Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1909. No. 5. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Amsterdamsche Beelden. Zondag 17 Januari. Ingezonden. VOOR BINNENLAND. grootendeels de gasfa- het verbod van samenscholing afgekondigd, V nog grooter tegenslag nog eens op waagden muziek hebben) te geven aan zoogenaamde muziek (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1 cent toch bestemd van den mijnheer, die Geachte Redactie! Wordt het niet eens hoog tijd, dat in den Gemeenteraad de aandacht gevestigd wordt op den grooten last, de burgers (in we zelfs Eerst aan het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten, ondier No. 4. was op het terrein met Ten gevolge deze gebeurtenissen is gisteren IV O AhknJ C1. -1 2 J juffrouwen, die u dan niet laten weggaan zonder dat gij een doosje schoensmeer van een kwartje hebt meegenomen, de aardappel- schilmachinetjes, de fonografen, de electrische piano’s en verdere permanente clou’s, die met het doel der tentoonstelling: „bandwerks- nijverheid, reclame, bakkerij of koffiehuis wezen” al in heel verwijderd verband staan. Dat teveel van klein grut bederft de animo voor iets goeds en groots, het vertrouwen gaat er uit, zoowel exposanten als bezoekers denken: ’t zal wel niet zoo iets zijn als den vorigen keer, toen beiden misschien hun geld betreurden. Als gevolg daarvan minder bezoek minder exposanten en voor hen, die ’t er te exposeeren. Maar dit jaar zal ’t beter worden. Om te beginnen wordt de Amsterdamsche tentoon stelling gehouden in het Paleis v. Volksvlijt, dus in dezelfde beperkte ruimte, waarin de vak-tentoonstellingen gehouden worden. hUitzetten” gaat moeilijk, hoogstens zal men vóór zetten een ander voorzetsel kunnen plaatsen als een entree gévraagd wordt, die niet in overeenstemming is met het gebodene. Qua quantiteit zal er dus onmogelijk meer te zien kunnen zijn dan op de kleine ten toonstelling voor handwerksnijverheid, waar de inzendingen opgepropt stonden. Maar de qualiteit, dat zal het hem doen. De vaktentoonstelling voor handwerksnijver heid is vooral dank zij de Belgische afdeeling in haar soort uitmuntend geslaagd. Maar nu wordt het geheel iets anders: een middenstandstentoonstelling. Wat daarmee bedoeld wordt? ’t Begrip is nogal rekbaar, ’t Is tegenwoordig in de mode net als vroeger de werkman, toen je werkmanscostuums, werkmanssigaren en werkmanskaarten voor Artis kon koopen, terwijl men tegenwoordig een heerencolbert voor tien gulden, een Brazielsigaar met Borneodek voor 2 cent en een kaart als stadgenoot van een kwartje voor de Diergaarde neemt. Middenstandstentoonstelling. Wie hoort eigenlijk niet tot den middenstand? Allen, uitgezonderd zij die meer dan f 5000 of minder dan f 500 per jaar verdienen. Dat zijn er dus heel wat. Dat wordt dus ook een tentoonstelling voor mijpapier, pennen, waar nooit een haar aan zit, scharen, eveloppen, hectografen die niet vloeien, kachels die niet uitgaan als je ze door ’t schrijven vergeet. Maar neen, in de praktijk zijn middenstand en winkelstand zoo wat synoniem geworden. We krijgen dus een verbeterde editie etalage wedstrijd, die echter niet gratis bekeken kan worden zoöals in de Kalverstraat Laten wij voor alle zekerheid het prospectus eens nazien. Daarin lezen we dan dat „de tentoon stelling zich ten doel stelt verschillende vakken van het klein-bedrijf, waarin handen arbeid zich paart aan machinale bewerking, voorzien van de nieuwste technische hulp middelen, in vol bedrijf te doen zien ten einde aan de beoefenaars van zoo’n vak de voordeelen van de toepassing dezer nieuwe technische hulpmiddelen helder voor oogen te stellen en aan te toonen hoe het bedrijf door gebruikmaking dezer hulpmiddelen en door aanwending der meest practische methoden het best en het voordeeligst kan worden uitgeoefend”. We zijn er, maar er is een goede adem voor noodig, om dezen zin, die ik zóó over