Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1909. 48ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 9. Zondag 31 Januari. Uit de Raadszaal. VOOR bij raadsbesluit beeren Voog- a. b. c. d. e. meenen, dat volgens en 80 van laatstge- in zulk breken te ontdekken te verbeteren. Nog zijn ingekomen stukje land bij van uitgaande stukken, van ingekomen stukken. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. noemd reglement moeten aanwezig en vol doend bijgehouden zijn: Het notulenboek. Het boek Het boek Het Journaal (met vaste rol). Een Inventaris. Op uitnoodiging begaven wij ons het Armenhuis van namens ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 5 Cent. nu meenen B. en W. dat wij de eerstgeboden som kunnen accepteeren. Het voorstel van B. en Wom het voor f 65 te verhuren wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen (de heeren v. d. Werf, Oosterbaan, v. d. Meer en Kramer) zoodat geacht wordt goedgekeurd te zijn het voor f 60 aan Groenveld af te staan. s. Adres van D. Wouters, verzoekende de oude brugwachterswoning, die boven zijn keuken is gebouwd, voor f 100 aan hem af te staan, en dat naast liggende strookje grond voor f 125. Gesteld in handen van B. en W. om advies. t. Voorstel van B. en W. om machtiging tot tijdelijke geldleening van f 10,000, om aangekocht huis en land te betalen, terwijl aan Wonseradeel voor toeslag der ruiling van bruggen en gedeelten weg is betaald ruim f 2500. Deze geldleening wordt afgelost als de definitieve geldleening later wordt gesloten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 4e kwartaal 1908. Wordt voor de leden ter visie gelegd. 2. Aanbieding en vaststelling.van de schpol- geldkohieren over het 3e kwartaal 1908. Deze kohieren bedragen voor de Fransche schoei f 220,75 en voor de school no. I f 256,65. De heer Keikes. Op de school voor m.u.l.o. gaan ook leerlingen van buiten, hoe wordt voor dezen het schoolgeld beheerd De Voorzitter. Dit geschiedt op denzelfden voet als bij ingezetenen. De heer van der Meer. Dit regelt zich naar den aanslag in den hoofdelijken omslag, maar de buiten wonenden worden geregeld een klas hooger berekend, omdat men het billijk vindt dat zij iets meer bijdragen dan de ingezetenen. De heer Keikes. M ij is een geval ter oore gekomen, dat iemand van buiten minder be taalde, dan de ingezetenen. Mogelijk dat bet nu dan iets verhoogd is. De hoofdel. omslag buiten de gemeente kan niet altijd als grond slag genomen worden. In Wonseradeel is de regeling daarvan anders dan hier. De Voorzitter. Het geval door U bedoeld is zeker reeds lang geleden De heer Keikes. Het is van de vorige vacantie. De Voorzitter verzoekt daarover nadere inlichtingen te ontvangen, waartoe de heer Keikes zich bereid verklaart. De kohieren worden met alg. stemmen goed gekeurd. 3. Aanwijzing van commission tot opname van de rekeningen der gestichten over 1908. De Voorzitter wijst volgens rooster aan Voor het Gasthuis: de heeren J. van der Werf, van Randen en Vis. Voor het Weeshuis: de heeren Cuperus, Eerdmans en Lunter. Voor het Armenhuis: de heeren Keikes, Oosterbaan en Boersma, terwijl de heer Rosier plaatsvervangend is. De heer Boersma vraagt of het wel kan, dat hij de rekening van het Armenhuis mee na ziet, terwijl hij borg is voor den admini strateur dier stichting. De Voorzitter ziet hierin geen beletsel. 