Nieuws- en Advertentieblad 9 prima atwerkin^olsward en Wonseradeel. PETROLEUM No. 75. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1908. i Modeplaten R. Tailor Co, Lond" Donderdag 17 September. HANDEL Amerikaansche VOOR 'i ir 3 maanden. yn ’t roan, Spott, BINNENLAND. 1 *3! Aanbevelend, TAILLEUR. igbaar a 5 Cent. zoo op hel spel Ik was Summa summarum, er ligt voor ons iets zeer ziekelijks in, dat de stelregel niet meer geldt, dat, behoudens hoogst enkele uitzon deringen een ieder toerekenbaar is. Dat wil zeggen, toerekenbaar voor de wet. Wat wijs- geeren en geneesheeren willen bedisputeeren over den vrijen wil van den mensch in het algemeen, raakt het abstracte en heeft slechts theoretisch waarde; laat men dat aan de academie houden, maar wat de maatschappij behoeft, vindt slechts hij, die //grijpt in het volle menschenieven”. Ontoerekenbaar? Wie is er bepaald ontoe rekenbaar, behalve de erkend krankzinnige? Zeker, een man, wiens vader en grootvader overgegeven dronkaards waren, heeft eerder kans in hetzelfde euvel te vervallen, dan de zoon en kleinzoon van den geheelonthouder, maar is hij daarom ontoerekenbaar? Neen, al zal den eerste zijne schuld minder zwaar aangerekend worden dan den tweede, hij blijft de volle verantwoording dragen voor wat hij doet, en als hij nadenkt zal hij het leven intreden als geheelonthouder, omdat hij, erfelijk belast zijnde tegen dit bepaalde euvel, minder weerstandskracht heeft dan een ander. Maar staan wij er zoo niet allen voor? Er is nooit waarder woord geschreven ook in deze, dan dat de zonden der vaderen bezocht worden aan de kinderen tot in het derde en vierde geslacht, en zoo zou iedereen, kon hij een overzicht krijgen van de ondeugden of gebreken zijner voorouders weten, waartegen hij in de eerste plaats heeft te strijden. Maar daar wij dit niet kunnen weten, moet een ieder maar steeds voor oogen houden Die staat, zie toe dat hij niet valle; wel wetende dat rang noch geboorte, rijkdom noch eere afdoende waarborg is tegen diepen val. En nu is onze grief tegen vele juristen en medici, dat zij dat verantwoordelijkheidsgevoel van den mensch voor zijne daden, welk ge voel onmisbaar is voor eene gezonde maat schappij, niet altijd even hoog houden. Dat er bij sommigen, wij zouden haast zeggen neiging bestaat, om de toerekenbaarheid van elk individu zooveel mogelijk te verkleinen. En dat de ontoerekenbaarverklaring lang zamerhand het plechtanker wordt van die misdadigers, die anders alle kans verloren hebben, om aan den wrekenden arm van Vrouwe Justitia te ontkomen, zal wel door niemand worden ontkend? Dat eindelijk de wetenschap, dat men gemakkelijk ontoereken baar of krankzinnig verklaard wordt, de simulatie (het nabootsen ervan) in de hand werkt, zal wel geen betoog behoeven. Wie herinnert zich niet het geruchtmakend proces waarin de hoofdschuldige les gekregen had in het /Zzich gek houden”, hij moest maar suf voor zich staren en niets zeggen. Dat is alles zoo oud als de weg van Rome. De bekende advocaat uit Rabelais’ meesterstuk ried den boer, die gestolen had, aan, op alle vragen, die hem gesteld werden met mè te antwoorden, alias als een schaap te blaten, en de rakker bevond zich wel bij dien raad, want hij werd als //gek” vrijgesproken. Maar toen de advocaat om zijn loon kwam, kon hij uit den gekken(?) boer ook niet anders dan mè krijgen. Zoo kwam boontje om zijn loontje. ons bezoek aan Medemblik niet hadden ge bracht. Men mag het ons, leeken, echter niet euvel duiden, dat wij een ongeloovig gezicht zetten, bij ontoerekenbaarverklaring; dat is niet onze schuld, maar die van sommige doctoren en van vele advocaten. Van die doctoren, die met die zoogenaamde grensgevallen uiterst vrijgevig zijn en de grens zoo wijd mogelijk trekkenvan die advocaten, die direct bereid zijn om ontoerekenbaarheid te pleiten, en die bij iederen misdadiger de rechtbank verzoeken een onderzoek naar zijne hersens in te stellen. Zouden die advocaten niet beter doen hunne