47ste Jaargang. 1908. No. 80. Verschijnt Donderdags en Zondags. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 4 October. r ZELFSTANDIGHEID. TTHKies, öoiswaro. NNA-PÜDDING. - GRONINGEN. 30 Ingezonden. VOOR oil W BINNENLAND. e. ons vol vasthoudt of f ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. warm dier, nuttig dier, als hij nuttig. nuttig. Het zijn happige dieren (bedoeld wordt bijterig). Het heeft Het varken eet uit Het varken neemt zich wel eens een bat, als hij warm is. aan ’t eind, in een der waar zwoel-donk’re rozen en kap, is er ’n andere, Die imiteert ’n ander meent dat een zekere stand of ruime geldmiddelen op zich zelve reeds voldoende zijn om ons zelfstandig te maken. Niets is minder waar dan dat. Men kan „op zijn stuk” staan en zich er te pas of te onpas op laten voorstaan, zonder te bemerken dat de gewoonte ons v dat we leunen tegen een muur van voor oordeel. Stijfhoofdigheid is van zelfstandigheid dan ook niet het minst familie. De eerste toch heeft de domheid tot moeder en zegt vader tegen het geweld, terwijl de tweede gesproten is uit het huwelijk, gesloten tus- schen kennis en moed. En hoevele menschen van stand en rijkdom het aan degelijkheid van karakter, die vaste voorwaarde om zelf standig te kunnen zijn, ontbreekt, zien we het niet dagelijks en veel meer dan ons lief is Een zelfstandig mensch dient te weten wat hij wil, moet zich rekenschap weten te geven waarom hij zoo en niet anders denkt en doet en zich dus niet laten overhalen tot andere gedachten en daden dan na volkomen overtuigd te zijn dat hij gedwaald heeft. Dat dan eerlijk te erkennen is vaak het bewijs van eene niet geringe zelfstandigheid. Maar voor dit alles hebben we kennis noodig, en wel niet alleen die kennis die ons veel doet weten van de dingen buiten ons, maar ook vooral van de dingen die in ons zijn, m.a.w. zelfkennis. Dan toch alleen kunnen we zelf standig d. i. uit overtuiging handelen, als we een overtuiging hebben en deze wordt niet verkregen dan na eene. voortdurende en harmonische ontwikkeling onzer geestelijke krachten. Daarmee kan niet te vroeg worden begonnen en daaraan mag geen einde komen, zal het ras der ja-broers uitsterven, om plaats te maken voor een geslacht van mannen en vrouwen, dat bescheidenheid weet te paren aan zelfvertrouwen, achting voor andersden kenden, aan kloeken moed voor eigen over tuiging. Laat ons dan zelfstandig denken. een krelletje in de staart. een dog. heft hij z’n bezit opwaarts, brengt der schoon heid buigend hulde, bergt dan z’n over- dreven-grooten neus vol schaamte in den bloemen-kelk. Gebaar en houding zijn van zulk ’n onverstoorbaren heiligen ernst, dat zelfs de stroeve politie-agent op de brug zich niet bedwingt, mee-lacht... Zoo reden ze op den laatsten September dag door onze zonnige straten, ’n beeld van jeugd en bloemen. Waar ze kwamen, klonk blij ’t „lo vivat”. Dan juichten de jongeren van ’t publiek, zongen mee... Éénmaal in ’t jaar... als zomer scheiden gaat.verliezen èn boomën èn groenen hun kleuren. CL. 17 regels 50 Cts. Vervolgens Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Wees U zelf zei ik tot iemand. Maar hij kon niet, hij was niemand. de Genest et. Als een kind zelf staan kan, is het al een heel eind gevorderd, ’t Behoeft dan niet meer altijd gedragen of gesteund te worden, ’t erlangt reeds een soort van onaf hankelijkheid. Het leunt niet meer overal en tegen alles aan, zooals vroeger, toen ’t dan ook dikwijls met ’t voorwerp, waar tegen het leunde, omviel. Geen wonder dat de moeder aan ieder die het hooren wil (en wie hoort dat niet graag met blijden trots het nieuws vertelt, en terwijl ze het wicht op zijn beenen zet, zegevierend uitroept: „kijk