4. Benoeming van leden van stembureaux voor 1909. De Voorzitter deelt mede, dat Voorzitter is de Burgemeester, plaatsvervangers de oudste en jongste Wethouder. Tot leden benoemt hij de heeren Keikes en Lunter. Tot plaatsverv. leden de heeren Eerdmans, Vis en Rosier, terwijl tot 4e lid bij ge meenteraadsverkiezingen benoemd wordt de heer van Randen. De Voorzitter deelt nog mede, dat punt 6 der agenda, het rapport over de verzak king van den nieuwen gashouder heden niet in behandeling kan worden gebracht, wijl dat rapport nog nader onder oogen moet worden gezien. Hij stelt dus nu nog alleen aan de orde 5. Adressen van bezwaar tegen hel bouwen eener brugwachterswoning aan den weg naar 't Oortje. Ingekomen is een adres van heeren Voog den van het Weeshuis, die bezwaar voot Aangenomen n. Rapport administratie van Alg. Stads-Armenhuis onderzocht. Dit rapport luidt: Aan den Raad der Gemeente Bolsward. Den 29 December 1908 werden onder- geteekenden door U benoemd als leden eener commissie, met opdracht „een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den werkelijken toestand van de boeken en bescheiden van het Algemeen Stads-Armenhuis” alhier, „om daarvan in Uwe volgende vergadering te rapporteeren”, alles op verzoek van het College van Voogden van het Armenhuis, dat is opgetreden 1 November 1908. Wij meenen Uwe aandacht er op te moeten vestigen dat wij blijkens de opdracht niet zijn een Commissie van advies, evenmin een Commissie van arbitrage, doch eenvoudig een Commissie van onderzoek. Wij namen kennis van de Wet tot regeling van het Armbestuur en van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur in de Ge meente Bolsward, en «rtikelen ]4, 15, 16 van H.H. Armvoogden Vrijdag 15 Januari 1.1. naar en namen al dadelijk nota de mededeeling door den Voorzitter het geheele College gedaan, dat het onderzoek zich niet behoefde uit te strekken tot de afgelegde rekening bij overdracht, daar alles volkomen in orde is bevonden zooals reeds was geconstateerd bij proces verbaal van Burgemeester en Wethouders van den 31 October 1908. Wij hebben toen gevraagd naar boven aangegeven boeken en hebben de eer U daar omtrent het volgende te rapporteeren a. Een notulenboek ons voorgelegd, be gonnen 28 December 1906, bevatte notulen waarvan geen enkele geteekend was, en die geen beeld geven van wat in de vergaderingen is behandeld. b. Dit boek is aangelegd 1 Januari 1869. Verschillende volgnummers ontbreken. c. Dit boek is aangelegd 1907. Het is onregelmatig en onvolledig aange houden. Verschillende stukken ontbreken. d. Het Journaal bedoeld bij art. 15 was aanwezig, zuiver bijgebouden. Ook bestaan lijsten in verband met art. 16. e. Een register of inventaris, overeen komstig art. 30 bestaat niet. Primitieve losse aanteekeningen konden dit gebrek niet goed maken vanwege hunne vaagheid en onvol ledigheid. I. Nog werd ons vertoond een boek, ingevolge de wet van 1 Juni 1870, begonnen 15 Juli 1870, aangehouden tot 1898 (zonder datum) bevattende een register van bedeelden. Dit boek bevat sedert 1898 slechts twee aanteekeningen. II. Art. 4, Hoofdstuk II, van het re glement op de inrichting en het beheer van het Armenhuis te Bolsward, herzien Juli 1893, luidt: „De Boekhouder zal een boek houden of doen houden, bevattende de namen en den ouderdom van de bewoners van het Armenhuis, met vermelding van hunnen toestand, welke werkzaamheden zij in of buiten het Armenhuis verrichten, wanneer zij daarin zijn opgenomen, en door vertrek of versterf hetzelfde hebben verlaten”. Dit boek bestaat is aangelegd 12 Mei 1862 doch in de