Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 1 October. unarm Handelaren i die het merk „Winse machines 25 a 30 Pro* in te koopen, gelieve van adres hun omzet dit merk op te gevei bieding zal hen dan I A Fd I No. 79. 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. L Amsterdamsche Beelden. Si wis F 1 I tl Eerste Voorstelling 1 VOOR BINNENLAND. lang lijden stierf, zijn stervenssponde Brieven franco onder no. 705 Amsterdam. I populaire figuur zijn leven afscheid was ’t ook als de van verlangen, die doen, die zooals aan de I ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Austerlitz eiken morgen voor hem kimme verrees. De nuchtere praktijk en ons kleine landje maakten echter, dat men met die kostbare monteering niet altijd voort kon gaan. In ’t kleine gebouw waar geest moest vergoeden wat aan prachtuitstalling ontbrak, werd De la Mar nu niet de artistieke leider, zooals in deze bombarie-kunstdagen overal wordt aangekondigd, maar de eenvoudige directeur. Hij noemde zijn gezelschap geen modelensemble had ook geen vereeniging of kapitalist achter zich zitten, om de stommiteiten van den. exploitant te dekken. Verplak, die een sigarenwinkeltje aan den overkant had, voerde de administratie, Knaup, schilderde de décors, Helmbout, die toen op veel bescheidener schaal werkte dan nu, leverde de costumes, baas was ie zelf. Hij werkte met bescheiden middelen, maar al zijn sujetten vonden bij hem een leer school. De meester is vergeten, de leerlingen zijn er allen nog in volle kracht. Zijn vrouw mevrouw De la MarKley, bekend door heel het land, zijn zoon Napoleon Hol land vermaard De jongste zoon Chris was in die dagen nog te jong. Verder waren be kenden uit dit gezelschap: mevrouw Van Ollefen, mej. Van der Lugt (thans als me vrouw Van der Horst de eerste vrouw der Nederlandsche Tooneelvereeniging,) mejuff. Herberich (door huwelijk van het tooneel gegaan), mej. Jeanne Mönch (thans mevr. Spree), de heeren Marcel Myin (Nederlandsch Tooneel). Henri Morriën (Rotterdammers), Marinus Spree, Eylders (een goede komiek bij Spree), v.d. Heuvel (regisseur groote schouwburg Gent), de heeren Ternooy A pel en Van der Horst (de beide artistieke be stuurders van de Nederlandsche Tooneelver- eeniging), enz. Theunissen en Klaas Vos, waarvan vooral het succes van den eerste als volkskomiek ongeëvenaard was, stierven, terwijl zij nog aan dit gezelschap verbonden waren. De heer Wagemans uit Rotterdam slaagde er gedeel telijk in den eerste te vervangen. De la Mar gaf alles d.w.z. op ’t tooneel want over zijn geven op ander gebied liepen de meeningen wel wat uiteen, 's Zondags om den broodeswille een „kraker" als de nacht van den 13en November, maar ook goed populair werk als „Krates" van Justus van Maurik (de jonge Nap. speelde toen al de titelrol), de schoone Hongaarsche. De Salon- Tyroler enz. Maar meermalen bewees hij de kunst ook een dienst door modern werk hier bekend te maken. Hij bracht o.a. het eerst dr. Rameau op de planken, dat toen juist in het Nieuws van den Dag als feuilleton was verschenen en later dra Pascal, het in.i. zeer ten onrechte vergeten tooneelwerk van Emile Zola. Maar de la Mar deed nog iets... iets wat Prot later gedaan heeft... hem erg kwalijk werd genomen... elders werd vergeven. Hij bracht hier het Palais-Royal-genre. Zijn de buut op dit terrein was „Parfum" de pers kleedde het uit, sprak er schande over maar de la Mar verdiende goud. Waarom men hier, evenals bij Prot niet op dien weg kon blijven voortgaan, weetik niet zeker, vermoedelijk echter wijl de tering niet naar de nering kon worden gezet, ’t Werd sukkelen en de la Mar moest met eenige getrouwen naar ’t Casino in Den Haag verhuizen, daar waar nu het luxueuse Scala-gebouw is