Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 22 October. IJsclub„Bolsward POTTENDRAAIER gevraa PELSWERK. 1908. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 85 JAARVERGADERING EEN NET DRAAIER’, bekend met het maken van SCHOORSTË POTTEN, BUIZEN en TRECHTERS. ZUIVEREN en VERMAKEN v alle soorten Rapport Raadscommissie Zaterdag 24 October a VOOR deze BINNENLAND. BENEFICIALE GOEDEREN. J. G. CUPERUS. D. B. EEROMA NS. (w.g.) G. KEIKES. n Beschermheer de EdelAchtb. Heer C. J. VEEN, Burgem. van Bolsward. op des avonds 8 uur, den Heer GALA Lemmer, 20 Oct. 1908. Tengevolge den hevigen oostenwind van de laatste dagen is het zeewater hier tot een buitengewone laagte gezakt (8 dM. beneden A.P.) De salonboot „Bolsward* van de Holl. Friesl. lijn en de ^Groningen 3" van de Oude Lemmernacht- boot Mij. komende van Amsterdam konden hier heden morgen tengevolge dezen lagen waterstand niet binnen komen maar moesten op een 1000 Meter voor onze haven ankeren. Nadat de passagiers met een visschersschuit zijn afgehaald en aangebracht, is de „Bolsward* op haar gewonen tyd weer naar Amsterdam vertrokken, Ten einde onze lezers volledig over boven- Op de DAKPANNEN- en BUIZ FABRIEK van A. OOSTHOEK Z00 Alphen a./d. Rijn, kan geplaatst wjh Woonhuis disponibel. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. middelen te zorgen voor het door haar te geven onderwijs, maar tegenover deze Inkomst staan openbaar en bijzonder onderwijs precies gelijk, met dezelfde rechten, als vormende te zamen het schoolwezen in Bolsward. Toen de scheidingsacte is opgemaakt (1856) bestond er slechts één school(gebouw) en was dus in die school het schoolwezen te Bolsward belichaamd. Voor dat schoolwezen waren de opkomsten bestemd. Langzamerhand heeft nu dat schoolwezen zich ontwikkeld. Br zijn Bijzondere Scholen gebouwd, er zijn ook nog Openbare Scholen gebouwd. Echter zal nu toch niemand kunnen be weren dat de later opgerichte Bijzondere Scholen niet meer onder het schoolwezen in Bolsward vallen, en daartegenover later opge richte Openbare Scholen weer wel. Neen, of de opkomsten der Beneficialen waren bestemd alléén voor de toen bestaande school, of voor het schoolwezen, zoo het zich in den loop der tijden zou ontwikkelen. Ook hieromtrent laat de Akte aan duide lijkheid niets te wenschen over. Er is in de Akte geen sprake van eene toen bestaande school en evenmin wordt gesproken over het toen gegeven onderwijs. Zonder eenige beperking, en wat betreft het aantal scholen en wat betreft het te geven onderwijs wordt het //derde deel” der kerke lijke of Geestelijke goederen, in eigendom toegewezen aan de gemeente Bolsward, bestemd voor het schoolwezen in die stad. Op grond van het vorenstaande kan en mag er dan ook, bij het toekennen van een deel dezer opkomsten aan de inrichtingen van Bijzonder Onderwijs, niet gesproken worden van eene Gemeentelijke subsidie aan het Bijzonder Onderwijs, maar hebben ook deze scholen volle recht op hun deel van deze gelden en dat recht vraag ik ook voor dat deel van het schoolwezen in Bolsward. Ook kan bij de krachtige ontwikkeling van het Bijzonder Onderwijs de vraag gesteld worden, wat er met deze gelden zou moeten geschieden, indien alle kinderen eens gebruik zouden maken van het Bijzonder Onderwijs. Dan was toch met de Opéfibare School} het school wezen te Bolsward nog niet opgeheven, maar zouden zeer zeker de bestaande Bijzondere Scholen heel het bedrag der inkomsten van de Benificiale goederen moeten ontvangen. Echter blijkt hieruit dan ook duidelijk, dat ook thans de Bijzondere Scholen hetzelfde recht hebben als de Openbare