Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. ST. EH601&&S. Nieuwe Abonnés ontvangen dit Blad tot Nieuwjaar gratis. I 47ste Jaargang. 1908. No. 96. Verschijnt Donderdags en Zondags. St. NIC! PARAP 1 Zondag 29 November. Een Een chique gekleurd Heere Moderne Handschoenei en Frontknoopen, Kragen I gen we. Voor het Kantongerecht. elegante Heer» VOOR 1/ 1/ iets te BINNENLAND. omstandighelen beklaagden. A. B. te 24. zonder dagen. 25. tegenover doet, zeer AANBEVELEND, A F. naar kwam daar Donderdag- onder geneeskundige behandeling gesteld, nrvhk maVpn kaf AJ2 1. 1 1 1/ een ernstig - over 14 dagen, 4 I ADVERTENTIEPRIJS; 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. 27. morgen den weg tot t/2 uur voor noodig is. Eisch f 3 of 2 dagen. 28. H. v. d. L. te Oosterend reed 26 Oct. zonder licht op de fiets. Eisch f 3 of 2 dagen. Uitspraak der vonnissen zijnde 4 Dec. a.s. Warns reed ’s avonds licht op zijn fiets. Eisch f 3 of 2 ABONNËMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. daar zeer onheusch ontvangen en kreeg dreigementen te hooren, als er drukte van gemaakt werd. De heer Kantonrechter vindt dit optreden ambtenaar die zijn plicht en de heer Ambtenaar eischt f 10 of 5 dagen tegen elk dezer Zitting van Vrijdag 20 Nov. 1908. Slot. 19. J. S. te Franeker liep 13 October met een geweer over land dat voor hem verboden was. Bekl. zegt, dat hij in een ander land op eenden had geschoten, en een aangeschoten vogel daar heen vloog. Hij ontlaadde zijn geweer en ging die eend opzoeken, en dat is nu de geheele overtreding. De ^politieagent geeft een andere lezing. Hij heeft wel gezien en gehoord dat deze beklaagde in ’t andere land een eend schoot, doch dat er een naar het verboden terrein vloog, heeft hij niet gezien, doch daar zaten verscheidene eenden, tamme, en die zouden met kluitjes modder daar weg gedreven worden, om ze dan te kunnen schieten, wanneer ze in ’t andere land waren. Toen getuige deze bekl. hierover onderhield, kreeg hij zeer brutale bedreigingen, en bekl. staat trouwens bekend, als een jager die veel werk van tamme eenden maakt. Eisch f 5 of 3 dageq. Bekl., daar ben ik niet mee tevreden 1 De heer Kantonrechter antwoordt hem, dat zijn wijze van optreden tegen de politie geen aanleiding geeft tot clementie. Bekl., ja ’k heb mij wel iets door drift laten verleiden, maar ze hebben mij nog nooit //eerlijk” kunnen krijgen, en nu word je zoo behandeld. Als ik werkelijk straf verdien, wil ik het wel hebben ook, maar nu niet. 20. W. S. te Oosterend liet 19 October eenige kalveren grazen op den berm van den weg onder Ytens. De politie nam hiermee geen genoegen en maakte proces. Bekl. is aanwezig en bekent dat hij zijn kalveren daar heeft laten grazen, maar het was zijn eigen gras. Hij heeft die bermen gehuurd. Er stond nog een beetje gras op, doch niet genoeg om het te maaien, daarom liet hij de kalveren er even grazen. De heer Ambtenaar vraagt hem, hoe het hem toeleek, als elk huurder van wegen er zijn vee maar liet loopen, of dat het publiek verkeer ook kon belemmeren, als overal koeien liepen! Bekl. antwoordt, dat hij bij die kalveren bleef en ze langzaam langs den weg dreef, naar het land. De heer Ambtenaar onderricht bekl. dat de bermen volstrekt geen weiland zijn, en hij eischt f 5 of 3 dagen. 