Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1908. 47ste Jaargang. No. 77. Verschijnt Donderdags en Zondags. I if Donderdag 24 September. Van Week tot Week. u VOOR en BINNENLAND. ’t Zondag door paardenhoofd- passenden hit, hoog in de blijdschap. men men I Acht jaar had hij reeds in het roode dorp vertoefd. Toen be sloot hij zich te beteren en ter uitvoering van dit loffelijk voornemen emigreerd-ie naar zich heen, dat ’t vuur een onbegonnen werk in goede conditie zijn laatste dagen in ons gemankeerd hebben. ook een vertoonde den weinig ze lijden zoo plannen voor vaak, wanneer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Aangezien ’t vuur op verren afstand was te zien, waren tallooze personen per fiets onze stad binnengekomen om getuige te zijn van de vreeselijke verwoesting. Als we goed zijn ingelicht, zal de Sneeker assurantie aansprakelijk zijn voor de geleden schade aan de gebouwen. Verzekering zal alzoo gelukkig de scha dekken. Sneek. Uitgezonderd het pand, dat in de Scharnesteeg eenige jaren geleden in vlammen opging, kunnen we gerust schrijven dat er in onze plaats geen brand zóó snel en zoo verwoed uitbrak als die van Maandagavond bij de firma H. S. de Vries op’t Grootzand. ’t Was een minuut of vijf, zes voor achten, toen de bediende in de achterste etalage 't gas zou aanstekenof de jonge man dat ietwat onvoorzichtig heeft gedaan we weten ’t niet. Maar wel is ’t ons bekend, dat ’t kleinste vlammetje in de dicht opeen gepakte etalage terstond een prachtig veld vond, om een vreeselijke verwoesting aan te richten. En zoo was ’t ook hier, naar men ons meedeelt. Een dun kleedingstofje vatte vuur, in de alteratie zou gauw water worden gehaald om te blusschen maar de vlammen grepen zoo spoedig om te dooven al gauw scheen. In een oogwenk stond de geheele winkel in lichtelaaie. En toen de groote spiegelruit sprong, toen hielp de buitenlucht niet weinig mee. Vreese- lijk sloegen de vlammen naar buiten. Aan den overkant kon men 't van de hitte bijna niet uithouden. De vrees, dat de brand daar zou kunnen uitbreken, bleek gegrond der panden van den heer Potma nl. aan den gevel reeds een begin van brand, waardoor spoedig maatregelen werden genomen om verder gevaar te voor komen. Intusschen kwamen de naastlegers van brandend perceel ook aan de beurt. De bakkerij van den heer Tienstra bleef gelukkig behouden. Met vrijwat waterschade en een verbrande goot, moet deze er af zijn gekomen. Maar 't pand links, ’t meubel magazijn van den heer Wierstra, moest ’t zwaarder ont gelden. Dak, zolder en een groot aantal meubelen moesten aan- de vlammen worden geofferd. we daarbij de enorme waterscha, dan we haast zeggen dat ’s heeren voor ’t grootste deel is Voegen kunnen we haast Wierstra’s bezitting vernield. ’t Huis van den heer De Vries is geheel uitgebrandniets, totaal niets heeft kunnen redden, tot de boeken moest zelfs laten waar ze waren. Tot bij middernacht bleven de spuiten werken, om 't voorhuis van de meubelzaak te behouden. Bij elven nog dreigde de voorbovenkamer in brand te geraken door neervallend vuur van den zolder. In een oogenblik waren de spuitgasten er bij de ruiten van een zijraam stuk te slaan, om ’t water daardoor toegang te verleenen. De duizenden, die toeschouwers van ’t onheil waren, roemden om strijd ’t trotsche gezicht dat deze brand vaak tusschen ’t ge boomte door opleverde» ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nader deelt men ons mee dat huis en inboedel van den heer De Vries bij de Sneeker verzekerd zijn voor f 37,000; ’t huis van den heer W. bij Woudsend en diens inboedel bij de Arnhemsche en dat een klein gedeelte van de boeken der firma De Vries nog moet zijn gered. Verder vernamen we dat een deel der meubelen van den heer W. Veen, wiens huis vertimmerd wordt, zich bevond in het menbel- magazijn van den heer W., dat de heer Nieuwenhuis ook nog al wat waterschade heeft bekomen, dat het achterhuis van den naastleger Tienstra meer scha heeft geleden dan we eerst meenden. (Sn. Ct.J Westergoo, 21 