Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Schouwburg „De ETMEE1EB TOONEELVO J 1 1908. No. 90. 47ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsche Beelden. t Zondag 8 November. op Maandag 9 Ingezonden. VOOR Afzonderlijke nos. BINNENLAND. L1V. 1” redelijke artistieke zou- kunnen varieëren en en niet Z. K. H. voor de plaatsing: UEds. dnstv., JAC. N. D. HOOGSLAG, Toonkunstenaar. van den uw blad van het Jouster Crl. Hem. Oldeph- en Nw., 4 Nov. In deze gemeente stalde de veehouder D. zijne melk koeien. Reeds den eersten avond gaven de stalpompen lens, waarmede de drinkwater- schaarschte wel reëel bewezen is. Komt er niet verandering, dan ziet het er inderdaad voor het stalvee zeer slecht uit. Bakhuizen. is Vrijdag j. 1. snapt. Hij en zand graven zijn huis. De ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. in dichte drommen des avonds naar het tentoon gestelde zal komen kijken. En niet alleen de Bolswarders zullen dit waardeeren, ook de bewoners der omliggende dorpen zullen van hun belangstelling doen blijken, mits de zaak maar goed wordt aangepakt en voor de noodige publiciteit wordt zorggedragen. Dan zal er voor een wijle weer wat meer leven en vertier in Bolsward zijn en allicht brengt het ook geld in het laadje; er komt in elk geval meer in dan er uit gaat. Elk begin is moeielijk, maar zonder strijd geen overwinning, laat men daaraan denken! Niet alleen uit het oogpunt van meer bezoek en vertier aan de stad, ook uit het oogpunt van het groote, algemeene belang zijn dergelijke étalage-wedstrijden aan te be velen. Vraag het maar eens aan den heer Meeuwsen, den bekenden voorzitter der Amsterdamsche Winkeliers-vereeniging. Hoe dikwerf heeft hij niet betoogd dat, mits de wedstrijden niet ontaarden en de winkeliers zich voornamelijk toeleggen op de étaleerkunst van hun eigen artikel, zij zullen bijdragen in de ,ontw>kkelinor van den smaak van het Bolsward.) Mr. voor zijn naam zetten. Wanneer men in deze dagen echter sommige Amsterdamsche bladen inkijkt, moet men zich verbazen over ’t groot aantal advocaten, dat hier adverteert en zou men bijna tot de conclusie komen, dat in de rechtspraktijk het vet ook al van den ketel af is! Doch stel u gerust, Mr. S. J. van Peuteren en Mr. F. van Groningen (ik gebruik hier natuurlijk maar gefingeerde namen) zijn de echtgenooten van kaartlegsters, die zelf met het spiritisme werken. Noch man, noch vrouw zien er afschrikwekkend uit en evenmin hun omgeving, het eenige opmerkelijke, dat de Z/cher maitre” meestal vertoont, is een zeer weelderige haardos. Met de bladen hebben zij advertentie-contracten afgesloten en die betrekkelijke kleine exploi- tatie-kosten kunnen er best af, want meeren- deels verheugen zij zich in eene drukke klandizie. Is de cliënt met 's juffrouw’s kaartleggerij tevreden, dan komt hij er meestal met twee kwartjes af, doch roept hij mr’s. spiritisme te hulp, dan kost het consult gauw een paar gulden. Dat spiritisme bestaat hierin, dat mr. een voorwerpje aan de neusvleugels bevestigt, waardoor deze wijduit gaan staan (zeker om den geest het binnenkomen in de hersens te vergemakkelijken), aan een fleschje ruikt, en dan bedwelmd wordt In dien toestand komt hij in verbinding met den geest, die door den klant wordt gewenscht en deze schrijft door de hand van ’t medium (den mr. zelf) de antwoorden met potlood op een stuk papier. Veel omslag wordt er dus niet mee gemaakt, trouwens het moet ook een beetje vlug gaan, want in de wachtkamer zitten gewoonlijk nog verschillende klanten te wachten om geholpen te worden. Als men nu bedenkt, dat dergelijke mr.’s met hun echtgenooten consult geven van 16 ’s morgens tot 10 uur ’s avonds, dat zij geraadpleegd worden over aangelegenheden op elk gebied, en hun clientèle niet alleen be staat uit aankomende meisjes uit de klasse waar de algemeene ontwikkeling moeilijker te krijgen is, doch uit vrouwen uit den burgerstand, ja zelfs uit mannen, dan mag men toch gerust zeggen dat er dikke mist heerscht in het denkorgaan van vele stad- genooten. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4, Mooi waer... Mar gjin reinwetter 1 want ’t is misère, overal. Bakken die nog i //nooit” leeg zijn geweest, laten den bodem i zien, ’t Gebrek is dan ook nijpend. Voor Joure was ’t een gelukkig idee, de groote bak van Herema-State te ont sluiten. Die is van omvang als een onder- aardsch meer, kolossaal ongewoon ligt onder - de Laan naast het gebouw en was geheel gevuld. Niettegenstaande de bak in jaren I niet open was geweest, was toch het water goed, al prefereeren voor drinkwater etc., velen het heldere frissche water uit den TE GEVI enormen bak bij de Herv. Kerk, die ook nog volstrekt niet in letterlijken zin uitgeput In den mist! Mist op straat! Zondagavond kon men zich voor ’t eerst verbeelden in den winter te zijn. !t On gezonde, onnatuurlijke halfzomersche, waarbij ’t te koel was om van zomergenoegens te profiteeren en een zwakke imitatie daarvan je een zware verkoudheid deed oploopen en te zoel om behagelijk van ’t winderavond- leven te genieten, was voorbij. Over den kwakkel-ongedurigen, onvoordeeligen zomer was een gordijn gevallen, een gordijn van dikken mist, die de scherpe lijnen weg vaagde en de menschen en huizen deed aan schouwen als vage silhouetten in een gezellig schemeruurtje, als beelden uit een lichten droom, ’t Was niet de dikke Londensche mist, die benauwt als een nachtmerrie en beangstigt voor onbekende gevaren, waartegen men hulpeloos staat, doch een fijne witte sluier, waarachter de electrische bollen schit terden, de lichtballen straaltjes verspreidden in het dunne gaas. ’t Lichteffect oefende een zekere bekoring uit over het kleine deel der Hoofdstad waar ’s avonds de wandelende en uitgaande mensch- heid zich concentreert, in breede stroomen vulden zich de huizen des vermaaks en de groote café’s met hun schelle verlichting en het trieste en treurige, waaraan deze dagen zoo rijk zijn, werd door ’t scherm aan ’t oog onttrokken. Mist in de volksontwikkeling. Het heet dat we vooruitgaan in ontwik keling, dat de duistere nacht der middel eeuwen voorbij is, dat op de //geleerdheid” der breede massa en ook op de middelen door den Staat gegeven, om daartoe te ge raken, nog wel wat valt aan te merken, maar dat door bijgeloof hoogstens nog bij een kindsch-oudje uit een achterhoek een twijfel achtige succester vindt. Zoo héét het, maar als men de advertentie pagina’s van dagbladen, die door het volk of de kleine middenklasse gelezen worden, doorziet, bemerkt men alras hoe mistig het nog in de hersens van vele inwoners der hoofdstad gesteld is. De kaartlegging ze moet niet, zooals men wel eens ten onrechte denkt, gevonden worden op een boven kamertje in »de Jordaan”, waar een niet geheel toerekenbare vrouw van stompzinnige buren en kennissen een aantal kwartjes per week ziet binnen te smokkelen maar is nog altijd een bedrijf, dat als elke handels- zaak wordt uitgeoefend. Indertijd zijn eenige bladen bezweken voor den aandrang van lezers, om zeker soort advertenties niet te plaatsen. De anti-kwak- zalverij-vereeniging had niet dat succes. En ik kan me volkomen begrijpen, dat een dag- bladdirectie huiverig is om censuur uit te oefenen op den aangeboden inhoud der vierde pagina. Want hoe licht wordt uit de weigering van het eene, een bewijs van goed gedrag of een er-mee-door-kunnen van ’t andere