Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 11 October. 3 I I B "■E-wr-—1 47ste Jaargang. 1908. No. 82. Verschijnt Donderdags en Zondags. Sta er op F i r Uit de Raadszaal. VOOR Hij begroot Aanbevelend, B. en a. b. c. d. Ik kan mij niet B. de de van van doen, zien, Vergadering op Donderdag 8 October 1908. Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: daarom zou ik er ook en levering volledig uit te van Cuperus, steenhouwer, plekje grond aan de vaart zijne woning in huur, opdat dit kan dienen tot bergplaats 1 K Bij de 2de vrije stemming was de uitslag eender, behalve dat Harkema 1 stem minder, Lammêrtsma 1 stem meer had. Bij de nu volgende herstemming tusschen de heeren Kuiper en Harkema, werd de heer Kuiper benoemd met 7 stemmen, de heer W. Harkema verkreeg 6 stemmen. In de vacature Faber werd de heer Lunter benoemd met 7 stemmen, de heer Wiersma had 4, de heer Baber 2 stemmen. In de vacature de Visser bekwamen de heeren Praamsma 6, J. T. Wiersma 4, de Visser 2 stemmen en 1 stem op den heer T. Y. de Boer. Bij de 2e vrije stemming was de uitslag precies eender. Bij de nu gevolgde herstemming tusschen de heeren Praamsma en Wiersma werd eerst’ worden betaald, tenzij B. en W. er posten op vinden, waarop aanmerking valt te maken. De Voorzitter. Ik wil in de eerste plaats den heer Boersma opmerken dat Koopmans wel beweert order te hebben ontvangen, doch vergeet die be.wering te staven. Ik heb den agent gelast, om den tuinman order te geven, dat hij de drie groote potten, die gemeente- eigendom waren, op de perken moest brengen, dat is alle order die ik gegeven heb. Wij meenden, omdat hem aangezegd was niet te leveren dan op uitdrukkelijke order, die later ingekomen nota niet te mogen accepteeren. De heer Kramer wil hieraan nog toevoegen dat als er op deze wijze gehandeld kan worden, het toch spaak moet loopen, waar de ver houding zoo was, moest Koopmans toch een schriftelijke lastgeving verwachten. Bij het nazien der perken is besproken, dat enkele perken iets aangevuld zouden moeten worden en misschien heeft Koopmans er enkele planten tusschen gezet. Later kwam deze nota van groot f 60. Wil men deze uit medelijden betalen, dan is het mij best. De heer Oosterbaan. Ik ben ook van oordeel dat bij eervol ontslag het salaris ge heel behoort te worden uitbetaald, maar als er geen order is gegeven voor de levering, is de rekening ook niet geoorloofd, en zou ik alleen het bergloon f 8 voor de 3 groote potten willen voldoen. De heer Cuperus vraagt of de instructie ons niet 'kan inlichten Deze wordt nagezien en het blijkt dat bij art. 5 B. en W. bevoegd zijn te schorsen met inhouding van tractement. Verschillende sprekers voeren hierover nog het woord, maar eindelijk wordt in stem ming gebracht het voorstel om het tractement geheel uit te betalen. Dit wordt verworpen met 6 tegen 7 stemmen. (Voor de heeren Boersma, Lunter, Eerdmans, Hosier, Ooster- baan en Vis.) Over de gedane levering ontstond nu opnieuw discussie en werd door de heeren v. d. Meer en Kramer uitvoerig toegelicht, dat hun van de levering niets bekend is, terwijl de Voorzitter herhaalt, geen andere order te hebben gegeven, dan de 3 gemeente- planten op de perken te brengen. Toch wordt met 8 stemmen voor en 5 tegen besloten de nota uit te betalen. (Tegen de heeren Lunter, v. d. Meer, Kramer, Oosterbaan en Van Randen.) van. 5 Voogden van het Alg. 7Benoeming Stads-Armenhuis. De aanbeveling bestaat uit Vacature H. C. Banning G. O. Eisma. K. H. de Vries. Vacature R. de Boer Dz. W. Harkema. M. Kuiper. Vacature A. Eaber H. A. Lunter. J. T. Wiersma. Vacature H. J. de Visser Tj. Y. de Boer. S. J. Praamsma. Vacature B. van der Werf M. van den