Sept. De tichelindustrie lijdt onder de malaise in ’t bouwvak in de groote steden. Op het platteland is het bedrijf behoorlijk levendig, gevolg van eigen behoefte maar dit equivalent is onvoldoende om de fabricatie van metselsteen, enz. te doen bloeien. Een enkel werk is stop gezet, op andere zijn de werktijden ingekrompen, zoodat de toestand overal te wenschen over laat. Witmarsum, 21 Sept. Heden avond had alhier een ernstig ongeluk plaats, doordat een paard, gespannen voor den melkwagen vanaf de fabriek en op weg naar den eigenaar K. Tj. W., even buiten het dorp op hol geraakte. De bestuurder A. V. sprong van den wagen en kwam op het hoofd neer op den grindweg. Dr. Kremer alhier, die direct de eerste hulp verleende, constateerde hersen schudding. Canada. De lage landen bij de zee hadden het zonder hem te stellen en qverigens gevoelde hij weinig heimwee naar het plekje waar zijn wieg had gestaan, daar op het zelfde plekje het getralied gebouw der een zaamheid stond. Nimmer ook zou hij terug gekeerd zijn, indien niet op ’n goeden dag in zijn rustig Canadeesch plaatsje de post bode de sneeuw had gestampt van zijn voeten en hem een brief had overgereikt. In dien brief stond, dat zijn oom was over leden. Toen sprong de man lucht en schreeuwde het uit van Hij nam een kaartje naar Montreal en daar kocht ie zijn ticket voor de overvaart naar Holland. Doch op het oogenblik dat hij in Amsterdam terugkwam, hoorde ie, dat de oom hem had onterfd. En zoo stond hij, zonder een cent op zak, in zijn vaderland, dat hem nooit had geroepen. Toen ont moette hij een //vriend”, die hem den //wel- gemeenden” raad gaf, te //gappen”. Hij volgde den raad op, stal een stel en bij 't hoofdstel een hetwelk hij te samen voor f 50 weer over deed. De .politie had hem en de hit gauw weer te pakken, hij kreeg 4 jaar en ’t paard zijn ouden baas terug. Het gewaad der deugd, hoe begeerd ook door allen, omdat hoe langer men het draagt, hoe sierlijker het wordt, is voor velen onbereikbaar. regen van 31 Augustus maakt ’t contingent gelukkigen tevreden, doch ook ontevreden. Een UTRECHTSCHE handelsreiziger behoort tot de laatsten. Hij klaagt er over dat bij het decoreeren standsverschil wordt gemaakt. Gewone arbeiders, dienstboden, enz., ontvan gen meestal de bronzen medaille der Oranje Nassau-ordeonderofficieren en overigens kleine burgerluidjes, met eenig gezag bekleed, als meesterknechts, tuinbaasjes, enz., de zil veren medaille. Zij, die daar weer iets boven staan, boekhouders, klerken, hoogere onder officieren, enz., krijgen soms de gouden medaille, en ridder der Oranje-Nassau-orde worden zij, die meer worden gerangschikt onder //de heeren”, dus patroons, ambtenaren, subalterne officieren, of menschen, die, door dat zij geld hebben, het air van //heer” aannemen. Pieterig noemt hij dit klasse- verschil en dan spreekt hij zijn ergernis er over uit, dat een handelsreiziger te Rotter dam is vereerd met een bronzen medaille, dat is gelijk stellen met een oude dienst bode en arbeider, meent hij. Ook in LIMBURG is men slecht te spre ken. Daar is het bij den lintjesregen kurk droog gebleven. Geen druppeltje gevallen 1 En een malsch buitje zou ook daar op den drogen dorstigen akker van de eerzucht zulk een weldadigen invloed hebben uitgeoefend. De vrienden in Den Haag denken blijkbaar aan het Zuiden niet meer. Ondank is het loon dezer wereld. En nu maken we nog eens even een uit stapje naar ENGELAND. Volgens berich ten van daar hebben wij nu de malaise ach ter den rug en komt er verbetering. De staalindustrie, die zoowel in Engeland als elders beschouwd wordt, als de beste baro meter ter beoordeeling van den algemeenen toestand, geeft in den laatsten tijd merkbare teekenen van verbetering te zien. De fabri kanten gaan hun prijzen reeds opzetten. In die branche is het vet nog niet van de soep, dat bewijst de belastinglijst van de stad ESSEN, waarop de naam van den heer Krupp von Bohlen-Halbach, die verleden jaar getrouwd is met de dochter van den overleden kanonnenkoning