gelezen. En dit kunnen de talrijke kaart- legsters-annoncen toch werkelijk niet; er zal toch wel geen ontwikkeld mensch zijn, die ontkent, dat ze een speculatie op-, een geld- aftroggelarij van hen, die bedeeld zijn met mistig denkvermogen. Niet dat ik daarom aan zou raden ze te boycotten, mundus vult decipi, en als het eene kwaad wordt be moeilijkt, treedt het onder een anderen vorm toch weer op. De kaartleggerij is hier een commercieel bedrijf geworden. De smerige oude vrouwtjes met grooten kater, die altijd de koffiepot hebben opstaan, haar bezoeksters met de linkerhand het kopje in één teug laten ledigen en uit het daarna op de tafel geworpen koffiedik de toekomst voorspellen, om er is dan ondertusschen het noodige gesproken daarna uit gore, groezelige speelkaarten de voorspellingen nog wat meer te preci- seeren, zijn zeldzaam geworden: de bekendste huist nog in een gang in de Westerstraat. ’t Zijn nu meestal man en vrouw te zameir, die ’t zaakje exploiteeren. Zjj wonen op een goeden stand in de oude stad, veelal op een der grachten. De man noemt zich Mr. Het schijnt dat men in Amsterdam gerust eiken titel voor zijn naam mag zetten, die men verkiest, want zooals ik tot voor kort meende, mocht alleen ’n gepromoveerde in de rechten Een zacht regentje Dinsdagavond profi teerde uitkomst in den nood, doch ’t heeft te kort geduurd om veel te helpen en nu is ’t al weer mooi weer en geen regen. De watersnood houdt aan. en paar weken geleden heeft te Amsterdam een étalage-wedstrijd plaats gehad, die 1 in Kalverstraat, Reguliersbreestraat en Rokin zooveel menschen bij elkaar deed stroomen als anders alleen bij Koninginne- feesten te constateeren viel. Deze straten waren ter gelegenheid van dien wedstrijd met vlaggen versierd, zoodat de hoofdstad op die punten een recht feestelijk aanzien had en het publiek, dat zich door die straten bewoog, in een prettige stemming bracht. Indien de Amsterdamsche Winkeliers- vereeniging, die den wedstrijd had uitge schreven, dan ook ooit van een succes mag spreken, dan is het zeker wel bij deze gelegenheid geweest. Daarover was trouwens maar één roepèn de bladen van verschillende richtingen, èn het publiek was een en al lof over de smaakvolle étalages, die aan de Amsterdamsche winkelstraten eene ongewone bekoring gaven. De eerste stap in deze richting zal weldra door meerdere gevolgd worden; reeds hebben zich in Leidschestraat en Utrechtschestraat comités gevormd om eveneens dergelijke wedstrijden uit te schrijven en ook in de buitenwijken der stad voelt men er zóóveel voor, dat zich op het oogenblik reeds een dikke tweehonderd winkeliers bereid verklaard heb ben mede te doen. Wat nu elders zoo goed lukt, waarom zou dit voor Bolsward dan óók niet gaan Reeds op het derde middenstandscongres in 1906 te Leeuwarden gehouden, werd een lans gebroken voor de wenschelijkheid, om, in het belang van den Middenstand, goed georganiseerde étalage-wedstrijden aan te moedigen en door Middenstands-vereenigingen te doen steunen. Laten de winkeliers de handen nu eens krachtig ineenslaan en de burgerij bij het komende St. Nicolaasfeest op étalage-gebied eens wat moois laten zienl Het zal dan blijken dat de burgerij een dergelijk streven op prijs weet te stellen en Joure. Als ’t nu maar vriezen wil in de volgende wintermaanden, dan zal onze ijsclub „De Vlekke Joure” zeker nog een hardrijderij, of wie weet een ijsfeest beleven dat klinkt als ’n klok. Immers nu is er niet alleen een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin, doch ook een minder fraai en groot van Prins Hendrik. WATERSNOOD. Mooi waer... Mar gjin hjerringen is een uitdrukking die men vaak hoort en zeker in verband