eigen hersens eens te laten onderzoeken En zoo gebeurt het, dat er in Nederland wel eens misdadigers ontoerekenbaar verklaard worden, waarover de deskundigen het alles behalve eens waren. Dit nu, dunkt ons absoluut verkeerd. De ontoerekenbaarheid moet wel zoo vast staan als eene rots, willen wij iemand niet meer verantwoordelijk stellen voor zijne daden. Waar zou het met onze maatschappij heen, als het bewustzijn, dat men ten allen tijde verantwoording van zijne daden ver schuldigd is, verzwakte of verdween. En wij gaan dien weg al aardig heen. opgenomen te worden. Genoemde autoriteit bracht hem natuurlijk aan het verstand, dat zulks zoo maar niet ging. Och, dat weet ik wel, zei onze vriend, maar als ik wil, kom ik daar toch; laten wij het Rijk nu al dien omslag en schrijverij besparen. Ziet U, ik heb van alles meegemaakt; ik heb cellulair gezeten; ik heb in het tuchthuis gezeten; ik ben op Veenhuizen geweest; maar daar gaat niets boven Medemblik; behandeling best, eten opperbest. Nu, daar had de man gelijk in; wij hebben het menu van het gesticht voor ons liggen; het is om menig werkman te doen watertanden. Een menu, dat wij natuurlijk niet misgunnen aan den ergste van alle misdeelden, den krankzinnige, maar wel aan den deugniet, die krank zinnigheid voorwendt. Maar om op ons verhaal terug te komen. Genoemde autoriteit zond den man natuur lijk weg, die drie maanden later op... Me demblik zat. Hoe was dat in zijn werk gegaan Doodeenvoudig. Hij ging direct na zijne afwijzing onder de oogen van de politie bedelen werd deswegens tot twee dagen celstraf ver oordeeld. plus opzending naar Veenhuizen, en in Veenhuizen was hij in minder dan geen tijd zoo abnormaal, dat zijne opzending naar Medemblik noodzakelijk werd geacht. Nu zeggen wij natuurlijk niet (lieve Hemel het is om alle doctoren tegelijk aan je hals te krijgen), dat die man niet krankzinnig was toen hij van Veenhuizen naar Medemblik werd gezondenwij zullen er maar niet meer van zeggen, dan dat zijne ziekte hem zeer van pas is gekomen. maar van het vertrouwen, dat men in hem men hem zonder gevaar kon laten aan de vermakelijkheden, die in het gesticht plaats hebben op Koninginne- verjaardag. In hoeverre dit vertrouwen slecht of goed geplaatst was, daarover behoeven wij, na hetgeen'plaats gehad heeft, niets meer te zeggen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Dat er op Medemblik misdadigers zitten, uit de cel of van elders daarheen gezonden, die tot de zeer twijfelachtige grensgevallen behooren, dat weten wij. Een zeer merk waardig staaltje kwam ons daarvan ter oore. Voor de waarheid van het verhaal staan wij in. Op zekeren dag kwam bij één der autori teiten te Medemblik een man zich aanmelden en vroeg in het krankzinnigengesticht aldaar Sluiten wij hem goed op? Zeker. Alle beweringen, ook wederom aan de ontsnapping van Frans Rosier ontleend, dat Medemblik’s gesticht er niet op gemaakt zou zijn, dergelijke gevaarlijke sujetten behoorlijk achter slot te houden, zijn geheel ongegrond. Wij hebben ons daarvan kunnen overtuigen, toen wij weinige weken geleden een bezoek aan het gesticht brachten, waar de waarnemende di recteur ons met de grootste welwillendheid heeft rondgeleid. Uit de versterkte afdeeling kan geene muis uit, en de bewaking is daar geheel voldoende. Wij gelooven niet mis te zijn, als wij zeggen, dat men om uit die afdeeling te ontvluchten, zes gesloten deuren moet openbreken en even zoovele bewakers tegen den grond slaan. En bij het zoogenaamde luchtje scheppen worden alle voorzorgen ge nomen. Wij mochten dit met eigen oogen aanschouwen. Want toen wij in de versterkte afdeeling kwamen was Frans Rosier juist aan het wandelen in den tuin; wij gingen daar heen en kwamen hem tegen tusschen twee flinke bewakers, beiden gewapend met een fluitje, dat ze slechts even aan den mond hebben te brengen om in geval van nood van alle kanten hulp te erlangen. Frans Rosier is dan ook niet uit zijne cel ontsnapt, maar heeft