21. P. H. te Rauwerd is chauffeur op een auto. Den 15 Oct. reed hij den weg van Harlingen naar Bolsward. Onder het behoor van Witmarsum ontmoette hij twee rijtuigen elk met een paard bespannen. De bestuurder van het achterste rijtuig heeft beklag ingediend, dat de auto niet stopte, toen zij daartoe het verlangen te kennen gaven, waardoor zij met hun paard in gevaar verkeerd hebben, volgens hun beweren. Bekl. is tegenwoordig en zegt, dat het mistig was, maar toen hij de rijtuigen zag aankomen, gaf hij met den hoorn een signaal, schakelde de verbinding der machine uit, en remde zoodat de auto slechts heel langzaam reed, maar de boeren waren blijkbaar banger voor het stoomros dan hun paarden. Zij begonnen te schreeuwen, sprongen overhaast uit de tilbury, en maakten daardoor wellicht het paard meer verschrikt, dan door de auto. De getuige 8. Abbema van Witmarsum was in het voorste rijtuig. Toen hy de auto zag aankomen, gaf hij door ’t opsteken der hand te kennen dat hij verlangde dat de auto zou stoppen, deze reed evenwel door. Toen deze hem gepasseerd was, zag hy om naar ’t andere rijtuig en zag dat die werk hadden het paard te houden. Het rijtuig was even als het paard op en over de rails en geheel aan den kant van den weg. -Bekl. antwoordt, dat dit achterste rijtuig op zeer korten afstand pas naar den rechter kant uitweek, en met de geringe vaart van de auto achtte hij niet noodig te stoppen. Deze menschen begonnen toen te schreeuwen en veel meer lawaai te maken dan noodig was. Getuige Feenstra van Schettens verklaart dat hij de handen meer dan vol had om het paard te houden, maar riep en wuifde om te stoppen, wat niet gebeurde. Op wel 100 meter afstand was hij reeds uit de tilbury gesprongen en week toen rechts uit. Toen de auto ons passeerde, staken de inzittenden ons ook nog de gek aan, waarop wij hen nariepen ze te zullen vinden, en schreeuwden hun het nummer na van hun rijtuig B 196, dat zij vermoedden dat wij niet gezien hadden. De 3de getuige G. Jansen van Schettens reed met Feenstra mee, en bevestigt diens verklaring, en ook, dat het paard en rijtuig in den onderwal geraakten. Bekl. herhaalt, dat deze menschen zeer overdreven waren, gevaar hadden ze van de auto niet te duchten. Was ’t noodig geweest, hij had bij de geringe vaart waarmee hij reed, wel onmiddellijk kunnen stoppen. Er zijn van die overdreven menschen die de schrik om ’t hart slaat, als er een auto nadert, en dat was hier ook het geval. De heer Kantonrechter is het met de verklaring van bekl. niet eens. Het blijkt toch uit de verklaringen van al de getuigen dat het paard schichtig werd, en dan had hij dit moeten zien en stoppen, te meer nog, toen zii he^vejlan^en daartoe te y y morphoseeren in Sneek. Gistermorgen even vóór half vijf werd onze stad opgeschrikt door een hevigen slag, veroorzaakt door een gasontploffing op de boven voorkamer van De Metalen Wereld”. Naar men meedeelt hoorden de bovenbe woners, de oude heer Volkers en diens echtgenoote, omstreeks genoemden tijd iets vallen op de voorkamer. De oude heer ging eens kijken wat de oorzaak er van was en byna op ’t zelfde oogenblik volgt een ontzettende knal en de gansche keurige voorkamer, incluis ’t plafond, is vernield. De heer V. werd spoedig daarna naar ’t Ziekenhuis gebracht, waar men zijn bekomen wonden ging verbinden. Buiten en behalve dat er in ’t winkelhuis beneden vrij wat schil is aangericht, zijn onderscheidene spiegelruiten in de buurt en zelfs aan den overkant van ’t Grootzand gebroken, waardoor de Glasverzekeringmaat- schappijen een niet onbelangrijke scha, lijden, M. J. te Exmorra was 22 Oct. dronken te Makkum. Eisch f 3 of 2 dagen. 