schreef, uit te spreken. Hebben we die woordenchaos nog eens overgelezen en be grepen, dan treft ons de merkwaardige overeen stemming, niet alleen wat grootte, maar ook wat het doel betreft der tentoonstelling van 1907. Datzelfde hebben de nijverheidsmannen óók beloofd en óók gegeven. Enfin op één punt hebben we nu zekerheid, van een tentoon stelling, die een attractie wordt voor eiken vreemdeling, die hier drukte, werk, welvaart en leven zou brengen, komt voorloopig niets. Amsterdam kan wachten. Doorloopen als ’t u blieft. Stavoren, 13 Januari. Statig kwam zij tegen 11 uur aanstoomen, de Enkhuizer veerboot. Niets' geen belemmering had zij hoogstwaarschijnlijk ontmoet. Doch zie, op ’t havenhoofd ontplooide de wind de wapperende roode vlag: „de haven geblokkeerd” moedig echter stoomt ze vooruit ongeveer 30 Meter de haven in. Haar streven om verder door te dringen is tevergeefs. Tot driemaal toe beproefde ze haar krachten doch zonder resultaat. Eier blies ze toen den aftocht, de Enk- huizer veerboot, en wendde den steven naar den overkant, waar open water haar wacht. Hedenmiddag gelukte het de stoom boot „Dokkum I” van Amsterdam naar Leeuwarden door aanhoudend vooruit en achteruitstoomen zich een baan te breken door het ijs en een veilige ligplaats te zoeken in de spoorhaven. Be Koningin. Men schrijft uit ’s-Gravenhage Alg. Handelsblad Terwijl H. M. de Koningin in den laatsten tijd rustig op straat kon wandelen, is sedert eenige dagen met leedwezen opgemerkt, dat daarin verandering is gekomen. ’t Was evenals in het begin opnieuw waar te nemen hoe de Koningin op onbescheiden wijze gevolgd werd door nieuwsgierigen en drommen van menschen die zich langs den weg opstellen om H. M. te zien voorbijgaan. Waar gedurende geruimen tijd het publiek blijken gaf te begrijpen dat aan de Koningin gedurende dezen tijd geen beter bewijs van aanhankelijkheid kon gegeven worden dan door H. M. rustig Haar wandelingen te laten vervolgen, is weer aan den dag gekomen dat dit begrip in de jongste dagen bij een groot gedeelte van het publiek verdwenen is en de vroeger betoonde medewerking heeft op gehouden. Een nieuw beroep daarop is daarom dringend nöodig. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Uit de verschillende provincie-hoofdplaatsen komen berichten over het vormen van dames commissies voor het aanbieden van een hulde blijk aan H. M. de Koningin, bij de te verwachten heugelijke gebeurtenis. Te Leeuwarden is van het comité baron nesse van Harinxma thoe Slooten, de echt- genoote van den Commissaris der Koningin, Eere-presidente, en mevrouw Zimmerman, echtgenoote van den burgemeester van Leeu warden, presidente. Het Leeuwarder damescomité heeft een rondschrijven gericht tot de echtgenooten der hoofden van de gemeenten in onze provincie, met het verzoek daar sub-comité’s te vormen of te laten vormen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Zoo wordt het plan op grooter lijnen gezet en zal, gelukt deze aansporing, de deelname zoo algemeen mogelijk zijn. Naar wij vernemen, zal het geschenk bestaan uit een verzameling Friesch kinder speelgoed. Te Sibculoo, gemeente Friezenveen, zijn de twaalf-jarige dochter en de vrouw van den arbeider Last, met levensgevaar onder het ijs uit de diepe Friezenveensche wijk opgehaald, gered door den heer O. Bouma, hoofd der openbare school aldaar. Nadat deze zwemmende, waarbij hij zich nog aan het scherpe ijs in de zijde bezeerde, het reddingswerk had volbracht, heeft de vrouw van den heer B. het geheel bewustelooze meisje volgens de bekende drenkeling-voor- schriften behandeld, met gunstig gevolg. Wie hoog klimt, valt laag. In de schuur van den landbouwer E. H. te Blijham was het in één der laatste nachten niet pluis. Daar klonk aanhoudend een ongewoon gerommel en gestommel. Fluks het licht opgestokeu en een onder zoek ingesteld eerst in den stal. Daar bleek een koe in de gelederen te