Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. 1909. No. 6. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 21 Januari. VOOR BINNENLAND. geen sprake, f 12 in. V hebben ’t nu ook Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heden Dinsdag, met den markt- het aan onze kaden en ook in de wat drukker dan den men ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Men weet hoe het verleden zomer met de Congresfeesten en de tentoonstelling is gegaanveel minder bezoek en veel minder entree’s, dan waarop men had gehoopt. Dat zou me een tekort gevenThans is de eindrekening opgemaakt en... zeer mee gevallen. Ruim f 250 zal er tekort zijn, meer niet. En wel mogelijk kan dit worden gedekt op zoodanige wijze, dat het garantie fonds in ’t geheel niet behoeft te worden aangesproken. Wonseradeel, 17 Jan. Te Witmarsum circuleert een lijst ter teekening om bij den gemeenteraad aan te dringen op betere drink en spoelgelegenheden. TePingjum hebben een 60-tal lidmaten der Ned. Herv. Gemeente zich voor vrouwenkiesrecht verklaard in eene vergadering, belegd op initiatief van den predikant ds. H. H. Rijpma aldaar, en zich solidair verklaard met ds. Reitsma te Noord- wolde. gebouwd. De graven, die liggen in de voor de toekomstige kapel bestemde ruimte, zullen onaangeroerd blijven, en ook de eigenaars zullen in hun rechten door den nieuwen toestand niet worden bekort. Daarentegen zullen de graven, gelegen op dat deel van het vrijgekomen terrein, bestemd voor bouw van winkels, waartoe aan de zijde van het Rokin zelfs sousterrains gemaakt zullen worden, geheel moeten verdwijnen. Daarmee doet zich thans de belangrijke juridische vraag voor, in hoeverre het kerk bestuur het recht heeft, de graven te ver storen, en den in eeuwigdurenden eigendom afgestanen grond voor andere dan de oor spronkelijke doeleinden te gebruiken. Wij vernemen dan ook, dat door een katholiek eigenaar van een graf in de N. Z. Kapel, dit recht aan het kerkbestuur ontzegd wordt, zoodat een procedure in deze quaestie kan worden tegemoet gezien. De Alg. Verzekeringmaatsch. „Provi- dentia” te Amsterdam heeft een reclame- boekje harer afdeeling „inbraakverzekering” uitgegeven, waarin men eenige afbeeldingen vindt van inbrekers aan het werk, ’t Is een sprekende serie overklimming bij maan licht, inklimming door een opgeschoven raam, ’t forceeren van de brandkast, de buit, af tocht. Heerenveen, 18 Jan. ’t Was al laat Zaterdagavond en duister en het woei ver schrikkelijk. De schouwburg-directeur W. Hart was naar hier gekomen, om zijn broe der, den theaterdirecteur H. Hart, een be zoek te brengen. Hij stapte, op de Konijnen- polle op het schip... Roep! daar woei zijn hoed af, en de heer Hart, die een onwille keurige beweging deed, om zijn hoofddeksel te grijpen, sloeg buiten boord. Hij verkeerde bij de heerschende duisternis wezenlijk in levensgevaar, en zijn neef, de heer Harry Hart, bedacht zich dan ook geen oogenblik, doch sprong als goed zwemmer onmiddellijk zijn oom na, dook tot driemaal toe onder het schip en slaagde er gelukkig in den drenkeling behouden op het droge te helpen. Dit is reeds de veertiende maal, dat de heer Harry Hart een drenkeling het leven redt. Nu, het is inderdaad een lastig geval. Maar had men door onderlinge samenwerking ook niet tot iets beters kunnen komen? DIXI. P.S. Aantal wiegen volgens De Telegraaf later gestegen tot 35. De dochter van onder den Bannink, kreeg vergiftiging. Wat voor ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het drama, dat voor zoovelen, zoo ontzettend velen, het groote levensdrama zal blijven. Stel u voor dat heerlijke land. Het land „wo die Citronen blüh’n”, waar de sappige sinaasappel zijn „Heimath” heeft, waar de zon zijn goud uitgiet over zachtglooiende berghellingen en liefelijke dalen en waarboven eiken dag de blauwe hemel straalt in al z’n heerlijkheid. Stel u voor die prachtige stad Messina met haar bloeienden handel, haar vele schoone gebouwen, haar trotsche