Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 8 October. I 47ste Jaargang. 1908. No. 81. Verschijnt Donderdags en Zondags. I Van Week tot Week. VOOR Afzonderlijke ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar ii 5 Cent. een aanmoedigings- van smakelijk eten uit- de «dienstneming” te doezers naar de kroon zou kunnen steken, trok onmiddellijk op onderzoek uit. Verge zeld van den zich j uist ter plaatse bevindenden gemeente-veldwachter, vormden zij een koppel detectives, die voor de Wilsons niet behoefden onder te doen. Jammer genoeg werd van der heeren scherpzinnigheid niet a] te veel vereischt, want de aangewezen schutting ver toonde een aantal inktmoppen; vijf meter ver was het inktspoor te volgen..-, toen liep het dood. Links en rechts, voor en achter werd gespeurd... geen spoor te vinden, geen voetafdruk verried de ontvluchting van den snoodaard, niet het minste geritsel in het struikgewas de aanwezigheid van een men- schelijk wezen verradend. Morgen, klonk het plotseling uit den mond van S., den eigenaar van het huis bij de bemorste schutting. Wat is er aan de hand? Toen legden de rijks- en gemeente- Sherlock Holmessen den boer de zaak bloot en toen deze van den lach bekomen was klonk het kort, zakelijk en afdoend: Wel, dat komt van de spreeuwen, die s... de schutting volDe predikant, zijn dames, zoontje en de rijks- en gemeente-veldwachter keken als 'op bevel allen tegelijk naar boven. In den grooten vlaareboom zaten de boos doeners onbewogen zich te goed te doen aan de zwarte vlaarbessen, en enkelen vraten van dat heerlijk goedje zooveel, dat zij rijke lijker dan gewoonlijk hun faecaliën stortten op de hoofden en lichamen der arglooze voorbijgangers. En daar nu deze uitwerpselen, dank zij het zwarte bessensap, volkomen geleken op dikke, donkere inkt, vervloog met de oplossing van dit raadsel des veld wachters hoop, zijn afgelegen gemeente te bezorgen de lauweren van een Opperdoes. BINNENLAND. De mensch is een combinatie van eigen schappen. Zoo er strijd is in den mensch, zoo is er strijd tusschen z’n goede en kwade eigenschappen. Het kwade tracht het goede meester te zijn, daar de mensch neigingen in rrphnnrzampn. Over In het MAGAZIJN van HEEREN- en JONGENSKLEEDING ontvangen Een mooie sorteering Heeren- en Jongeheeren DEMI-SAISONS. Heeren- en Jongeheeren COLBERT COSTUMES. FIETS-CAPES in verschillende grootten. Heeren- en Jonnens derwaardigheid, dan kunnen die daden, als een uitvloeisel daarvan, geen zedelijk karak ter dragen, immers, men leest van distelen geen druiven, en ’n slechte boom kan geen goede vrucht voortbrengen. Er valt over het onderwerp veel te zeggen, het pro en contra zou ’n stevige brochure kunnen vormen. Levensvragen van zulk een diepgaande be- teekenis, met zulk een psychologischen ach tergrond, worden niet met enkele woorden of zinnen of vage algemeenheden opgelost. Het oordeeltgoed is goed en slecht is slecht, ’n moord is ’n moord en ’n moordenaar dient z’n zondig leven te eindigen aan de galg of op het schavot, in plaats van een renteniersleven te slijten in de gevangenis. De voorstanders van dit vergeldings- en ruim- maar-op-systeem zullen dan ook wel niet bijster ingenomen zijn met de voorstellen van den minister om de verplegingskosten van gevangenen en verpleegden in de rijks- werkinrichtingen voor bet volgende jaar met f 50.000 te verhoogen. Zij zullen redenee- ren: «d’r laten zich nu al zooveel menschen opbergen, om van de straat te zijn, nu moet er warempel ook nog premie in den vorm geloofd worden, om bevorderen.” Als dit middel eens toegepast werd om de liefde voor het Vaderland wat te doen oplaaien, dan we twijfelen er niet aan waren de opkomers met meer vrede in het gemoed aan den huiselijken haard terugge keerd. De bruine boonen, mitsgaders het spek, waren niet steeds in staat den mannen de vermoeiende marschen te doen volhouden en hij die ’s avonds na een tippeling van twaalf uur nog lust gevoelde het aantal kilometers