lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 29 October. I 47ste Jaargang. 1908. No. 87. Verschijnt Donderdags en Zondags. I 1 i s a. Uit de Raadszaal. VOOR punt als raadslid innemen, de de kleur der bruggen Vergadering op Donderdag 22 October 1908. De Het reglement op van het Armenhuis is nog van mij dunkt de Voogden kunnen De Voorzitter. sie aan de orde goed te keuren. De heer Praamsma. het beheer kracht en niet gedwongen worden. De Voorzitter. De raad heeft dat regle ment gemaakt, is ook bij machte het te wijzigen. Kunnen de Voogden zich met ge maakte wijzigingen niet vereenigen dan moe- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. zou toch liever en artikelsgewijze en ik uitzicht De Voorzitter. Een dertiental of een 50 afdrukken zal zoo wat evenveel kosten. Ik zou dan beter achten het verkrijgbaar te stellen. De heer Praamsma. Maar komen wij daarmee niet in strijd met de geheimhouding? De Voorzitter. De geheimhouding doet hierbij niet ter zake. Het kohier ligt ter inzage voor iedereen. De bezorging in couvert ge schiedt om de huisgenooten er geen onbe scheiden blik in te laten slaan, wanneer het biljet aan huis bezorgd wordt. De heer Ctiperus. Het lijkt mij toch onmogelijk toe, om den uitgever van het raadsverslag dat drukken op te leggen. Beter is het, dit aan den drukker der gemeente werken op te dragen. Dit zal niet veel kosten, ik meen in 1870 is het geheel voor rekening van den drukker geschied, die zijn kosten moest maken uit den verkoop. De heer Keikes. Maar ik vind, dat het niet voor 10 cent moet verkocht worden, niet minder dan 25 cent. De heer Eerdmans. 1 Dat is ook in -mijn geest, en B. en W. willen het eerst daar mee eens beproeven. Alzoo besloten. De heer Boersma. merk ik op dat wij een raamde De ijzeren praam is uit het oogpunt van zuinigheid gewenscht, de praamhuur is steeds hoog. Binnenkort zijn voorstellen te wachten tot verkoop van het ziekenhuis, zoodra de zekerheid is verkregen dat de bouw van een gewone barak voldoende is. De regeling met de werklieden der ge- meentereiniging gaat uit van die Commissie, haar gevoelen zal worden ingewonnen. De aanschaffing van een rijwiel voor de politie wordt noodzakelijk geacht. was. een jaar uit te stellen, waarmee B. en W. zich nu hebben vereenigd. De heer Cuperus. Het heeft mijne aan dacht getrokken, dat voor de Wethouders de werkzaamheden allengs zoo zijn toege nomen, dat van belooning geheel geen sprake kan zijn met een jaarwedde van f 150. Ik weet wel het is betrekkelijk een eerebetrek- king, maar alleen voor verzuim is die som nog te laag. Ik zou dan ook willen voor stellen dat op f 200 te brengen. Ik hoor hier echter aan mijn zijde fluisteren of de Raad daartoe wel bevoegd is. De Voorzitter. De wet schrijft voor, dat die jaarwedden door Ged. Staten worden vastgesteld, maar de Raad zou zich daarover tot hen kunnen wenden. De heer Cuperus. Als de Raad zich dan in dien geest uitspreekt, kan er misschien gevolg aan worden gegeven. De heer Vis ondersteunt dit voorstel. De heer Eerdmans. Is het nu de bedoeling f 50 verhooging te verzoeken, dan vind ik dat ook nog te laag, of wil men eenvoudig verhooging voorstellen De Voorzitter. Dat zal het beste zijn, Ged. vragen toch later den Raad advies. Met algemeene stemmen alzoo besloten. De heer Oosterbaan. Ik wensch wel voor te stellen dat het kohier van hoofdel ij ken omslag gedrukt wordt. De heer Vis ondersteunt dit voorstel. De Voorzitter. Wat bedoelt de heer Oosterbaan hiermede, wil hij het kohier algemeen verkrijgbaar stellen? De heer Oosterbaan. Neen, het is mijn bedoeling, dat de leden van den Raad elk een afdruk ontvangen. De heer Vis. Dat is mijn bedoeling niet. Ik vond beter het bij het officieel raadsver slag te voegen en algemeen verkrijgbaar te stellen, Meer, De