het staat al alleen.” En werkelijk dat beteekent veel. Nu zal ’t ook wel spoedig loopen. Wel zeker moeder; als de beentjes van uw kind maar eerst zoo sterk zijn dat het staan kan, en ’t maar geleerd heeft het even wicht te bewaren, dan komt het loopen vanzelf. Ja, waarde lezer, eerst zelf staan, en dan loopen, meeloopen in het groote renperk van het leven, zonder meelooper te zijn, daarop komt het vooral in onzen tijd aan. ’t Kan zijn nut hebben dat we ons dit terstond bij het lezen van dit artikeltje eens klaar herin neren en elkander dringend aanbevelen, De tijden toch zijn voorbij, dat we meenden te mogen eten uit de potten van Egypte, zoodat we maar behoefden aan te nemen wat men ons gaf, om voedsel voor lichaam en geest te ontvangen. „Help u zelven” dat is thans de wapen kreet in den eerlijken strijd om het stoffelijk en zedelijk bestaan, en aan dien strijd kunnen en mogen we ons niet onttrekken. Maar dan is zelfstandigheid voor wassen menschen, nog vrij wat meer waard, dan het alleen te kunnen staan voor een kind. Zal de maatschappij, zal het leven, aan ons wat hebben, en wij wat aan haar, we moeten leeren zelfstandig te zijn. Menigeen schijnt met de beteekenis van dit woord niet in ’t reine te wezen en verw’art zelfstandigheid met stijfhoofdigheid, eigenwijsheid, eigenzinnig heid, terwijl een -- 3_.-1- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. In het MAGAZIJN van MANUFACTUREN ontvangen: ^Eene groote collectie DAMES ROKKEN. WINTER MODESTOFFEN. FLANELLEN, BEVERS. Het blad De Volksschool haalt deze zinnetjes aan uit eenige vrije opstellen over het varken Het varken doet eerst meel en dan water. Als de varken dood is, krijgt wij dik vel. Hij heb een krulletje. Het varken is een vettig dier. Als het varken kinderen krijgt, dan is hij Het varken heeft een krollestaart. En de huit van ’t varken kan me eten. Het varken is een heel Het varken is een i dood is. Het varken, als hij leeft, is hij niet Friesche Zuidwesthoek, 30 Sept. Veel oud porselein en antiquiteiten zijn in de laatste jaren alhier door speciale kooplieden opgekocht. Veel schijnt echter ook nog achter gebleven, want dagelijks nog worden de dorpen bezocht en afgeloopen door kooplieden, die trachten het begeerde machtig te worden. Mogelijk GRASLINNENS LINNENS ^at thans de vraag van verzamelaars bijzonder groot is, gezien de bijzondere moeite, die de opkoopers aanwenden en de hooge prijzen, welke geboden worden. De oude meubelen, keeften, stoelklokken d. zijn alhier vrijwel opgeruimd. Lemmer, 2 Oct. Een bizonderheid is, dat de haring in geen 20 jaar zoo vroeg is ge weest als dit jaar. hedennacht, (daar een vangen) De vrouw met den baard. Een dame wilde dezer dagen in Berlijn, op een avond in een café op vriendinnen wachten. Tot haar woede werd haar echter de toegang geweigerd. Daarop verscheen in een vrouwenkrant een pootig artikel, waarin de eigenaar van het café wel met vrouwelijke hand, doch niet met zachte, ongenadig bewerkt werd. De eigenaar antwoordt „Ik bestrijd niet het recht van dames om alleen een restaurant binnen te gaan, maar in een café te zijn, vooral 's avonds. Dames, alléén, zijn blootgesteld aan min of meer grove beleedigingen, waarvoor dan de directie ter verantwoording geroepen wordt. De dame, die reden meent te hebben tot klagen, heeft een opvallend uiterlijk. Zij draagt een baard, rookt en trekt de aandacht van de omgeving. Het heeren-publiek is spoedig bij de hand met grapjes. Het is in het belang van de andere gasten het zoover niet te laten komen”.,, enz. enz. Een zeer logische redeneering van den waard. Maar bij de dame is hij aan het verkeerde adres. Weer een pootig artikel „Ja, wij zijn zoo onbeschaamd het recht te