Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Van gaan en van komen! 48ste Jaargang. 1909. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 1. k. Vrijdag 1 Januari. J Uit de Raadszaal. VOOR I c. aan ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Overigens Randen heeft er eens over zou de brugwachterswoning om J. W. v.d. Wei] als te stellen wordt eveneens voor de onderhandsche inhuring perceel trekweg. van Gebrs. Cuperus, waarbij den grond bij hunne woning een lid van het Houckamaleen, buiten- jaar is gekomen. Het is ons welkom dat jonge jaar, het zij blij begroet bij zijn intrede. 17 regels 50 Cts. Vervolgens s naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. b. Een missive van idem, dat aan H. M. de Koningin de vernietiging is gevraagd van art. 6 der verordening tot regeling der jaar wedden van het onderwijzend personeel. c. Resolutie van idem, begeleidende het Kon. Besluit tot goedkeuring der heffings- verordening op den hoofdel. omslag. d. Missive van den heer W. Terpstra onder Wommels, waarbij hij aanneemt de voorwaarden van een e. Missive zij aannemen in bruikleen. f. Missive van den heer P. Fopma, waarbij hij aanneemt in huur de woning bij de Gasfabriek. Een en ander voor kennisgeving aangenomen g. Een missive van het afgetreden college Armvoogden, waarbij zij onder toezending der betreffende missive met de 6 bijbehoorende stukken, mededeelen, dat die stukken geen datum dragen. De Voorzitter. Ik wensch hierbij op te merken dat uit die stukken blijkt, dat inder daad de datum 1 November niet is ingevuld. Waar het copieboek dien datum duidelijk aangeeft, en ik mij uit de oorspronkelijke stukken niet kon overtuigen, meende ik toch mijn bewering te mogen doen. Door een on verklaarbare nonchalance van den secretaris zijn de stukken verzonden zonder dat die datum was ingevuld. Dat dit een abuis was wisten die heeren Armvoogden hee] wel, te meer nog wijl een hunner als secretaris der gezondheidscommissie een brief heeft ont vangen d.d. 1 Mei 1908, waarin belicht werd dat heeren Armvoogden zijn aangeschreven bedoelde verbeteringen vóór 1 Nov. aan te brengen. Door eene vriendschappelijke be spreking had dat verzuim gemakkelijk hersteld kunnen worden, dit heeft echter niet mogen zijn. De nieuwe Armvoogden zullen nu worden aangeschreven inzake de verbetering van woningen. De Voorzitter deelt nog mede dat de Vee markt thans is verpacht voor f 379 aan P. F. Feenstra voor drie jaren, de tegen woordige pacht bedraagt f 280. De verhooging is gekomen doordat de reiniging der markt nu van gemeentewege zal geschieden, waarvoor tegen een geschikten prijs is overeengekomen met de gemeentereiniging. De som zal de volgende vergadering worden meegedeeld. De heer Cuperus vraagt of er geen missive is ingekomen van den veearts, dat deze zijne benoeming aanneemt. De Voorzitter. Die is niet ingekomen, maar hij heeft mij mondeling meegedeeld dat hij het wel aanneemt en zal morgen als zoodanig beëedigd worden. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Benoeming van leden van verschillende colleges en besturen tengevolge periodieke aftreding, als a. Voogd van het Algemeen Stads-Ar menhuis de aanbeveling bestaat uit de heeren H. A. Lunter, aftr. Voogd en H. J. van den Oever. De heer H. A. Lunter wordt met alge- meene stemmen herbenoemd. b. Bestuurslid van de Stads-spaarkas de aanbeveling bestaat uit de heeren W, Nauta Jz., aftr. lid en G. H. Plantinga. De heer W. Nauta Jz., wordt met alge- meene stemmen herbenoemd. Lid der Plaatselijke Schoolcommissie p de aanbeveling bestaat uit de heeren A. C. D. Stockmann, aftr. lid, M. J. Wartna en S. E. Lunter. De heer A. C. D. Stockmann wordt met algetneene stemmen herbenoemd. d. Lid der Dames commissie voor het hand- werks-onderwijs de voordracht bestaat uit de dames: M. Westerbaande Vos en M. EismaAbbink. Mevr. M. Westerbaande Vos wordt her benoemd met 10 stemmen, Mevr. M. Eisma Abbink had 2 stemmen. 