Voorzitter stelt nu a. De begrooting van Armenhuis. De Commissie rapporteert of ’t ook aan beveling verdient, inplaats van een gesalarieer- den boekhouder ’n A rmenmeester te benoemen. De Commissie was hierover niet eenstemmig, de meerderheid wilde dit van den Raad doen uitgaan in overleg met het College van Voogden, de minderheid meent, dat volgens art. 8 van het reglement dit tot de compe tentie van de Voogden behoort. Overigens heeft de Commissie met bevreemding gezien dat de begrooting sluit met een nadeelig slot van f 1008.61. De oorzaak is gelegen in het onderhoud der gebouwen met het oog op de woningwet. Toch meent de Com missie dat de uitgaven niet de ontvangsten mogen overtreffen en stelt daarom voor de begrooting niet goed te keuren. Het antwoord van B. en W. hierop be helst, dat het punt „Armenmeester* beter behandeld kan worden als het nieuwe col lege van Voogden er is. Wat de eindcijfers der begrooting aangaat, hierin kunnen B. en W. met de conclusie meegaan. De heer Praamsma. Ik had niet kunnen denken tot armvoogd benoemd te zullen worden, maar ik wil heden enkel het stand punt als raadslid innemen, en dan meen ik dat de Voogden zich hebben te houden aan Art. 8 van het reglement en ministreerenden penningmeester ten boekhouder moeten benoemen niet opgaat dat de raad nu ten zij heengaan, maar veel beter is het overleg te plegen, en daartoe voorstellen te doen. De Conclusie om de begrooting niet goed te keuren wordt met algemeene stemmen aangenomen. b. De begrooting van den weg Bolsward -^-Harlingen. De Commissie heeft op de begrooting geen aanmerkingen, zij merkte met genoegen dat de belooning der wegwerkers tot f 8 per week is verhoogd, vertrouwt dat grint en basalt bij aanbesteding zullen geleverd worden, en geeft in overweging dat „de Commissie van Beheer” zich zoo zal blijven noemen, en niet den naam zal veranderen in Commissarissen van den weg. B. en W. antwoorden dat de aanbesteding van basalt en grint reeds vroeger is be sproken, terwijl de Burgemeester zal zorg dragen dat de naam „Commissie van Be heer” wordt behouden. De begrooting wordt met algemeene stem men goedgekeurd. C. Gemeentebegrooting De commissie merkte opdat de huur van het lokaal der commiezen in het waaggebouw baar te laag voorkomt. Dat voor de lokalen der vroegere Fransche school slechts f50 huur in de begrooting voorkomt terwijl voor het onderhoud van dat gebouw ook f 50 is uitgetrokken. Dat voor onderhoud van het gemeentehuis f 600 is uitgetrokken, waaronder f 400 is begrepen voor verven. De commissie stelt voor dat verven nog te laten wachten. Voor 5 nieuwe stoelen in de Vroedmans- kamer wordt ff 00 geraamd. Deze som is te laag en er wordt voorgesteld, ook die uitgaaf uit te stellen met het oog op de kleine som voor onvoorziene uitgaven beschikbaar. Wijl voor herstelling de straten 30.000 le soort steen benoodigd is, wenscht de commissie steen en werk publiek aan te be steden, en bij vernieuwing van wallen te bepalen dat de uitkomende walankers en palen eigendom der gemeente blijven. De commissie stelt voor de bruggen met een andere kleur te verven, wat iets duurder is, waarom de post f 100 dient verhoogd te worden. De klerk der Gasfabriek is aangesteld op f 200 nu staat daarvoor f 300 uitgetrokken zonder nadere opheldering. Omtrent de uitdieping der Witmarsumer vaart vraagt de commissie of in de geraamde som ook gerekend is op het vervoer en de berging der baggeraarde? De commissie stelt voor den post f 250 voor de aanschaffing van een nieuwe ijzeren praam te schrappen. Met het oog op het geringe gebruik van het ziekenhuis rees de vraag of dit gebouw niet verkocht kan worden? De Commissie keurt het at, dat de werk lieden der gemeentereiniging met een gesloten bus gaan collecteeren en vooral dat dit