verlangen tot vrij entrée in een koffiehuis I Ik heb een baard, maar geen langen vollen baard, noch een snor a la „Es ist erreicht”, maar een baard, zooals zeer vele dames hebben, wat de geachte directie niet eens schijnt te weten! Wil men zulke dames niet toelaten, dan moet men een plakaat voor de deur hangen „Dames met baarden hebben geen toegang”. Na deze harige afrekening, komt het cha piter „rooken”. „Ik rook. Dat is waar. Maar wij wonen toch niet in Buxtehude (wij zouden zeggen Lutjebroek) maar in Berlijn. En wie in Berlijn aanstoot neemt aan een rookende dame, moet zeer achterlijk en kleinsteedsch zijn aangelegd. Wanneer een heer het in zijn hersens krijgt, grapjes te verkoopen tegen een dame, dan moet de waard dien heer uit het lokaal verwijderen.” Na deze geëmancipeerde verdediging van de gebaarde en rookende dame, zal men... den waard gelijk moeten geven. Er zullen onder de suffragettes velen zijn, die dit type van in het publiek rookende vrouwen, die alleen in een koffiehuis zitten, uitgedost met een baard bovendien, niet houden voor een esthetische aanwinst van het openbare leven. G. v. L. Een onzer visschers had er reeds zoo nu en dan enkele haring in de botnetten was ge- voor het eerst zijn reepnetten uit gezet en ving daarin 50 stuks haring. Voor het stuk werd 4 cts. besomd.- Heerenveen, 30 Sept. In de heden ge houden vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier werd besloten le. bij den Directeur-Gen. der Post, en Tel. aan te dringen op verbetering in den telefoon dienst, in dier voege, dat minder lang dan dikwijls het geval is, zal behoeven gewacht te worden om aansluiting te verkrijgen voor intercommunale gesprekken. Hierop zal de adhaesie der andere Kamers verzocht worden. 2e. bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te dringen op bespoediging van het aanhangige plan, om de drie deelen waaruit Heerenveen bestaat, onder éénzelfde gemeen telijk bestuur te brengen. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Workuni. Zondagmiddag bemerkten eenige wandelaars aan den zeedijk brandlucht. Bij onderzoek bleek dat even voorbij de eerste hekwachterswoning naar Makkum, dus ,in de gemeente Wonseradeel, de zeedijkpalen brandden. Direct werd het vuur gebluscht en dank zij deze spoedige ontdekking, de schade tot slechts enkele palen beperkt. De „Onder de Streep” schrijver van ’t Algemeen Handelsblad schrijft: Sludentenrijjool. Eens in ’t jaar, als September eindigt en zomer voorbij gaat, zien we dit getrouwelijk feest gaan door onze woelige winkelstraten, langs de breede, deftig-stille grachten, waar ’t groote stads leven niet rumoert, ’n Feest van blij-jonge jeugd in lijst van veel bloemen, mooi en stil-kleurig. Afscheid van zomerweelde, laatste, blijde groet van Flora’s geurende kinderen, omkransend de gulden jeugd onzer jonge stadgenooten, die nu dra zullen ingaan tot het vroolijke studenten-leven door vele poorten van wetenschap... De paarden, dravend voorop, de bepluimde koppen hóóg-op-en-nèèr in schokdans van den draf, rijden aan. Hoefslag klettert in trappel-gang door de straten. Achter hen, bp-juichend in blijden klank, galmt van uit de rijtuigen de jool der jeugdige groenen. Er glanst, levenslust en blijdschap op aller gelaat, de oogen schitteren onder de zwierige baretten, ’t „To vivat” galmt jubelklinkend door de straten, waar langs gaat de kleurige stoet... In ’n rijtuig, geurend omkranst door het frissche blaad-ren-groen en veel bloemen, rood en wit, staat er een stok-zwaaiend, rap van pols, ’n dirigent na te bootsen. Er zwaait ’n kostelijke ironie in ’t breede ge baar, waarmee hij even vóór ’t refrein z’n zangers tempert tot ’n aandoenlijk-teer pia nissimo, dan plots met