Blau wpoo jdv ert GUtiöblad B r i Gls Binkjes i 1 'J C R00T|W°nseradeei‘ 'A I I 1 I m Nieuwe Abonnés ontvangen dit Blad tot Nieuwjaar gratis. 1908. No. 97. 47ste Jaargang. Versciiij I Zondags. Irt. d ati v prn net geuitë verlangen van man of vrouw, heerlijk om te kunnen vullen lief kinder- handje, om bewijs van genegenheid te kunnen geven aan vriend en gebuur. „Een antwoord" en nog wat over Sinterklaas. I FJ 1 GERSMA, Bolsward. 3 December. OR BINNENLAND. opengedraaide ’t Veen” is niet meer, in den ouderdom van 106 Tot verleden jaar woonde verlaten in haar hutje in ’t aan velen Ws. V*1 bouillon IN AFGEPASTE PORTIES. er te overgieten om direct een kop bouillon n bouillon niet ten achter staat. Prijs per van het mijnheer gezellig. Een dertigtal heeren uit den eersten stand, om en verjaardag 1 Ja, menige huiskamer biedt op den avond van den 5 December ’n beeld van gezellig heid zijn Sneek. a.s. no. een Naar wij vernemen is dit bedrag minder en niet toereikend om het feest op dezelfde wijze te organiseeren als de vorige keer, wat we jammer vinden voor ’t jonge volkje. Mochten nog eenige giften toevloeien om hieraan tegemoet te komen Naambordjes op het ijs en bruggen. Het centraal bestuur van ffde Eriesche Ijsbond" heeft zich per adres gewend tot al de gemeente-besturen in Friesland met het tweeledig verzoek: 1. Om te willen bevorderen, dat de ijs- verkeerswegen voortaan van wegwijzers.worden voorzien. Dit zou zegt het centraal bestuur een groot gemak opleveren voor het schaatsen rijdend publiek. Waar men op de landwegen allerlei hand- en wegwijzers aantreft, waar van het nut zeker niet twijfélachtig meer kan worden genoemd, is z.i. de vraag ge wettigd, waarom men denzelfden practischen maatregel slechts in enkele gemeenten in toepassing brengt op de ijswegen, wier namen en richtingen, uit den aard der zaak, bij het groote publiek veel minder bekend zijn dan de eerstgenoemde. De kosten zijn gering; een juffer meteen daaraan bevestigd plankje, waarop de richting staat geschilderd, is voldoende. Goed opgeborgen en onderhouden, kunnen ze jaren lang dienst doen. 2. Om te willen bevorderen, dat de brugwachters het vrij en onbelemmerd ver keer over ijs zooveel mogelyk in de hand werken, door hun brug tijdelijk open te draaien, indien door te lage ligging dezer, een slede er niet onder door kan komen. Het centraal bestuur wijst er op, dat om dezelfde reden de spoor-en tram bruggen ook bij gesloten water moeten worden openge draaid, zoodra de trein of tram gepasseerd is. den 5 December ’n beeld van en vriendschap. Wat al verrassingen er uitgedacht, hoe is er gegist naar dezer of gener heimelijk verlangen! En hoe draven en vliegen dezer dagen van Gend Loos, en de Nederlandsche posterijen en de bestelhuizen om alles van en naar te krijgen. Jammer, jammer, dat op zoo velen in deze week alweer van toepassing is het oude refrein: »je mocht er naar kijken, maar aan pakken niet”. Ik weet een aardige Sinterklaasmop, histo risch. ’t Stuk is afgespeeld te Leiden. ’n Phil. nat. student en ’n lieve jonge dame wisten het samen wel.' De papa van gezegde dame wist het niet, of liever hij wou het niet weten. Kon niets van komen, geen sprake van. Het studentje ging in consult bij Oome Sinterklaas. De jonge dame Nu was dat er ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. In den loop der vorige week ontving de Redactie onzer Courant, een schrijven van zekeren mijnheer C. In dat schrijven werd de vraag gedaan, waarom