een listig gebruik ge maakt stelde, dat deelnemen standers had verslagen. En nu hoor ik, dat hij zijn 250sten prijs had gekregen. Dus twee en een half maal honderd keeren heeft hij overwonnen. Hij heeft nu 32 medailles gekregen, in een tijd, dat er nog niet zoo veel medailles gewonnen werden. In 1898 heeft hij te Scheveningen bij het difilée van de kroning van H. M. de Koningin, den eersten prijs gekregen, bestaande uit 6 zilveren messen met vorken en een zilveren taart- schep benevens een groot diploma. Eenige malen kreeg hij de bondsmedaille bij de bondspartij, vanwege den Nederlandschen kaatsbond. Hij is nu 39 jaar en zijn eenige zoon Jan, doet zijn best, vaders voetsporen te volgen. Deze heeft ook reeds eenige malen de kaatserseer opgehouden. Wij wenschen, dat koning Jan 1 nog vele jaren, zijn kaatserseer moge ophouden, moge hij nog dikwijls in den strijd overwinnen. In Sljucht en Rjucht fen ’e 28 Juni 1907 komt zijn portret voor met het navolgende onderschrift Dit ’s greate Jan, dy ’t yn rjue pleatsen Fierwei de béste wier yn ’t keatsen, Twahündertachttsjin prizen woan. As kening klinkt syn namme Mei earbiwizen as bihinge, Elk moat sa'n keatser hulde bringe. Ramp bij een mijn. Gistermorgen te 10 uur zijn op de mijn //Laura" en //Vereeniging" te Eygelshoven 3 of 4 stoomketels gesprongen. Het ketelhuis is geheel ingestort. Twee huizen zijn.gescheurd. Er zijn drie dooden en drie vermisten. Het aantal gewonden is groot. Volgens officieele opgaven zijn er thans 4 dooden, maar er worden nog vermist. Hoeveel is onbekend. Oorzaak springen van den stoomketel. Ondergronds is geen gevaar. De bevolking is kalm. Tegen de z.g. tentoonstellingen. De vereeniging voor Tentoonstel]ings-be- langen in Nederland heeft aan autoriteiten bij het Rijk, de provincie en de gemeente een missive gericht waarin zij de bijzondere aandacht vestigt op het feit dat in de laatste tijden vooral talrijke pogingen worden gedaan vooral door vreemdelingen om tentoonstellin gen tot stand te brengen, waarbij dan o.a. de medewerking van verschillende personen van naam en stand wordt ingeroepen. Wijl het bevorderen van dergelijke ten toonstellingen zoowel is tegen het algemeen belang als tegen het belang van de firma’s die in de termen vallen er aan deel te nemen, verzoekt de vereeniging steun en medewerking aan de door de direct belanghebbenden vol strekt niet gewenschte tentoonstellingen te onthouden. Vrijdagavond is een dame te Leiden door een inktwerper lastig gevallen, die haar ganschen lichten mantel, door er een roode vloeistof op te werpen, bedorven heeft. Vrijdagmiddag tusschen halftwee en 3 uur, terwijl de geheele familie v. H. in den Terheijdenschen Hoek te Teteringen op plm. 100 meter afstand van de woning gelegen bouwland werkzaam was, hebben dieven in gebroken in de afgesloten woning en uit een kabinet ontvreemd ruim f 700 aan bankpapier en zilvergeld, De maréchaussée stelde een onderzoek in, doch van de daders schijnt niet het minste spoor te vinden te zijn. (Dgbl. v. Nbr.) Zondagochtend is de godsdienstoefening in de R. K. Kerk op de Mariaplaats te Utrecht verstoord door een man die, met de pet zwaaiende en zingende binnenkwam. Uit het gebouw verwijderd, verzette hij zich met geweld, waarbij hij met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam, zoodat hij met ’n zware hoofdwond bewusteloos naar het ge sticht van St.-Johannes de Deo vervoerd moest worden. Zijn toestand is zeer ernstig. Diefstal in den trein. Een dame, die in een eerste-klasse-coupé van Brummen naar Arnhem reisde, vermiste, nadat zij zich even verwijderd had, een pakje met zilveren vingerdoekringen, die vermoede lijk werden gestolen. Giftige bessen. Te Schoten bij Haarlem zijn twee jongens ziek geworden, vermoedelijk ten gevolge van het eten van giftige bessen. Een is reeds bezweken. Er zijn velen in den lande, die niet ge looven aan de ontoerekenbaarheid van Frans Rosier, en wij moeten eerlijk bekennen, dat wij een tijdlang tot dezulken