wijd-dreigend uithalen en armbeweeg wild-zwaaiend de laatste strophen doet aan-zwellen in ’n oorverscheu rend fortissimo, dat hen aan het slot hijgend, dood-op doet terugzinken in de kussens, ’t Gaat hl te vlug voorbij, klanken en kleuren... Verder, bijna laatste rijtuigen, geuren om rad recht-staand, midden-in. conscientie. Die blijft loopen aan den leiband van anderen, is minder dan een kind, dat op zijn eigen beenen staat. Laat U voorlichten en inlichten en handel dan naar eigene over tuiging, anders wordt ge opgelicht voor uwe vrijheid en dat is de gevaarlijkste oplichterij, die ik ken, want ze maakt u tot slaaf. En slavenhandelaars zijn er nog legio, met en zonder patent. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Bolsward, 1 October 1908. L. S. Wanneer een jubileum in aantocht is, dan past het toch, tot de gereed koming der viering van die herinnering iets in het werk te stellen. In gewone gevallen kunnen er redenen zijn, de voorbereidende werkzaamheden tijdig aan te vangen doch bij buitengewone omstan digheden kan het hoogst nuttig, ja zelfs raadzaam worden, vroegtijdig eene spade in den grond te steken, toonende, dat er besef en idee is voor het allengs naderende, heugelijke feit. Velen zullen zich gaarne geroepen gevoelen, blijken te geven, dat zij het door ons bedoeld wordende jubileum werkelijk met waardeering willen gedenken. Welnu, tot die velen en wij hopen zelfs, tot meerderen richten wij ons in dezen De Kaatsvereeniging „Bolsward* zal in 1909 vijf-en-twintig jaren hebben bestaan. Wij willen dit gaarne zoo zien worden met vruchten er in. e der 10 cents puddingen, citroen, chocolade, amandel, vanille. rVUunuuTin i Het doel van dit schrijveneen ieder, die iets voelt voor het leven en streven van genoemde vereeniging, op te wekkenthans reeds ons in staat te stellen, haar een passend huldeblijk (z.g. in envelop) te kunnen aanbieden, zien wij hoogst gaarne zeer vol ledig aan voldaan. Dat ieder daarvan zich dan wende tot een der drie eerste onder- teekenaars, bij wien lijsten voor elk bedrag ter teekening liggen. Ook zullen daar kennis gevingen over disponibel gesteld wordende bedragen en postwissels, met ware belang stelling dankbaar worden aanvaard. Waar bij een zilveren feest die cadeaux het meest waarde zullen hebben, welke uit werkelijke sympathie zijn ontsproten, daar zal het voor de Kaatsvereeniging „Bolsward” bij haar eventueel jubilé aangenaam zijn, indien ons pogen door velen in zoo’n sterke mate wordt betracht, dat het haar mogelijk worde, daaruit haar tekort te dekken en er zelfs voor haar nog krachten uit te putten blijven, waardoor ze met meerdere sterkte de toekomst gerustelijk mag tegemoet gaan. U, geachte redactie, beleefd dankzeggend voor Uwe bereidwilligheid ter zake dezer plaatsing. Hoogachtend, Uwe dienstw. dienaren: S. J. T. PLANTINGA. H. J. HOMMES. E. STATE MA Ezn. S. E. LUNTER. J. YNTEMA. LEO HETTEMA. is Want nu ontbreekt tieke stuk waaruit blijkt, dat Goethe ooit geboren is.” mooi, dat haar van liefde fluistert. Van uit z’n rechterhand rijst slank op bleek-groene stengel een vlam-roode tulp. Z’n oogen staren strak met teed’re blikken naar de dames langs den weg. Vindt hij in het voorbijsnellen er enkele naar z’n smaak, dan De professor tot zijn studenten: „De diefstal van de geboorte-acte van Goethe een zwaar verlies voor de Wetenschap. ons het eenige authen- We ontvingen elK voor ons, zeiven een ver stand, doen we dan ook ons best het zelf te gebruiken. Spreken wij zelfstandig, leder vogel zingt zooals hij gebekt is, maar papegaaien zijn vervelende schepsels. fydsteren wij zelfstandig. Hooren we met Bolswardsclie Courant t TH 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1