Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1908. No. 89. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 5 November. Van Week tot Week. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke uit- BINNENLAND. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Hoogachtend B. en waaronder is begrepen voor de helft, dus over 1908 uit te Ook dit voorstel werd verworpen bij de administratie, was, zoo zijn er zoo en ongetwijfeld ook Friesche Zuidwesthoek, 2 Nov. Dood- vliegen van trekwild komt niet alleen voor bij vuurtorens adres Brandaris vele andere, min of meer hooge voorwerpen, torens, telegraafpalen, schuttingen e.d. geven dezelfde ervaring. Dit is in de laatste weken alhier weer herhaaldelijk gebleken, niet alleen wat het kleinere vederwild (lijstersbetreft, maar ook van houtsnippen. Gewoonlijk wordt dit invalide wild benaderd door het rooftuig, soms echter wordt het gevonden door menschen, die bij het aanbreken van den dag op pad zijn. Eén poulier alhier ontving eergisteren nog onderscheidene lijsters en drie houtsnippen, alle doodgevlogen. Lemmer, 2 Nov. Er worden in de laatste dagen een massa door het Rijk overgenomen tuberculose koeien uit onze provincie via onze haven naar het abattoir te Amsterdam vervoerd. De vorige week werden op één morgen met de ,/Bolsward” van de Holl, Friesl. lijn 9 stuks vervoerd, waarvan 7 uit de gemeente Doniawerstal van één veehouder. Bergum, 2 Nov. Toen de heer D. Eaber bij Quatrebras Zondagmorgen in het land kwam om de koeien te melken, vond hij een zijner beste koeien zoo goed als dood. Het bleek dat een der uiers was afgesneden en het beest reeds bijna was doodgebloed. De heer Faber is zich niet bewust ook maar één vijand te hebben, reden waarom het feit aan verregaande baldadigheid wordt toege schreven. weet je wel... Je liegt als je zegt, dat je dat niet weet... Je weet heel goed, of de juffrouw je vroeg, of je 14 of 15 of 16 jaar was... Weitikniet. Dat moet je weten jongen... Was je dan dronken? Het bleeke. magere jongetje, het kind zegtNiet soo heel erg, meheir... Moet jij dan al drank drinken, jongen, zegt de EdelAchtbare ver ontwaardigd. Wat moet er zoo van je terecht komen Heb je hier niet zooeven gezien, wat er dan met je gebeuren zal? 13... 14 maal veroordeeld worden en ten slotte op gezonden naar een rijkswerkinrichting en tot de juffrouw En hoe komt u er bij, juffrouw, .om zoo’n jongen drank te geven? Is het niet schandelijk? Och meheir, hij zeit tegen me, dat het voor de mense van z’n fabriek was, meheir... De juffrouw wordt veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis... De getuige ontvangt van den deurwaarder^ het getuigengeld en verwijdert zich uit de gerechtszaal, tevreden glim lachend naar de kwartjes kijkend... gede genereerd jongetje. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hepk. Nieuwsblad u. Fr. Sneek, 3 Nov. Tegen een vergoeding van f 250 voor den loopenden cursus, benoemde de Raad in zijn vergadering van gisteren tot tijdelijk leeraar in ’t teekenen aan de Burger Mijnheer de Redacteur Als ik me goed herinner kwam in de Bolswardsche Courant en andere plaatselijke bladen omstreeks Aug. 1908 onder stads nieuws een bericht voor, dat onze Stad- genoote Mej. G. Veen, gedipl. muziek- onderwijzeres alhier, een diploma had behaald bij de Ned. Toonkunstenaars-vereeniging te ’s-Gravenhage, voor koorzang. Tot mijne verwondering lees ik nu in de vorige Courant, dat bij een oproeping ter vergadering voor oprichting van een Gemengd Koor, de heer Jac. Hoogslag te Sneek gevraagd is de lei ding op zich te nemen. Waar we nu in onze eigen stad een gedi plomeerde in koorzang hebben, is ’t mij een raadsel, dat deze in de eerste plaats niet in aanmerking is gekomen. Is nu het oordeel van de Dames of Heeren welke de plannen maakten, dat eene dame een gemengd koor niet moet leiden, dan, a la bonheur. Ik voor mij meen echter, dat het zeer goed gaat, doch geef mijne meening gaarne ter beoordeeling. U Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing. avondschool den heer R. Renssen, leeraar met acte M. O. aan de Ambachtsschool. 