voorkomt, met het kleine sommetje van f 884.753 en hij betaalt nagenoeg evenveel in de gemeente Bredeney, waar zich de villa Hügel, zijne zomerverblijfplaats, bevindt. Hij geniet de zeer benijdbare eer de eerste of hoogste be lastingbetaler van Duitschland te zijn, want de Keizer betaalt geen belasting. Of een zeker heer Leyendecker in WER DER a.d. Ruhr ’t nog eens zoover zal bren gen met z’n metaalfabrikaten Dit heer heeft patent genomen op door hem vervaar digde geëmailleerde blikken boorden en manchetten. Gaat z’n vlieger op, dan be- hooren vuile en gekreukelde boorden voort aan tot de geschiedenis en met die de wasch- vrouwen. De man zal toch, evenals Frans Rosier, geen kronkel in zijn kersepit hebben, wat hem nochtans niet belet dingen te doen waar ’n mensch met normaal gekron kelde hersenen z’n petje voor af neemt. In de stad PLANEIELD zijn de onge huwde dames door de onverschilligheid der heeren tot wanhoop gebracht. Sedert 14 maan den had geen enkele schoone ’n huwelijks aanzoek gekregen en nu hebben de //onge- lukkigen” ’n soort huwelijksoptocht gehou den. Met vliegende vaandels en slaande trom trokken ze de straten door. Insignes met opschriften alsO, geef me ’n man 1 Ik zal steeds alle knoopen vast naaien 1 Ik zal voortdurend kousen stoppen, toonden den mannen, dat ze door ’n huwelijk met ’n Planfieldsche burgeres ’n paradijs op aarde zouden vinden. /zNooit zal ik met m’n buur vrouw kijven”, zou ook niet misplaatst zijn in het belofte-bouquet, óf /k zal steeds mijn echtgenoot onderdanig zijn”, want ’t Is in het huis geheel verdraaid Als ’t haantje zingt en ’t hennetje kraait. Of de jongelui ’t niet vertrouwden, we weten het niet, doch de manifestanten had- succes. Goede voornemens, ach vaak schipbreuk en de beste de toekomst vervluchtigen het op uitvoeren aankomt, als sneeuw voor de zon. Dit bleek dezer da gen met een beschuldigde voor de AMSTER- DAMSCHE rechtbank. Acht jaar had hij Wie in alles denkt alleen wel z’n boontjes te kunnen doppen, is geen kind van zijn tijd. De groote schare heeft dat reeds lang begrepen, /t Vereenigt U” bracht in alle lagen en standen een ware evolutie, veroor zaakte een ontwikkelingsbeweging, welke bewees dat men vereenigd beter zijn mannetje staat, want ’n eenling, al is het ook de dapperste kerel van de wereld, de meest onverschrokken strijder, die beschikt over ’n wil van staal, z’n kracht gaat in de menschenzee verloren als ’n rookwolkje uit ’n tabakspijp in de oneindige hemelruimte. Alléén vermogen we zoo weinig. En daarom vereenigen is het wachtwoord Daarover valt dan ook niet te klagen, de clubs en bonden vermenigvuldigen als de nonvlinder. Te ROTTERDAM is men een krachtige actie tegen //Oome Jan” begonnen. Mag voor een enkele oome Jan al eens een red der in den nood geweest zijn, de meesten was hij een ramp en wie vaak bij hem op visite kwam, werd als een kikvorsch zoo kaal gemaakt. De meesten heffen een woe kerrente van 4 cent voor eiken gulden per maand (dat is nota bene 48 pet. in het jaar) en onbarmhartig verklaren de houders de goederen verbeurd, als ’t maar één dag over den termijn van aflossing is. Men wil nu een comité stichten dat ook zal optreden tegen de huizen op afbetaling, die ook zoo woekeren op de arbeiders en kleine burgers. Of het helpen zal, is een vraag welke de toekomst moet beantwoorden, w'ant het spreekwoord wie spoedig helpt, helpt dubbel, is, als je op zwart zaad zit, ook wat waard, al blijkt later ook dat je daardoor van den wal in de sloot zijt gekomen. Dat de doode strijdmiddelen up to dato zijn, zal ieder patriot billijken, maar dan moeten de levende strijdkrachten eveneens en daar moet in de land nog al wat aan De Jantjes, die bij EDE op manoeuvres waren, bleken niet be stand tegen de beslommeringen van den krijg. Niet minder dan 300 ziektegevallen werden geconstateerd. Hoofdzaak daarvan was het herfstweer der laatste dagen, doch ook de consumptie moet niet geweest zijn in ver houding tot de kosten. Het rijmpje: z/Heeft het Land weer de Landweer, Dan heeft