verrezen. Grauwe tijden braken aan, te grauw voor hen die ze meegemaakt hebben, om in bijzonderheden te vervallen. Charles-Napoleon had den terugtocht uit Rusland moeten aanvaarden, was door den wil der omstandigheden naar Elba ver bannen. Dat lieve maar kleine Elba was voor hem de Ned. Tooneelvereeniging waar hij o.a. in een „Vijand des Volks" meewerkte. Een bewijs hoe hij, artist op rijperen leeftijd, die steeds ook zelfstandig uitbundig succes had geoogst, ook voor ensemblespel zonder sterren geschikt was. De la Mar begon echter lij dende te wordenhet monster dat zulke verwoestingen aanricht in de kringen waar de zenuwen te sterk geprikkeld worden en gezocht wordt naar verdooving, het monster gevaarlijker dan alcohol en opium. LI. Charles de la Mar is niet meer. Of liever voor den jeugdigen Amsterdammer was hij al lang een overlevering, waarvan men slechts een uit groote-kinderjaren weggedoezelde herinnering had; de ouderen begonnen hem ook te vergeten, meenden, dat hij al lang dood was, de indertijd zoo die nog in de kracht van nam van de planken, al grijsaard uit het liedje telkens nog eens mee wou wijlen oude Bamberg tientallen van jaren deed, elk jaar een onherroepelijk beslist laatste afscheidsvoorstelling zou gegeven hebben, als zijn fiuancieele staat minder goed was ge weest. Ja, welgestelde tooneelisten dat zie je niet dikwijls, maar daarover later. Amerika... neen juister een broer gekomen, die zoo rijk was als alleen een rijke Ameri kaan kon zijn. Naar men vertelde bezat die broer zoo ongeveer een heele stad met kerken, huizen en fabrieken incluis en deze zette een vrij groote lijfrente voor Charles vast, mits deze nooit meer op de planken trad. Om de verleiding te ontgaan trok hij naar Berlijn. Maar die planken, wat trokken ze hem satanisch aan. Nog niet zoo heel lang geleden kwam hij telkens nog een paar dagen hier om ’s Zondagsavonds hier of daar „De Voddenraper van Parijs" te spelen. Dat was de eenige rol, dien hij zich herinnerde en leeren dat kon hij niet meer. Hij had veel te jong nog zijn roem overleefd. In Berlijn werd zijn St. Helena, waar hij eenzaam, na zonder één verwant aan te zien. menige débacle dan ook niet verongelukten maar voor zoover ze aan het tooneel bleven, tot op heden een klankvollen naam bezitten. Het meest kwam dit uit in de jaren, dat hij directeur was van het theatre Tivoli in de Nes. Tivoli was maar een heel klein, doch in-gezellig schouwburgje uit den tijd, toen het liedje: In de Nes, daar moeten we wezen, In de Nes, daar moeten we zijn, op de nu naargeestige Tabakssteeg voor alle Amsterdammers en vreemden van vroolijken wille nog volkomen van toepassing was. Daar had Erits van Haarlem de grootste speciali teiten vertoond, daar gingen de goede naïve zangspelen onder leiding van den ouden Henri Morriën en na hen kwam de artist met den zoo voluit Eranschen naam Charles de la Mar. Ik maak bij deze necrologie uitsluitend gebruik van mijn eigen geheugen. Begin met te vertellen, dat ik hem het eerst kende als Napoleon uit het Paleis. De prachtig gemon teerde balletten, waardoor de nu nog zoo jeugdige Maandag „Jan" werd en „boven Jan” kwam, waren op den duur blijkbaar toch geen voldoende attractie en er moesten drama’s worden opgevoerd. Maar het moesten drama’s zijn, waarbij veel te kijken was en je 't hooren desnoods kon missen, want daarvan kwam in de groote holle zaal, die toen èn tooneel- en concertzaal besloeg, toch niet veel terecht. De la Mar voerde er een reeks Napoleon-drama’s op: Waterloo, Elba en St. Helena, doet er niet toe; hij was altijd Napoleon, ’k Verdenk hem ook sterk van groote bewondering voor „le petit Caporal" dien hij zoo vol animo imiteerde. En zou misschien het geven van diens voornaam aan zijn in