't Voorstel, inzake tijdstip Van invoering van regeling der jaarwedden van de onder wijzers, had tot resultaat, dat de voorgestelde invoering op 1908 door de h.h. Zelvelder en Schijfsma, werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Dr. Bouma stelde daarna voor om de f 5600, die de Gemeente door 1. g. besluit in haar zak houdt, f 2150, Rijkssubsidie, f 2800, als gratificatie keeren. met 8 tegen 6 stemmen. ’t Salaris onzer politieagenten (dagpolitie) werd mbt f 50 verhoogd. De gemeente-architect zag zijn salaris stijgen van f 1800 tot f 2000. Een verzoek van de onderwijzers Lindeman en Velsing, om voor hun diploma Toonkunst ook f 50 te ontvangen, evenals de dames en heeren met onverplichte bij de Wet ge noemde acten, werd van de hand gewezen. Uitgetrokken werd een som van f 200 voor de bezoldiging van een havenmeester. Aan mej. de wed. v. d. Zee-Abbinga, onderwijzeres aan school 3, zal ter tegemoet koming in de huishuur over 1909 een grati ficatie van f 150 worden verleend. Bij de behandeling der Begrooting voor 1909 bleek, dat de inkomsten onzer gas fabriek geraamd zijn op f 102000, de uit gaven op f 77120. De hoofdelijke omslag werd uitgetrokken tot een bedrag van f 64000, de onvoorziene uitgaven, als sluitpost wérden bepaald op f 10682,64 en de geheele begrooting eindelijk vastgesteld tot een bedrag van f 524868,51. Voor de betrekking van machinist bij de Waterleiding alhier op een salaris van f 900, met een vrije woning, vuur, licht en water, hebben zich aangemeld niet minder dan... 350 sollicitanten. Voor stoker bedraagt dat-aantal 125. Gistermiddag ongeveer kwart voor twee geraakte in de Noorderhorne een paard op hol. Met den wagen achter zich rende het beest ’t Oud Kerkhof op, waar de wagen achter een boom bleef haken en ’t dier dadelijk tot staan werd gebracht, ’t Mag een wonder heeten, dat geen onheilen zijn ver oorzaakt, daar het even voor schooltijd was en er dus heel wat kinderen op de been waren. IJlst, 31 Oct. Een ongeval overkwam hedenavond den lantaarnopsteker G. H. alhier. Terwijl hij op den hoek van een straat bezig was een lantaarn op te steken, werd hij, zonder vooraf nog te kunnen waarschuwen, door een handkar aangereden, zoodat hij met zijn ladder tegen den grond werd geworpen en zulks wel zoo onzacht, dat het den ge roepen geneesheer bleek, dat er een sleutel been gebroken was. Heerenveen, 3 Nov. De schippersknecht H. W. alhier is Zondag plotseling overleden, vermoedelijk tengevolge een mishandeling, Zaterdag gepleegd door een anderen knecht, waarbij W. aan het hoofd werd verwond. De justitie heeft heden lijkschouwing gelast. Huwelijk per tram. Heden zal in den Haag het nieuwste te aanschouwen zijn op huwelijksgebied. Naar het stadhuis gaan per automobiel is al vrij wel niet modern meer, maar een bruiloft stoet in een trammotorrijtuig is wel het nieuwste snufje. De familieleden, die per spoor aankomen, zullen aan het Holllandsche Spoorstation uitstappen en rijden dan naar de Prinsen gracht, waar de bruid woont, waarna bruide gom en bruid zich bij de genoodigden voegen en het gezelschap verder tramt naar het Stadhuis. De wagenbestuurder en de wagenbegeleider zullen bij deze gelegenheid feestelijk getooid zijn met bloempjes uit de bruidsbouquet, zooals bij het... ouderwetsche trouwen per rijtuig de koetsier en de palfrenier gewoon lijk zijn uitgedost. Door de marechaussee te Oldenzaal zijn drie knapen, onderscheidenlijk 14, 16 en 18 jaar, aangehouden. