Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Nieuwe Abonnés 1 I L VAN DER FEER, 47ste Jaargang. 1908. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 99. 7 Salongroèpen f5,—. 41 Donderdag 10 December. Uit de Raadszaal. ontvangen dit Blad tot Nieuwjaar gratis. 1 m nr n dm a to nhonni1! grond eigendom Fotografie VOOR het v. B. en W. in de het voor 3 jaar af te h - Een „open brief”, een ernstig woord en een bedankje. Vergadering op Dinsdag 8 December 1908. f 2,—. - 1,25. - 5,—. -3,-. van naar aankijken billijken, het nieuwe Ws. Sinterklaas wordt wel bedankt voor het Lieteboek. De „iemand”, die zoo graag deze verzameling wou hebben, is er o zoo blij mee. vaststelling van hondenbelasting. 1 Der jeugd ging van ’j Raads. De heer Bij genouaen stemmingen worden hiertoe voor een paar j, benoemd de heeren Keikes, Cuperus en Lunter. i. Een missive van de Commissie voor de strafverordeningen inzake de nieuwe politie verordening. Deze wordt ter visie gelegd om volgende vergadering te behandelen. Een adres van Rein Postma, slager, terugkomende op de beslissing inzake zijn adres om schadevergoeding, wijl hij ten eerste er tegen opkomt dat de Raad voltallig was, en vervolgens de helft der leden overtuigd was dat hem een schadevergoeding toekomt; daar verder de toegang tot zijn woning is gesloten geweest, is hem schade berokkend en 6. Behandeling van Wesbonk tot demping sloot aan Burg, en Burg. oordeelden. De heer Rosier vindt het wel een last altoos tegen zoo’n hoogen ketel te moeten en kan dus de f 25 verlaging maar om het voor 3 jaar af te staan, dat vindt hij niet raadzaam, ’t Kan noodig zijn dat de fitter dicht bij de fabriek verzoekt hij f’ 40 schadeloosstelling of zoo veel minder als de Raad billijk zal oordeelen. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, doch de heer Rosier wilde liever het in de volgende ver gadering behandeld zien, wat de heer Boersma ondersteunt. De Voorzitter vraagt of nog iemand dit voorstel ondersteunt? Dit is niet het geval en dus wordt het niet voor behandeling vatbaar geacht. De Voorzitter doet mededeeling dat naar aanleiding der begrootingsdebatten en op het voorstel van den heer Cuperus om de jaar wedden der wethouders te verhoogen, hij zich gewend heeft tot Ged. Staten, en van dezen antwoord is ontvangen, dat indien van den Gemeenteraad een gemotiveerd voorstel inkwam tot verhooging, Ged. dit in overweging willen nemen. De Voorzitter stelt nu voor, de jaarwedden met f 75 te verhoogen, en dat aan Gedepu teerden op te zenden met de motiveering. Dit wordt met algemeene (10) stemmen goedgekeurd. De wethouders stemden niet mee. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een gemeente-veearts. De heer W. Luxwolda, eenig sollicitant, wordt benoemd met 11 stemmen. 1 briefje was blanco. 2. Aanbieding en suppletoir kohier van Het kohier, ten bedrage f 5, wordt goed gekeurd met algemeene stemmen. 3. Rapport omtrent de opnieuw inge zonden begrooting van het Algemeen Stads- Armenhuis voor 1909. De Commissie, onder opmerking dat de heer Praamsma, die ook in deze commissie zitting had, heeft opgehouden lid van den Raad te zijn, rapporteert om de begrooting goed te keuren, wijl nu de uitgaven overeen stemmen met de ontvangsten, beide ter somma van f 17674,04. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van Burg, en Weths. tot het huren van een brandspuithuisje. Van heeren Kerkvoogden der St. Mar tinikerk is kennisgeving ontvangen dat het tegenwoordig brandspuithuisje zal worden afgebroken, en dus een andere plaats voor de daar geborgen spuit moet gezocht worden. B. en W. hebben nu het oog geslagen op het achterste deel van het turfmagazijn, daar vlak bij, en stellen voor dit van de spijs- commissie te huren voor f 25 per jaar, mits er een deur op zij in ’t gebouw wordt aan gebracht als toegang en de ruimte met steen EXTRA AANBIEDING. 