Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. [•I I 1908. 47ste Jaargang. No. 95. Verschijnt Donderdags en Zondags. ll Donderdag 26 November. Voor het Kantongerecht VOOR Afzonderlijke BINNENLAND. R. v. van 15. 16. I het waterschap Hemelumer aanhoorige Zeedijken, de heer 10. proces dagen. 11. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden, franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 'Hem wordt beduid, dat hij zich daar wel terdege van dient te vergewissen, want de politie zal hem in ’t oog houden. Eisch voor de eerste overtreding f $0 of beeld gehouwen tusschen haakjes 2 Ij mijn vrouw geworden ik zoo lief, dat ik het wel op nou heb ik spijt, dat ik het een gelijk hem luidt de eisch f 3 of 2 De 2de getuige a decharge, de uitvoerder van het werk, vraagt nog waaraan hij zich heeft te houden De algemeene voorschriften bepalen pas voorzorgsmaatregelen bij steigers van 5 meter en hooger en hier moest het reeds bij 3 meter geschieden Hem wordt geantwoord, dat de algemeene voorschriften uit zich zelf reeds gelden, maar de bijzondere voorschriften, wanneer een inspecteur of opzichter van den arbeid zulks aangeeft, eveneens moeten worden nageleefd. Slot in het volgend no. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Schoterland, 21 Nov. Bij het bestuur dezer gemeente is een adres ingekomen, onderteekend door ruim 800 personen, hou dende verzoek om de weekmarkt te Heeren- veen, die door den gemeenteraad van Zaterdag op Donderdag verplaatst werd, weder op Zaterdag vast te stellen. De ondervinding heeft geleerd dat de week markt op Donderdag niet de minste levens vatbaarheid heeft. ...Ik ben ’n gelukskindik ben op Zondag geboren, omdat mijn moeder door de week geen tijd had... Van mijn geboorte af was ik al voor iets groots voorbestemd. Mijn vader wou me dokter laten worden, mijn moeder wisselwachter. Maar mijn grootvader, een man van meer ervaring, had een beter plan. Maak een Duitschen Keizer van hem, zei-ie dan leert hij alles dan wordt bij beeld houwer, dichter, schilder, luchtschipper en Boeren-generaal. Dat plan heb ik dan ook maar gevolgd en het is me tof gelukt, Zoo ben ik dan beeldhouwer l Ik hebn.l. was 5 October Eisch f 3 4 dagen, voor de tweede en derde elk f 10 of 4 dagen, benevens f 1,50 voor de haas, door hen op verboden terrein bemachtigd of 1 dag. Bekl. belooft beter te zullen oppassen, en zal, als hij het volgend jaar weer jaagt, zich beter van de landerijen op de hoogte stellen. Achter de groene tafel wordt ernstig be twijfeld, of hij, die nu reeds 3 processen heeft opgedaan, wel weer een jachtacte kan krijgen. 17.. D. G. en J. T. beiden te Woudsend zijn 21 Oct. op de meer Eluessen betrapt op visschen met een zegen en dan nog wel bij nacht. Eisch voor de 1ste 7 dagen hechtenis en voor de 2de beklaagde f 10 of 2 dagen. 18. S. K. te Joure is aannemer van de bouwwerken der Ned. Tramweg-Maatschappij hier te Bolsward. Door den inspecteur van den arbeid waren tijdens den opbouw eenige voorschriften gegeven, omtrent de steigers, en toen den 25 Sept, de heer Stoel, opzichter te Groningen op last van den inspecteur eens kwam zien, was aan die voorschriften niet geheel voldaan. Bekl. is tegenwoordig en verzoekt dat ge hoord worden 2 getuigen a decharge, en verklaart, dat voor zoover hem bekend is, aan de voorschriften wel is voldaan, maar op den 25 Sept, was dat steigerwerk al reeds weer grootendeels afgebroken, want het metselwerk was toen gereed. De heer Stoel verklaart dat hij gezien heeft, dat bij het stationsgebouw toen nog wel werkvolk op die steigers bezig was, en op 1 Oct. waren bij de machineloods ook metselaars aan ’t werk, en toch waren de voorgeschreven leuningen niet aanwezig. Bekl. antwoordt, dat voor zoover hem bekend, want hij is niet geregeld