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan inbraak met diefstal van tal van voorwerpen uit een thans onbewoond buitengoed te De Lutte van de familie Van Wulfften Palthe te Almelo, »O land van mest en mist", heeft de dichter in arrenmoede eens ons kikkerlandje genoemd. Of de groote man dat deed in een zwartgallige bui of dat hij om dien tijd van ’t jaar last had van podagra, vermeldt z’n ode niet, maar ’t zal een ander jaar geweest zijn dan ’t welk wij thans verslaan. Nederland was dit jaar schoon. Dat hebben in dezen langen zomer weer vele duizenden ondervonden, die al wandelende of op de fiets, in de tuf, met de motorboot, roeiende of zeilende een stuk van ons land hebben gezien. Acht maanden lang, heeft een Hol- landsch artiest gezegd, heb ik in Italië eiken avond naar een mooien zonsondergang gezien, maar er kwam er geen. Zie, Nederland, waar ik ook staar, ’t Is alles poezij. De duinen hier, de weiden daar En verderop de hei. Zie Nederland, mijn hunnebed zijt gij. De toerist kan aan het schoon van het Hollandsche en van het Geldersche land- schap om deze twee in het algemeen als de grootste soorten te nemen zijn hart ophalenmaar aan eten en drinken niet. De Hollandsche keuken Geen kwaad zij er van gezegd I Het middageten is, ook in dorpsherbergen, vaak kostelijkmisschien wat zw'aar en zonder veel afwisseling maar deugdelijk van samenstelling en goed toe bereid. Vandaar dat wij Hollanders vooral de matigheid moeten betrachten, willen we stagnatie voorkomen en pillen en poeders buiten de deur houden. Een smid te LONG ISLAND, Amerika, heeft hiervoor een even eenvoudig als goed koop middel gevonden en volgens hem, on feilbaar. Zand, zand en nog eens zand luidt zijn panacee, en z’n stem is niet als die eens woestijnpredikers. In onafzienbare reeks trekt den geheelen dag de melancholische processie der maaglijders op naar ’s mans huis en nemen daar het recept in ontvangst ook al weer om niet. De smid ver kondigt hun de blijde boodschap, hoe men zand moet eten, driemaal per dag, om ge zond te worden. Geel zand is het beste en men mag opeens niet te veel eten. Neemt men eerst slechts een punt van een mes vol, zegt King, en men troost hen, wien het nieuwe middel niet al te best smaaktals je er maar lepels vol gesausd in ’n aftreksel van medelijden, deze ultra-moderne beschouwt de hongerlijders als min of meer bevoorrechte wezens. Stichter van deze richting is ’n professor te KO PENHAGEN. De mensch eet te veel, zegt ie, gaat door vraatzucht aan hartvaat-, ze nuw- en zielsvergiftiging te gronde. Van 16 centen per dag kan hij best leven, ’s Mor gens ’n paar sneedjes brood met palmin. 's Middags wat grutjes met rabarbercompöte. ’n Appel na. En tegen schemer weer zoo wat. Afgeloopen. Overdaad schaadt. In Ko penhagen heb je al ’n paar van die hon- gerlijders-kroegjes, waar je voor ’n cent of acht je maag op peil houdt. Al wat nieuws is, bezit voor velen ’n aantrekkelijk kantje, we vreezen echter met groote vreeze, of pro fessor Hindhede’s zoo heet de matigheids- man wel ’n groote schaar volgelingen zal krijgen. Voor elke malligheid zijn liefheb bers, zeker, maar iemand het eten verbieden als ’t hem pas begint te smaken, nu daar zullen zich slechts weinigen voor leenen, evenmin als een strooper door een proces verbaal z’n hartstocht laat varen. Solidair waren een politieman en een boer op een DRENTSCH dorp niet. De laatste vermiste telkens vruchten en... daar wilde hij wel eens meer van weten. Gewapend met een eiken stok trok hij op ’n goeien avond er op uit en stelde zich verdekt op. ’t Wachten niet gewoon en niets bemerkend begon hij in zichzelf te praten. Eindelijk meende hij wat te bemerken. Als hij door de heg kwam zou hij z’n portie hebben, net zoo zeker als met Paschen de rijstenbrij-pot op tafel kwam beloofde hij. Opeens nam de onzichtbare aan den anderen kant van de heg een sprong en valt pardoes op z’n ge rechtigheid. De eiken stok daalde met kracht op den indringer neer. „Dat ha’j niet docht da’j nog van aovond zoo trakteerd zullen worden, jou beroerling”, schreeuwde de boer. Een Au en daarna Schei uut, bin ie ’t Jan. Je vergissen je daonig, was ’t antwoord, ’t Was Haarm de veldwachter. Nou zu’j zekgen, meende de ander, wie kon dat nou weten. In plaats van op de dieven had