Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Vrouwenkiesrecht. urrentie 0.18 Nieuwe Abonnés 'I I i I j LI Solide Beleggingen. 1908. No. 101. Verschijnt Donderdags en Zondags. 47ste Jaargang. Deposito Rente Kilo’s bus f 0.80 1 'ASCHG-OED rater levert de Bleek* en Strükinrichting, f. Telefoon no, 57. I 171 NG (5 stuks) 271 (5 30 35 kwaliteit. PTEMA ZOON, BOLSWARD. Donderdag 17 December. Ct. w. ontvangen dit Blad tot Nieuwjaar gratis. VOOR BINNENLAND. 2 2 paar vacantie- Dien middag zat ik Zoowel A. TOP, Directeur. ■aag prospectus. 3 10 •k bussen) xECHTS: 1 2 t, - jt de nieuwste en meest practische machines st. Zoowel 9 i i ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. een getrouwde voor de wet; de B. opwekking om zich aan te sluiten bij de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In de pauze gaven zich nieuwe leden aan, zoodat de Afdeeling er thans 26 telt. Daarna beantwoordde Mej. Kramers eenige vragen waarom de Vereeniging niet voor algemeen kiesrecht kan zijn, maar enkel werkt om de uitsluiting der vrouw opgeheven te krijgen waarom de tactiek bij de verkiezingen het volgend jaar anders zal zijn dan in 1905, terwijl Spr. erkent, dat er toen foutief ge handeld is, vandaar de verkeerde meening nog van sommigen, dat de Ver. in een be paalde politieke richting werkt, terwijl zij geheel neutraal is en waarom nu de rechten van mannelijke en vrouwelijke leden gelijk gemaakt zijn, terwijl in de Hoofd- en Af- deelingsbesturen alleen vrouwen zitting hebben. Ten slotte deed Spr. nog eenige mededeelingen over den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, waarvan zij Secretares is. Na sluiting der vergadering bleven de leden bijeen tot het benoemen van een voor- loopig Bestuur, waarin werden benoemd mevr. v. d. Goot, presidente, mej. Eennema, vice-presidente, mej. Aitema, le secretares, mevr. v. d. Wal, 2e secretares en mevr. Keestra, penningmeesteres. Kinder-humor. Een bekende schrijfster vertelde ons het volgende Kort geleden bracht ik een j dagen in Gelderland door. Ik had een kamer gehuurd bij een boerenfamilie met kinderen. De oudste, een grappige, dikke jongen van een jaar of vijf, deed een enkelen keer wel eens een boodschap voor me in het dörp. Hij vertelde me op zekeren ochtend, dat hij een zusje had gekregen. Op mijn vraag, of ik dat zusje meê mocht nemen naar Amster dam, werd hij echter boos, schudde zijn hoofd en zei kortweg: née I Dien middag zat ik in het tuintje voor het huis wat te lezen en zoo af en toe te kijken naar het spelen van eenige dorpskinderen op den kerkweg, toen er in werkelijkheid een ooievaar over het dorp zeilde. Opeens ging er een juichend geroep op van: „Ooievaar, lepelaar!..." Maar ik schrok toch even, toen mijn kleine baas opeens midden op den weg ging staan en met zijn beide handen voor zijn mond, zoo luid hij maar kon, riep „Ooievaar, breng ie en de juffer van Amsterdam ook een kiendje 1" 3 o/o 3i/4 o/o 3i/2 o/o 4 o/o Inlichtingen worden gaarne verstrekt. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een volledige bekentenis afgelegd. Vooral de hoofddader is een bekende der justitie en heeft al eenige vonnissen wegens diefstal en inbraak ondergaan. De „Onder de Streep" schrijver van ’t Algemeen Handelsblad schrijft Esperanto-matinée. Een tooneel voor stelling bijwonen die je verstaat, bah, da’s niks bijzonders! Maar één die je niet ver staat dat is nog ’es iets! En zoo hebben wij dankbaar gebruik ge maakt van eene uitnoodiging van de Ho- landa Esperanto Teatra Societo. Men ziet, het staat er zeer „Italiano". Je zet alleen een a, waar een o verwacht wordt, en je bent er. „Teatro Societa" wordt „Teatra Societo". We kregen een „Programo”, wit met groenen titel bedrukt; groen is de Espe- ranto-vlag. En groen was een groot deel van het publiek in het Esperanto. Maar daarom des te oplettender. Sinjoro D. F. Romein, „prezidanto de la Holanda Societo Esperantista” sprak een „malferma parolado" uit. „Malferma" wil niet zeggen, dat het niet uitstekend sloot wat hij zei, maar alleen dat de „parolado” ’t tegenovergestelde deed van de zitting fer- meeren, of minder bloemrijk: ze openen. De heer Romein zei, dat hij blij was ons te zien al waren we niet veel (in aantal). Nu, de Odéon-zaal was zoowat vol maar als je in een wereldtaal gaat optreden, ver wacht je