kerken. De duizenden menschen die daar leven, werken, genieten, lijden. Stel u voor die stad aan den vooravond der vreeselijke catastrophe. Alles gaat zijn gewonen gang. De koopman zit te cijferen op z’n kantoor, de werkman is bezig in zijn werkplaats en de geleerde op z’n studeerkamer. Daar zijn jonge meisjes die met smachtend verlangen uitzien naar „zijne” komst en jonge mannen wien ’t hart sneller klopt bij de gedachte aan dat afspraakje: morgenavond daar en daar. Daar is vroolijkheid bij dans en spel en zang; en stille, vrome aandacht bij ’t klinken der lofliederen Hem Sneek. dag, was stad vrij wat drukker dan den vorigen Dinsdag, toen men niet over en niet door het ijs kon. Uit verschillende richtingen waren nu stoombooten en schepen gearriveerd en weldra zal de binnenvaart weer geheel geopend zijn. Met ingang van Zaterdag j.l. is de volle dige dienst voor reizigers en goederen tusschen Stavoren en Enkhuizen hervat. De vaart op de Zuiderzee is zoowel voor zeil- als voor stoomschepen heropend. Uit Lemmer meldt men De aanhoudend krimpende wind houdt onze kust door een ijsveld van uren gaans in omtrek ingesloten, waardoor het ten eenen- male onmogelijk is de haven hier binnen te komen. Dientengevolge heeft de dienst AmsterdamLemmerGroningen, van de LemmerGroninger-Stoombootmaatschappij, tijdelijk over Stavoren plaats. De „Bolsward” van de HollandFrieslandlijn, welke in de afgeloopen week meer dan eens getracht heeft, doch te vergeefs, om door het ijsveld te breken en de haven hier binnen te komen, is Zaterdag de haven te Harlingen binnen- geloopen, om daar hare lading te lossen. Evenals in tal van plaatsen heeft zich ook hier ter stede een sub-comité gevormd tot aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Het bestuur bestaat uit de dames: Mevr. De HoopWitteveen, Mevr. Van NootenKuipers. Mevr. Dorama Schepers. De volgende week zal een collecte voor genoemd doel worden gehouden. Hindeloopen, 17 Jan. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij een zestal inge zetenen alhier ruiten ingeslagen. De daders zijn onbekend en naar de reden dezer laffe baldadigheid gist men te vergeefs. Op het oude terrein van de N. Z. Kapel te Amsterdam zal een nieuwe kapel, omgeven door winkels aan de zijde van de- Kalverstraat, zoowel als aan het Rokin worden Jeugdige dieven. De laatste weken misten onderscheiden handelaars in sigaren, fruit enz. te Hengelo waren uit hun winkel, zonder dat het moge lijk was den schuldige te vinden. Thans is ge bleken dat een bende jongens, gedeeltelijk nog op school, er werk van maakte met een voor gewende boodschap die winkels binnen te gaan, om dan van het oogenblik, dat ze daar alleen waren, gebruik te maken, om hun slag te slaan. Sigaren, sigaretten, prentbriefkaarten, vruchten e.d. werden in hun bezit gevonden. Fan een flesch die een lange reis maakte. Op den lOen Augustus van het vorig jaar vierde de Wielrijdersvereeniging „AH Right" te Leiden een feest op de uitspan ning „De Vink”. Men ging er met feest- booten en versierde boeiers heen en weer terug naar Leiden. Van een der boeiers werd toen een leege champagneflesch in het Galge- water geworpen met het verzoek aan den vinder om aan een opgegeven adres te Leiden een prentkaart te zenden. De flesch is, vermoedelijk door de sluizen te Katwijk buitengaats geraakt en na veel omzwervingen aan het Noorsche strand terecht gekomen. Thans is ten minste een schrijven van het Noorsche consulaat aan het adres te Leiden ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat de flesch op 9 Januari—is gevonden te Reitjerg- strand bij Hjorring. En de prentkaart werd ook ontvangen. De koopman J. S., een man van 75 jaar uit Klaaswaal, liep Vrijdag in de Boompjes te Rotterdam. Hij werd aange sproken door een armoedig uitziend en doend man, die hem zijn nood klaagde. Bewogen door de mededeelingen van den klager, haalde de koopman zijn portemonnaie te voorschijn. Hier had de bedelaar op gewacht. Plots rukt hij den ouden