Oever M. J. Wartna. In de vacature Banning werd benoemd de heer G. C. Eisma met 9 stemmen de heeren de Vries en Banning verkregen elk 2 st. In de vacature de Boer, verkregen de heeren M. Kuiper 6, W. Harkema 4, R. de Boer 2 stemmen en 1 stem was op H. Lammêrtsma uitgebracht. Bij de 2de vrije stemming ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Staatswege toe te kennen, zonder premie betaling. g. Een adres van Rein Postma, slager, verzoekende schadevergoeding wijl door de vertimmering der gasfabriek en het vergraven der steeg voor zijne woning hij in zijne affaire benadeeld is en zelfs 4 weken geheel van het verkeer was afgesloten terwijl nog ATT T< steeds het pad daar ongelukkig is. v -Lv UH je geiedeil schade op f 40. k. Een adres van Aannemers en Timmer lieden alhier, verzoekende er verandering in - te brengen dat steeds de uitvoering van het SiflHHI onderhoud der gemeentewerken aan dezelfde personen wordt opgedragen, en het zoo te j bepalen, dat allen op hun beurt hiermede worden begunstigd. l. Een adres van den Bond van Land arbeiders, verzoekende dat voor de hooiers en maaiers hier ter stede een arbeidsbeurs W* wordt ingericht opdat deze menschen niet x. W meer als beesten aan de markt behoeven te staan. m. Een adres verzoekende een voor worden afgeschut en van steen en platen. Al deze adressen gerenvoyeerd aan W. om advies. n. Een adres van mej. Zwanenburg, ver zoekende in aanmerking te komen als onder wijzeres voorde handwerken bij het herhalings- onderwijs. o. Een missive van den heer Groenier, adviseerende inzake benoeming van een onder wijzeres voor de handwerken bij 't herhalings- onderwijs. Zullen worden behandeld bij punt 3 der agenda. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Resolutie van Ged. Staten, omtrent de vastgestelde Instructie voor den gemeente- veearts. De Voorzitter deelt mede, dat dit stuk in handen is gesteld van de Gezondheids-com- missie en van deze nog niet terug is ont vangen, zoodat het punt heden niet behandeld kan worden, waarom hij voorstelt het te royeeren. Stilzwijgend goedgekeurd. 2. Resolutie van Ged. Staten, inzake de gewijzigde verordening tot heffing van hoofde- lijken omslag. Deze resolutie beoogt een redactiewijziging. B. en W. stellen voor de gewenschte wijzi ging aan te brengen, en zonder hoofdelijke stemming wordt dit goedgekeurd. 3. Behandeling van het adres van mej. D. Laagland om definitief te worden benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Herhalingschool met bericht en advies. De heer Cuperus verzoekt eenige inlichting. Op 30 Nov. 1905 besloot de raad ontheffing te vragen van het geven van handwerks- onderwijs, op grond dat er door de naaischool voldoende in de behoefte was voorzien. 9 Feb. 1906 is bij Kon. besluit deze vrijstelling verleend tot 1910 en toch is in 1906 een onderwijzeres in de handwerken aangesteld. Dat is toen door den raad weer goedgekeurd, maar nu weer diebenoeming aan de orde is, vraag ik aan B. en W. of zij thans de naaischool al of niet voldoende achten Op advies van den Districts-schoolopziener is destijds die onderwijzeres er- gekomen, maar thans wensch ik de meening van B. en W. daarover te kennen. De heer v. d. Meer. Ik moet toestemmen dat er eenige tegenstrijdigheid bestaatvan de verplichting om 96 uren handwerks- onderwijs te geven, werd opheffing gevraagd, omdat er voldoende gelegenheid bestaat. Toen was het leerplan van het herhalingsonderwijs overladen, later zijn een paar vakken geschrapt en toen vonden B. en W. termen om het handwerksonderwijs ook te doen geven, omdat het kon voorkomen dat enkele leerlingen de naaischool niet bezochten. Van de concessie tot vrijstelling werd echter in zooverre gebruik gemaakt, dat men niet 96 doch slechts de helft, 48 uren les liet geven. Dat besluit is toen door den raad aangenomen. De heer Cuperus. Ik dank den heer v. d. Meer voor de bekomen inlichtingen en kan nu méégaan met het advies van B. en W. Dit advies, in overeenstemming met dat van den Arr.