2. Benoeming van twee leden der Com missie voor de Glasfabriek. De heer Cuperus wordt herbenoemd met 11 stemmen, 1 briefje was blanco, ziet van kan geschapen worden. De heer Oosterbaan begrijpt dus dat deze woning niet, maar brandspuithuisje en grond wel publiek zullen worden verkocht. De Voorzitter bevestigt dit. De heer van nagedacht, doch liever binnen de gracht houden, anders moet de man altijd de brug over voor hij kan draaien. De beer Boersma kan met dit gezegde gedeeltelijk meegaan. Hij wil meeWerken tot verfraaiing door een nette brugwachterswoning te stichten. De heer v. d. Meer vindt het bezwaar van den heer van Randen denkbeeldig, wijl de bediening dezer brug op de brug zelf geschiedt de telefoon kan evengoed in ’t nieuwe huis aangebracht worden om de nadering der trammen aan te kondigen. Overigens kan hij met de heer Boersma meegaan om te verfraaien, maar als daar op de plaats der tegenwoordige brugwachterswoning wat fraais gebouwd zal worden, komt men voor hooge kosten te staan. Wil men geen verfraaiing, dan kan ’t tegenwoordige brandspuithuisje wel blijven. De heer van Randen blijft toch prefereeren om de woning voor den brugwachter in de stad te hebben. Versieren kan evengoed als er op de tegenwoordige plaats een net huisje wordt gebouwd, aan winkelhuizen is bij die poort geen behoefte.. De heer Kramer merkt nog op, dat de bediening der brug op de brug zelf geschiedt en ’t uitzicht op ’t water voor de scheepvaart is veel beter, als het huis aan den buitenkant komt. De heer Cuperus vindt het ’t beste, dat dit voorstel wordt gesplitst, eerst over de amo- veering der woning en dan over den verkoop van grond te stemmen. Dit geschiedt en nu wordt met algemeene stemmen aangenomen om de oude brugwach terswoning te verkoopen, vervolgens met 11 stemmen goedgekeurd om brandspuithuisje en grond publiek te verkoopen. De heer van Randen stemde tegen. Nu kwam puntc, het bouwen eener woning met brandspuithuisje en zandhok over en bij de Harlingerbrug in behandeling. De heer Boersma ziet in ’t bouwen den buitenkant eigenaardige bezwaren liever op den wal binnen de jt**5 brug willen bouwen. Ter ruste, nu! in oud’jaarsnacht, Met al de dagen van ’t Verleden, Al wat ons vrees of kommer bracht En uit die ruste ontwake een Heden Vol hope en ootmoed, liefde en kracht. Dat wil zeggen, dat we niet meer om moeten zien, niet bij de pakken neerzitten. Neen, het pas begonnen jaar wil dat we vol nieuwen levensmoed onze taak weer zullen opnemen, dat we met opgewektheid onzen weg zullen vervolgen. Niet dat we //de dagen van Voorheen” geheel zullen moeten vergeten, wegbannen uit onze herinnering, al wat daar indruk had achtergelaten; neen, integendeel. Is niet de herinnering het eenige paradijs, waaruit wij door niemand verdreven kunnen worden. Maar wij mogen geen afgoderij plegen met onze Memorandums, opdat die ons niet de kracht tot voortgaan ontnemen. Zeker, ’t heeft zijn moois, om af en toe in den geest eens rond te dwalen in de dagen van voorheen. Maar daaraan niet te veel tijd besteed, het leven, de toekomst eischen al onze kracht, al ons kunnen, kennen en willen. Het leven van het heden vraagt ons zelf, ons zelf, heelemaal met alles wat in ons is. De tijd, waarin we leven, met zijn schreppen en jagen, zijn haast en zijn snelheid, laat niet toe, dat we veel geestesuitstapjes maken in het verleden. En daarom, laat ons met waardeering in gedachten houden, alles wat wij voor aange naams mochten ondervinden, alles wat ons ontnomen werd, alles wat wij verloren maar laat ons met ons geheele z ij n dit nieuwe jaar ingaan, de lendenen omgord, het slepende gewaad opgenomen, opdat we niet zullen struikelen vol vertrouwen, vol hoop, vol geloof, vol liefde. Ws. Vergadering op Dinsdag 29 December 1908. Tegenwoordig waren alle 12 leden. (Er is eene vacature). De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het suppl. kohier van honden belasting. 