advertentieblad Wonseradeel. i Nieuwe Abonnés I No. 100. 1908. 47ste Jaargang. Verschip. fl. VAN HAM,3Zondags. Jenever, Brandewijn, Flad op vierkante Algiersche Wijn, Roede Madera en Portwij Samos en s.s s.s. s.s. HOMMES, Confiseur, Dijkstraat. Leugen-ad vertenties Tandarts, Sneek, ontvangen dit Blad tot Nieuwjaar gratis. nIatuurvOollen Ondergoederen Ingezonden. V rouwenkiesrecht. Zondag 13 December. - NB» )OR 1 C. N. G. ver- dameskapel; en met den ijnheer, ik had het al in de met mijn dokter ik heb het nooit Zet dat maar gerust in over zoo oefenen, briefkaart houdt eiken Donderdag ZITDAG te BOLS WARD bij den heer Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van den logé verdwenen (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.} n ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. 1 de prachtige gebeeldhouwde grafzerk en de zware gedreven koperen lessenaar (in 1718 geschonken door Anne Hobbes de Boer, mederaad ter Admiraliteit tot Harlingen en burgemeester der stad Workum) kunnen we bezoekers van ons oud stadje niet genoeg aanraden, nu eens een kijkje te nemen in. die kerk. Ze zullen ongetwijfeld met ons hulde willen brengen aan genoemde kerk voogden, die al dat antieke in vroegere pracht en luister hebben doen terugbrengen. Sneek. Woensdagavond was hier bijna een treurig ongeluk gebeurd, dat echter gelukkig nog goed is afgeloopen. Al spelende n.l. bond de 16-jarige O. v. d. W. den 13-jarigen P. 8. een doek om den hals en trok dien zoo sterk aan dat de jongen bijna geworgd werd. De jongen viel bewusteloos achterover, terwijl zijn gezicht reeds geheel blauw werd. Terstond werd de hulp ingeroepen van Dr. J. Hannema, die er in slaagde het kind weer bij te brengen. Het had door zijn val achterover een gat in het hoofd gekregen, dat door dr. H. verbonden werd. Waar ’t maar zeer weinig had gescheeld of de jongen had er het leven bij ingeschoten, mag dit zeker wel als waarschuwing dienen voor andere kinderen. N. Sn. Ct. Stavoren, 8 Dec. Was voorheen het gar- nalenvisschen een werk bij daglicht, de vangst was zoo gering, dat enkele visschers hun geluk bij nacht gaan beproeven en met goed gevolg. Er waren er, die dezen nacht hun vangst op 30 a 40 pond schatten. Hoewel de prijzen er van nog niet bekend zijn, zullen zonder twijfel velen, in de hoop op goede vangst en hoog loon met die enkelen ook bij nacht hun bedrijf gaan uitoefenen. Bij Haarlem is Woensdagmiddag een verhuiswagen bij het uitwijken in den weg berm gezakt en omgeslagen. Ongelukkigerwijs waren met den inboedel vrouw en kinderen De vrouw bekwam de kinderen liep ’t het inboedeltje het veel, dat niet tegen dien ik wel ken, uitdrukkelijk gezegd heeft, dat van de aanvankelijk afgelegde verklaring, dat de pillen een zekere verlichting gaven, geen gebruik mocht worden gemaakt om andere menschen er eventueel in te laten loopen. De mogelijkheid bestond, dat de pillen ons geholpen hadden, wat trouwens falikant is uitgekomenen anderen niet hielpen en wij zouden dan in dat geval zekere verantwoordelijkheid dragen. En dat wilden we niet, want zoo’n doosje kost f 1.75 en als een werkman of een ander, die hard voor zijn brood moet werken dit bedrag voor niets uitgeeft eventueel op óns gezag van genezing en het helpt hem niet, dan krijgen wij de schuld. Daarvan moesten we niets hebben! En nu er toch een verklaring van ons in de bladen staat, die geheel en al onwaar is, heb ik al alles geprobeerd om hieraan een einde te maken. Aan de krant werd ik afge scheept met de mededeeling dat er aan Poster wat verdiend werd en men zich verder met de zaak niet inliet; aan den winkel, waar de pillen gekocht