lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. II II I 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 93. I F! >1 I £1 Zondag 15 November. Uit de Raadszaal. VOOR I de ver- zich daarmee niet het De heer Eerdmans meent i I Foorstel tot verhooging der uitgaafpost wandelplaatsen, ten be- Vergadering op Donderdag 12 Nov. 1908. d. kema een regel Zonder allen pensioen, daar ben veror- 1 Sept. 1908, gelijk na van Gebr. Cuperus, van 6 Meter, hun 10 Meter grond in huur af voor hun ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. het burgerlijk armbestuur. Wat u bedoelt, kan in de geheime vergadering straks bespro ken worden. Met algemeene stemmen wordt bij afzon derlijke stemming de benoeming en de borgen van beiden goedgekeurd. (De heer Boersma hield zich buiten stemming). 4. Behandeling van het adres van den brugwachter Rein Postma, om de bediening van de St. Jansbrug onderhands te pachten, met advies van Burgem. ên Weths. Burg, en Weth. adviseeren, daar adressant de verloopen jaren de brug tot volle tevreden- heeft bediend, deze weer voor 3 jaren op dezelfde conditiën aan hem af te staan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Behandeling van het adres van den Bond voor Staatspensionneeringmet advies van Burgem. en Weths. Op dit adres, n.l. om adbaesie te betuigen met het door dien Bond aan H. M. de Koningin gezonden adres, om een wettelijke regeling van Staatspensionneering te ver krijgen, adviseeren B. en W. dit verzoek eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen, wijl de beweging ter verkrijging van Staats pensionneering eene individueele opvatting is van het individu, en de gemeenteraad, vertegenwoordigende de verschillende cate gorieën van inwoners, zich daarmee niet mag bemoeien. De heer Boersma. Ik wil beginnen te zeggen dat ik de meening van B. en W. niet deel. Mij dunkt wie wel denkt, moet wel sympathie gevoelen voor dezen Bond. Er wordt tegenwoordig al zoo veel en met klem geslagen op het aambeeld der ontevre denheid, dat hier, waar juist tevredenheid door kan gekweekt worden, wel steun ver leend mag worden, ja mij dunkt dat het plicht is te steunen. Ik vind geen geluk kiger idee dan de ouden van dagen te helpen, en dat is het doel van den Bond van Staats pensionneering. Waar deze Bond nu geen offers, maar alleen een sympathiebetuiging verzoekt, daar vind ik dat de Raad dit wel dient in te willigen. De heer Vis. Het heeft mij genoegen gedaan, dat B. en W. advies in deze zaak zouden uitbrengen, maar over den inhoud er van kan ik mij niet goed indenken. Mij dunkt dat B. en W. ten opzichte van den Bond wat te veel aan de oppervlakte blijven. Zij noemen het een individueele opvatting van het individu, en nu moge dit wat eigen aardig klinken, het kan tocb wel niet anders of ieder zal .er voor zijn, dat er een staats pensioen komt en het is ook wel degelijk een gemeentebelang. De hooge ouderdom wordt een zegen ge noemd, maar thans mogen velen wenschen dat die zegen voor hen uitblijft. Men heeft dezer dagen in de dagbladen nog kunnen lezen een verzoekschrift van een Burgemees- ters-weduwe* die om rond te kunnen komen, zich tot den Raad moest wenden om een toelage uit de gemeentekas. Dit is meen ik ook verleend tot een bedrag van f 125, maar uit dit enkele feit blijkt toch dat geen enkele stand zonder belang is bij een staats pensioen. Men weet niet waar men zelf voor kan komen te staan, en om nu de combi natie oud en arm op te heffen, dat is een zaak van belang. Het doel van den Bond was, om in de verschilllende gemeenteraden dit punt ter sprake te brengen, en ik zou er voor zijn, adhaesie aan het adres te be tuigen. De heer Rosier. Ook ik kan niij met het advies niet vereenigen, en ben van een tegen gesteld gevoelen met B. en W. als zij meeuen, dat het niet op den weg der gemeentebesturen ligt. Ik noem het treurig dat het adres geen bijval vindt, als men wil bevorderen dat oud en arm geen vloek