Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. EOTERKW. H K. Plantin Corn Chateau S merk als een aangfenamen BORDEJ No. 4. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1909. 48ste Jaargang. is overal ve BOLS bevelen aan hun merk: UTRECHT Pandbrieven. De Directie: A. Dl k Donderdag 14 Januari. Ingezonden. HEERDE VOOR BINNENLAND. (in driehc het Algent. 19987 20612 336 Bolswardsche Courant onder Bier mannen en 778 156 879 13226 868 1443 9645 13610 14300 3397 4682 I Aan „Een Moeder!” noodig vond onder de aan- het publiek te brengen, dat het Sticlitsche Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zij verminderde door overlijden met 78 mannen en 73 vrouwen, door vertrek met 430 mannen en 479 vrouwen. Zoodat de bevolking is toegenomen met 129 mannen en 156 vrouwen en alzoo op den 1 Januari 1909 bedroeg 6171 mannen en 6786 vrouwen, samen 12.957. Er werden in 1908 85 huwelijken vol trokken. Aan de Veemarkt werden in 1908 aangevoerd Paarden en veulens Stieren en Ossen Verte koeien Melke koeien Pinken Vette kalveren Graskalveren Nuchteren kalveren Vette varkens Magere varkens Kleine biggen Schapen Lammeren Bokken en Geiten- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Daar U het dacht van met mijne uitvoering te laat is geworden, ben ik wel genoodzaakt hierop iets te ant woorden. Het vorig jaar had ik een even groot pro gramma en alles was kwart over tien afge- loopen. Dat vond ik heerlijk en had daarom er op gerekend, dat het dezen keer ook zoo zou gaan, er was nu echter meer oponthoud en ’t werd later. Het spijt mij natuurlijk, want voor de kinderen is het beter vroeger. Deze uitvoering was echter niet alleen van kinderen, na de pauze behoefden dezen niet weer op te treden, dat heb ik met opzet zoo ingericht en bovendien is ieder vrij zijne kinderen al of niet aan de openbare uit voering te laten deelnemen, hoewel ik het natuurlijk aardig vind, als ze allen meedoen. De generale repetitie duurde lang, maar daar de uitvoerenden elkaar afwisselenden I was het niet te inspannend voor de kinderen, bovendien konden ze toen ook vóór het laatste Totaal 103919 In 1907 bedroeg de totale aan voer 97249 en in 1906 88855, zoodat' een flinke voor uitgang valt te constateeren. Op het heden alhier gehouden schippers- compact ondervonden de schippers de gevolgen van den trek naar Duitschland. Volle knechts werden gehuurd tegen een loon van f 6 a f '7 per week, halfwassen tegen f 3 a f 3,50 per week. Vele schippers waren niet genegen die loonen te geven, de knechts wilden niet afslaan; eenige knechten verklaarden dan liever naar Duitschland te gaan, waar ze met werken in de kolendistricten meer konden verdienen. Het gevolg was, aldus deelt men mede, dat velen zich niet ver huurden. Slachtoffer van hidpverleening Aangaande het verdrinken van de twee jongens te Nieuw-Vennep Wordt nader gemeld dat de 13-jarige Oppelaar het slachtoffer is geworden zijner hulpvaardigheid’om den acht jarigen Dol te redden. Voorbijgaande, zag hij dien jongen in gevaar te verdrinken. Haastig trok hij zijn jas uit, om hem die toe te reiken en snelde over het zwakke ijs. De jas werd gegrepen door den drenkeling, maar dit kostte den redder het leven. De Leeghwater werkte en door de sterke strooming onder het ijs schoof de drenkeling al verder er en trok zijn moedigen redder mede. Gevolg van treinvertraging Bij den Vleutenschen overweg te Utrecht was een der overweg-wachters bezig vuil uit - de rails te verwijderen. Daarvoor bevond hij zich in gebukte houding op het spoor, waar langs, naar bij meende, de Berlijn-Express- treiu 72 der Hollandsche Ijzeren Spoorweg Mij. die te 7.32 van Hoek van Holland te Utrecht moet aankomen, reeds was gepas seerd. De express was echter 20 minuten in vertraging. De ongelukkige werd door den trein in volle vaart als het ware doormidden gereden. De 14 jarige zoon van H. T. de J. te Surhuisterveensterheide was sedert ettelijke dagen ziek. Dinsdagnamiddag overleed hij, zoo men meende. De buren kwamen om hem te »bekleeden”. Reeds was men bezig hem te ontkleeden, toen men bemerkte, dat er nog teekenen van leven waren. Men bracht hem weer te bed, hij kwam weer bij en leeft, terwijl dit