deze dagen zoo bekenden zoon niet een uiting geweest zijn van zijn Napoleon- liefde? O, dat waren groote dagen voor hem, den Qharles-Napoleon, dagen waarop de aon van Voor den mensch de la Mar was er uit komst gekomen. Als in een zijner ouder* wetsche ftondagavonddraken was een oom uit ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Eranco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i Hennaarderadeel. In een gecombineerde vergadering van antirevolutionnaire en vrij zinnige kiesvereenigingen in deze gemeente is besloten, bij de eerstvolgende gemeente raadsverkiezing de evenredige vertegenwoor diging te bevorderen. Sneek. „Branden" is hier tegenwoordig maar aan de orde van den dag. Zaterdagmorgen bij den bakker D. van der Zee in de Kr. Broederstraat. ’t Was wel een schoorsteenbrand in een geheel steenen rookgeleiding, maar als men er niet haastig bij was geweest, waren de gevolgen op niet weinig scha uitgeloopen. Dienzelfden namiddag leek ’t er naar dat de lakstokerij van de firma Jan Hou wink tot asch zou worden verteerd. Men wist daar echter wel beter, aangezien dat heele zaakje er van ijzer en steen is. Maar met dat al sloeg een hooge vlam uit den hoogen schoorsteen, gevolgd door een respectabelen rookkolom. Een grappenmaker ging ’t onheil? gauw telefoneeren aan ’t politiebureau. Vandaar werd de brandweer opgebeld en met een beetje successpuit 3 aan den Lemsterweg getroostte zich de moeite een kijkje te nemen. En wat bleek? Men was op ’t bewuste terrein bezig met ’t uitbranden van een schoorsteen. Eenige liters petroleum moesten daarbij dienst doen, vandaar de kolossale vlam die zich boven den rookgeleider vertoonde. Onwillekeurig dachten we bij dit grapje aan ’t oud verhaaltje: „Hans en de Wolf". ’t Niet komen van ’t Circus Blumen- feld moet, naar men ons meedeelt zijn oorzaak vinden in ’t feit, dat Blumenfeld f 200 voor de IJsbaan moest betalen, van welke som de helft moest worden gestort in de gemeentekas en de rest door de IJsvereeniging „Sneek” kon worden geïnd. De eigenaar van ’t paardenspel was voor zoo’n uitgave niet te vinden. Door een gift van f 200 van den heer IJ. W. alhier daartoe in staat gesteld, kon de brandweer Zaterdagavond bij het uitbe talen van het loon, aan ieder der ongeveer 400 personen, die Maandagavond en -nacht meeholpen bij den brand op het Grootzand, vijftig cent extra uitkeeren. Een arbeidsbeurs voor landarbeiders. Door den Nieuwen Bond van Landarbeiders is aan de Raden van Leeuwarden, Sneek en Bolsward het verzoek gericht om een arbeids beurs voor maaiers en hooiers op te richten. Te St.-Josse-ten-Noode, Brussel, heeft zich in een huis van drie verdiepingen, dat onlangs gebouwd was, een paniek voorgedaan onder de bewoners, een vijftiental werkmans- gezinnen. Een der huurders bemerkte dat er scheuren in de muren waren en waarschuwde de politie, die op haar beurt „publieke werken” van het geval in kennis stelde. Er werd bevel gegeven dat het huis dadelijk ontruimd moest worden. Op dat bericht ontstond er een paniek onder de huurders. Meenend, dat het huis ieder oogenblik kon instorten, wierpen zij hun beddegoed, hun kleeren, ja zelfs hun stoelen uit het raam. De politie moest eraan te pas komen om den menschen duidelijk te maken dat er geen oogenblikkelijk gevaar was. Het huis zal afgebroken worden. Donderdagavond kwam in een paar Amsterdamsche bladen een advertentie voor, waarin een paar meisjes gevraagd werden, tegen f 5 per week, voor het opplakken van postzegels. Gistermorgen stonden nu mins tens een paar honderd dametjes op ’t troittoir van het Damrak voor de woning, waar men zich moest aanmelden. Sommigen waren reeds om 7 uur present. Toen de forens-trein zijn inhoud op het Damrak had uitgestort was de