hebben behoord. Misschien behoorden wij er nog toe, als wij in uitsluitend EERSTE KWALITEIT - Of men met onze psychiaters aanneemt, dat Frans ontoerekenbaar is, of dat men zulks niet aanneemt, het effect blijft voor het pubiek hetzelfde en zoowel van den moord door den ontoerekenbare als door den toerekenbare gepleegd is het einde de dood. Heel Nederland ademt dan ook vrijer op, nu de beruchte patiënt, dank zij den wakkeren boeren uit Opperdoes, weer in zijn aangewezen verblijf plaats is teruggekeerd. Aangewezen verblijfplaats? Is Medemblik zulks? Wie zal daarop het antwoord geven, waar deskundigen aarzelen? Ook hier geldt Goethe’s woord z/Magst Priester oder Weise fragen, Und ihre Antwort scheint nur Uber den Tragen zu sein.” Maar het is voor de maatschappij de vraag: Waar moet men met dergelijke creaturen heen, wier waanzin hen zoo uiterst gevaarlijk maakt voor hun medemensch, omdat deze hen aandrijft tot misdaad. Men kan Frans Rosier nu weer opsluiten in zijne cel, hem beter bewaken dan ooit, weer beginnen met hem kunstmatig te voeden; maar daar zijn wij er niet mee af. De maatschappij kan zeker zorgen, dat ze geen last meer van den man heeft, maar dat is niet genoeg; ze moet dien krankzinnige gelegenheid geven om te genezen. Want dat wordt wel eens vergeten, en is dezer dagen in de vaak ziekelijke belang stelling naar zijn persoon wel wat al te veel vergeten, we hebben hier met een zieke te doen. Daarover zijn de medici het eens. Wij hebben hier niet eene van die vele gevallen (grensgevallen noemt de wetenschap ze, als wij ons niet vergissen) waarover in de medische wereld verschil van meening bestaat; neen, over Frans Rosier is de faculteit éénstemmig hij is ontoerekenbaar. Maar even éénstemmig is die faculteit als men haar vraagt: Wat kunnen wij anders doen dan hem opsluiten? Want dan blijft zij het antwoord schuldig. En dus sluiten wij hem maar op. Sneek, 15 Sept. In de heden avond ge houden spoedeischende raadszitting werd aan de Firma J. de Boer te Leeuwarden de onder- handsche aanbesteding gegund van ’t maken van pijpwellen ten dienste der pris d’eau te Hommerts voor de som van f 10032, waar onder begrepen buitengewone proefboringen tot het verkrijgen van grootere diepten. Daar genoemde Firma voor het maken van bewuste werken de aangewezen persoon is, besloot de Raad deze onderhands te gunnen. Tot onderwijzer aan school no. 3, aan- vangsalaris f 600, werd met 8 stemmen be noemd D. Dijkstra, onderwijzer te Hemrik.. Met het oog op de te behandelen be- grooting in de volgende maand, waren in deze zitting 5 adressen ingekomen om ver- hooging van salaris, onder welke een request van 7 politieagenten. De Tennisclub „De vliegende Bal” vroeg om grond te koopen of te huren, de Ijsclub 'z/Friso” om het terrein van de Kunstijsbaan op dezelfde voorwaarden weer in te huren. Witrnarsum, Sept, ’t Is kaatspartij ge weest. Op den hoek bij den stal van Meijer staat een groepje mannen verlangend uit te zien naar den uitslag. Wie zou het winnen En hoor ik daar geen stoomfiets, ja waarlijk, de berijder heeft de krans om, nu Cathrir.us heeft weer een prijs meer, nu dit jaar reeds ongeveer vier honderd gulden en verscheidene medailles heeft onze fietskoopman 0. Werkhoven ge wonnen. Maar de vraag was, beeft tilde Jan nog goed gekaatst, och de oude kan nog en uitslaan en is nog zoo wis in en bij elke uitnoodiging die er van wege de kaatsvereenigingen wordt gedaan, wordt Jan Reitsma niet vergeten. Dinsdag was het ledenkaatsen te Pingjum. er ook even bij en zag het spel van den matador. Ik dacht, wie zou het winnen. Drie eersten gelijk speelden Jan en zijne maten, tegen Lytse Teake en zijne maten, ik dacht, dat wordt gevaarlijk, maar jawel Jan doet zijn best, en wint nog deze partij. Later hoorde ik, dat Jan Reitsma toch de prijs had gekregen en al zijne jongere tegen- Bolswardsclie Courant, y p. a. ernirti J A an L tj -a l-o—CT7~'-TS V/L11611

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1