-Schoolopziener luidt dat beide sollicitanten geschikt geacht worden, doch Mej. Laagland, omdat zij reeds in functie is, op no. 1 wordt geplaatst. De heer Keikes. Ik vind het wel wat vreemd, dat Mej. Laagland haar adres aan den raad heeft gericht. Ik meen dat de raad dat ook vroeger aan B. en W. heeft overgelaten. De Voorzitter. De raad benoemt de onder wijzers, maar als men zoo besluit, kan het ook aan B. en W. worden opgedragen. Zonder hoofdelijke stemming alzoo besloten. 4. Behandeling van het adres van den tuinman Jan Nawijn, om, broeibakken over te brengen naar den Stadstuin en daar een schuurtje te bouwen, met advies van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter licht toe, dat Nawijn zijn broeibakken naar den stadstuin wenscht over te brengen en er een schuurtje wil bouwen, voor berging van afval, gereedschap enz. B. en W. vinden geen bezwaar, mits alles er ten allen tijde netjes uitziet en de ver gunning tot wederopzeggens wordt verleend. Met het oog op den tijd, heeft adressant spoedige behandeling verzocht, zoodat urgentie wordt gevraagd. Deze wordt verleend, waarop de heer Rosier nog zegt, dat hij niet zou denken, dat er hoegenaamd eenig bezwaar is tegen de inwilliging van het verzoek, wordt het met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester, en Wet houders om f 33,28 suppletie-premie Onge vallenwet over 1907, te betalen uit den dienst 1908. Van de verzekeringsbank ^Nova” is vol gens de loonlijsten een nota ingediend over premie //Ongevallenverzekering”. Dit komt omdat meer loon is uitgekeerd dan was aan gegeven, doch nu is de dienst 1907 afge sloten en stellen B. en W. voor, het bedrag uit het fonds voor onvoorziene uitgaven 1908 te betalen, wijl de rekening klopt met de opgemaakte lijsten. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 6. Behandeling van het adres van den tuinman S. Koopmans om uitkeering van salaris als Stadstuinman, en betaling eener nota, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. adviseeren, dat Koopmans is geschorst met inhouding van tractement. En de levering der planten is geschied zonder dat daartoe order was gegeven. Zij stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken, maar leggen de ingediende nota aan den raad over ter beslissing. De heer Lunter kan met dit advies niet geheel meegaan. Er is een eervol ontslag verleend, waarom hij vindt dat het salaris tot den dag van het ontslag behoort te worden uitgekeerd. De heer Boersma. Ik zou juist zeggen, wat de heer Lunter in ’t midden bracht, en zou er nog bij willen voegen om ook de nota uit te betalen. Koopmans toch beweert, van den politeagent Kracht order te hebben ontvangen. De heer Eerdmans. Mij dunkt, met het oog op den langdurigen dienst van dezen ambtenaar, moet men niet te straf zijn. Al behoeven we het op wëttelijke wijze niet te zou ik in dit geval het toch gaarne en de nota voor gedane levering ook willen betalen. De heer Rosier. Ik kan mij niet ver- eenigen met het advies van B. en W. Al mag de verhouding in den laatsten tijd minder aangenaam zijn geweest, Koopmans heeft toch een reeks van jaren tot volle tevredenheid gewerkt. Nu hem eervol ontslag is gegeven, zou ik hem ook liefst eervol zien uitbetaald. Wat het 2e punt betreft, die nota voor leverantie is een moeielijke kwestie. Koopmans beweert order te hebben ontvangen, de planten zijn