ontbreken. Weer gerommel in de richting der turf. Nu daar gekeken en jawel ons koetje stapte juist van den turfhoop op den zolder: heel voor zichtig poot voor poot. Toen echter zij haar schreden verder richtte, bleek de zolder tegen haar gewicht niet bestand. Krak, krak ging het en de koe kwam van den zolder in de keuken terecht. Wat weet zoo’n koe ook van hoog klimmen en laag vallen Geen misdaad. Gisteravond stelde het parket uit Haarlem bij Halfweg een onderzoek in naar het ver miste dienstmeisje uit Haarlem, dat Maandag avond een bijeenkomst zou hebben met iemand uit Amsterdam. Intusschen is voldoende ge bleken, dat aan een misdaad niet moet worden gedacht. Nog meldt men uit Halfweg Nader blijkt, dat het sedert Maandagavond vermiste Haarlemsche dienstmeisje waarschijn lijk alhier over de trambruggen is geloopen en daarop in de snelstroomende kom van het stoomgemaal is- gevallen. Uit het onder zoek blijkt tenminste, dat zij, van Haarlem komende, in gejaagden toestand aan de eerste halte is uitgestapt en van daar naar de plaats van ontmoeting is geloopen daarbij heeft zij vermoedelijk de toch voldoende af gesloten en zichtbare brug gevolgd. Dit staat ten minste vast, dat zij wel te Halfweg is geweest, doch dat de ontmoeting niet heeft plaats gehad. De O. H. Ct. deelt mede, dat de politie er in geslaagd is een drietal knapen van 14- tot 16-jarigen leeftijd op te sporen, die te Haarlem met Haarlemmerolie dames- kleeren bedierven. Relletjes te Breda. Te Breda zijn de laatste dagen relletjes voorgekomen bij het uitgaan van de ijzerfabriek De Etna, in verband met een staking of uit sluiting. Het Dagbl. van N.-Br. meldt Woensdagavond was de menigte zeer sterk aangegroeid. Men bepaalde zich nu niet meer tot het volgen van een vormer, men volgde er zes. Doel is blijkbaar deze werkwilligen zoo zeer te bemoeilijken, dat zij het werk neerleggen. Intusschen zorgt de politie voor voldoende bescherming maar Woensdag is het tot handelend optreden gekomen. Het volk drong op, de commissaris werd met een steen geworpen. De commissaris heeft eerst gewaar schuwd, dat hij driemaal zou som meeren, en dat degene, die dan niet achteruit zou gaan, strafschuldig zou zijn. Desommaties volgden. En de klappen daarna. Twee personen drongen nog vooruit, zij zijn gearresteerd en naar het politiebureau ge bracht. Dat gebeurde op het plein voor de gasfa briek. En op weg naar de huizen der werk willigen bleven er menschen opdringen, zoodat herhaaldelijk weer van den wapenstok gebruik werd gemaakt. De burgemeester den ambtsketen om. Doorloopen als ’t u blieft! Het parool van eiken Amsterdamschen politie-agent. Die ’t nog niet wist, heeft ’t kunnen leeren uit het Flora-revuetje, dat nu weer tot het verleden behoort. Maar politie verordeningen zijn eigenlijk vreemde zaken, die de menschen, die er mee hebben te maken veel verdriet verschaffen en weinig vermaken. Er bestaat natuurlijk geen verbod om op straat te blijven stilstaan en toch kan men de kans loopen geverbaliseerd te worden als men niet doorloopt, wanneer een agent dit heeft „gelast”. Evenmin bestaat er een ver bod om te blijven stilstaan met een kar, maar veel kleine kooplieden, zullen met dat niet bestaan dier verordening weinig bekend zijn, waar hen zoo vaak door een gehelmde werd toegesnauwd„Je weet toch wel, dat je niet mag blijven staan”. Zoo iets gebeurde natuurlijk ’t meest als koopmannetje aan ’t verkoopen was en dat moest hij toch doen om z’n belasting te betaling, waarvan het zooveelste gedeelte van was voor het salaris hem met je aansprak. Dat hij dit nu weet, dankt hij aan een der ambtenaren van het O. M. bij het kanton gerecht. Hoewel algemeen als regel gegolden heeft, dat het parket als natuurlijke be schermer der politie optreedt, is hierin vooral bij het Amsterdamsche kantongerecht een wijziging gekomen. Voorgegaan door den rechter, deelt het O. M. tegenwoordig ook vrij geregeld