wordt geadverteerd. Ook wordt voorgesteld de f 100 te schrappen uitgetrokken voor een rijwiel der politie. B. en W. antwoorden, dat de huur van het kantoortje in de waag hen evenredig voorkomt, naar wat het voor een kantoor is. Voor huur van een deel der vroegere Fransche school voor het militair onder richt wordt f 60 betaald. Deze som moet nog in de begrooting worden aangebracht. Omtrent het verven van het gemeentehuis stellen B. en W. voor toch f 100 hiervoor te behouden, en dus den geraamden post niet met f400 doch met f 300 te vermin deren. Met het uitstellen der vernieuwing van stoelen in de Vroedmanskamer kunnen B. en W. zich vereenigen. De aanbesteding der bestrating lag ook in de bedoeling, maar de opmerking omtrent de verandering in de bestekken over walbeschoeiing wordt niet begrepen. De opmerking over wordt overwogen. De voorgestelde verhooging van het salaris van den klerk der Gasfabriek is bij abuis niet in de memorie van toelichting vermeld. De verhooging wordt door de Gascommissie noodig geacht. Bij het baggeren der vaart is gerekend op de berging der aarde op de nevens ge legen landen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Omtrent de stoelen in onze Commissie deskundige hadden, dié zei dat de ge som bepaald de helft te laag Wij vonden daarom beter, dat nog De behandeling der begrooting vangt aan met de uitgaven. Omtrent het verven van het Gemeente huis, zegt de heer Boersma, dat het de Commissie beter voorkwam het verven ge heel af te doen in een volgend jaar. De heer Kramer. De bedoeling is niet zoo zeer het verfwerk uit te voeren, maar het gebouw van buiten goed schoon te maken. De heer van Randen. Als er geverfd zal worden, dienen er eerst wel maatregelen genomen te' worden tegen de tram. Het rijden door de stad is indertijd toegestaan, maar dan zonder rook en walm. Er werd toen met cokes gestookt, later zijn de kleine briketten genomen, doch nu gebruiken ze die groote briketten. Als ze vertrekken worden er soms een stuk of vier van die groote blokken ingeworpen, en is het of er een rivierboot afgaat. Voor de verf in de stad moest men dat eenvoudig verbieden. De heer Kramer. Als men het oog zoo over den gevel laat gaan, geeft het wel dien iudruk. Het is meest vuil, meen ook dat het onaangename meer zwart dan verveloosheid is. De heer Boersma. De Commissie kan meegaan om f 100 te besteden voor op knappen en is er dus voor, de som in plaats van met f 400 met f 300 te verlagen. De heer Van Randen, f 100 voor schoon maken te probeeren, daar ben ik voor, dat gebeurt meer in de stad en ik heb mijn eigen huis ook laten schoonmaken, dat heeft veel geholpen. De heer Kramer. Vervolg. 9. Behandeling van de gemeente-begrooting enz. voor 1909, met rapport der commisie, en antwoord van Burgem. en IV elhs. De Voorzitter. Ik stel voor, om ons bij de begrooting te houden aan het rapport der Commissie. Ik doe dit ter bekorting van tijd, dan behoeven wij niet artikelsgewijze alles door te gaan. De heer Eerdmans. Het kan toch gebeuren, dat iemand iets anders heeft, moet dat dan naderhand alleen? De Voorzitter. Vindt U dat niet het beste, ieder zal toch wel speciale punten hebben aangeteekend.x- De heer Eerdmans. Ik den gewonen gang volgen behandeling hebben. De heer Praamsma. Artikelsgewijze behan deling heeft iets voor. Wij blijven dan de usance getrouw. Voor mij, die als lid der Commissie de begrooting heb bestudeerd, is dat wel niet noodig maar de andere heeren zullen dit niet zoo nauwkeurig gedaan hebben. De Voorzitter. Ik zal dan het voorstel in stemming brengen om artikelsgewijze te behandelen. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen (de heeren Keikes, v. v. d. Werf en Kramer.) aan de orde: het Algem. Stads- een ad- en een vas- en het een Armen meester aanstelt. Wel kan men daartoe het voorstel doen. In de Commissie konden wij daarvoor niet eenstemmig worden, maar dat was mijn meening. De Voorzitter. Ik vind het verkieslijk dat over dat eerste punt niet gediscussieerd wordt en men zich bepaalt tot de conclusie van het rapport omtrent het nadeelig saldo. De heer Keikes. Ik vind toch dat de raad wel mag uitspreken dat er al of niet een armenmeester wordt benoemd. Een be roep op Art. 8 is m. i. bier niet geldend. De Voorzitter. Het is mijne meening dat dit punt niet aan de orde is. Ik zou er prijs op stellen dit punt niet vooruit te loopen, daar de discussie toch vruchteloos zal zijn. De heer Vis. Ik ben ook van oordeel dat met het nieuw college die zaak door B. en W. zal worden besproken. Dus nu komt de conclu- om de begrooting niet Is deze zaak kort geleden niet behandeld, was er niet een aan vraag van Westerbaan De Voorzitter. Ja, maar die vroeg meer, die wilde een kosteloos afschrift hebben. De heer v. d. Meer. Ik zie in het pu- bliceeren van die lijst niet veel heil en zie het nut er ook niet van in. Kortgeleden heeft de Raad zich toch ook ia ontkennenden zin uitgesproken. Ik zal er tegen stemmen. De heer Rosier. Ik vind, dat het niet voor 25 cent verkrijgbaar moet zijn, dan liever voor 10 cent. Anders vrees ik, dat enkelen het ter inzage leggen, bijvoorbeeld in de kroeg. De Voorzitter. De bedoeling is, het ter Secretarie verkrijgbaar te stellen. Goedgekeurd met 8 tegen 5 stemmen (de heeren v. d. Werf, v. d. Meer, Van Randen, Rosier en Boersma.) Omtrent den post straten, wallen en riolen f 2994, merkt de heer Praamsma op, dat hij het kleinzielig vindt, dat alle afval van de oude walbeschoeiing naar de stadswerk plaats moet vervoerd worden, ook het oude wal hout, dat tot brandhout moet worden geslagen. Hij vindt, dat dit eigenlijk de eer der stad te na komt. De heer Kramer. Er is wel degelijk een doel bij, dat dit hout wordt bewaard. Dat doet gewoonlijk weer dienst aan den trekweg. Wat niet deugt wordt weg gegeven, maar er zijn ook nu weer reeds gedeelten trekweg gemaakt met dat oude hout, en dat kan soms nog jaren zitten. Het heeft ons altoos goed voldaan. De heer Praamsma. Ik ben het hiermee niet eens, bij wat ik dezer dagen heb kunnen aanschouwen. Hout dat daar al een jaar of 15 gezeten heeft is vergaan, en toch moest dat verwaterde hout worden opgeborgen. Ik vind, wat niet bruikbaar is, moet weg gedaan worden. Palen en ankers dat is wat anders, die kunnen gebruikt worden. De Voorzitter. Als ik een opmerking mag maken, meen ik, dat alles wat nog gebruikt kan worden, moet worden opgeborgen. De heer Praamsma. Dat is j uist, wat door de commissie beoogd wordt. De heer Kramer. Onze architect verzekert, dat het grootste deel nog gebruikt wordt en ook nog jaren dienst kan doen. Als men dit niet vertrouwt, kan men op den trekweg een onderzoek gaan instellen. De heer v. d. Meer. Ik acht de kwestie te onbeduidend om er veel van te zeggen, maar als er bepaald is, dat het brandhout gehouden kan worden, js haast alles brand hout, zoo verzekerde de architect ons, en zou hij wel altoos bij de slooping moeten staan. Beter is het daarom te bepalen alles blijft het eigendom der gemeente, en wat niet goed meer is, wordt weggegeven. architect is practisch gedwongen zoo handelen. De heer Rosier wil even opmerken dat met het straatwieden iemand bezig was, die de kolossale som van 60 heele centen per dag ontving. Als hij een paar uur minder werkte, was men nog wel zoo beleefd hem een dubbeltje af te houden. De Voorzitter. Wij zullen uw wenk ter harte nemen. De heer Boersma wijst er op, dat de houten palen die op de veemarkt zijn gezet, deze ontsieren. De Voorzitter. De plaatsing is geschiej ■Mi Bolswardsclie Courant te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1