man de porte monnaie uit de hand en zette het op een loopen. Van inhalen was voor den beroofde De portemonnaie hield ruim N. R. C. De Zw. Cl. meldt uit Bathmen: den landbouwer Staring, een hevige bloed- was het geval? De huis kat schrok voor den hond van een rond- ventenden koopman. Toen zij daarna de poes wilde ophalen, beet die haar in den arm; het beest was zoo angstig, dat men met een ijzer den bek los moest breken. Gelukkig dat het meisje direct naar den dokter ging, want het vergif had den ge- heelen arm al aangetast. Een veilingsquaeslie. De Kamer van Toezicht op Notarissen te Haarlem heeft na advies van de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren De Kruyff en Boerlage, in de bekende veilings- quaestie beslist, dat de klacht van den make laar Hoogeveen ongegrond is en notaris Daamen reden had om zijn medewerking te weigeren voor den verkoop van een perceel elders dan in „Den Gouden Leeuw’\ ter eere. Daar zijn vele gelukkige menschen, daar zijn er ook velen wier leven wordt verbitterd door haat en tweedracht, of ver duisterd door ziekte en ongeval. Plannen worden gemaakt, groote plannen en kleine, booze en goede, lage en verhevene. Daar... op eens een onderaardsch gerommel, sterker en sterker. De wind groeit tot een orkaan, woest rollen de zeeën aan, het kraakt en schudt en waggelt... En den volgenden dag is er van die heele schoone stad, van die prachtvolle gebouwen, niets meer over. Wat rookende puinhoopen. En van de menschen, de menschen met hun leed en hunne vreugde, hunne liefde en hun haat, bun enthousiasme en hun onverschilligheid, hunne vroomheid en hun frivoliteit? Een klein troepje, ver bijsterd, half waanzinnig van angst, beroofd van alles. Waarde lezers, een mensch is toch een veranderlijk wezen. Daar heb ik pas beloofd u zoo af en toe eens te vergasten op een praatje met m’n vrind Jan Contrarie, en daar trekt genoemde sinjeur z’n eens gedane toezegging weer in. De reden? Ja, hij is zooals ik al zei, nog al een criticus, en daar hij tegenwoordig, als we zoo op de wandeling zijn, nog al eens critiek uitoefent op velerlei plaatselijke toestanden, is hij bang dat ik die critiek hier ook zal overbrieven. En daar is hij niet op gesteld, zegt hij, als je critiseeren wilt, goed, maar kom er dan ook rond voor uit wie je bent. En ofschoon ik hem al vertelde dat ik nu juist niet van plan was om van die plaatselijke critieken mijn fort te maken, wou hij er toch niets meer van weten. Och, zeit-ie, die andere dingen als b. v. dat praatje over het Kerstfeest, dat je de lui laatst hebt oververteld, daar hebben ze op den duur niet veel aan. Er is dus niets aan te doen. Om nu echter toch mijn belofte gestand te doen, en in de kolommen van de Bolswardsche Courant zoo nu en dan eens een praatje met u te maken, heb ik thans dit bovenschrift gekozen, waaruit u dus kunt opmaken dat onder deze rubriek de meest verschillende zaken besproken zullen worden. Heb ik u in mijn „krantenpraatje” van een paar weken geleden en in dat gesprek met m’n vriend, bezig gehouden met abstracte onderwerpen, dezen keer wou ik het eens met u hebben over de dingen waar iedereen tegenwoordig vol van is. Waar ieder, eiken dag weer, over leest en hoort praten. Ja, zulke dingen zijn er zooveel, zult ge zeggen. Zeker, dat is zoo. In onzen tijd van stoom en electriciteit leven we snel, zeer snel. Telegraaf, telefoon en „draadlooze” brengen ons de berichten uit alle deelen der wereld. Eiken dag krijgen we nieuwe indrukken, die eiken volgenden dag weer door nieuwere vervangen worden. Daardoor zijn die indrukken echter in de meeste gevallen oppervlakkig, gaan ze niet diep. vVe vergeten zoo gauw weer. Den eenen dag lezen we van een schrikkelijke mijnramp, den volgenden van een ontzettend spoorwegongeluk, den derden dag wordt onze aandacht weer geheel in beslag genomen door de mogelijkheid van een Europeeschen oorlog. We vergeten zoo gauw, want eiken dag gebeurt er weer iets anders dat geheel onze aandacht