of Ws. zijne stem niet liet hooren in de kwestie, welke de gemoederen der Bolswarders dezer dagen bezig houdt. Waar er door hem zoo menigmaal werd geschreven over plaatselijke zaken en toestanden was hij het, volgens den heer C, zoowat verplicht, aan de lezers, om zijne meening over die zaak ook eens te laten hooren. Ik behoef niet uit te leggen waarom Ws. op die invitatie niet ingaat. Eerstens heeft geen der partijen hulp noodig, pro en contra zijn wel losloopen vertrouwd, tweedens zou men, om een eenigszins juist oordeel over het onderhavige feit te hebben, op de hoogte moeten zijn van allerlei //hoe’s” en //waarom’s”. En waar de zaak nu reeds een ’n beslist persoonlijk karakter heeft aangenomen, zou het niet gewenscht zijn, den pennestrijd, welke in de kolommen van een zusterblad wordt gestreden, nog te gaan uitbreiden, door ook in onze courant de kwestie ter sprake te brengen. Maar waarom doet de heer C zelf niet een duit in ’t kerkezakje? Hetgeen hij schrijft over het hooren van goede woorden en het doen daarnaar zou wellicht voor hem ’n zeer geschikt donné zijn, daarover eens wat meer' te laten hooren. 't Is waar, als menigeen het gehoorde in kerk en samenkomst meer in praktijk bracht, als veler handelen in overeenstemming was met hun praten of datgene wat zij voor waar aannemen, zou ’t er hier op het ondermaansche vrij wat beter uitzien. Maar is Ws. nu de geschikte man om daarover uit te weiden Zou ’t wel nobel zijn, dingen op ’t tapijt te brengen, waarmee men absoluut niets van nooden heeft. Waarde heer C, laat ons dit als stelregel aannemenbemoeien we ons met onze eigen zaken, hoogstens daarbuiten met die, waarover we, der zake kundig, ’n woordje kunnen mee spreken. Anders slaan we zoo gauw eens den bal mis, en doen we dwaze dingen. Weet de heer C echter bij gelegenheid eens een onderwerp voor ons, waarover we ons ’n oordeel mogen veroorloven, hij doet ons een genoegen, dat onderwerp aan de Redactie bekend te maken, wij zullen hem dankbaar zijn. Want o, het is zoo’n toer om altijd iets geschikts te hebben, dat de moeite waard is, om onzen lezers voorgediend te worden. En hiermee punctum, wat de uit- noodiging tot inmenging aangaat. 't Is inmiddels December geworden en het jaar 1908 nadert zijn einde. Nog ’n dertigtal dagen en het is voorbij en wordt het bijgezet in het groote graf des tijds, dat reeds eeuwen heeft verzwolgen. Dat naderend einde stemt tot nadenken. Of er echter tot nadenken in deze laatste maand des jaars, wel veel tijd over is, staat te betwijfelen. Want wonder is het, hoe iemands tijd, juist in deze dagen, door allerlei zaken en omstandigheden wordt in beslag genomen. Daar hebben we eerst het feest van den 6 December, gewijd aan den goeden bisschop Nicolaas. Deze grijze kerkvorst uit ouden tijd, heeft nooit kunnen denken, dat hij nog na jaarhonderden in eere zou worden gehouden. Bijzonder in ons land wordt er veel aan ffSint Nicolaas” gedaan. Beste tijd voor de couranten, die hunne kolommen kunnen vullen met advertentiën van allerlei aard, op het feest betrekking hebbende. Men zou eén prijsvraag kunnen uitschrijvenwat is het beste Sinterklaas cadeau? Hoe verschillend zouden de ant woorden zjjn. Van morgen lees ik in 't Nieuws dat tKleine Johannes” het meest geschikte pre sent is, het boek namelijk, dat zoo heet. (Misschien zouden enkelen een werkelijken kleinen Johannes prefereerenj. Workum, 1 Dec. Gisteravond ongeveer 7 uur ontstond in den schoorsteen van de