waren, verwees men mij naar het kantoor in Amsterdam. Ik heb er natuurlijk direct naar toe geschreven, doch heb nooit eenig antwoord ontvangen. Wat moest ik er aan doen? Ik raadpleegde ver schillende menschen, doch niemand wisteen uitweg. Daarom ben ik zoo erg blij dat u gekomen bent, aan wien ik de geheele zaak nu eens kan vertellen. Hiervan moogt u gerust gebruik maken, ja, ik verzoek u er zelfs om en zou gaarne een krant ontvangen, waar ’t in komt te staan, dan kan ik het aan iedereen laten lezen. Deze twee gevallen spreken weer boek doelen en rechtvaardigen volkomen den titel, dien ik boven dit relaas van mijn weder varen te Hoorn schreef. Nu allengs de idee meer veld wint, dat de vrouw niet langer van het uitoefenen van politieke rechten mag verstoken blijven, alleen omdat zij vrouw is, en vele belanghebbenden en belangstellenden alles in het werk stellen om bij eventueele Grondwetsherziening het artikel regelende de kiesbevoegdheid in dien zin ge wijzigd te krijgen, dat het kiesrecht voor de vrouwen mogelijk wordt, is het zaak dat alle voorstanders van deze beweging, mannen zoowel als vrouwen zich aaneensluiten om het begeerde doel te bereiken. Wat enkelen niet vermogen is bereikbaar voor velen. Het is dan ook een verblijdend verschijnsel, dat de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht zoo sterk in ledenaantal toeneemt. Dagelijks groeit de schare vrouwen aan, die den strijd om het bestaan te voeren hebben, even fel, ja feller nog dan de man, en wier belang dus meebrengt dat bij het samenstellen der wetten ook met hare wenschen voldoende rekening wordt gehouden, en het is een niet te loochenen feit, dat de vrouwen telkens blijk geven -dat ’s lands aangelegenheden haar ter harte gaan, door haar invloed krachtig te laten gelden bij drank- en prostitutie- bestrijding en vele andere maatschappelijke vraagstukken. Naarmate echter de vrouwen meer en meer het zich tot eer en plicht rekenen hare krachten te stellen in dienst der gemeenschap» naar die mate ook, komt telkens schriller uit, het onrechtvaardige tegenover haar en tegenover de gemeenschap van haar verstoken blijven van het kiesrecht. Het belang der geheele bevolking brengt mede, dat bij de samenstelling der wetten, waar de vrouw haar plichten heeft te vervullen tegenover de maatschappij evengoed als de man waar ook haar arbeid en inzichten het land ten goede komen, de vrouw het recht erlange in de volksvertegenwoordiging haar invloed te doen gelden. Waar zoovelen in den lande dit inzien, en aan dit inzicht uiting geven, door zich aan te sluiten bij de Ver. v. V. K. door het stichten van Afdeelingen in de plaats hunner inwoning wekken wij ook in Bolsward diegenen die het belang van bovenstaande inzien op zich aan te sluiten. Het Hoofdbestuur der Ver. v. Vrouwen kiesrecht is voornemens op Maandag 14 Dec. te Bolsward een openbare vergadering te beleggen, teneinde de belangen van aaneen sluiting te bepleiten. Mogen velen alsdan zich gedrongen voelen door het toetreden als lid blijk te geven van hun belangstelling in het streven der vrouw, naar vrijheid van ontwikkeling en meer recht. 