de man op de politie gepast en de veldwachter had op hem geloerd. De slag was nog al niet erg aangekomen, d’r werd ’n pleister opgelegd in den vorm van ’n borreltje en ’n sigaar. Maar ’t ergste was, dat ’t zaakje publiek en met kleuren en geuren verteld werd en iedereen er hartelijk om lachte. Een dienstbode te AMSTERDAM zag ook het volle licht over hare daden schijnen, maar deze daden schitterden niet toen ’t waarheidslicht ze van alle zijden bescheen. De 18-jarige tulenmutsendraagster bezag het leven luchtig, hield van geene schrale porte- monnaie en ook het uiterlijke was haar niet onverschillig. De sleutel waar mijnheer geen kijk op had wist zij te bemachtigen terwijl zij de leus huldigde, z/al het uwe is het mijne”, wat ten gevolge had dat de in ventaris een verplaatsing onderging, welke niet in het voordeel van mijnheer was. Aan haar beminde te ARNHEM schreef ze brie ven, waarin ze zeide, dat hij best in het huis van mevrouw kon komen logeeren, om dat zij den huissleutel had en mijnheer en mevrouw er toch niet waren. Op geld be hoefde hij ook niet te zien, want dat had zij genoeg. Of de galant op dit sirenege- zang is afgegaan, vermeldt de geschiedenis niet, maar wel dat een agent kwam en haar uitnoodigde mee naar ’t bureau te gaan. Daar waren de stukken linnen, rollen stof, een gouden horlogeketting en nog veel meer dingen, stomme getuigen tegen haar en op de vraag hoe ze daar aan kwam kon ze niet zeggen: /k Weet het niet”, zooals een 14- jarige jongen, die drie maatjes gehaald had en voor welke overtreding de herbergierster gedagvaard was. De juffrouw gemoede lijke juffrouw uit »de ouwe stad”, zijden pakje aan, bonte boezelaar voor, zegt, niet geweten te hebben, dat het jongetje nog geen 16 jaar was: Z/Nei, meheir, waarachtig niet hij het teugen me gezeit, dat ie 16 jaar was..,, verachtig, meheir.” Z.Ed.Achtb. Roept de getuigeDe getuige komt voor het jongetje in kwestie... spichtig, bleek, met magere, hoekige schoudertjes, waarom heen een oud jasje, wijd hangend... Heeft de juffrouw je gevraagd, of je 16 jaar was jongen Weitikniet. Kom, dat zijn maar praatjes, dat weet je wel. Weitikniet. Dat eerst aan gewent, dan kun je naar binnen slaan. Deze zandpro- feet heeft een grooten concurrent gekregen in John Williams, die eengraskuur predikt en gezondheid en een lang leven aan hen voorspelt, die slechts nog als de schapen.het groene gras der weiden kauwen. Williams wil echter nieuwe weiden in het zuiden zoe ken. Als hij daarin slaagt wachten op eco nomisch gebied ons groote gebeurtenissen en zal de exodus naar het wonderland opnieuw beginnen. Wie in de oude wereld dag aan dag moet ploeteren voor het dagelijksch brood, vindt daar dan steeds ’t tafeltje ge dekt. Is ’t vaak eigen schuld dat velen geen plaats vinden aan ’s levens disch zooals b.v. een 31-jarige onderwijzer, een gezonde, sterke kerel, die bedelend van WILDERVANK in ZUIDLIMBURG was beland en te SITTARD geknipt werd bij een 35-jarig boekhouder te ROTTERDAM was dit niet het geval. Met zijn diploma in den zak klopte hij overal te vergeefs aan om een betrekking. In 48 uur had hij geen brok over de lippen gehad. Toen zakte hij uitgehongerd op straat ineen Men droeg hem een magazijn binnen, gaf hem eten, gaf hem drinken, zei hem hulp toe voor zijn vrouw en drie kinderen en bood hem zelfs eene betrekking aan Maar zoo deze eens velen in Rotterdam elders. En dan een voortreffelijke maag te hebben een goede gezondheid te genieten, welke toch ’n behandeling vereischen krachtens hun welstand en deze dan niets te kunnen geven, is hard. Hongerlijders dus met jaar abonnement, dat, na afgeloopen te zijn, stil zwijgend wordt verlengd. Voor deze onge lukkige stumpers zijn echter ook troosters. Hun troost bestaat niet in ’n eind lever worst met ’n bord boonensoepgut né, hun troost is ’n ultra-moderne De moderne, gaat al niet verder dan ’n collectie woorden, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1