meer zullen zijn, maar de mensch een gerusten ouden dag kan doorleven. Wijl zij hun levenlang hun krachten gaven aan de maatschappij, dan is die maatschappij ook verplicht hen te steunen als zij niet meer kunnen. Ik vind dat de gemeenschap juist verplicht is, die oudjes te helpen. De heer Oosterbaan. Ik ben een voorstander van staatspensionneering doch verschil met de gedachten, die door den Bond in hun adres zijn neergelegd. Een staatspensioen zonder premiebetaling acht ik. niet wenschelijk en wellicht ook onmogeljjk, Daarom ben ik ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Notificatie, en zal worden medegedeeld aan Ged. Staten. h. Een adres van den heer P. Fopma, verzoekende het huis, thans door hem be woond, doch door de Gemeente aangekocht, ook voor ’t volgende jaar te mogen blijven bewonen, doch daar het uitzicht door den gashouder thans zooveel minder is geworden, de huur gaarne f 25 lager gesteld zien, en dus op f 125 per jaar. i. Een adres van den heer W. P. Terpstra onder Wommels, verzoekende een perceel grasgewas van den trekweg van de Burg- werder pijp tot Krommezijl, thans bij hem in huur voor f 50, onderhands te mogen pachten voor vier jaren tegen een huurprijs van f 52 per jaar. j. En adres van den heer E. Wesbonk te Winsum, verzoekende aan de Bolswarder vaart, nabij het Waekenser zet, een gedeelte sloot te mogen dempen, om er een stek te plaatsen. k. Een nader adres steenhouwers, om inplaats een lengte van te staan. Al deze adressen zijn gesteld in handen van B. en W. om advies. l. Een adres van de Diakenen der Ned. Hcrv. Gemeente te Bolsward, verzoekende de grondrente van 2 perceelen grond bij de voormalige Looyerij, sedert 1875 en 1878 bij hen in gebruik, af te mogen koopen tegen voldoening van het 20 voud dier grondrente. De Voorzitter vraagt voor de behandeling urgentie; deze wordt verleend en het verzoek met algemeene stemmen ingewilligd. m. Een missive van heeren Weesvoogden, verzoekende bij den ingang van het sport terrein om een beteren toegang te bekomen eene wijziging van de bestaande afscheiding langs het pad op het Oordje. Zal in de volgende verg, behandeld worden. n. Een schrijven van de Gezondheids commissie, dat sedert 1 Juni 1907 bij hun college geen missives over voorgestelde ver beteringen aan woningen berusten. Toen is het voorstel om de bepaling omtrent de regenbakken te wjjzigen in dien zin, dat door Tegenwoordig 12 leden. De heer Praamsma heeft opgehouden lid van den raad te zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, nadat door den heer Rosier werd gevraagd of wel bepaald was, dat het lokaal in de waag juist f 40 huur moest opbrengen, en de Voorzitter hierop had geantwoord dat wel verworpen was ^tet voorstel B. en W. om het voor f 28,20 weder af te staan, maar geen juiste som is bepaald. Ingekomen stukken: a. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring om de suppletiepremie Ongevallenwet over 1907, ten bedrage van f 33,28 alsnog te betalen. b. Een schrijven van den klerk S. Plan- tinga, houdende dankbetuiging voor leende gratificatie. c. Een schrijven van den stadstimmerman P. Brandenburg, voor de verhooging zijner jaarwedde. Een schrijven van de heeren W. Har en J. T. Wiersma, dat zij aannemen de benoeming tot Voogd van het Alg. Stads armenhuis. e. Een missive van Voogden van het Algemeen Stads-Armenhuis berichtende dat benoemd is de heer H. A. Lunter tot Voor zitter, de heer J. T. Wiersma tot Penning meester en de heer S. J. Praamsma tot Boek houder, tevens huishoudelijke administrateur. a tot e voor kennisgeving aangenomen. f. Een missive van Voogden van het Alg. Stads-Armenhuis dat als borgen zullen optreden voor den penningmeester de heer H. J. Boersma en voor den boekhouder de heer T. Y. de Boer. Zal worden behandeld bij punt 3 der agenda. g. Een schrijven van den heer S. J. Praamsma, waarin hij bericht dat hij wegens zijne benoeming tot boekhouder bij het