staat met waarnemingen op ’t gebied der hanngvisscherij. Misschien is dat zeebanket ’t best te bemachtigen bij eenigszins ruw weer, bij mooi weer minder goed en vandaar het gezegde. In de tegenwoordige omstandigheden den we ’t eenigszins zeggen oostelijke naburen tot nun bescnikking heïtSén. Dit kan echter anders worden Intusschen hopen wij, dat de Bolswarder winkeliers in afwachting van een wedstrijd nog méér werk van hun étalages gaan maken en zij allen nog eens aanhangers van het Amerikaansche systeem zullen worden om de uitstalkasten van hun winkels te beschouwen als een visitekaartje van den eigenaar; met andere woordenom door de wijze van étaleeren het publiek een juister (goeden) indruk te geven van den winkel (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het stukje heer B. in het vórige nummer van verzoek ik beleefd opname volgende. Allereerst wensch ik op te merken dat de hr. B. een onjuistheid begaat door te vertellen dat ik zou gevraagd zijn de leiding van een gemengd koor op mij te nemen. Mij is indertijd alleen verzocht om toestemming om mijn naam te mogen noemen als die van iemand, die zich, onder zekere voorwaarden, misschien beschikbaar zou willen stellen. Uit mijn antwoord op dit verzoek blijkt duidelijk dat ik dit alleen wenschte te doen indien de vereeniging aan eischen kon voldoen. Mij dunkt dit is heel iets anders dan wat de hr. B., zoo moedig met één letter getee- kend, neerschrijft. Verder maakt de hr. B. als zjjn meening bekend dat het diploma voor koorzang van de N. T. V. de noodige waarborgen geeft voor de eischen die men aan een directeur van een zangvereeniging mag stellen. Het kan wezen dat dit zoo is, doch mijns inziens geeft de hr. B. hiermee alleen blijk dat hij geheel onkundig is van wat hiervoor ver- eischt wordt. De leden van de op te richten vereeniging zullen trouwens wel zoo verstandig zijn zich niet door een kleinzielig dorpisme te laten leiden, doch tot directeur kiezen allereerst iemand dien zij daartoe het meest geschikt achten uit hoofde hetgeen hij op dit gebied gepresteerd heeft. Met dankzegging De landbouwer K. Z. alhier aan een groot gevaar ont- zijn zoon waren bezig met in een diepe groeve dicht bij zoon verwijdert zich even, en als hij terug komt, ziet hij de kuil voor een deel ingestort en zijn vader verdwenen alleen een hand steekt nog boven de zand- massa’s uit. Op het hulpgeschrei van den knaap komen weldra eenige mannen toesnellen, wien het eindelijk gelukt, niet zonder gevaar Z. uit zijn hoogst gevaarlijke positie te red den. Ware hulp minder spoedig gekomen, ze zou wellicht te laat gebleken zijn. Heerenveen. Donderdag kreeg onze plaats bezoek van eene vrouw uit Noordhorn (Gr.) welke in een kinderwagen drie drie-jarige drielingkinderen meevoerde; deze doortocht trok nog al veel bekijks, en door de vrouw verkochte ansichten met afbeelding der drie flinke kinderen, vonden gretig aftrek. Inbraak. Bij de Zaandamsche politie is aangifte ge daan van een inbraak ten nadeele van den heer G. Root, groentehandelaar aldaar. Een lessenaar werd vermist, die later in een sloot teruggevonden werd. Het grootste deel van het daarin verborgen geld was verdwenen. Kleermakers-huisindustrie. Het Landelijk Loonactie-comitée zal, ten einde verbetering te krijgen in den toestand van kleermakers(sters) in verschillende plaatsen van ons land vergaderingen beleggen. Als propagandamiddel heeft het comité een plaat doen vervaardigen, die op schrille wijze ver telt hoe de huisindustrie in het kleermakers vak soms wordt uitgeoefend. Herten. Bij een gehouden drijfjacht te Lage» Vuursche werden 5 herten geschoten, MM ■MM Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1