vraagt. Een ding is echter, niettegenstaande de gebeur tenissen hun gang gaan en er sedert al weer vrij wat „interessants” (b.v. de geheimzinnige verdwijning van de bekoorlijke miss Viooltje, de totstandkoming van het vergelijk tusschen Oostenrijk enTurkije, de Béthune-geschiedenis) door de pers geboekstaafd is, één ding is nog steeds de groote sensatie. Daarvan lees je nog alle dagen in de bladen. Daarover wordt nog eiken dag gepraat. Het is -de schok die dood en verwoesting heeft gebracht over een van de schoonste streken van het oude Europa, die ook zoo heerlijk heeft doen opbloeien over heel de beschaafde wereld, menschelijk medelijden en menschelijke barm hartigheid ik bedoel het drama van Zuid-Italie. Geweldig is dan ook de indruk geweest die dit vreeselijke tooneel heeft te weeg gebracht. Schrik en ontzetting overal. Wagen wijd zijn ze opengezet, de sluizen der mensche lijke liefdadigheid en nog staan ze ópen. En nog is de stroom die er door vloeit, de zilveren, de gouden stroom, nog is die ge lukkig krachtig. Nog kunnen we alle dagen in de couranten lezen van regeeringen en parlementen die groote sommen voor het bewuste doel afstaan. Ons land heeft officieel niets gedaan. Laten we hopen dat het officieus des te meer zal doen. Andere gebeurtenissen hebben sedert onze aandacht getrokken. Als daar zijnhet Oostenrijksch-Turksche vergelijk dat de ver schrikking van een Europeeschen oorlog gelukkig weer voor on bepaalden tijd uit onze gedachten heeft verbannen; dan de ge heimzinnige verdwijning der Londensche miss, waar de geheele Éngelsche pers vol van is en de huiveringwekkende terechtstelling te Béthune. Ons eigen pers heeft het intusschen druk over de te verwachten blijde gebeurtenis. Je kunt geen krant opslaan of je ziet er heele kolommen vo] van staan. Geen wonder dat er belangstelling is in den lande. De kwestie der troonopvolging was voor ons land inderdaad een zeer lastige. Maar zouden we langzamerhand niet des Guten zuviel krijgen Overal vormen zich dames-comité’s om H. M. „huldeblijken” aan te bieden. Ik zet hier „huldeblijk” tusschen aan- halingsteekens omdat mij dunkt dat men in dezen wel een passender woord had kunnen vinden. Gehuldigd toch wordt iemand om z’n persoon of om z’n verdiensten, z’n daden. H. M. b. v. werd door Haar volk gehuldigd bij Hare troonsbestijging en altijd wanneer Zij zich in het openbaar vertoont. Dat is om Haar Persoon, om den eerbied dien wij allen Haar toedragen. Maar nu is ’t toch wat anders. Nu willen we meer in ’t bijzonder een bewijs geven van de vreugde, die Hare vreugde bij ons opwekt. Van onze diepe aanhankelijkheid dus willen we getuigen. En daarom had men dunkt me,licht een passender woord kunnen bedenken dan „huldeblijk”, dat klinkt zoo afgezaagd, in dit geval haast een beetje banaal. Maar enfin, we nu eenmaal en zullen ’t daarom maar gebruiken. Met die huldeblijken dan, gaat het m.i. een beetje vreemd toe. Iedere sti eek „hulde blijk!” er n. 1. maar op los op zijn eigen houtje. Van organisatie over ’t heele land geen spoor. Dat leidt tot vreemde resultaten. Een eigenaardige beschouwing had daarover de „Dagboek van een Amsterdammer” schrijver in De Telegraaf van 14 Januari j.l. Hij zegt n.l. „De lieve vaderlandsche gewoonte, om een jonge moeder iets moois in de luier mand te geven, kan eenigszins bedenkelijke gevolgen hebben als het eene Koningin geldt, want goed geteld zijn er nu voor het aan staande Oranjetje, dank zij de honderden dames-comité’s, in de maak: 27 wiegen, 11 gouden bekers, 41 wiegekleedjes, 64 paar zijden sokjes, 17 gouden rammelaars, 45 in goud gemonteerde althéawortels, 28 val hoedjes, 137 bakkertjes, 94 fopspenen en 423 stel zijden luiers.” En dan zegt hij „Hoe de arme kleine dit allemaal verwerken moet, is me een raadsel, en het wordt ook wat lastig, als men, om niemand der edele geefsters voor het hoofd te stooten, het kindje in al de 27 wiegen tegelijk wil leggen”, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1