reprimandes uit aan verbali- seerende politiebeambten, gevolgd door een eisch tot vrijspraak jegens den beklaagde. Deze week was het doorloopen-thema aan de orde en als gold het een groote rechtzaak bepaalde de ambtenaar er zich niet toe een gulden boete te prevelen, maar hield een degelijk requisitoir. Hij .wees daarin er uit drukkelijk op, dat de wet nergens verbiedt met een kar te blijven staan, de wet zegt alleen, dat men aan een bevel van de politie tot doorloopen of doorrijden gevolg moet geven. Aan de politie nu de verplichting dit recht niet zonder noodzaak en niet zonder tact toe te passen. Met een „je bent er bij, hoor” of „onthoud je dag” (geliefde agenten termen) worden noodeloos hee] wat slachtoffers gemaakt. De wet verbiedt dus niet met een kar stil te blijven staan. De agent kan het wel ver bieden. Ergo staat de agent dus boven de wet. Kan de agent dus die vraag dringt zich onwillekeurig op alles gelasten, wat de wet niet gelast en maakt men zich straf schuldig als men zoo’n bevel niet opvolgt? De politieverordening is een vreemde zaak. Doorloopen als ’t u blieft. Dat „als ’t u blieft” vergeten, de waardige opvolgers van „Foezel” wel eens! We krijgen nu toch een tentoonstelling. Er werd naar gehunkerd. Ze zal geopend worden 15 Juni a.s. of wat later. Een ten toonstelling kan in Amsterdam tenminste weer wat leven en verkeer brengen, de hoofd stad wekken uit den diepen slaap, waarin ze al zoo lang verzonken is. De terreinen lagfen er voor disponibel, uitgestrekte gemeente gronden aan den Amsteldijk, dicht bij lijn IV, die dan natuurlijk met een stukje zou kunnen worden verlengd. De vorige jaren was het een armzalig peuteren. Vooraf werd er de nadruk op gelegd, dat het geen groote wereldtentoonstelling zou worden, doch alleen een voor den inlandschen middenstand. Was men bang, dat de vreem deling, die hier wel wat mocht verteren, hier ook wel wat zou verdienen? En gehouden moest de expositie worden achter het Rijks- museum, waar vader en grootvader het ook hadden gedaan en waar het altijd goed ge gaan was. Men vergat echter, dat in ’81 de Museum-terreinen veel verder van het centrum der stad waren, dan nu de Amstel-terreinen, bovendien, dat de eerste nu zijn bebouwd. Van het plannetje is niets gekomen gelukkig. Kleine tentoonstellingen hebben we nu genoeg gehad. Die van handwerksnijver heid in het Paleis bijv, in 1907 was niet onaardig, maar al die tentoonstellingen in ’t klein lijken als twee druppels water op elkaar. Overal vindt men den man met gesponnen suiker, de cream-poelpommade, met den jongen die „gratis” uw schoenen poetst en de Schotsche elk geval hen, die gevoel voor aangedaan, door vergunning allerlei personen, om te maken? Gepasseerden Donderdag werden vergast op 2 ploegen hoornblazers, kwamen er 3 personen hunne wanklanken uitstooten en een uur later 4 personen die trachtten eene melodie te spelen. Nu vraag ik, gaat dit zoo langer? In de laatste weken kwamen nog eenige pijporgels deze heerlijke concerten vermeer deren. Dat, laat ik zeggen, ons „stadsorgel” van Sietze eenmaal per week rondgaat, daar zal wel niemand tegen wezen, maar verder... ik geloof in naam der zeer groote meerder heid der burgers te spreken, wanneer ik vraag: Gemeenteraad, oefen uwen invloed uit, om van deze plaag verlost te worden. Behalve het onwelluidende, is het eene zeer onaangename belasting. Wanneer me nu wordt geantwoord „een ieder is vrij iets te geven”, dan vraag ik, wanneer men te kennen geeft, niets te geven, men dan met een hartgrondig „stik” beant woord wordt, of dit aangenaam is. Laat een ieder de centen, thans voor onwelluidende muziek gegeven, eens afstaan als contributie of verhooging van contributie aan eene weldadige vereeniging b.v. Groene Kruis, Floralia of dergelijke, de giften worden dan vrij wat beter besteed. EEN BURGER. Bolsward, 16 Jan. 1909. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1