geleverd, en voor zijn, loon betalen. De heer Keikes. Ik zie hierin 2 voorstellen. Omtrent het loon vind ik, moet het ophouden met den dag der schorsing maar de levering is lastiger. De planten zijn geleverd. Koop mans beweert dat het hem door een agent is gelast, de Burgemeester ontkent dit, maar het staat toch vast dat toen die planten er kwamen, er geen verzet tegen die levering is gekomen. Daarin ligt m.i. een stilzwijgende goedkeuring. Ik vind dat die nota moet in de kermis te verleenen. e. Idem, houdende goedkeuring wijziging der begrooting alsmede tijdelijke geldleening. f. Missive van heeren Voogden van het Alg. Armenhuis, waarin zij hun bevreemding te kennen geven dat in de missive, waarin hun collectief ontslag wordt aangenomen, de bepaling staat, dat zij in functie moeten blijven tot hun opvolgers zijn benoemd en geinstalleerd; zij kunnen geen enkel artikel vinden dat hen hiertoe verplicht, en berichten dan ook dat zij uiterlijk 1 Nov. beslist af treden en na dien datum geen verantwoorde lijkheid op zich nemen. Al de vorenstaande stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer Kramer. Naar aanleiding der missive van heeren Armvoogden, wat wel de laatste missive zal zijn die van deze heeren wordt ontvangen, wil ik mededeelen dat het mij leed doet dat zij hun mandaat hebben neergelegd, en het mij spijt dat deze zaak zulk een wending heeft genomen. De heeren hebben, de een langer, de ander korter, hun functie zoo vervuld dat ik, naast den dank die betuigd is bij het besluit dat hun ontslag werd aangenomen, toch mijn erkentelijkheid wensch te betuigen voor de bewezen diensten. g. Een Resolutie van Ged. Staten met een nota van op- en aanmerkingen omtrent het raadsbesluit regelende de tractementen van het ondérwijzend personeel, welke aan merkingen zij den raad ter overweging geven. Het voornaamste hiervan isdat art. 1 ver duidelijking eischt, art. 2 de tijdsbepaling in strijd is met de wet, art. 3 laatste lid ver duidelijking behoeft, nl. of voor ieder uur dat het betrokken hoofd les geeft, dan wel voor ieder uur dat onder diens leiding les wordt gegeven voor herhalingsonderwijs f 1 zal worden betaald, art. 4 de omschrijving, ge huwd, gezinshoofd en minstens 28 jarigen leeftijd duidelijker ware geweest dan de ge bezigde definitie, art. 5 dat omschreven dient te worden hoe de betaling geregeld wordt bij buitengewone opkomst onder de wapenen, alsmede de bepaling dat bij opkomst voor straf geen tractement wordt uitgekeerd, ait. 6 dat de bepaling dat eene onderwijzeres bij het aangaan van een huwelijk ontslagen zal worden geacht, niet in overeenstemming is met de wet, en de raad alzoo de bevoegdheid mist om alsdan ontslag te geven, en art. 7 dat de wet op de regeling der onderwijzers- tractementen is ingegaan 1 Jan. 1908 en dus de billijkheid en de wet zich verzetten tegen de bepaling dat de nieuwe regeling 1 Jan. 1909 zal in werking treden. De resolutie wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. h. Het rapport van de Raadscommissie inzake de opkomst der Beneficiale goederen. Dit rapport zal voor de leden ter inzage gedeponeerd en in 't officieel verslag worden opgenomen. De conclusie van dit rapport wordt meegedeeld, nl. dat 2 leden der com missie van oordeel zijn, dat de tegenwoordige toestand bestendigd behoort te worden, en 1 lid de meening heeft, dat ook het bijzonder onderwijs een evenmatig deel dezer opkomsten ten goede moet komen. i. Een adres van den Bond van Staats- pensioneering, verzoekende van raadswege adhesie aan het adres van den Bond om aan alle ouden van dagen eenig pensioen van Bolswardsclie Courant s e. I II 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1