opmerkten dat de nu geboden som f 50 wellicht te laag zou voorkomen, heeft hij ten slotte gezegd, als het moet, wil ik f 100 geven. De heer Boersma. Ik kan wel meegaan om hem voor de laatste som staanplaats te geven. Ik vind het aanbpd royaal en door den optocht van Gysbert Japiks was het nu een bijzondere attractie. Een ander jaar is het misschien niet zoo goed. De heer Keikes. Het komt mij voor, dat deze zaak al een eigenaardig beloop heeft gehad. Een adres om een staanplaats is inge diend, dat behoorde door den raad behandeld te worden en nu zijn B. en W. al reeds aan ’t onderhandelen gegaan. Dat is niet volgens den regel. De Voorzitter. B. en W. hebben gemeend in ’t belang der gemeente zoo te moeten handelen. Doordat de heer Welte zoo op spoed aandrong, moesten wij hem onze ge voelens wel kenbaar maken. Het voorstel Cuperus om publiek te ver pachten wordt ondersteund door den heer Praamsma. De heer Vis. Ik had niet gedacht, dat dit punt zooveel discussie zou uitlokken. De heer Welte gaf slechts f 16,40 en bood direct f 50, als ’t moest wilde hij wel f 100 geven, dit doet mij besluiten de plaats pu bliek te verpachten. De heer Oosterbaan. De som f 50 kwam mij te laag voor, doch nu hij ook zelf f 100 biedt, zal dunkt mij de grens wel bereikt zijn. De heer Rosier. Ik kan mij ook niet ver- eenigen met publieke verpachting, nu hij zoo’n flink bod doet. Door dien optocht der Gysbert Japiksfeesten was de toeloop heel groot, en onder dien indruk zal hij deze som geboden hebben. Het voorstel Cuperus wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Cuperus, Praamsma, Vis en Keikes. Daarop komt aan de orde het verzoek om voor f 100 hem 3 achtereenvolgende jaren staanplaats op het Marktplein te geven. De heer Praamsma. Ik i verzoek meegaan, als er dat B. en W. hem een aanwijzen. De Voorzitter. Dit is dan niet volgens het verzoek. Hij vraagt juist die plaats en heeft daarvoor die som geboden. Is u daar tegen, dan dient u tegen te stemmen, maar het verzoek geldt de bepaalde standplaats. Het verzoek wordt ingewilligd met 12 stemmen tegen 1, de heer Praamsma. Door B. en W. wordt ingediend de gemeentebegrooting 1909, met die van den weg BolswardHarlingen en Armenhuis. en meentebegrooting opgenomen. De Gemeentebegrooting wijst komsten en uitgaven beide ter f 149.218.63; die van den Ook wijzen zij er nog op, dat de dienst 1907 een batig saldo leverde van f 2498.55 terwijl dit in 1908 inkromp tot f 854.045 terwijl zij verder verwijzen naar de bijgevoegde memorie van toelichting. Deze begroetingen worden in handen ge steld eener commissie, de heeren Boersma, Praamsma en Rosier. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het maximum hoof- delijken omslag. B. en W. merken op dat onze stad zich uitbreidt, en dat het noodzakelijk is het maximum hoofdelijken omslag in 1901 op f 25000 bepaald, te verhoogen. Zij stellen daarom voor het nu vast te stellen op f 30.000. De Voorzitter. Daar met de behandeling nog al eenigen tijd heengaat zal, om voor 1 Januari de vereischte goedkeuring te hebben verkregen, dit punt nu dienen te worden behandeld. Sedert 1901 is de bevolking van 6370 nu gestegen tot 7063, en de ver hoogde uitgaven leiden er toe dat het cijfer van den hoofdel. omslag hooger komt. Reeds is in deze a.s. begrooting f 28.000 geraamd, waarom B. en W. voorstellen het maximum te bepalen op f 30.000. De heer v. d. Meer. De bevolking is sedert 1901 gestegen met 10 pCt„ de uit gaven gaan daardoor ook stijgen, alleen het eerste hoofdstuk verschilt bij toen reeds f 1400. In het vorig jaar is besloten tot verhooging der loonen van de werklieden der gemeentereiniging, nu komen daarbij de ver- hoogingen der onderwijzers, en nog zijn er aanvragen van de politie. Verlagingen zijn er niet te maken en het gevolg is dat men met hooger cijfer komt voor hoofdelijken omslag. Het heffingscoëfficiënt is nu 3.3. Als de omslag op f 26.000 komt, wordt dit 3.57, nu er f 28.000 is geraamd, wordt het 3.84. De heer Praamsma. Ik begrijp dat B. en W. wel met dit voorstel moeten komen, maar nu wij dit jaar de begrooting zoo vroeg kregen, en de zaak op ons gemak kunnen overwegen, zou ik willen voorstellen, met dit punt te wachten, tot de Raad eerst de begrooting heeft behandeld, dan kunnen wij zien of het noodig is. Dan weten wij de motieven voor de verhooging beter. De heer v. d. Meer. Mij dunkt, dat dit uitstel onnoodig is. Als het maximum van den h. o. hooger wordt gesteld, behoeft de h. o. zelf nog niet verhoogd te worden. Er is wel voorgesteld deze op f 28.000 te be palen, maar dit cijfer is voor wijziging vat baar. Waar echter vaststaat dat de f 25.000 moet worden overschreden is dit voorstel als een voorzorg genomen. De heer Rosier. Mij dunkt ook, dat ’t beter is, eerst de begrooting te behandelen, en ik kan dus met het voorstel Boersma meegaan. De heer Van Randen. Ik dacht ook, dat de behandeling evengoed dan kon als de begrooting is vastgesteld, dan zijn wij op de verhooging voorbereid. De Voorzitter. Wijl de toekomst zich laat aanzien dat het maximum, dat thans geldt, overschreden moet worden, en de wijziging van dit maximum bij Ged. Staten en de Kroon nog al tijd vordert, eischt het nu behandeld te worden om het te kunnen aanvragen, anders zijn wij met 1 Jan. niet gereed, maar ik zal het voorstel Boersma evenwel in stemming brengen. De heer Vis. Als ik den heer v. d. Meer goed begrepen heb, sluit het niet in, dat wij den hoofdel. omslag op f 28.000 bepalen. De heer Boersma. Óm mij beter op de hoogte te stellen, wensch ik eerst de be grooting eens goed onder oogen te zien. De heer Cuperus. De heeren schijnen de zaak niet goed te begrijpen. Door het maximum h. o. hooger te stellen, bindt de raad zich tot niets. Als ’t mogelijk is zou de omslag evengoed lager dan nu gesteld kunnen worden, bijv, op f 24,000. Het cijfer geeft slechts een grens, die niet over schreden mag worden. De Voorzitter. Dat is zeer juist gezien. Wij behoeven daarom niet hooger te gaan, ’t is slechts een voorzorg, om als ’t noodig is, boven de f 25,000 te kunnen gaan. Thans mogen wij dit cijfer niet overschrijden. De heer Boersma trekt zün voorstel in, deze toelichting met het voorstel te kunnen vereenigen. Het voorstel B. en W. wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. 2. Behandeling van de adressen van P. Sevensma en T. de Boer, omtrent grond aan ’t Hoog Bolwerk, met advies van Burgem. en Weths. Het advies vergadering i L3 ik het noodzakelijk acht, voor alle partijen uit te trekken op f 28.000. wilde geven. en ook de heer Rosier verklaart zich na Bolswardsche Courant e.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1