natuurlijk de heele wereld aan je voeten. Toen de heer Romein buigend was verdwenen, kwam na een geweldig annonce- gestamp achter de schermen Sinjoro J. C. Landzaat op, en speelde op den vleugel den aardigen Esperanto Marsch van Aug. Etlinger. Mocht deze marsch al eens reminescensen bevatten van andere composities wat duivel, dat is immers geheel in ’t Esperanto- taalbeginsel. Dan wat op ’t Programmo eigenlijk pas als 1 was aangeduid. De heer A. Poolman droeg in het Esperanto voor „La benkoj de la promenejo". Ik hoop dat dit„de banken op den wandelweg" beteekeut, anders heb ik er heelemaal niets van begrepen. Een aardige gewaarwording toch zoo verslag te schrijven over iets dat je hoopt zoowat gesnapt te hebben. Op gevaar van in Espe rantistenkringen als een „imbecilla diabola” uitgelachen te worden, spreek ik hier dan aarzelend als mijn gevoelen uit, dat in „La benkoj de la promenejo” een soort van Kamper Raad wordt beschreven, die telkens met haar opschrift op de openbare banken in de war komt. Hm ja, da’s vaag en voorzichtig genoeg, .dunkt me. Sinjoro A. Poolman deed ’t met zeer expressieve gebaren, die misschien zeer juist den inhoud der woorden weergaven. Daarna kregen we gelukkig een Holland- sche voordrachtHoeraHoe schoon is toch onze moedertaal. Je kunt ze zoo maar verstaan En nummer 3? Weer wereldtaal maar toch verstaanbaar de wereldtaalmuziek. Móói maar daarvoor kwamen we niet. Toen was het pauzo. En wij gingen vio. Een der grootste onbillijkheden tegenover de vrouwen en niet minder tegenover de buitenechtelijke kinderen ligt bovendien in de volgende artikelen. Burgerl. Wetboek, Art. 342, le alinea: Het onderzoek naar het vaderschap is ver boden. Idem. Art. 343, le alinea: Het onderzoek, wie moeder van het kind is, wordt toegelaten. Zelfs als de vader van een buitenechtelijk kind bekend is, mag zijn naam niet in de acte genoemd worden. Idem. Art. 32: Wanneer het kind buiten echt geboren is, mag de naam des vaders niet bij de acte worden vermeld, ten ware deze het kind, hetzij in persoon, hetzij door een gemachtigde, bijzonderlijk daartoe bij authentieke akte aangesteld, erkenne. Spreekster meende, dat bovenstaande aan halingen geen commentaar noodig hadden. Maandagavond hield de vereeniging voor vrouwenkiesrecht eene vergadering in „de Doele". Jammer dat ’t getal opgekomenen niet grooter was. ’t Gold hier toch de be spreking eener zaak van zoo groot belang voor onze geheele maatschappij en voor de vrouwen in de «eerste plaats, dat men had mogen verwachten, dat de belangstelling daar in grooter en de zaal in plaats van voor een derde, geheel gevuld zou zijn geweest. Met een woord van welkom opende Mej. KRAMERS uit Rotterdam de vergadering. Even herdacht Spr, ’t internationaal congres dezen zomer in Amsterdam gehouden. Hoe sedert de pers voor een groot gedeelte was omgeslagen en thans in plaats van, zooals vroeger, de zaak in een bespottelijk licht te stellen of nog erger, de zaak dood te zwijgen; kolommen vulde in ’t belang van de vereen, voor vrouwenkiesrecht. Spr. eindigde haar openingswoord met de hoop uit te spreken dat in Bolsward een afdeeling mocht worden opgericht die dan de 49e in ons land zou zijn en waarvoor zij een gegronde hoop had, nu de zaak, waarvoor de vereen, voor vrouwenkiesrecht strijdt, zoo veel populairder dan vroeger is geworden. Vandaar dan ook dat zij zoo hard in bloei toeneemt. Verleden jaar bedroeg ’t aantal leden 3500 thans zijn de cijfers omgekeerd en telt zij 5300 leden. Daarop gaf de Spr. ’t woord aan Mej. C. S. GROOT, Presidente der afdeeling Hoorn, die tot onderwerp had gekozen „Waarom vrouwenkiesrecht?" Spr. ging in ’t kort de geschiedenis van ’t ontstaan en den loop der vereen, voor vrouwenkiesrecht na. Zij schetste den spot en den tegenstand, dien de vereeniging aan vankelijk bij de oprichting in 1894 had te overwinnen niet ’t minst van de zijde der vrouwen. Zij meenden, dat strijdsters voor vrouwenkiesrecht hare huishoudelijke plichten zouden verzaken, alle vrouwelijke eigenschap pen verliezen, ja man-vrouwen zouden worden. Zij wilden alleen zijn koningin in eigen huis en hoe, werd door Spr. op ’n amusante manier aangetoond. Daarop toonde Spr. met aanhalingen uit ’t B. W. aan hoe weinig de Nederlandsche vrouwen volgens de wet aanspraak op die waardigheid hebben. Zij haalde o.a. het