26. L. B. te Witmarsum en N. J. te Bolsward zijn beiden schippers. Zij hadden in den nacht van 23 Oct. geen licht op hun schip branden. Eisch elk f 3 of 2 dg. A. de J. te Rien reed in den vroegen van 28 Oct. met een wagen langs en had vergeten dat ook ’s morgens uur voor zonsopkomst een licht Wat weer een gezellige tijd is er op handen. Men hoort de kinders nu al vragen Moeke is St. Nicolaas al in ’t land Mag ik dan van avond mijn schoen opzetten Nu me dunkt nog een paar dagen wachten, luidt Moeke haar antwoord, en dan als jelui heel zoet zijn, nu dan over een paar dagen. Zoo worden bij vele huisgezinnen zeker de laatste dagen voor den Sint doorgemaakt. En eindelijk is de groote dag dan daar. Vele der kinderwenschjes zijn vervuld. Hunne mondjes staan dan ook niet stil, om over al dat moois te vertellen. Nu, als men de stad zoo rondloopt, deze dagen voor St. Nicolaas, dan geven vele winkels wat mooie étalages te zien. Daar heeft men b.v. de speelgoedwinkels, want dat is ’t eerste voor de jeugd nietwaar, en dit feest is ook eigenlijk voor de jeugd. Echte leuke speeldingen ziet men daar zoo uitgestald. Men zou er (tenminste zij, die er veel voor voelen) wel de geheele kinder wereld mee gelukkig willen maken. En dan komen de suikergoedwinkels, ja daarin wordt de jeugd ook niet vergeten. Eerst mogen ze eens rondzien, ’t zij alleen of met Moeke, en dan een paar centjes versnoepen, veelal gaat er dan een taschje mee om de gekochte waar voor thuis te be waren. De eene trakteert daar Vader en Moeder dan op, de andere speelt er nog wat mee. Verder ziet men keurige étalages in de galanteriewinkels, doch dat is meer waar voor groote menschenwant al is ’t een kinderfeest, toch doen de grooten ook wat graag daarin mee. Daarom ziet men ook alle winkels tegen dien tijd zoo aanlokkelijk geëtaleerd. Want zie maar eens voor de manufactuurwinkels, 't is alles echt geschikt voor cadeautjes, en ook de aanverwante garen en bandwinkels, een keur van fijne hand schoenen, ceintuurs en khedjes (’t zij die kant en klaar zijn of waaraan men zelf nog iets moet bewerken)Dan komen de winkels met heeren-artikelen, en daaraan wordt nu ook door de dames wel attentie bewezen. Want al hoort men menig heer zeggen, ik geef er niet om, zoo geloof ik zeker, dat ieder heer er toch wel door gestreeld is, als hij bemerkt dat er ook om hem gedacht is. De sigarenwinkels vallen daarvoor nu ook in de termen, vele mooie kistjes met geurigen inhoud lokken daar ook tot koopen uit. En in die sigarenwinkels bemerkt men ook, dat er mooie luxe-busjes zijn, inhoudende chocola en thee. Voor menig heer wel gemakkelijk, want daar is hij gauw klaar om vinden voor Moeder de Vrouw. De boekwinkels zijn meer voor iedereen, daar vindt men voor Jong en Oud wat, men ziet er daar dan ook dikwijls iemand in wippen. Voor den goudsmidswinkel moet men meer ’t publiek met dubbeltjes hebben, en ’t moet gezegd, wie daar iets uit vandaan krijgt, heeft wel wat voor op den duur. Want daar heb je nu de delicatessewinkels, hun St. Nióolaas-étalages lokken wel't meeste tot koopen uit, maar al dat lekkers is zoo gauw verdwenen, hoewel men daar in den regel gauw tot een keuze komt, en voor een lekkeren mond heeft haast ieder wel wat over. Vraag maar eens aan de bolleloopster, haast overal verkoopt zij wat, doch ook ontmoeten zij velen, die haar iets in de hand stoppen, en zie, dat doet de zulken ook zoo goed, want de meesten hebben wel kinders of klein- kinders en ieder geeft toch met St. Nicolaas graag wat. Mijn praatje is dan nu uit, ik hoop waarde lezers en lezeressen, dat gij allen met mij deze rondreis hebt gemaakt en dat zij, die 't kunnen doen, maken dat .er vele blijde gezichten komen op St. Nicolaasavond. Naar we vernemen moet de toestand van den ouden heer Volkers nog al redelijk zijn. Nader vernemen we dat ’t naar beneden komen van een gasornament de oorzaak van de ontploffing is geweest. Bij het openen van de deur der voorkamer is ’t gas door een in de slaapkamer