de Landweer het Land weer”, is na deze uiteenzetting heel goed te ver klaren. Ja, men spot niet met de militairen tegen woordig, er moet maar gediend worden. De cavaleristen, die in Brabant op manoeuvre waren en die, voor zooverre ze in Den Haag thuisbehooren, kregen bevel, dat ze den af stand van Oosterhout naar Den Haag (on geveer 180 K.M.) te paard moesten afleggen. En nu geven wij het volgende verhaal, getiteld //Van voren ’n pluimpje, van ach teren 4 dagen arrest”, een plaatsje, ’t Was inspectie, buiten op het terrein. De majoor ging, scherpkijkend, de gelederen voorbij. Daar blijft-ie staan voor een man, die er nog al keurig uitziet. Die man heeft z’n best gedaan om kranig voor den dag te komen, dat kun je dadelijk zien, zegt de majoor tot den hem vergezellenden kapitein, u legt er bepaalt eer bij in. En zich tot den soldaat wendend Je moet zoo maar doorgaan, mijn zoon, dan zul je 't nog ver brengen. De ka pitein, vader der compagnie, voelt z’n trots niet weinig aanzwellen hij denkt blijkbaar daar kunnen de anderen een puntje aan zui gen. Ze gaan verder. Bij het terugkeeren komen ze hetzelfde gelid weer langs, nu ech ter om het ook van achteren te inspecteeren. Daar blijft ’s majoors blik andermaal aan den modelsoldaat hangen, bekijkt dezen nauwkeurig van onder tot boven en oordeelt dan, met climaxDie man had wel -wat beter kunnen poetsen; kijk me die hakken es an! Zie een hier, dat draagriemenstel... d’r is niks aan gedaan!... Die man ziet er alles behalve zindelijk uit... Hoe durft-ie met zoo’n uitrusting bij de inspectie te komen?!... Kapitein, wilt u even opschrijven 4 dagen arrest 1 ’t Gaat moeielijk om ’t iedereen naar den zin te maken, moet de soldaat, evenals wijlen den grooten Tijl, gezucht hebben, vergetende dat hij het er naar gemaakt had, doch te vredenheid is een deugd, waarmee niet alle paenschenkinderen gezegend zijn. De lintjes» Hepk. Nieuwsblad v. Fr. Hindeloopen. Een wondermooi schouw spel. Avond op avond valt er hier tegen woordig van te genieten, vooral aan de haven, van het zoogenaamde lichten der zee, dat wordt veroorzaakt door microscopisch kleine infusiediertjes. Als een scheepje het water doorsnijdt, dan krullen de lichtende golfjes voor den boeg en een vurig spoor wijst den weg, die gevolgd is. Vooral voor de jeugd is het een aantrek kelijk iets. Elke steen, die in het water plonst, doet een fontein opspatten van louter vuur en als een gouden regen vallen de droppels neder. Een gratis vuurwerk, dat zich telkens herhaalt. Achlum. Bij het rooien van Borger- Munstersche vond iemand alhier aan één plant 3.4 K.G. aardappelen. Was een geheel pondemaat met zulke planten bezet, dan zou zoo’n stuk land een opbrengst geven van 900 korf, terwijl men gewoonlijk met 250 a 300 korf al zeer tevreden is. Het 6-jarige jongetje van den heer S. te Waddings veen, dat Zondagmorgen plotse- Jing uit een gang liep, werd door een wagen overreden. Het was op slag dood. Een dame deed gistermorgen bij de politie te Groningen aangifte, dat hare japon Zondag door een inktwerper was bedorven. Avp. Het blijkt thans, dat aan de Duitsche dievenbende door de recherche in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam gearresteerd, ook een inbraak, die Zondag voor 8 dagen in de Quelijnstraat plaats had, is toe te schrijven. Goederen, door den heer Fennema vermist, zijn in de St.-Nicolaasstraat teruggevonden. In een woning in het Sarphatipark te Amsterdam is dezer dagen een brutaal stukje uitgehaald. Een als heer gekleed per soon wist, onder het voorwendsel een bood schap van een familielid te brengen, door te dringen in een kamer, waar de bewoonster, een oude dame, zat. Daar bood hij potlooden te koop aan. Toen hij een beurs op tafel zag liggen, greep hij die en wilde er mee van door gaan. De dame riep om hulp, de meid kwam, maar de indringer wist zich los te rukken en te ontkomen. De beurs liet hij achter, maar eenige guldenb, die er in- zaten, had hij zich reeds toegeëigende Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1