0. S. GROOT, Pres. v. d. Afd. Hoorn der Ver. v. V. K. BINNENLAND. in den wagen geladen, eenige kneuzingen, voor vrijwel goed ai, voor minst. Daarbij was zoo’n stootje kon. Inbraak. Gisternacht is een inbraak gepleegd bij den heer J. Cohen, collecteur van de Staatsloterij op het Oranjeplein in Den Haag. Door het overklimmen eener schutting in de Spinosa- straat hebben de dieven zich toegang ver schaft tot den tuin, van daar zijn zij in de gang gekomen waar zij de ruiten insloegen en vervolgens door openbreking van het slot het kantoor bereikten. Daar hebben zij, ten einde ’t geluid te dempen, den grond met boeken belegd, vervolgens een zware brand kast gekanteld en van achter opengehakt. Een aanzienlijk bedrag aan geld en bank papier, benevens een hoeveelheid loterijbriefjes, werd ontvreemd. Het juiste bedrag van het ontvreemde kon nog niet worden opgegeven. ’n Poging Zeven uur gisteravond slenterde een nog jonge man het Leger des Heils in de War- moesstraat binnen, vroeg om nachtlogies. Hij wilde dadelijk gaan slapen, maar dit uur moest hij geduld naar de slaapzaal en Men schrijft uit Alkmaar aan het Maand blad tegen de Kwakzalverij In den laatsten tijd kreeg ik geen kranten meer in handen, waarin met naam en woon plaats aangeduide personen uit deze streek hun wonderbaarlijke genezingen uitbazuinden door het gebruik van Foster’s Rugpijn nieren pillen. Men had er het foefje op gevonden menschen uit andere streken van ons land de loftrompet over die soort kwakzalverij te doen blazen en daar deze te ver uit de buurt woonden om door mij opgezocht te worden, ging het een poos goed en kon er rustig geadverteerd worden omdat de opgegeven adressen toch niet te controleeren vielen, althans door mij niet. Thans zijn er echter weer een paar adver tenties verschenen uit plaatsen hier in de buurt: Hoorn, Beverwijk, Haarlem en Zaan dam, zoodat er opnieuw werk aan den winkel is gekomen. We zullen ditmaal beginnen met Hoorn. Daar wonen volgens de snorkende advertenties de heer J. Gons, Turfhaven 24 en juffrouw Appel, aanvankelijk Vijzelstraat 4, later achter de Vest 28, die beide op de bekende wijze hun tevredenheid over het gebruik der pillen kenbaar maken en den leverancier machtigen hiervan naar goedvinden gebruik te maken, ’t Spreekt van zelf, dat de doctoren geen raad meer wisten, de patiënten alle mogelijke specialiteiten te vergeefs hadden geraadpleegd en ten einde raad, hulp en troost bij Fosters pillen gezocht en gekregen hadden. Toen ik bij den heer Gons binnen was gelaten en het doel van mijn komst had uiteengezet, verklaarde de man mij het vol gende: Buiten weten van mijn dokter heb ik een paar malen een doosje van die pillen gebruikt, omdat ik er zooveel goeds van hoorde. Aanvankelijk meende ik er eenige baat bij gevonden te hebben en zeide dit ook aan den pillen-vertegenwoordiger toen deze mij opzocht. Ik voegde er echter u i t- drukkelijk aan toe, dat hij van deze verklaring geen gebruik mocht maken om er publiciteit aan te geven, want dat het best mogelijk kon zijn, dat het later bleek, dat de pillen niemendal hadden geholpen. Zoo was het ookde pillen hebben mij niet de geringste genezing gebracht en des ondanks staat mijn naam als volkomen genezen in alle bladen. Ik protesteer hiertegen ten sterkste en machtig u om te vertellen, dat ik die heele pillen-rommel als zwendel beschouw, evenals alles wat omtrent mij in de adver tentie is gezegd, n.b. nog wel, nadat ik beslist mijn verlangen te kennen gegeven had, dat van mijn aanvankelijk afgelegde verklaring in geen enkel opzicht gebruik mocht gemaakt worden. Mijn oogen zijn opengegaan mijnheer, aldus Gons verder, ’t Is allemaal niks gedaan met die pillen. Die fabrikanten zoden een mensch tot op zijn hemd toe uitkleeden, als zullie de centen maar binnen krijgen, daarom is ’t hun te doeu Begrijpt ge dit mi pas? vroeg ik wonderd. Neen m gaten nadat ik er gesproken heb, maar kunnen zeggen, de krant! Mijn ervaringen bij het volgende slacht offer, Juffrouw Appel die echter ongesteld was, zoodat ik haar persoonlijk niet gesproken heb, waren dezelfde, blijkens de verklaringen van haar man, die mij welwillend te woord