bur gerlijk armbestuur, heeft opgehouden lid van den raad te zijn. B. en W. ontheffing kan worden verleend van de bepaling dat bij iedere woning een regen- waterbak aanwezig moet zijn, teruggezonden. De Voorzitter. Ik haast mij nu een fout te herstellen, de vorige vergadering des nachts begaan, door den heer Rosier te antwoorden dat de voorstellen omtrent verschillende ver beteringen aan woningen nog bij de Gezond heidscommissie berustend waren, ’t Spijt mij dat ik U verkeerd ingelicht heb. Ik kan U nu wel mededeelen dat B. en W. niet alle 171 aangewezen woningen in eens willen doen afkeuren, maar zij daarbij systematisch meenen te moeten te werk gaan. Aan Voogden van het Alg. Armenhuis is reeds aangeschreven, dat zij 6 perceelen zullen moeten verbeteren, woningen in de Gortsteeg, de Witheerenstraat, bij ’t Martinikerkhof, in de Kerkstraat, op Nergensburen en aan de Leeuwarder vaart. Omtrent vloeren, privaten en regenbakken zijn indertijd voorwaarden gesteld en uit een heden door den architect ingesteld onderzoek is gebleken dat die verbeteringen niet zijn aangebracht, zoodat met de zaak nu voortgang dient te worden gemaakt. De heer Rosier dankt voor de bekomen inlichtingen en hoopt dat er nu ook met bekwamen spoed verandering zal worden bewerkt. PUNTEN van BEHANDELING. 1. Voorstel van Burgemeester en Weths. omtrent de terug ontvangen verordening tot schoolgeldheffing De verordening tot schoolgeldheffing is van Ged. Staten terug ontvangen, met ver zoek vanwege den Minister van Binnenl. Zaken om de kostenopgaaf van het onderwijs te splitsen en die voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs afzonderlijk op te geven. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen en dan te bepalen dat de dening inplaats van bepaald was, te doen in werking treden de bekomen Koninklijke goedkeuring. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. voor onderhoud van hoeve boomsnoeien. De Voorzitter. Voor eenige jaren hebben wij de boomen laten snoeien aan de Appel markt en dat geeft dan een heele opluchting aan de boomen en veroorzaakt buitengewone kosten. B. en W. achten het beter dat aan dit snoeien geregeld de hand wordt gehouden, maar de op de begrooting uitgetrokken f250 als jaarwedde voor den stadstuinman is dan onvoldoende. Wij hebben het oordeel van een deskundige gevraagd en deze acht voor dit onderhoud en geregeld snoeien eene som van ruim f 100 noodig, hij acht het geregeld snoeien tevens gunstig en in ’t behoud der boomen en ook deskundigen van elders hebben zich in dien zin uitgelaten. B. en W. meenen daarom dat het wel noodig is en stellen daarom voor, daarvoor eene som van f 120 beschik baar te stellen. De heer Cuperus. Is dat alleen voor de boomen aan de Appelmarkt? De Voorzitter. Pardon, dat betreft alle boomen in de stad en ook het plantsoen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel van Burgemeester en Weths. tot goedkeuring der benoeming van penning meester en boekhouder van het burgerlijk arm bestuur, en hunne borgstelling Voogden van het Alg. Stads-Armenhuis hebben medegedeeld dat door hun college tot boekhouder is benoemd de heer 8. J. Praamsma en tot penningmeester de heer J. T. Wiersma, waarop volgens art. 9 van het reglement ’s Raads goedkeuring moet gevraagd Worden. Tot borgen zijn door hen gesteld: de heer Tj. Y. de Boer voor den heer Praamsma en de heer H. J. Boersma voor den heer Wiersma, waarop ingevolge artt. 18 en 23 van gemeld reglement tevens de goedkeuring wordt gevraagd door Burg, en Weth. De heer v. d. Meer. Dit geschiedt zeker bij afzonderlijke stemming? De Voorzitter. Ja, eerst zullen wij stem men over den boekhouder en diens borg. De heer Rosier. Hetgeen wij besproken hebben omtrent het aanstellen van een arm- meester komt zeker ook aan de orde? De Voorzitter. Dat is hier niet de kwestie. Het geldt slechts de goedkeuring dat deze heeren sullen optreden in hun functie bij er voor