vol gende daaruit aan Een vrouw mag niet als getuige optreden bij de voltrekking van een huwelijk. De getrouwde vrouw kan geen volkomen rechtsgeldige overeenkomsten treffen. De getrouwde vrouw mag geen erfenissen, geen legaten aanvaarden. De handteekening van vrouw heeft geen waarde getrouwde vrouw kan geen verbintenissen aangaan. De getrouwde vrouw, ook al heeft zij het beheer over haar eigen vermogen, mag er niet vrijelijk over beschikken, ze mag daarvan niets in leen geven, geen schenkingen doen, tenzij bij testament, wat zooveel be- teekent als na haar dood. Bij haar leven zal zij haar zuster of dochter, als die in nood verkeeren, nog niet met een paar duizend gulden van haar eigen kapitaal mogen helpen. Zonder huwelijksvoorwaarden moet de getrouwde vrouw met leede oogen toezien, dat haar kwaadwillige man beslag legt op haar pensioen, op haar salaris; dat hij haar zuur verdiende penningen in ontvangst neemt en in de kroeg verteert, dat hij het huisraad, dat zij door haar ijver zich heeft aangeschaft, dat hij zelfs de Zondagsche kleeren van haar en hare kinderen verkoopt of naar de bank van leening brengt.V De moeder heeft minder rechten tegen over de kinderen dan de vader. Hoewel de kinderen tot zij meerderjarig zijn, onder de macht der ouders blijven, zooals het heet, oefent de vader alléén de macht uit. De man kan dus nog, precies als vóór de kinderwetten, de kinderen aan de moeder ontnemen. Witmarsum, 14 Dec. Nu de boeren op het gebied van zuivelbereiding en veefokkerij reeds meer en meer tot coöperatie zijn ge komen en er onder veler instemming ook een aardappelafslagvereeniging in het leven is ge- roepen, gaan er stemmen op, om eveneens den graanbouw en den graanhandel te verbeteren. Een paard, gespannen voor het paarden- trammetje MakkumWitmarsum, geraakte Zaterdagmorgen nabij ons dorp in den wissel /ast. De leidsels scheurden stuk en het beest )rak een poot en zal waarschijnlijk moeten porden afgemaakt. Onder de schapen, ie nabij Cornwerd en Zurich aan den zee- lijk grazen, is schurft geconstateerd. Sneek, 14 Dec. Zooals te verwachten was, rebben Ged. Staten de salarisregeliug der inderwijzers alhier niet goedgekeurd. Gede puteerden wenschen o.a. dat de regeling ge rekend zal zijn in te gaan met Jan. 1908. Hepk. N. v. Fr. Op de Groothertoginnelaan nabij de Sweelinckstraat te ’s-Gravenhage sprong een meisje, dienstbode bij een familie in laatst genoemde straat, Zaterdagavond omstreeks elf uur van de in gang zijnde tram. Zij kwam onder den motorwagen en werd dood daaronder vandaan gehaald. Het lijk werd naar het lijkenhuis op de Algemeene Be graafplaats overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in den boekhandel van den heer M. M. Couvée, gevestigd in de Lange Poten te ’s-Gravenhage. De deur van een Ier pakhuizen hebben de dieven openge broken, waarna zij zich door uitsnijding van ruiten toegang hebben verschaft tot de maga- I zijïE?^ die des nachts onbeheerd zijn. Uit de kas wCrd een klein bedrag aan geld ge stolen voorts werden eenige portefeuilles en een aantal met goud gemonteerde vulpen houders meegenomen. Twee inbrekers werden betrapt door een knecht; maar wisten door een gang te ont komen. Een derde verschool zich achter struikgewas in den tuin. Nadat de knecht de courantenbezorgers had binnengelaten, ging men overal aan het zoekende dief wist zich ongemerkt bij de zoekenden aan te sluiten en toen hij de kans schoon zag, verdween hij door de straatdeur. De in- brekerswerktuigen, waaronder een dolk, werden door het drietal achtergelaten, in den tuin onder den grond gestopt, waar zij door een politiehond werden gevonden. Deze volgde het spoor der twee gevluchte inbrekers tot pp het J?lein, doch raakte het daar kwijt. Dank zij de nasporingen van twee recher- Icheurs mocht het gelukken een der inbrekers in zijn woning te arresteeren. Hij was nog lin het bezit van al het gestolene en juist pezig de vulpenhouders van het goud te ontdoen, zoo deelt L, en F. mede. droogtoegeslagen, gemangeld, al» In den loop van den dag werden daarop het uitstoomen en opmaken van 00]j. de beide anderen aangehouden. Alle ;drie zyn jeugdige personen en hebben reeds 1 dag opzegging 1 maand 3 maanden 6 maanden 1 jaar fc Bolswardsche Courant 99 99 99 M ON5 s 33/4o/o ’acao

Bolswards Nieuwsblad nl | 1908 | | pagina 1