staand nachtlichtje ontvlamd en is de ontploffing gevolgd. De baard van den heer V. en diens hoofd haar hebben ’t geducht moeten ontgelden, maar nog meer ’s mans zenuwgestel, dat er nog al door geschokt moet zijn. De materieele schade is vrij groot. Toch is er hier weer geluk bij een ongeluk; was ’t plafond niet naar beneden gekomen, vrij- zeker was men ’t begin van brand niet zoo snel meester geweest. Gaasterland, 25 Nov. Wie het Handels- blad leest of het Vaderland of een ander groot Hollandsch blad, moet de vorige week tot de conclusie zijn gekomen, dat in onze gemeente op jachtgebied alles op zijn kop wordt gezet, vlak onderst-boven. Ér heerscht totale anarchie „in de akkers”, „in de heggen- openingen”, //in de boschwallen”, overal i Gaasterland, de schoone, schijnt zich te meta- i een grooten hazenstrik, als Daphna in een bloem... Én dan volgt een lesje in ’t strikken, waarbij zelfs de bekende kamergenoote Felis manuculata domestica te pas moet komen. Alles, in verband met het feit, dat het laatste jachtjaar van de heeren Wassenaar en Taconis verloopt... Wat er van is, van dezen toestand Niets, dat is te veel gezegd, maar schromelijk over dreven is de voorstelling zeker. Het strikt meer dan in de laatste jaren, maar toen was de toestand ook zeer gunstig. En de wildstand in de bosschen blijft voor treffelijk, dank zij ook het weidelijk werk van de tegenwoordige pachters. Het strikken, de strooperij mag dan nog toenemen, zal hierin noch voorbands, noch op den duur belangrijke verandering kunnen brengen. Hindeloopen, Nov. 1908. Benoemd tot Rijksveldwachter, standplaats Kockenge (Dr.), J. Kracht, thans gemeente-politie alhier. Waterland. Over het algemeen wordt er, en zeker terecht, over geklaagd dat de deel name aan het herhalingsonderwijs op onze lagere scholen zoo gering is. Eene zeer gunstige uitzondering hierop maken zeker wel de in onze environs gelegen dorpjes Broek cn Goingarijp. In het eerste plaatsje bezoeken niet minder dan negentien, in het laatste zeven leerlingen de lessen. Bij die negentien zijn er zelfs enkele die de twintig reeds gepasseerd zijn. Stellig iets, wat na volging verdient. Bange oogenblikken. Men meldt uit Vlissingen: In den nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks 1 uur, zou nabij het licht schip Schouwenbank het stoomschip „Saxonia” door een daar kruisenden Vlissingschen loods schoener No. 15, schipper J. Meijnderts, van een loods worden voorzien. Daartoe begaf zich in de sloep de zeeloods J. P. C. Baart, de loodskweekeling le klasse J. L. van Hoeke, de loodskweekeling 2de kl. W. Rijkeboer en de matroos J. But. Kort na het verlaten van den loodsschoener werd de sloep door een vrij hooge doch korte zee omgeslagen, waardoor alle opvarenden te water geraakten en een hunner zelfs onder de omgekeerde sloep terecht kwam. Hij wist al zwemmende zich gelukkig van onder de boot te werken en de opvarenden slaagden in den pikdón- keren nacht er in de sloep weder om te werken en daar in te klimmen. Natuurlijk riepen allen luidkeels om hulp, omdat de loodsschoener nog in de nabijheid was. Dit hulpgeroep werd op den schoener gelukkig bemerkt en dadelijk de reddings boei met Holmesreddinglicht overboord^ge- worpen en tevens de andere loodssloep onmiddellijk te water gestreken. Men slaagde er toen door handig manoeuvreeren in allen behouden aan boord van den loodsschoener te krygen de,sloep werd door den donker verloren. De loodsschoener heeft dadelijk koers Vlissingen gezet en 1 middag binnen. De schipbreukelingen werden doch maken het naar Bolswardsclie Courant V •OOWOOOO-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1