wordt geschreven, nog. Zelfs meent men eenige vooruitgang te bespeuren. Moordaanslag. Men meldt uit Utrecht aan Handelsblad Hedenochtend werd door den portier van de Aalmoezenierskamer alhier een revolver schot gelost op een aan dezelfde instelling verbonden bode, die slechts een schampschot kreeg aan het hoofd. De oorzaak moet ge zocht worden in onaangenaamheden, welke de portier met den bode gehad heeft, ten gevolge waarvan eerstgenoemde zijn ontslag als portier moest nemen. De baker R. te Vlissingen, wier klee- ding onlangs in brand geraakte, waarbij zij deerlijke brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Bevolkingscijfers. Sneek. De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1908 6042 6630 vrouwen, samen 12672. Zij vermeerderde dat jaar door geboorte met 164 mannen en 178 vrouwen, door vestiging met 473 mannen en 530 vrouwen, samen 637 mannen en 708 vrouwen. Hepk. N. v. Fr. Offingawier. Het geheele gezin van H. Bok alhier, werd plotseling onwel. Gelukkig schijnt het echter goed te zullen aflpopen ofschoon nog enkele der kinderen de school niet kunnen bezoeken. Geen der huisgenooten weet de oorzaak der plotselinge ongesteldheid van allen op te geven. Gauw, 10 Jan. 1909. Toen de bijna 80- jarige vrouw van T. Hofstra zich even naar achteren wilde begeven, geraakte zij door de duisternis te water. Op het hulpgeroep harer dochter, vr. Siedsma, kwamen spoedig de buren toesnellen. De oude overigens nog krasse vrouw klaagt alleen een weinig over haar borst, waarschijnlijk door het trekken wat ongewoon uitgerekt. Het oorijzer echter kwam in zeer gebavenden toestand voor den dag. Oudega (W.) Als een bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat een kippenhouder alhier een kip heeft die 21 Dec. 1907 haar eerste ei legde en tot 28 Dec. 1908 onaf gebroken hare plichten vervulde. Eerst nu, in deze koude dagen is ze be gonnen te ruien. Volgens nauwkeurig aangehouden lijsten heeft zij in dien tijd 235 eieren gelegd. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Drachten, 11 Jan. Aan de stoomolie- slagerij van gebrs. v. d. Méij had Zaterdag namiddag een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl werklieden met herstelling bezig waren, viel een gedeelte van den schoorsteen naar beneden en op den steiger, die daardoor brak. Twee werklieden, Bijker en Klaver, stortten naar beneden. Klaver greep zich aan een paal vast, maar Bijker viel van eene hoogte van 18 meter op den grond. Men dacht niet anders dan dat hij dood was. Bij hem ge komen, zag men nog teekenen van leven. Hij werd opgenomen en per brancard naar zijne woning gebracht. Dr. Bleeker verleende de eerste geneeskundige hulp. B. heeft zich zeer ernstig aan hoofd, arm en knie bezeerd en verkeert in een bedenkelijken toestand. De dokter heeft echter nog hoop op levens behoud. Bijker lijdt ontzettende pijnen, zoodat men voor inwendige kneuzingen vreest. Een rib is gebroken. Gelukkig viel hij juist tus- schen een hoop steenen en Ti blok met ijzeren pennen. Ware hij op een van beiden geval len, ’t ware zeker met hem gedaan geweest. Joure, 10 Jan. Stellig aangemoedigd door het succes van Roskam c.s. begaven zich hedenmorgen eenige amateur-visschers naar de groote gracht van z/Herema-State” alhier om, midden in den winter, hun geluk bij de visch vangst te beproeven. Door, den uiterst doorzichtigen ijsvloer heen kon men talrijke visschen zien, waaronder dikke exem plaren, die zich zoo dicht mogelijk tegen de ijslaag hadden aangeprangd. Men maakte nu openingen in het ijs waar hand en arm door konden en zoo gelukte het ettelijke alen en bleien te verschalken, onder wie zich enkele ware „oudvaders” bevonden. Bij den aan vang van het winterseizoen, meenen wij wèl te handelen, door nog eens de aandacht te vestigen omtrent de tegen woordig geldende wettelijke bepalingen op het stuk van loterijen. Die bepalingen zijn van de vroeger bestaande zeer onderscheiden en munten bovendien alles behalve door duidelijkheid uit. Herhaaldelijk bleek ons, dat men er nog steeds niet goed van op de hoogte is en telkens doet zich het geval voor, dat menschen zich een zeer onschuldige aardigheid willen veroorloven, waarbij niemand