geen adhaesie aan dat adres te be tuigen. De heer v. d. Meer, ’t Spijt mij, dat men het advies zoo opvat, dat B. en W. tegen een staatspensioen zijn. Er is niet mee bedoeld, dat wij als college daar tegen zijn, en ook persoonlijk zeker niet. Ik ken mijn medeleden van het Dag. Bestuur niet geheel in hun meenen en denken, maar toch wel zoo goed, dat ik durf te zeggen: het ge- heele college is voor staatspensionneering. Als men weet te bewerken het daarheen te krijgen dat er staatspensioen komt, dan zouden wij allen er mee instemmen. Maar waarom is ons advies dan zoo De heer Oosterbaan heeft het reeds gezegd, er is in dat adres gepreciseerd, er is een weg aange wezen, er zijn vaste lijnen aangegeven hoe men tot het doel wil komen, en als men daaraan adhaesie betuigt, zou het zijn, dat men ook op die grondslagen het zou willen, en dit is niet iets, waar ieder mee kan in stemmen. Nu zal men misschien vragen, waarom is dat niet in het advies uitgedrukt Maar begrijp het wel, daarover zouden wij zeer zeker weer niet eenstemmig zijn, men had dan wellicht drie meeningen gekregen. Ik kan dus zeggen: Wij zijn voor staats pensioen, maar tegen het adres van den Bond, omdat het te veel omlijnd is. De heer Kramer. Na hetgeen de heer v. d. Meer heeft gezegd, zou ik wel kunnen zwijgen, want hij heeft voldoende opgehelderd waarom ons advies zóó luidt, ’t Viel ook mij op, dat de weg hoe men aan dat staats pensioen wil komen, niet mijn goedkeuring wegdraagt. Waar de heer v. d. Meer zei, z/ik vermoed dat mijn medeleden er voor zijn”, daar stel ik er nu prijs op, te ver klaren dat ik voor pensioen ben; dat staats pensioen moet er komen, dat is ook mijn beginsel, doch de wijze waarop? dan moet ik zeggen, dat deze wijze in het adres aan gegeven niet zal kunnen dienen. De heer Eerdmans. Volgens eene uit drukking van den heer Boersma zullen degenen, die met dit adres niet meegaan, niet behooren tot de weldenkenden, nu ik moet mij dan zulks getroosten, want ik kan er niet mee instemmen, omdat ik mij voorstel dat wat de Bond voor staatspensionneering voorstaat, niet zal leiden tot het beoogde resultaat. Als men dit pensioen wil toe kennen, zonder er iets toe bij te dragen, zal initiatief verslappen. Volgens mijne meening mag de staat alleen bijspringen in nood, en moet dit helpen niet als gelden, zooals de Bond dit wil. premiebetaling aan ik tegen. De heer Rosier. dat het persoonlijk initiatief er onder zal lijden, wanneer een pensioen wordt gegeven zonder premiebetaling maar ik heb er toch niet van gehoord dat bij de hooggeplaatsten onder de militairen het initiatief verloren ging... De Voorzitter en nog een paar stemmen. Maar die betalen voor hun pensioen De heer Rosier. Zoo, dat wist ik niet, maar dat het initiatief dan bij de ministers daalde, dat hen zoo’n groot pensioen wordt gegeven... De Voorzitter. Ook de ministers moeten bijdragen voor hun pensioen. De heer Rosier. De ministers f 4000 pensioen? De Voorzitter. Wel zeker, die betalen ook. De heer Rosier. Nu maar wat ik dan toch wil zeggen is dit, dat ik niet inzie dat het initiatief zal dalen, als er niet voor be taald wordt. Ik vind het een zegen als de ouden van dagen zonder zorg zullen kunnen leven. De heer Fis. Het heeft mij aangenaam getroffen, te hebben vernomen dat de ver schillende heeren er wel voor zijn dat er een pensioen van staatswege komt. Men wil het evenwel niet zonder premiebetaling, doch bedenkt men wel, dat dit eigenlijk wil zeggen, dat er dan pensioen komt voor degenen, die het wel betalen kunnen, maar dat het juist het meest noodig is voor hen, die ’t niet kunnen betalen. De bond wil het pensioen voor allen, dan wordt er geen onderscheid gemaakt en geen grens getrokken. Wat de meening van den heer Eerdmans aangaat, dat het initiatief zou verloren gaan dat zal willen zeggen, dat het sparen er door onnoodig wordt gemaakt, dat men nu. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1