14 Visiteportretten 7 14 Cab. Portretten 7 MODERN INGERICHT. Vergrootingen naar elk Portret. èMF Overal te ontbieden. “Wd Alle twaalf raadsleden waren aanwezig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een resolutie van Ged. Staten hou dende goedkeuring der jaarwedde van den gemeente-veearts, de toekenning van 50°/o uit de provinciale kas, en der instructie. b. Idem goedkeurende ’s raads besluit tot aankoop van een perceel weiland en van een huis. c. Idem goedkeurende de verleende grati ficatie aan den 3den klerk ter Secretarie. d. Idem goedkeurende de onderhandsche verpachting der St. Jansbrug. ad voor kennisgeving aangenomen. Missive van Voogden van Armenhuis, houdende inzending der aanbe- Groote Markt :-: BOLSWARD. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit-Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De heer Keikes vindt die huur voor zoo’n kleine oppervlakte nog al hoog en vindt het ook vreemd dat de bepaling gemaakt werd, dat die som bij vooruitbetaling moet voldaan worden, ’t Is net of de spijscommissie de gemeente als onsolide beschouwt. Het voorstel wordt goedgekeurd met 11 stemmen, de heer Keikes tegen. 5. Behandeling van het voorstel Burg, en Weths. omtrent den toegang het Sportterrein op ’t Oortje. De heer Rosier vroeg of die afscheiding nog gemaakt moet worden of dat dit reeds geschied is, waarop de Voorzitter antwoordt dat die er al is. De Keer Rosier vindt het dan onnoodig er nog over te stemmen, doch de heer v. d. Meer zegt, dat het hier betreft het overnemen van den grond en het onder houd der bestrating door de gemeente, en dat eischt wel degelijk de goedkeuring des van Randen meent dat die i van het weeshuis is en er voor een paar jaar ook reeds over gediscus sieerd is. De Voorzitter stemt dit gedeeltelijk toe, maar het pad dat allengs meer publiek is geworden is door de firma v. d. Werf bevloerd, en toen door de gemeente in onder houd overgenomen. De heer Kramer voegt er nog aan toe, dat in dit voorstel van weesvoogden een erkenning ligt, dat de gemeente rechten heeft op dit pad en opdat nu op dit particulier terrein bij den ingang politietoezicht kan worden uitgeoefend, wordt het aan den publieken dienst der gemeente overgedragen. Met 11 stemmen goedgekeurd, de heer van Randen stemde tegen. Dit is de „open brief” van een dankbaren zoon aan zijn besten ouden vader. En waar vader en zoon beiden aan het orgel de Protestantsche kerk in Nederland dienen, is het dien zoon een behoefte, hier openlijk te verklaren, dat hij zijn best zal doen ’s vaders weg en wandel na te volgen, met hem mede te werken tot den bloei dier kerk. Zooals ik een week geleden schreef, zijn we bezig aan het finale van dit jaar 1908. Nog een korte tijd en ’t is voorbij. Wachten ons nog „de donkere dagen” voor Kerstmis. Door de duisternis tot het licht. Dat predikt ons iedere Advent-Zondag. De tijd gaat snel voorbij „Neen”, zoo schrijft me dezer dagen iemand, „de tijd gaat niet voorbij, maar wij gaan heen”, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Onder den indruk van een heugelijken dag, dag van blij herdenken, ook van dank baar terugzien, is het dat deze regelen ge schreven worden. En al wil de pen ook, plichtsgetrouw, opteekenen wat eenigszins aantrekkelijk is voor den