10. Voorstel van Burg, en Wethouders: a. tot publieken verkoop van de brug wachterswoning bij de Harlingerbrug met brandspuithuisje en strook grond daarnevens. b. tot publieken verkoop van het zieken huis bij de Franekerstraat. C. tot het bouwen eener brugwachterswoning, brandspuithuisje, zandhok en bergplaats over de Harlingerbrug Daar deze brugwachterswoning niet meer voldoende wordt geacht, dient deze te worden verkocht. De westkant der stad kan hier door verfraaid worden als ’t brandspuithuisje met streek grond verkocht worden, kan daar een net huis verrijzen. B. en W. stellen in verband daarmee voor een nieuwe woning voor den brugwachter te bouwen bij de brug aan den buitenkant der stad en tevens een brandspuithuisje en zandhok daarbij te hebben en den verkoop op te dragen aan de 2 hier gevestigde notarissen. De heer Boersma vraagt of de strook waar vaak karren staan, ook bij deze wdning behoort, wat door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord, waarop de heer Boersma herinnert aan de onderhandelingen met den vroegeren bewoner Stallinga, daar het hier een vreemd geval is, wijl deze woning boven de keuken van dat huis is gebouwd. De heer Eerdmans wilde ook vragen of er met den tegenwoordigen bewoner van dat huis ook overleg is gepleegd, die man heeft er ’t meeste belang bij. De heer v. d. Meer. De bedoeling is zoo als de heeren opmerken. Het voorstel tot publieken verkoop betreft den grond daar, met brandspuithuisje enz. en over den ver koop dezer brugwachterswoning een voorstel van den bewoner van ’t aangrenzende huis uit te lokken. Deze brugwachterswoning is slecht, de trap ontsiert daar de stad, het erf er schunnig uit, en nu zijn B. en W. oordeel dat daar een andere toestand De heer Oosterbaan wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heer Vis had 1 stem en 1 briefje was blanco. 3. Benoeming van twee leden der Com missie voor de Gemeentereiniging De heer J. v. d. Werf wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heer Keikes had 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer Boersma wordt herbenoemd met 11 stemmen, 1 briefje was blanco. 4. Benoeming van twee leden der Com missie voor het Stedelijk Muziekkorps. De heer Vis wordt herbenoemd met 11 stemmen, 1 briefje was blanco. De heer Oosterbaan wordt herbenoemd met 10 stemmen, 2 briefjes waren blanco. 5. Benoeming van twee leden der Com missie voor het ontwerpen van strafverorde ningen. De heer Keikes wordt herbenoemd met 10 stemmen. De heeren Vis en v. d. Werf hadden ieder 1 stem. De heer Cuperus wordt herbenoemd met 11 stemmen, 1 briefje was blanco. 6. Benoeming van een lid van den raad als bestuurslid van geicone vacature. De Voorzitter deelt mee, dat de vacature ontstond, doordat de heer Praamsma heeft opgehouden lid van den Raad te zijn. De heer Lunter heeft reeds zitting in ’t bestuur van dit leen. De heer Eerdmans wordt benoemd met 6 stemmen. De heer Vis had 2 stemmen, de heeren Cuperus, Rosier en van Randen elk 1 stem en 1 briefje was blanco. 