stoomkoffiebranderij van Simon Gaastra aan het Marktplein alhier, een begin van brand. Van af de straat kon men de vlammen dui delijk zien, zoodat het geval zich ernstig liet aanzien. Door het vereenigd optreden kon men gelukkig den brand nog met eenige emmers water blusschen en alzoo grooter onheil voorkomen. Was het eenigen tijd later begonnen, voorzeker zouden de gevolgen erger zijn geweest en het nieuwe gebouw waarschijnlijk vernield zijn geworden. De vermiste 2000 uit Idaarderadeels gemeentebrandkast. Het geld is nog altijd niet terecht, de zaak ook nog altijd niet opgehelderd. Het Raadslid De Boer heeft de volgende motie ingediend: z/De Raad, van oordeel, dat, nu na een tijdsverloop van ongeveer 9 maan den nog niet de minste vorderingen zijn ge komen ten opzichte der vermiste f 2000, de tijd daar is, dat krachtig worde ingegrepen door den Raad, opdat worde voorkomen, dat ten slotte de gemeente er voor opdraait, draagt B. en W. op, om vóór einde December te zorgen, dat de vermiste f 2000 in de gemeentekas is gestort of de zaak langs wettelijken weg uit de wereld te helpen.” Het Raadslid Gorter heeft voorgesteld de motie: „De Raad der gemeente Idaarderadeel, gehoord de besprekingen hier in den Raad en kennis genomen hebbende van de toe standen hier in het gemeentehuis, zooals het vermissen van f 2000 uit de brandkast en het vernielen van voorwerpenis van oordeel, dat niet de gewenschte spoed met deze zaak gemaakt wordt, zooals de Raad zich daarover had uitgesproken; van oordeel, dat de burge meester van Idaarderadeel niet handelt met dien spoed, welken de Raad in dezen ge wenscht had; verzoekt heeren wethouders wel te willen bevorderen, dat er spoedig een grondig onderzoek in deze zaak wordt in gesteld, om van deze gemeene zaak verlost te worden; gaat over tot de orde van den dag.” Deze moties zullen in de eerstkomende vergadering behandeld worden. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, is Zondagavond, wellicht met behulp van een valschen sleutel, ingebroken bij den timmer mansknecht A. Kaasenbrood in de Zoutman- straat te Haarlem. Alles is doorzocht en onderstboven gehaald. Vermist wordt 25 gulden aan papier- en zilvergeld benevens een gouden dameshorloge en eenige andere gouden en zilveren voorwerpen. In een huis aan het Zieken in Den Haag, waarin beneden een smederij is ge vestigd, was gisteren de gasleiding verlegd. Daarbij schijnt een lek aan de aandacht der werklieden te zijn ontsnapt. Omstreeks kwart voor zessen toch ging het gaslicht uit en toen de bewoner een lucifer aanstak, om naar het lek te zoeken, ontstond een ge weldige ontploffing, tengevolge waarvan de man zeer ernstig aan gelaat en handen werd gewond en zijn vrouw minder ernstig aan de handen. Nadat de eerste hulp was ver leend, werden beiden, de man in zorgwek- kenden toestand, per auto naar het gemeente ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Men schrijft uit Nieuwe-Schans aan de Pr. Gr. Crt.: ,/Jantjemeu in Gisteren is ze jaar overleden, ze eenzaam en veen te Vosberg, ’t laatste jaar echter bij haar ook reeds bejaarde dochter. Gistermorgen zou een deurwaarder in het publiek verknopen den inventaris en inboedel van den schoenwinkel P. C. S. in de Zwart Janstraat te Rotterdam, waarop krachtens vonnis van een der Amsterdamsche kanton gerechten gerechtelijk beslag was gelegd. De zoon van den winkelier was als bewaarder aangesteld. Toen de deurwaarder kwam om de verkooping te houden, vond hij wel een aantal belangstellende koopers, maar een ledig winkelhuis. De bewaarder en de ge- heele inboedel en inventaris waren verdwenen. N. R. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgb; Deze wist en schafte raad, was uitstekend pianiste. hel onzen student ter oore gekomen, op Sinterklaasavond een prachtige, nieuwe piano zou worden gebracht, ’n echte Ibach. Op den 5 Dec., ook verjaardag meisje, was ’t er in den salon van Fl. van H. o zoo gasten, dames en had zich daar verzameld, en Sinterklaas te vieren. Ongeveer negen uur arriveert ’n sleperskar met de piano, in kist. En om ’t aardige van ’t geval en op mama’s aandringen (moeder was compère in den boud van hij en zij) werd door rappe mannen de groote kist de vestibule door en in 't blauwe salon gebracht. Papa nam het woord en sprakffbesteJo, zie hier je verjaringscadeau en je Sinter klaas. Vaak heb je mij om den inhoud dezer kist gevraagd, telkens heb ik gemeend je te moeten teleurstellen, aanvaard nu dit ge schenk uit mijn hand en wees er jarenlang blij en gelukkig mee”. Toen maakte een knecht de kist open en wat zag men daarinop ’n stoel, zat onze phil. nat. student, in gala, die met ’n buiging zijn tijdelijke gevangenis uitstapte. De liefde had dit verrassingsmiddel uit gedacht, vertrouwde gedienstige geesten en ’n handvol rijksdaalders hadden de gedachte tot uitvoering gebracht. Groote ontsteltenis, vooral bij papa! Wat moest hij nu? Om schandaal te vermijden zich van den domme houden, en hoewel kokend van woede, suikerzoet tot het gezel schap zeggendames en heeren, ’t is me een aangename taak U bekend te maken de ver loving van mijne dochter Johanna met den heer van Heusden, phil. nat. student. Wel gefeliciteerd jongelui. Hoe 't zaakje verder verliep, doet hier niet ter zake, ’t zij genoeg gezegd, dat St. Nicolaas ’n paar jonge menschen gelukkig had gemaakt. Moge er ook dit jaar, ’t zij dan ook op andere wijze, weer aan velen ’n blij oogenblik bezorgd worden. En vergeten we dan niet het minder bedeelde kind, de wees of weduwe! Als elkeen in zijn eigen kring eens rondziet of hij hier of daar ook ’n zonnestraaltje kan brengen, kan er al veel gebeuren. Ik weet bijv, iemand, die graag//It Liete- boek” van Sinterklaas wou hebben. Die heeft nog niet de 2e druk van het oude lieteboek. Als iemand der lezers Sinterklaas soms mocht ontmoeten, wilt U het dan even aan Z.Eerw. zeggen Ten slotte aan allen een blij, een voordeelig Sint Nicolaas. Tzum, 30 Nov. Mevrouw D. was met haar echtgenoot op weg naar Groningen om eene overleden zuster de laatste eer te be wijzen. Pas van huis kreeg zij in het rijtuig, dat hen naar het station Franeker zou brengen, een toeval. Zij werd binnengebracht in de woning van den machinist van het stoomgemaal en eenige uren daarna blies zij ■den laatsten adem uit. I Friesche Zuidwesthoek, 30 Nov. Onze jagers betreuren het niet, dat de driedaagsche jacht weer is ingetreden. Het wild werd n.l. zoo schaars, dat het veld gemakkelijk in den halven tijd bejaagd kon worden. De uitslag van het seizoen is gemiddeld ruim bevredigend. Vooral het vederwild en met name de houtsnippen kwamen veelvuldiger voor dan in de laatste jaren. De wildprijzen waren mede flink voldoende. Hepk. N. v. Fr. Voor het St. Nicolaasfeest, dat Zaterdag voor de leerlingen van school 3 wordt gehouden, is bij inteekening bedrag van ruim f 228 ontvangen. H. 'he Courant voor Dam I «I IW 1 I met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1