kring, waar onze goede oude Bols wardsche Courant gelezen wordt, de gedachten zijn niet bij het werk. Zij dwalen af, telkens en telkens weer, en verwijlen in andere landsdouwe, ver van huis en toch thuis. En het oog ziet een grijzen vader, gezeten voor zijn orgel, die in het midden der Ge meente mag herdenken, dat hij een halve eeuw lang die Kerkelijke Gemeente heeft gediend. Die bijna een heel menschenleven heeft gewerkt aan de bevordering van het goede, het schoone, het beste wat bestaat, en die nu, na schier onnavolgbare plichts betrachting, met de zijnen God kan en wil danken voor zooveel zegen. En het oog ziet ook eene oude moeder, stil neergezeten in mooi, intiem kamertje, die al die lange jaren de trouwe levensgezellin is geweest van den jubileerenden grijsaard. Die met hem zooveel goeds heeft mogen genieten, die met hem zooveel, o zooveel, leeds heeft moeten dragen. Lezer, neem het mij niet euvel dat ik even uiting geef aan mijn dankbaarheid voor dit groote geluk. Waar het kind weet, dat de eerbiedwaar dige man, die op den dag van 6 December hoogtij mocht vieren, zijn gansche werken heeft besteed om anderen te helpen, op te richten gevallenen, te leiden verdwaalden, waar het kind weet, dat honderden den naam zijns vaders met eerbied noemen en aan dien hun levensgeluk, hun opstaan na vallen danken, daar is het niet te laken als in volle maat van dankbaarheid het hart tot spreken dringt. En als soms onwil, herhaald mislukken tof reddingspogen, die taak zwaar maakten, dan was het Zondags het orgel, dat troost, opbeuring, moed gaf. Dat instrument is vriend geworden, trouwe, onontbeerlijke vriend. Een oude vriend, die heel zijn leven Hem tot een trouwen trooster is gebleven. Die oude, trouwe vriend en hij, zij kwamen In ’s Heeren woning eiken Zondag samen, Dan zat hij aan zijn zij, dan streelden hem [zijn handen, En jub’lend brak hij zijner stilheid banden; het adres van E. van een gedeelte den trekweg, met advies van Weths. en Wethouders adviseeren toe te staan dat een gedeelte sloot wordt gedempt, op de gewone conditiën van flink werk en goed onderhoud en voor ’t gebruik van den grond jaarlijks worde beta'ald een retributie van f1. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van het adres van W. Terpstra tot het in huur bekomen van gras gewas van den trekweg, met advies van Burgem. en Weths. B. en W. zijn in hun advies niet tegen onderhandsche verhuring, maar vinden bij de stijging der huurprijzen de geboden som ad f52 te laag en stellen voor de huur te bepalen op f 60. De heeren Lunter en Rosier vinden die verhooging wel wat veel en zouden liever f55 zien, doch de Voorzitter beweert daaren tegen dat f60 niet te veel is en hij ver wacht dat het bij publieke verpachting ook wel zoo hoog komt. De heer Cuperus vraagt of ook bekend is dat adressant genegen is die hoogere som te betalen; in het adres biedt hij slechts f 52. De heer Kramer merkte nog op dat er bij de verhuring der perceelen trekweg niet veel concurrentie is, en de gemeente eigen lijk altoos te weinig huur maakt van dat grasgewas. Dit betreft ook dit perceel, dat nog al vruchtbaar is, maar de heer Keikes vindt dat door dit voorstel eigenlijk geen beslissing wordt genomen op het adres, er wordt gevraagd het te mogen huren voor f 52 en daarop moet ja of neen gezegd worden. Om f 60 als huurprijs te stellen, daar heeft men eigenlijk geen recht toe. De Voorzitter komt tegen deze meening op en wil de zaak omkeeren. Er zal hem geantwoord worden, dat hij ’t onderhands kan huren, doch niet voor de door hem genoemde maar