Scholen, omdat zij te zamen het schoolwezen in Bolsward vormen. Waar tot nog toe naar mijn oordeel niet het schoolwezen in Bolsward, maar alleen de gemeente Bolsward van de inkomsten dezer goederen heeft geprofiteerd en zoodoende door die gelden een equivalent op de uitgaven van het door de Gemeente te bekostigen onderwijs werd gevonden, daar kan en mag ik Uwen Raad niet adviseeren in dezen mijns inziens onrechtmatigen weg voort te gaan. Maar heb ik de eer aan Uwen Raad voor te stellen om voortaan de inkomsten voort vloeiende uit de z.g. Beneficiale goederen, proportioneel, naar het aantal kinderen, te verdeelen over al de bestaande inrichtingen voor Lager Onderwijs in Bolsward en zoo doende deze gelden aan hunne bestemming te doen beantwoorden. Aldus vastgesteld in onze vergadering van den 16en September 1908 en aan den Voor zitter van den Raad ingezonden den 29 Sep tember 1908. de beneficiale goederen bij de scheiding de Gemeente in eigendom overgegaan Deze vraag kan zeker niet anders dan bevestigend worden beantwoord. Uit de scheidingsacte van 1856 hoe men ook over den in houd daarvan moge denken blijkt duidelijk dat B. en W. die goederen niet langer voor de rechthebbenden zouden beheeren, maar dat die aan de Gemeente in eigendom zouden overgaan, ook door over schrijving der acte in de hypotheekregisters. Uit bovenstaande motiveering volgt derhalve dat de opkomsten uit de beneficiale goederen moeten vloeien in de gemeentekas en aange zien bij art. 3 al. 3 der Wet op het lager onderwijs wordt gezegd, dat aan bijzondere scholen van wege de gemeente geene gelde lijke bijdragen of eenige andere ondersteuning middellijk of onmiddellijk mogen worden toe gekend, is het volgens ondergeteekende niet geoorloofd uit die opkomsten iets aan de bijzondere scholen af te staan. De tweede ondergeteekende, J. C. Cuperus, beschouwt de burgerlijke gemeente Bolsward door de acte van scheiding, gepasseerd den 30 Dec. 1856, als eigenares der benefiiciale goe deren (het zoogenaamde schoolfonds) waarvan de inkomsten vloeien in de gemeentekas. De opbrengst van dat fonds kan enkel en alleen ten goede komen van het openbaar qnderwijs, daar toch het Gemeentebestuur van wordt duidelijk aangegeven. Op verschillende plaat sen in de Akte'van scheiding wordt het aan de Gemeente komende deel der goederen betiteld als „Schoolfonds*. Onder tertio der Akte wordt uitdrukke lijk verklaard, dat deze opkomsten moeten strekken als Schoolfonds. Terwijl geheel afdoend is, wat onder ten negenden der Akte wordt gelezen n.m. z/Dat nimmer ten laste van het aan de //Burgerlijke Gemeente van Bolsward ten //behoeve van het Schoolfonds en het Onder- wijs toegedeelde, zal kunnen worden gebracht, „de uitkeering van eenige gelden waarop de „liefdadigheid nader zal blijken recht te „hebben*. Waar dus vaststaat dat van deze opkomsten bij het in eigendom overgaan aan de Ge meente, in dezelfde Akte ook de bestemming is aangegeven, daar mag niet eenzijdig, (misschien met het oog op voordeel der Gemeente) een deel van het schoolwezen te Bolsward van het voor haar bestemde worden verstoken. De Gemeente Bolsward heeft uit eigen. bij de wet verplicht is om voor dat onder wijs te zorgen; terwijl de wet tot regeling van het Lager onderwijs een gemeentelijke subsidie aan het bijzonder onderwijs verbiedt. Het is verder zijne vaste overtuiging, dat de Gemeenteraad niet bevoegd is om wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Stel voor, dat eene toevallige meerder heid in den Raad uit een oogpunt van billijkheid of uit liefde voor het bijzonder onderwijs een andere bestemming aan het schoolfonds