bij het werk, de leuningen er wel waren, doch om de materialen op den steiger te krijgen, of er hooge ladders tegen te zetten, worden soms die latten er wel eens weer even afge slagen, en wat het werkvolk op de steigers bij ’t station betrof, dit zijn misschien de zinkwerkers geweest, die inplaats van op de ladders te gaan, nog van de overgebleven steigerpalen gebruik maakten, en die mijnheer trof dat //krek”. Dan staat ook nog in ’t proces-verbaal dat er geen leuningen waren aan de lagere steigers, maar hij meent, dat de wet dat ook niet eischt. Hij heeft er nooit van gehoord, en ook bij werken van anderen dat nimmer gezien. Daarop wordt gehoord een getuige die als opperman aan het karwei werkte, H. de Wit. Deze ver klaart dat op den 25 Sept, de steiger bijna was afgebroken, doch de stucadoors er weer een paar planken op gelegd hadden. De getuige a decharge, M. Bleeksma, op zichter bij het werk, verklaart, dat wel degelijk de leuningen aan de steigers zijn geweest, en bij de hooge steigers was ook een onderstelling of schriksteiger aangebracht. Toen de inspecteur van den arbeid die voor schriften gaf, had hij den aannemer op zijn plicht gewezen, en werd er ook aan voldaan. De steigerwerken waren bovendien zeer solied en van geheel nieuw materiaal opgetrokken. De 2de getuige a decharge is de zoon van den aannemer, die evenwel niet onder eede kan worden gehoord, maar hem wordt toch toegelaten, inlichtingen te geven. Deze ver klaart ook, dat de steigers reeds grootendeels waren opgeruimd bij het station, toen de stucadoors, die het werk onderhands hadden aangenomen, vroegen of wij de palen even wilden laten staan voor hun gemak, en wat de lagere steiger betreft, hij wist niet dat daar ook al leuningen bij moesten, hoewel ze zijn er aan geweest, maar omdat ze zoo lastig zijn, slaan de opperlui ze er gewoonlijk weer af als zij er met de ladders bij moeten. De heer Ambtenaar, rekening houdende met den toestand, vraagt 2 X 5 gulden of 5 dagen voor elke boete. Bekl. vindt het wel wat te betreuren, dat, waar hij steeds voor extra goede steigers zorgdraagt, hij nu toch nog boete zal moeten betalen. Hij is reeds lang aannemer, doch nog nooit is hem daarop aanmerking gemaakt. Hem wordt geantwoord, dat de maatregelen genomen in ’t belang der veiligheid, moeten worden nageleefd. Die opzichters zijn er voor, om er op toe te zien en ’t gaat toch ook niet aan, de steigers weg te nemen als er nog op gewerkt moet worden, Sneek. Door de politie alhier is in be waring genomen de werkman E. van de Glucose-fabriek alhier, verdacht van Vrijdag morgen den baas of meesterknecht dezer fabriek te hebben geslagen. Naar men zegt, hebben de arbeiders, aan deze fabriek werkende, grieven tegen den baas en daarin moet de oorzaak gezocht worden van de gisting, die sedert Vrijdag morgen onder die arbeiders heerscht. Vijf van hen hebben, na eerst ’t werk verricht te hebben, dat geen uitstel kon lijden, het werk gestaakt. Zaterdag hielden de politie en de maréchaussee afwisselend de wacht voor de fabriek. S. Cl. Zitting van Vrijdag 20 Nov. 1908. van een I dat beeld is i had dat beeld wou eten en niet gedaan heb. Ik ben dichter!... Niemand verstaat immers zoo goed de kunst zijn broek dicht te maken, als ik. Geen wonder! dat komt door mijn bretels, die ik je zoo aanstonds zal laten zien. Ik ben ook schilder!... Ik heb zeventien maanden geschilderd voor de Nederlandsche Bank ik moest zorgen, dat ze niet aan de duiten kwamen, anders moest ik het zelf bijpassen. Als schilder ben ik grooter dan Rembrandt ik ben er n.l. glazenmaker bij. Ik heb prima glassnijders, die je gratis aan kost en huisvesting helpen. Je loopt in de Kalverstraat, doet twee krassen enje hebt 5 jaar minstens. Maar voor je het bajes ingaat kom je eerst hier bij Koki