tegen de door den Raad bepaalde som en daar heeft de Raad zeer stellig het recht toe. Dit punt lokte nog meer discussies en ’t werd er toch niet duidelijker op, maar ten slotte werd bepaald eerst over het verzoek in het adres om het voor f 52 te mogen huren te stemmen. Dit werd met 11 tegen 1 stem (de heer Vis) verworpen. Daarop werd het voorstel van om het hem voor f60 per jaar aan te bieden aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren van Randen, Lunter en Vis. 8. Behandeling van het adres van P. Fopma tot het in huur bekomen van de door hem bewoonde huizinge, met advies van Burgem. en Weths. Burg, en Weth. stellen voor het verzoek om het door de gemeente aangekocht huis aan den heer P. Fopma te verhuren voor f 125 toe te staan, mits voor 3 jaren en dan moet hij dulden dat de stoep met ijzeren hek wordt weggenomen, en overigens op gewone voorwaarden. De heer Vis maakt aanmerking op een bepaling, dat de huurder de premie voor assurantie moet betalen en het gebouw zelf moet hoeden en noeden tegen hemelvuur. Hij vond het beter dat de gemeente het pand zelf verzekerde. De Voorzitter merkt op, dat deze bepaling in alle contracten der gemeente voorkomt, waarop de heer Vis nog antwoordt, dat het dan hoog tijd wordt, dat de aandacht van B. en W. op deze bepaling gevestigd wordt. De heer Oosterbaan vindt de buur laag naar verhouding der koopsom, en de heeren Eerdmans en Lunter stemmen hierin mee en zouden liever f 140 hebben. De Wethouder (v. d. Meer) heldert op waarom B. en W. de som f 125 billijk vonden. De huurder geeft thans f 150, nu is de hooge gashouder er vlak voor geplaatst, de stoep moet weg en hij moet zelf de verzekeringspremie be talen, zoodat zij f 25 vermindering wel billijk Telken en telken jare weer wordt het December en Kerstmis en Oudejaar; dat zal blijven. Maar de tijd komt, wie weet hoe spoedig, dat het voor ons geen December meer wordt. De mensch is als de bloeme des velds gelijk het gras is zijn levenen toch jaagt en drijft alles om mee te komen, niet achter te blijven, alsof wij niet waren als de bloemen, als het gras, dat verdort. Of liever, wij jagen ons zelven, wij willen mee in den stroom en daardoor letten we niet op het einde, denken we er niet aan, dat eiken dag ons tegen kan klinken „finis est”. Waar blijft dan die haastige, hoe gaat het met hem, die vooraan wilde komen Zes plankjes en een paar voeten gronds, dat is het slot. „Men kent en vindt zijn standplaats zelfs niet meer”. En de plaats van hem, die zich onmis baar rekende, wordt door een ander inge nomen vóór de grafkrans is verdord is zijn naam vergeten... het is wel waar: „de tijd gaat niet voorbij, maar wij gaan heen”. Dat leert ons December, zoo prediken de „donkere dagen voor Kerstmis”. Laat ons zorgen dat ons levensboek klopt tegen den Oudejaarsavond ons levens. Als het dan eens niet Nieuwjaar voor ons mocht worden, wij hebben dan toch het licht aanschouwd, het licht, gekomen na de duisternis, het licht van leven. P.S. Dan steeg er schallend uit zijn macht’ge longen Een zang, alsof er duizend eng’len zongen, En samen brachten zij de menschenschare Een lieflijk lied, een heil’ge hemelmare. De gouden morgen hem heen en ’s levens [zorgen Verdreven zijner jonkheid droomen. Maar nu des avonds scheemring is gekomen, Is als een lichte schijn in duist’rend leven Hem ’s orgels zoete klank gebleven. Gij trouwe makkers, moge niets U beiden, Dat geve God, als slechts zijn sterven scheiden. het Alg. wordt afgescheiden. Bolswardsche Courant, t ff ff

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1