zou geven en eenige jaren daarna door wisseling van Raadsleden de mogelijk heid zou openstaan, om dat besluit weer ongedaan te maken, op welke losse schroeven zou dan alles komen te staan Zulk een handeling zou eiken rechtsgrond missen en aanleiding kunnen geven tot groote willekeur. Naar zijne meening heeft ieder, die recht op de beneficiale goederen meent te hebben, daartoe den gewonen weg van procedure te volgen en moet zijn recht kunnen bewijzen. Volgens hem komt dus de opbrengst der beneficiale goederen uitsluitend ten bate van het openbaar onderwijs in deze gemeente. Terwijl eindelijk de derde ondergeteekende D. B. Eerdmans, als zijn gevoelen het volgende opmerkt Wat betreft het onderzoek in deze zaak is de Akte van scheiding het oudste stuk dat over de z.g. kerkelijke of Geestelijke goederen handelt. Dit moet dus dienen als grondslag en uitgangspunt. In deze Akte wordt „een derde deel* der opkomsten toegewezen aan de Burgerlijke Gemeente Bolsward. Was dit geschied zonder eenige bepaling, dan zou de bewering van de Heeren de Kok en van der Weij (in het door hen uitgebrachte Rapport 1 Juli 1875) recht van bestaan hebben, namelijk Dat bij het toe wij zen van een deel der opkomsten óók aan de bijzondere scholen, daardoor aan die scholen een subsidie uit de Gemeentekas werd verstrekt. Dit is echter niet het geval. Immers de inkomsten van deze goederen mogen niet willekeurig voor verschillende doeleinden worden besteed. De Gemeente raad heeft hier niet de vrije beschikking. Wel is het eigendom der Gemeente Bols ward, maar met een bepaalde bestemming. Uit deze opkomsten zijn dan ook nooit andere uitgaven bestreden, dan die voor het onderwijs. De akte spreekt in dezen ook duidelijk. Eerst wordt aangegeven waaraan deze gelden vóór de scheiding werden besteed, n.m. A. Om daaruit te vinden de kosten van den Eeredienst bij de Hervormde. Kerk te Bolsward. B. De kosten van dat schoolwezen in de gemeente Bolsward. Er wordt hier dus niet gesproken over onderwijs van de gemeente Bolsward, waar onder men alleen zou kunnen verstaan het door haar gegeven onderwijs, maar kan men bepaling niet anders uitleggen als bedoelende tegemoet te komen in de kosten van heel het schoolwezen in de Gemeente Bolsward. En ook bij het overgaan in eigendom deze goederen aan de Gemeente Bolsward, de bestemming hiervan op nieuw op de bovenzaal van „Hof van Holland.” Trouwe opkomst wordt beleefd verz HET BESTUU1 verpiichïnrgctnr~ verzorging Van tiet ónder- wijs krachtens de wet op het lager onder wijs. Hunne verplichting om uit dat fonds het schoolwezen in en met van de Gemeente Bolsward te steunen is dan van volkomen gelijken aard als hunne vóór de scheiding bestaande plicht om zorg te dragen voor de bekostiging der eerdienst welke geheel buiten den kring van hunne gemeentelijke bevoegdheid lag. In dat geval zijn zij vrij de opkomsten der goederen te verdeelen. In het tweede geval echter, zoo die góederen in eigendom aan de Gemeente zijn gekomen dat de bestemming van de opbrengst dier goederen dan moet geacht worden deze te zijn dat de gelden worden besteed voor een bepaalden tak van dienst n.l. het onderwijs. De vraag is dus ten slotte deze: Zijn de de beneficiale goederen bii de scheiding aan Ook de Sneekerboot (de z. g. Groote Suup) trachtte hier te vergeefs binnen te komen en is weer naar vol zee terug ge stoomd ten einde een andere haven op te zoeken. Leeuwarden. Ter voldoening aan een in de raadsvergadering van 6 Februari 1906 aangenomen motie, hebben Burg, en Weth. thans aan den raad een ontwerp-werk lieden reglement ingediend. De instelling, samen stelling