je koopt mijn papier, schrijft daarop een rekwest om gratie en dat heeft zooveel invloed, dat je' 5 jaar meer krijgt. Ik ben luchtschipper... beter dan Zeppelin Wat een kruk! Die kan maar twee uur in de lucht kuieren en heeft dan nog de kans naar beneden te tippelen. Ik, professor Koka- dorus, woon al 35 jaar dag en nacht in de lucht, onder de pannen, en ben nog nooit naar beneden getippeld. Ik ben ook Boeren-generaalIk sta al 25 jaar voor een hoop boerenkinkels en kaffers die zich door mijn smoessies alles in de handen laten duwen. Zoo zie je dus, dat ik gerust Keizer van Duitschland had kunnen worden maar ik dank je ik heb ’t hier beter. En daarbij blijf ik een persoon van internationalen, politieken invloed. Iedere monarch komt bij mij om advies. Daar heb je de Duitsche Keizer zelf! De vorige week kwam hij me om 4 uur ’s mor gens uit mijn bed halen. Mijn waarde collega ik weet me geen raad! zei-ie... in Berlijn maken ze mijn d. W. te Wons, A. D. te Workum en D. B. te Bolsward zijn alle 3 bekeurd wegens dronkenschap. Eisch voor ieder f 3 of 2 dagen. 12. F. de J. te Nes op Ameland heeft het Prov. reglement overtreden. Wat hij eigenlijk heeft uitgevoerd werden wij niet gewaar. Bekl. was er niet, en bij verstek werd f 3 of 2 dagen tegen hem geëischt. 13. L. Y. te Wommels heeft koeien. Drie dezer dieren graasden in den nacht van 14 op 15 Oct. in buurmans land. Deze buurman was op die kostgangers niet gesteld en had de politie gevraagd er op te letten. Eisch f 25 of 5 dagen. 14. L. R. te Bolsward reed te Hichtum op de fiets, ’t Was al tijd om een licht te branden, doch dit ontbrak. Eisch f 3 of Nadat heden 2 minderjarigen volgens de wet op de minderjarigheid of wel de kinderwetten, in niet publieke zitting waren behandeld, waren in de openbare zitting het eerst aan de beurt, 1. L. W. en M. v. d. M., gedomicilieerd te Drachten, die met een woonschip lagen in een vaarwater, waar hun door de poljtie was aangezegd om zich te verwijderen. Eisch f 10 of 5 dagen. 2. S. T. te Witmarsum had zijn paard en wagen onbeheerd aan den weg staan. Eisch f 3 of 2 dagen. 3. De gebroeders E. K. en J. K. te Schettens zijn jagers. Zij werden den 5 Oct. te zamen en in vereeniging aangetroffen in het land van J. B. de Boer te Burgwerd, waar zij twee schoten losten en een eend be machtigden. Beklaagden zijn verschenen en ontkennen dat zij in het bedoelde land waren. Zij hebben nog al vrij wat praats doch krijgen voor hun heftig optreden al vast een ernstige ver maning, vooral de eene, die als recedivist terecht staat. Eisch voor den le f 10 of 4 dagen, voor den 2e f 20 of 4 dagen benevens f 0.40 voor de eend of een dag. Zij blijven nog steeds ontkennen, daar in verboden land te zijn geweest, maar de politie heeft ze er goed gezien. 4. J. de J. te Bolsward dronken in de Gortsteeg alhier, of 2 dagen. 5. K. de G. te Baard was bekeurd wegens het rijden met een rijwiel zonder licht. Deze zaak werd heden ingetrokken. 6. Y. A. te Herbayum en H. 8. te Sexbierum zijn ook bekeurd wegens fietsrijder! zonder licht, maar zij komen er minder goed af, want tegen elk hunner wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 7. J. V. te Workum verwekte 9 Oct. een volksoploop. De politie kwam hierop toe en maakte procesverbaal op. De eisch is 3 dagen hechtenis. 8. C. de B. te Bolsward reed met een hooiwagen zonder licht, toen de zon al lang onder was. Eisch f 3 of 2 dagen. 9. M. V. te Hylaard werd bekeurd wegens het fietsrijden zonder licht. Deze zaak werd heden evenwel ingetrokken. H. A. te Pingjum kreeg voor Workum. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Dijkgraaf van Oldephaert en C. Tjebbes alhier. Lemmer. Door het Bestuur onzer vis- schersvereeniging is namens onze visschers een request aan H. M. de Koningin gezon den met verzoek om kwijtschelding van de nog verschuldigde achterstallige premiën voor de Ongevallenwet, omdat ze, doordat hun bedrijf de laatste jaren zeer weinig voordeelen opleverde, in een toestand verkeeren onmachtig om deze premiën alsnog te kunnen betalen. Frieslands Zuidwesthoek. Gedurende de wintermaanden wordt op de bovenzaal van den kastelein Schram te Rijs door den heer Haytink, leeraar bij den Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in "Friesland, éénmaal per week onderricht gegeven aan het perso neel der Coöp. fabrieken in den Zuidwest hoek. De lessen hebben ten doel het perso neel zóódanig te bekwamen, dat het beant woordt aan de eischen door genoemden Bond gesteld. Dat de cursus de belangstelling heeft, getuigt het groote getal deelnemers 34 werkzaam aan de fabrieken te Koudum, Harich, Warns en Hemelum. De //Onder de Streep” schrijver ’t Algemeen Handelsblad schrijft Oratio Kokadori. Kokadorus van het Afhstelveld heeft er weer een collectie nieuwe I Boeren, burgers en buitenlui, die des Maandags ons Amsterdamsche Amstelveld niet frekwenteert ik zeg u, ’t is tot uw schade en schande! welnu, luistert hier in uw krant naar deze moderne forum rheto- rika, die zich veelal in de hoogere politiek beweegt. Kokadorus spreekt 1 branden, doch dit ontbrak. 2 dagen. J. B. te Bolsward was over zijn bier. Eisch f 3 of 2 dagen. G. H. te Franeker is jager, doch hij jaagt wel eens op verkeerd terrein. Hij had wel 3 processen voor zijne rekening. 17 Oct. jaagde hij onder Welsrijp in land waar hij geen vergunning had en hoewel toen bekeurd, werd hij spoedig daarop nog 2 maal gesnapt wegens gelijke overtreding. Bekl. is tegenwoordig en verontschuldigt zich, dat hij de landen niet zoo precies weet te onderscheiden, ’t Is voor'het eerst dat hfi jaagt- in Berlijn maken kop gek. Koki Koki wat moet ik doen Half slaperig heb ik hem gezegd Willem ga een klein reisje maken, dan ben je d’r uit laat de boel maar aan Bülow over. Knappe kerel, die Von Bülow als hij het te benauwd in het parlement krijgt, laat hij zich flauw vallen en wegdragen. Je krijgt nou ook een nieuw merk sigaren. Von Bülow-sigareu die blijven altijd aan net als Bülow zelf, die is ook aange bleven. De Minister van Buitenlandsche Zaken van ons land is verleden week hier op ’t Amstel veld bij me geweest, om raad in de Venu- zuelakwestie. Weet je, wat ik hem aange raden heb? Excellentie, stuur onze ouwe schutterij naar Venuzuela. Als Gastro ze ziet exerceeren, krijgt ie zoo’n stuip van het lachen, dat hij ineens om zeep gaat. Van den Keizer van China kreeg ik verleden week een telegram die zat in de knel met Japan. Ik heb hem teruggetelegra- pheerd Weet je wat je doet?... ga dood, dan ben je in eens van de rommel af. En dat heeft die stoffel gedaan ookmaar hij was nog zóó slim, dat hij zijn tante mee den weg uitnam. Nou zitten ze in China zonder Keizer. Natuurlijk moet Kokadorus daar weer advies voor geven. Ik heb dan ook een telegram ontvangen Koki weet je soms een keizer voor ons? Nou, ik heb direct aan m’n Cheflfie gedacht, Ik heb een goed woordje voor hem gedaan en hij is benoemd, op een voorwaarde, dat hij ophoudt met pruimen. Hij heeft veel weg van een Keizer van China hij heeft een reuzen sjnees en hij lijkt sprekend op een mandarijn. Maar voordat ie naar China gaat, moet ie me eerst hier de boel helpen opruimen. Maar knip eerst je nagels. Strakjes moet je geld ophalen en ik ken je zwak. Als je niks gapt laat ik je gratis een staart aanmeten. Zeg, Nico! beleefd tegen de menschen;... eerst voeten vegen, als je wat ontvangt. Als ze niet betalen willen sla je ze op hun... hm, hm 1, maar beleefd hoor, en netjes 1 Nou opgelet dan dan gaat-ie Finis oratiónis Bolsvardsche Courant ■■M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1