7. Benoeming van een bestuurslid van de Stadswerkinrichting, buitengewone vacature; de aanbeveling bestaat uit de heeren Petrus Boersma. Jan Sjoerds Faber en Koet Terhenne. De Voorzitter deelt mee dat wegens over lijden van den heer G. J. Keilman, eene vacature ontstond, waarom die commissie bovenstaande aanbeveling heeft ingezonden. Bij eerste stemming verkregen P. Boersma 4, Faber 3 en Terhenne 3 stemmen. Bij de 2de stemming verkregen Boersma en Faber elk 3 en Terhenne 6 stemmen. Stemming tusschen de 2 eerstgenoemden, wie hunner met den heer Terhenne in her stemming zal komen. Uitslag is: Faber 6, Boersma 4 stemmen, 2 blanco. Herstemming tusschen de heeren Terhenne en Faber. Eerstgenoemde wordt benoemd met 7 stemmen, de heer Faber bekwam 5 stemmen. 8. Adres van A. Leenstra om onderhands te pachten de opkomsten van de brug „de Njezijl met advies van Burg, en Weth. Van den pachter der ,/Nijezijl” is een adres ingekomen om de brug voor 3 jaren tegen een pachtsom van f 1684 per jaar te pachten. Burg, en Weth. adviseeren gunstig op dit adres te beschikken. De tegenwoordige pacht som bedraagt f 1659, was in 1903 f 1353. Zij vinden deze billijk, de bediening der brug laat niets te wenschen over, zoodat B. en W. dezen pachter niet gaarne missen. Met algemeene stemmen het adres inge willigd. 9. Voorstel van Burg, en Wethouders om de doorvaartsrechten van de Harlingerbrug te innen bij gaardering, en een gaarder aan te stellen. De Voorzitter deelt mee, dat de ervaring der laatste jaren heeft doen inzien dat voor de publieke veiligheid een vertrouwd persoon met de bediening der draaibrug moet zijn belast. B. en W. meenen zulk een persoon te hebben gevonden in J. W. van der Weij te Greonterp, vroeger pachter der Ymswolder tille, en hehben met dezen overleg gepleegd. Ook is met de Directie der Tramwegmij. overleg gepleegd en nu doen B. en W. het voorstel, om de doorvaartsgelden bij gaardering te doen innen, den brugwachter tegen genot van vrije woning en f 300 de bediening op te dragen, op overigens te stellen conditiën. Het voorstel om deze brug niet weder te verpachten, wordt met alg. stemmen goed gekeurd. Het voorstel brugwachter aan met algemeene stemmen goedgekeurd, En het is morgen geweest en avond ge worden, de (laatste) dag. Alweer is ’t Oude jaarsavond geweest, alweer hebben de klokken, over stad en land, verkondigd, dat het laatste uur daór was. Het laatste uur. Hoe ongelijk is dat doorleefd. Met hoe verschillenden gemoeds toestand is teruggezien op die reeks van 365 dagen, nu ter ziele. Hier is met vroolijk gemoed herdacht het vele goede dat ten deel viel, daar gedankt voor zegen, gezondheid, ondervonden liefde. Elders is ’n traan geplengd en een woord van herdenking gewijd aan hen, die henen gingen; ter andere plaatse zit men in zak en assche, gevolg van afval, hoogmoed, niet opvolgen van goeden raad. Ik ontving eens een brief waarin deze zin voorkwam//men moet alles zelf maken, zelfs zijn eigen geluk”. Ja, dat is waar, maar hij, die verkeerd gereedschap gebruikt daartoe, bereikt zijn doel niet. Omi eigen geluk te maken, zijn allereerst noodig: //beproefde trouw, oprecht heid, af keer van leugen, beginselvastheid en een open oor voor goeden raad van ouderen en verstandigen”. Wie al dit mist of in den wind slaat, brengt dat laatste uur des jaars door in bitterheid, zittende op de puinhoopen van door eigen schuld verwoest levensgeluk. Maar de tijd stond niet stil. Geen minuut houdt hij op om ons gelegenheid te geven te rusten, voort gaat het, altijd voort. En zoo is ook voorbijgegaan de Oudejaarsavond, met al zijn weelde, zijn smart, zijn herinnering, zijn ernst. En de klanken der middernachts klokken hebben in een en denzelfden toon dood en geboorte aangekondigd. 1908 ging heen, het had zijn plicht vol bracht, het ruste in vrede, het nieuwe jaar is gekomen. X Bolswardsche Courant V. 1 en zi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1