en wijze van werken van het scheids gerecht zullen bij afzonderlijke verordening worden geregeld. Kimswerd, 19 Oct. De twee zathen en landen reeds jaren gebruikt door de heeren H. en F. Postma', hebben Zaterdag bij finalen verkoop opgebracht de som van f 227,408, plus 6 pCt. kosten. Ze waren groot bijna 300 pondematen, zoodat ’t pondemaat op ruim f 800 komt te staan. Ruim 120 pondemaat zijn in handen van drie koopers gekomen, de overige zijn gekocht door verschillende personen. Hennaarderadeel. De vrijzinnige, anti revolutionaire en roomsch-katholieke kies- vereenigingen hebben besloten bij de volgende twee periodieke gemeenteraadsverkiezingen een poging te doen om tot evenredige vertegen woordiging te geraken, en wel op dezen grondslag: 4 christelijk-historischen, 3 anti revolutionairen, 1 katholiek én 3 vrijzinnigen. De chr.-hist. kiesvereeniging is om mede werking verzocht. In tegenstelling met de verklaring van Minister Sabron, in antwoord op de vraag van den heer Thomson, verzekert „Een milicien met groot verlof* in de „Prov. Overijs. en Zwolsche Crt.” dat de gezond heidstoestand bij ’t 5e en 9e regiment in fanterie, manoeuvreerende op de Zeisterheide niet gunstig was. Zoo stonden er ’s avonds van den 3en September, dus reeds voor den eigenlijken manoeuvretijd, 14 24 Sept., bij het 5e tusschen 500 en 600 man op het ziekenrapport. Een oorzaak van de voetziekten noemt de schrijver de „onbenulligheid* van den model schoen, een ding, waarin iemand, die 20ste- eeuwsch schoeisel gewoon is, geen uur kan loopen zonder pijn, laat staan 25 K.M,. zooals de Minister wil. Laat zoo schrijft hij, de Minister eens een proef bataljon uitrusten met een soort burgerschoen dat bataljon zal beslist een goed figuur maken op het gebied van marschvaardigheid, en de Minister zal met het ziektecijfer wat voetziekte aangaat voor den dag kunnen komen I Dat over ’t algemeen de gezondheidstoe stand niet nog ongunstiger was, is wel te verwonderen bij oefeningsdagen, die bijv, ’s nachts 2 uur begonnen om den volgenden dag ’s middags 4 uur te eindigen. Dat de haanschappen doorloopend uitgeput waren, bleek wel den 23en September, toen ze na een zware oefening gebruikt werden om een tijdlang in de houding te staan bij een orde- uitreikings-plechtigheid. Bij ’t 2e bataljon van ’t 5e regiment vielen er zooveel flauw, dat 1 der compagnies-commandanten met ammonia liquida rondging om hier en daar eens te laten ruiken Te Breklenkamp, een buurtschap onder Denekamp vervoegde zich een mijnheer in grijs costuum, zich uitgevende voor schapen koopman en wonende te Maasniel bij Venlo. Bij drie landbouwers kocht hij schapen, doch veel te duur, zoodat hij gemakkelijk kooper werd. Hendrik Smits, dien naam gaf hij ten minste op, moest nu nog de schapen ver voeren, waarvoor hij een wagen wou laten komen uit het dorp, waarom hij even een fiets moest hebben. Hij maakte van die gelegenheid gebruik om zich met de fiets uit de voeten te maken. Vermoedelijk is dat dezelfde schapenkoopman, die meermalen in het Politieblad werd gesignaleerd. De heer H. J. Haytink, thans leeraar bij den Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken in -Friesland, is benoemd tot tech nisch assistent bij de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij van kaas en room boterfabrieken, gevestigd te Sneek. Naar de Stichtsche Cl. verneemt, zal dr. A. Kuyper niet aan de begrootings-de- batten deelnemen, omdat hij zich reeds eenigen tijd geleden verbonden heeft, voor een viertal weken naar Berlijn te gaan. Bolswardsclie Courant ■X- MOT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1