op de gedachte kwam om er het denkbeeld van loterij, in de gewone beteekenis van het woord, aan te verbinden. Later kwam men evenwel, tot zijn schrik en verbazing, tot de verrassende ontdekking, dat men in strijd met de wet had gehandeld. Vooral tegen of in den winter ziet’ men hier en daar, onder de eene of andere be- flj- hef ozijpriieniezi. of levert de goederen naar keuze af, zoowel zeer bill ij ke voorwaarden. Vraagt dia Het water ontspringt op eigen grond geschikte gelegenheid. Een bezoek zal mij steeds aangenaam inlichtingen ten zeerste aanbevolen. nummer, dat den meesten tijd vereischt, naar huis gaan. Dat ik reeds ’s middags half vijf begonnen ben is, dunkt me, wel een bewijs van mijn goeden wil in dit opzicht. Ik hèb nu ook gedacht: het programma moet nog wat beknopt worden een volgenden keer, maar als men een tamelijke entrée moet vragen om de onkosten te dekken, is men ook verplicht een bélioorlijk programma uit te voeren (er is zooveel, waarmee men rekening moet houden) en daarom heb ik getracht voor elk wat wils te leveren. Ieder die zoo iets wel eens meegemaakt heeft weet, hoe moeielijk het is, precies te berekenen, hoeveel tijd het zal kosten. Is U nog niet tevreden gesteld hiermede, dan ben ik gaarne bereid U te woord te staan. G. VEEN, Muziekonderwijzeres. uit twee opgegeven woorden den naam van een handelswaar vormen Overigens doet het niets tot de zaak op welke w ij z e het mededingen naar den prijs plaats heeft, als de t o e w ij z i n g der prijzen of premiën plaats heeft door het lot, bf door een andere kansbepaling waarop de deelnemers geen overwegenden invloed kunnen oefenenzoodat er sprake is van louter geluk. Natuurlijk zal de regel wel wezen, dat men iets te betalen heeft, dat men b.v. postzegels moet sturen bij de oplossing van een prijsraadsel, ot dat men een lot of een bepaalde hoeveelheid winkelwaren moet koo- pen; maar aan welke voorwaarde men voldoen moet om als deelnemer in een loterij te worden aangemerkt, is geheel in het midden gelaten; zoodat volstrekt niet van een i n 1 e g sprake behoeft te zijn. En zooals uit het bovenvermelde reeds kan worden opgemaakt, het trekken van een prijs behoeft niet bepaald afhankelijk te zijn gesteld van het lot, zooals men dat woord 'in het dagelijksch leven opvat. De gewon nen prijzen kunnen b.v. ook worden aange wezen door middel van dobbelsteenen of door eene andere toevallige gebeurtenis, zooals, in ons bovengemeld geval, de honderdste of tweehonderdste brief. Verboden is dus ook het houden van verlotingen waarin de deelneming zoogenaamd gratis wordt verstrekt, dus zonder inleg, zooals door winkeliers meermalen ten behoeve hunner afnemers placht te worden gedaan. Immers, de waarde der prijzen zit in de winst van den winkelier. Van tweeën één of de qualiteit van de waar is minder; bf de winkelier wordt schadeloos gesteld door den grooteren omzet, door het uitzicht op een prijs veroorzaakt. En daarom zijn zelfs die ondernemingen verboden, waarbij men wel moet inleggen, maar raken, ook na van geen gevaar loopt dien inleg kwijt te Die inleg komt ééns terug, zij het verloop van vele jaren. Het gemis de rente is echter zeker en de uit te betalen winst wordt juist gevonden uit de rente van de gezamenlijke inleggelden, die de ondernemer ten eigen bate kweekt. Intusschen, als op den uitslag, op de kansbepaling, overwegenden invloed kan worden geoefend door de deelnemers zelven, dan is de onderneming geen loterij meer in den zin der wet. Dit is b.v. het geval bij prijswedstrijden, door middel van zulke spelen, waarbij het winnen althans ten deele afhan kelijk is van persoonlijke kracht of behen digheid. Onze lezers zullen het waarschijnlijk wel met ons eens zijn, dat de loterij wet nu juist geen model van volmaaktheid is; maar na tuurlijk doet dit niets tot de zaak. Zoolang eene wet er is, behoort ze ook te worden nagekomen, en daarom is het zeer wenschelijk dat dergelijke wettelijke voorschriften, die niet al te eenvoudig zijn neergeschreven en misschien op velen den indruk maken van tegen het gegrond verstand in te druischen, goed gekend en goed begrepen worden. N. Ct.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1