ophooping zoo groot, dat de politie moest optreden. Doch de sterke arm was niet in staat de juffertjes van den ingang af te houden. De agent moest ten slotte zijn pogingen, om tot doorloopen te bewegen, opgeven, en verklaarde toen hij met een bezweet gezicht aftrok, dat het toch ook niet aanging zoo’n advertentie te plaatsen, zonder vooraf de politie te waarschuwen I Ten slotte bleek alleen de mededeeling, dat in de betrekkingen was voorzien, in staat te zijn de schare liefhebsters en toeschouwer» te doen aftrekken Gaasterland, 28 Sept. Op de mooie dagen van herfstmaand, die achter ons liggen, bood de zee een prachtigen aanblik aan. Touristen die nog in ’t bosch kwamen, om ook aldaar te genieten van het tinten- en kleurenspel, verzuimden niet naar de kust te gaan, om de magnifiek schoone effecten te aanschouwen van de zee onder kleurigen Septemberhemel. ’t Was de moeite waard inderdaad. Nu eens trof de verheven rust, dan weer de innig teedere schakeering, de plotse afwisseling van licht en donker, verrassend; dezilv’ring van de lijn, zich verliezend in de schitt’ring van één zonnestraal... Brekingsverschijnselen, die fata’s scheppen, min of meer duidelijk, komen met kalm Sep- temberweder aan de kust voor en infusoriën tooveren niet zelden een vuurglans op de wateren. Wie de zee bezoekt op dagen, als die achter ons liggen, wordt wel beloond. Veenwouden, 25 Sept. Onze spoorbuurt schijnt wel het monopolie te hebben van veron gelukte honig- of stroopvaten, met den aan kleve van dien. Thans was ’t een vat witte stroop h 300 kilo, dat, al rollende naar zijn bestemming, op den weg bezweek en leeg liep. ’t Was avond, fietswielen snorden door de kleverige massa, liepen bestroopte banden op, waaraan zich dan weer een laag stof hechtte, die zoo dik werd, dat een soort rem ontstond, tot verbazing van de be rijders. Sneek, 28 Sept. Onze N. Sneeker Ct., uitgever firma H. Brandenburgh, zal binnen kort tweemaal inplaats van eenmaal ’s weeks verschijnen, terwijl Drijfhouts gratis adver tentieblad haar uitgave van driemaal ’s weeks tot tweemaal heeft beperkt. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Workum, 28 Sept. Met de werkzaamheden in de bouwvakken is het alhier, evenals op andere plaatsen, treurig gesteld. Vele timmer knechten zijn thans al zonder werk, terwijl de vooruitzichten om weder aan den slag te komen, niet best staan. Naar men ons mede deelt zullen in den aanstaanden winter weder om 6 nieuwe arbeiderswoningen wordên ge bouwd op het Noordeinde, terwijl de nieuwe moderne Wasch- en Strijkinrichting thans ook een voldongen feit is. Gelukkig toch iets in ’t vooruitzicht, lang niet genoeg om in de thans heerschende malaise te voorzien. Ook de toeloop van rondtrekkende knechten om buiten hunne woonplaats werk te krijgen is zoo groot, als in jaren niet het geval is geweest. Enkele patroons worden met aan vragen overstelpt. Is er dan geen werk aan de bestaande gebouwen voor den timmerman? zoo vraagt men onwillekeurig. Het algemeene antwoord is: ja. Werk genoeg. Maar het allernood zakelijkste wordt verricht, aangezien de beurs het bij de meeste eigenaars niet toelaat de andere timmerwerken uit te voeren. Hieronder lijden ook andere bedrijven, die met ’t timmer vak in verbinding staan. Moge hierin spoedig verandering komen. Stavoren, 29 Sept. Met de Palingvisscherij gaat het tot nog toe slecht, deze donkere maan, wat de beste moest zijn, is om, en nog is er bijna niets gevangen, het schijnt wel dat bijna alle visscherij alhier dit jaar zal mislukken. Verlangend wordt er uitgeaien I dat de garnalenvisscherij aal beginnen. Bolswardsclie Courant 4 PANDBRIE I Mi 1 7.nn. kuna varrrofmi nla lui nu 7OD El

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1