vrijwillig te verlengen, mocht zonder groot spraak zich beroepen op een paar goede onderdanen. Na de vermoeiende manoeuvre en marsch, door de infanterie gehouden, wordt een soldaat door een heer staande gehouden. Wel, hoe heb je het gehad vandaag? Het gaat nog al, luidt het antwoord, maar de ouwe heeft ons verduiveld laten loopen Zoo, en wat ga je nu doen? Nu ga ik met mijn vrouw nog even een eindje de stad in Nou, jij bent een kranig soldaat en... ik ben de oude, antwoordde de vrager, die nie mand anders dan generaal Nierstrasz in eigen persoon was. Zoo kan een mensch toch nooit weten, met wien hij de eer heeft, als een voldoende kennismaking niet vooraf is gegaan, getuige het volgende uit TEGELEN. Daar kreeg iemand des avonds onverwachts een fiets met bestuurder tegen zijn corpus, hetwelk daar tegen niet bestand bleek en de reparateur, in dit geval de dokter, moest er aan te pas komen. Dader, meer leviet dan Samaritaan, poetste de plaat en bleef onbekend, doch de veldwachter speurde, zooals een goed diender betaamt, in alle café’s en kreeg ten slotte beet. Al pratende vertelde de een, dat hij in Tegelen een leelijke schram had opgeloo- pen, daar hij ’s avonds iemand omver had gereden. Nu wist de man genoeg, ontpopte zich als gemeente-veldwachter en noodzaakte de fietsers tot betaling van eene flinke schade vergoeding voor dengene, dien zij hadden omvergereden. Blijde hiermede van het zaakje af te zijn, Londen zij verder trekken. Als je om je pure menschlievendheid voor de vierschaar moet verschijnen, zooals een jongmensch te ROTTERDAM, dan wordt men in dubbelen zin «beklaagde”, Op ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte; Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek. Voor een tachtig personen sprak Maandagavond in Amicitia mr. J. H. W. O. ter Spill, Secretaris v. d. Bond van Vrije Liberalen, en wel Haar aanleiding van de a.s. tusschentijdsche verkiezing alhier. De vergadering werd geopend door den heer Fockema, die meedeelde, dat eerst ’t plan bestond, deze bijeenkomst te Leeuwarden te houden. Maar bij nader inzien begreep men dat ’t practischer zou zijn deze ver gadering hier te beleggen en wel met ’t oog op de a.s. verkiezings-campagne. Spreker zette vervolgens uiteen, hoe men tot een bond van Vrije Liberalen is gekomen. In de laatste 20 jaren nl. zijn in de Liberale partij zooveel verschillende fractiën ontstaan, van welke de Vrijzinnig Democra tische de allen overheerschende dreigt te worden. Daar, zegt de heer F., wenscht onze orga nisatie tegen te protesteerende toestand moet weer zoo worden, als een 20 jaar ge leden. Deze vergadering, eindigt spreker, dient ter verduidelijking van onze beginselen. Daarna werd ’t woord gegeven aan Mr. Ter Spill, die in een zeldzaam mooie rede ’t beginselprogram van den Bond zeer duide lijk uiteenzette. Vooral wijdde spreker uit over art. 1 De Staat heeft de persoonlijke vrijheid van allen te eerbiedigen en te verzekeren. Art. 2. Inrichting en werking van ’t Staatsbestuur behooren onafhankelijk te zijn van eiken invloed van kerkelijke leerstellingen. Lang stond de heer Ter Spill stil bij art. 6: Op de Overheid blijve .de zorg voor deugdelijk onderwijs in al zijne vertakkingen rusten. ’t Bestaan van eene voor allen toeganke lijke volksschool worde door ’t behoud der geldende grondwettelijke waarborgen gehand haafd. Steun uit de Staatskas aan instellingen van onderwijs worde slechts verleend onder afdoende waarborgen voor deugdelijk onderwijs. De rede gaf juist niet aanleiding tot debat, maar wel tot ’t geven van opheldering om trent ’t een of ander. Van de gelegenheid om nader met eenige zaken, den Bond betreffende, op de hoogte te komen, maakten gebruik de hh. Pollema en ds. v. d. Heijde. De Centrale A.