stond. Wat ben ik blij, dat U komt, zeide deze, het hindert mij reeds langen tijd die adver tenties te moeten lezen, omdat ze niets dan leugen en bedrog bevatten. Hoe zoo? Wel mijnheer, mijn patroon heeft me al gevraagd hoeveel geld ik er extra aan verdien telkens wanneer ik in de krant sta voor dat bewijs omtrent de gegoedheid van die Foster’s nieren pillen. Laat ik beginnen met te vertellen, dat mijn vrouw evenals Gons, Geachte Redactie! Vergun ons een enkel woord naar aan leiding van het Raadsverslag in het vorige nummer van Uw blad. De Burgemeester van Bolsward heeft, zoo- als aan het slot van bovengenoemd verslag te lezen is, gemeend den Raad te moeten inlichten over eene beschuldiging, die hij in het Gratis Advertentieblad aan het adres van B. en W. gelezen had. Hoewel wij veel liever zouden zwijgen, toch oordeelen wij het tegenover de lezers van Uw blad noodig, het volgende mede te deelen 1. Het is zeer unfair van den Voorzitter van den Raad, om de afgetreden Voogden aan de kaak te stellen als personen, die klakkeloos onwaarheden debiteeren. Hij heeft daarvoor geen enkel bewijs. 2. Dit krijgt een nog bedenkelijker ka rakter, als de beschuldiging wordt te berde gebracht in de Raadszaal, dm, cp pl?p+s, waar de beschuldigden niet tegenwoordig zijn en zich derhalve niet kunnen verweren. 3. Het is volkomen waar, dat op de be wuste stukken zes in getal geen datum van uitvoering wordt vermeld. Ten bewijze daarvan zullen wij deze stukken opzenden aan den Gemeenteraad van Bolsward, zoodat Uwe lezers, indien de zaak tenminste niet in geheime zitting wordt behandeld, in het verslag van de eerstvolgende Raadsvergadering er meer van zullen lezen en alsdan zullen zien, dat de afgetreden Voogden niets dan de waarheid schreven. Nog zij gezegd, dat het afschrift van de missive der Gezondheids commissie in het Armhuis berust en de begeleidende aan schrijvingen van B. en W. .door ons werden mede genomen, daar zij voor ons de eenige bewijsstukken moesten zijn bij een eventueel proces-verbaal wegens nalatigheid van uit voering. Heb dank, geachte Redactie voor de plaat sing dezer regelen. Hoogachtend zijn wij, Üwe dienstw. dienaren: H. J. de VISSER. R. de BOER Dzn. H. C. BANNING. B. v. d. WERF. A. FABER. Bolsward, 10 December 1908. mocht niet. Tot acht hebben. Toen ging hij begaf zich ter ruste. Tegen middernacht kwamen er andere logés en een dezer hoorde bovenbedoelden man een kermend geluid maken, ’n Onder zoek werd ingesteld. Naast het bed stond een glas en een fleschje, nog half met benzine een modern artikel in onzen auto-tijd gevuld. De andere helft was met het water uit het glas in de maag en scheen daarin een brandenden invloed te Naast de slaapplaats lag een prent- van een dameskapel; en met den volgenden krabbel z/Ik bin Jacob Polak en mijn werkelijk adres is Utrechtschedwarsstraat No... huis. Het is de laatste nag dat ik lozeer in het Leger des Heils”. Hulpvaardige politiebanden hebben den l°gé per brancard naar het Binnengasthuis Voor levering beveelt zicLvervoerd, waar de benzine per zuigpomp uit _a Jr maag is verwijder<1- En thans logeert de LI 1V1TI5I H illl 02-jarige benzine-wellusteling in het gemeen- I II lllw Ha UU1 telijk hospitaal Alg. Hndhk djmoog blijken te hebben vo^-_ naar i met de stoomschepen Eerstvolgende Amsterdam naar Rio de „Zaanland” „Rijnland” „Amstelland” Voor nadere inlichtingen we Koninklijken Hollandschen Lloyd, Workum, 8 Dec. In het Ned. Herv. kerkgebouw is door de goede zorg van h.h. kerkvoogd ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Bols' E he Courant T7.7»"» - DE I I 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1