-R. Kiesvereeniging in dit district koos in de Dinsdagmiddag ge houden vergadering met algemeene stemmen tot candidaat voor de a.s. Kamerverkiezing dr. A.. Kuyper, Omtrent de aanneming van zekeren dag zag ie iemand te water liggen en aangezien die iemand zonder hulp niemand dreigde te worden, sprong hij te water om dit te beletten. Aber... ’t was verboden om daar te zwemmen en een ijverig agent maakte daarvan proces-verbaal. De kanton rechter liet hem echter ’t kon bezwaar lijk anders vrij uit gaan. Een verma kelijk waterballet gaf het zwemmen in ver boden water te AMSTERDAM te zien. Een drietal zwemmers doken uit de zwem inrichting onder de steigers door om met forsche slagen het IJ door te klieven. De politie beschikte het echter anders. Pijlsnel verscheen een vletje waarin een agent in volle wapenrusting de dreg netjes om het lichaam gerold op de voorplecht staande als een moderne Lohengrin, op de zwemmers af. Voordat echter het vletje zoover was, verscheen de boot der haven politie, waarop een verzameling dienaren. Tot harpoeneeren kwam het echter niet, het drietal wist zich door forsche slagen «uit de voeten” te maken, met het voor de politie droevig resultaat dat ze, onder stormachtig gejuich der op den wal staande schare, in niet-verboden water zich wisten terug te trekken. Geen wonder dat zoo mepig landlooper niet wil werken, «teneinde de overproductie van werkkrachten niet grooter te maken”, zooals een «gewikste” ten antwoord gaf op de vraag, waarom hij niet ging werken, ’t Contingent stoere werkkrachten is echter trots alle overvoering op de arbeidsmarkt nog zeer miniem, zoodat we den reiziger, die dezer dagen te ZUTPHEN commissiën trachtte op te halen, veilig als een unicum kunnen beschouwen. Tot drie keer had hij aangebeld aan ’t zelfde kantoor, zijn kaartje aangeboden, om telkens weer te hooren dat «meneer niets noodig had”. Maar met volharding hield de man vol. Uren lang zwierf hij onafgebroken in den omtrek van ’t kantoor des begeerden, hem nog onbe kenden, afnemers, staarde' peinzensmoe in ’t water, telde de boomen van ’t plantsoen en de blaadjes van de bloemen, om dan op eens, na een vluchtigen blik op zijn horloge, weer pijlsnel naar ’t kantoor te schieten. Eilacy, ’t gaf niets 1 De klant vertoonde zich niet op straat, hield zich althans in cognito, fietste leukweg zijn eigen woning voorbij en bracht alzoo den volhardenden reiziger tot wanhoop. Eindelijk, na een blokkade van vier uur, gaf hij ’t op. Doch den volgenden morgen om zeven uur was hij er al weer, belde weer” aan, maar altijd tevergeefs. De klant kwam niet voor den dag. De reiziger begon nu zijn omzwer vingen opnieuw, bekeek ’t water, de boomen, de bloemen en het gras, liep weer opeens met een vaart naar ’t kantoor, maar toege laten werd hij niet. De menschen in de buurt maakten zich al ongerust, dachten dat de man niet goed in ’t «bölleke” was, vreesden voor zelfmoordplannen, want voor een afspraak duurde dit wachten toch al te lang’t Geduld van den lijdzaamsten mensch bleek intusschen niet onuitputtelijk. Dien zelfden middag om 12 uur gaf hij ’t op. Een beurtschipper te NEUZEN schijnt wat al te sentimenteel aangelegd te zijn. De premie voor de ongevallenwet weigert ie te betalen. Uit den booze, man, zegt ie tot den deurwaarder, wat niet belette dat de man der wet ’t kwaadschiks nam, toen hij ’t goedschiks niet geven wilde. Z’n huisraad kwam onder den hamer en Als ’t schippertje niet blind en is, Betaalt hij ’t volgend jaar gewis. Het spreekwoord zegt toch zoo terecht, Met kwade honden vangt het slecht. Of en schipper, wil dit niet vergeten, Met groote heeren is ’t kwaad kersen eten. Tot slot: de inktwerper, ’t Drama speelt te EGMOND a. ZEE. Papa met zijn echt- genoote., een vriendin zijner vrouw, zijn zoontje en hondje langs den dorpsweg. Plot seling ontwaarde Papa, dat het Zondagsche pakje van zijn zoontje vol inktvlekken zat. Hoe kom je daaraan, jongen? vroeg pa. Ja, bij die schutting werd ik ineens met inkt gegooid en... ik zag niemand! verklaarde het knaapje. De naburige rijksveldwachter werd onmid dellijk opgezocht, het raadselachtig geval hem voorgelegd en de veldwachter in zijn schik, dat hij en zijn vergeten gemeente wellicht thans in roem en vermaardheid de Opper de candidatuur door dr. K. is nog niets bekend. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft geadviseerd aan de tusschentijdsche Kamerverkiezing in het district Sneek niet deel te nemen. Gaasterland. Op de mooie dagen van herfstmaand, die achter ons liggen, bood de zee een prachtigen aan blik aan. Touristen die nog in ’t bosch kwamen, om ook aldaar te genieten van het tinten- en kleurenspel, ver zuimden niet naar de kust te gaan, om de magnifiek schoone effecten te aanschouwen van de zee onder kleurigen Septemberhemel. ’t Was de moeite waard inderdaad. Nu eens trof de verheven rust, dan weer de innig teedere schakeering, de plotse afwisseling van licht en donker, verrassend; de zilv’ring van de lijn, zich verliezend in de schitt’ring van één zonnestraal... Brekingsverschijnselen, die fata’s scheppen, min of meer duidelijk, komen met kalm Septemberweder aan de kust voor en infusoriën tooveren niet zelden een vuurglans op de wateren. Wie de zee bezoekt op dagen, als die achter ons liggen, wordt wel beloond. Tegen verhooging van de accijns op gedistilleerd. Evenals in de jaren 1902 en 1906 zal ook nu weer door de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken een krachtige actie gevoerd worden tegen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Die actie zal o.m. om vatten een adres aan de Tweede Kamer, met verzoek om verwerping van het wetsontwerp; een uitnoodiging aan de verschillende drank- bestrijdersvereenigingen des lands om adhaesie- betuiging aan dat adresde uitgave van een brochure ter voorlichting van het publiek; het houden van meetings en openbare ver gaderingen in verschillende plaatsen in ons land om op verwerping van het wetsontwerp aan te dringen. Dezer dagen vervoegde zich te Wester- voort bij een logementhouder, iemand zich voordoende als een «Meister” van het Gesell schaft «Harcourt” te Duisburg, onder voor wendsel, dat er 40,000 K.G. ijzer, tot ver sterking aan de spoorbrug moest worden aangebracht. Voor dit doel nam hij den zoon van bovenbedoelden logementhouder aan voor 26 cent per uur en nog een ander arbeider voor 20 cent. Den volgenden dag zou een waggon ijzer arriveeren, waartoe de «Meister’’ zich naar den «Bahnhof” spoedde en... niet weer terugkeerde. Aanvankelijk dacht men, dat hij was heengegaan, alleen met een maal eten en logies, doch heden bemerkte men dat hij ook het beste Zondagsche pak van een der zoons van den logementhouder had mee genomen. Geld. Zekere de J. te Leerdam, door het Hof te Arnhem veroordeeld tot een gevangenis straf van 3 maanden, is dezer dagen opge roepen om 7 October a.s. zijn straf te gaan uitzitten. Veroordeelde zal aan deze uitnoodiging niet voldoen, zooals hij in een adres aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Justitie zegt, omdat indien hij zelf den moed tot zelfmoord mist, zijn moeder hem zal dooden. Buiten den veroordeelde om worden pogingen aangewend om door een der Kamerleden den betrokken Minister in de Tweede Kamer over dit vonnis te interpelleeren. Arnh. Ct. Een brief van 360 gram van Den Haag naar Scheveningen kost per post 15 cent. Verdeelt men den inhoud in 2 gelijke deelen wat bij verzending van akten, papieren en dergelijke vaak zeer goed gaat en maakt men er twee brieven van 180 gram van, dan betaalt men tweemaal 5, zegge 10 cent. Men geeft aan de post dubbel werk en spaart een stuiver uit! Ook na de wijziging der Postwet, die op 1 October in werking trad, is deze curiositeit gebleven. Door de Tweede Kamer is er op gewezen, doch de Minister wilde het plaatselijk port van de zware brieven niet verlagen. Bij de postwissels heeft men iets dergelijks. Wie f 15 te verzenden heeft, doet het zuinigst, als hij er twee postwissels van maakt. Tot wegneming van deze zonderlingheden is wetswijziging niet noodig; bjj Kon. besluit kan dit geschieden. Bolswardsclie Courant 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1