laatste jaren zeer onvolledig bij gehouden. Verschillende opgenomen- en in geschreven personen zijn bij overlijden niet afgeschreven, enkele opgenomenen niet in geboekt, of onvolledig genoteerd. Wij meenen dat het niet tot onze taak behoort, de gevolgen van onvolledige boe kingen aan te wijzen of te beoordeelen; wel meenen wij er op te moeten wijzen, dat in Colleges, die slechts nu en dan gedeeltelijk worden vernieuwd, gemakkelijk eenmaal aan genomen gewoonten en gebruiken, al zijn die niet de beste, versteenen tot vaste usan- tiën, en dat het voor hem, die als nieuweling een kring optreedt moeilijk is, ge en nog moeielijker die kennis gegeven, dat dergehjk bouwplan aan den Raad moest worden ingediend, en niet bij B. en W. Dit is nu pas geschied en nu verzoeken adressanten urgente behandeling, doch dit zal wel een onmogelijkheid zijn, want eerst toch dienen B. en W. in dezen advies uit te brengen en dan zal de Raad zich ook nog op de hoogte moeten stellen. Ik stel derhalve voor dit adres te renvoyeeren aan B. en W. om advies. Zonder hoofdel. stemming alzoo besloten. q. Adres van den heer W. Luxwolda, veearts, verzoekende wegens zijn benoeming te Utrecht, eervol ontslag. De Voorzitter. Ik moet hierbij mededeelen, dat toen in de vorige vergadering de heer Cuperus mij vroeg of de heer Luxwolda zijn betrekking aannam, ik niet op de hoogte was en ter goeder trouw meende, dat wegens uitstedigheid hij nog geen kennisgeving had ingezonden. Ik heb toen nader inlichtingen ingewonnen en vernam, dat hij te Utrecht solliciteerde, en veel kans had daar te worden benoemd. Intusschen is hij hier beëedigd en met 1 Januari in functie getreden, doch is 11 Jan. toen hij benoemd was, vertrokken. Hij is er op gewezen dat hij tegenover onze gemeente niet correct handelde. Intusschen hebben B. en W. een nieuwe oproeping gedaan, zoo als de heeren wel zullen hebben gemerkt. Er heeft zich nog geen sollicitant opgedaan, zoodat de toestand nu nog is als voorheen. B. en W. stellen voor het eervol ontslag te verleenen. De heer Cuperus. B. en W. hebben toch zeker plan, voor die weinige dagen het salaris niet uit te betalen, daar de wijze van handelen ten opzichte onzer gemeente niet correct was. De Voorzitter. Natuurlijk, op salaris heeft hij geen aanspraak. Met algemeene stemmen het gevraagde ontslag verleend. r. De Voorzitter. twee aanbiedingen over een Nijezijl. De tegenwoordige huurder Groene- veld biedt f 60, dat geeft hij nu ook, maar W. Piersma biedt f 65 per jaar. B. en W. stellen voor het aan Piersma te verhuren. De heer Rosier. Is het land nu bij Piersma in huur? De Voorzitter. Neen, bij Groenveld voor f 60. De heer Rosier. Dan zou ik wel willen voorstellen het voor f 60 te verhuren, die som zal wel hoog genoeg zijn. De Voorzitter. Waarop baseert U die meening? De heer Rosier. Wel het gaat toch zeker per pondemaat? De Voorzitter. Neen, het gaat over het geheel en ’t stuk is zoo wat twee pondemaat. De heer Rosier. O zoo, maar ’t zal toch wel een behoorlijke huur zijn, en dan om die 5 gulden meer van dien andere, die als een indringer zich daar inmengde, ik ben er voor het aan den ouden huurder af te staan. De Voorzitter. Dat woord „indringer” klinkt hier al heel vreemd, hij is toch een eerlijke concurrent, en bij een verhuring heeft elk het recht een som te bieden. Deze huurder nu heeft goede borgen, en staat goed bekend. De heer Boersma. Ik wensch wel te weten of door Groenveld ook gevraagd is het land weer te huren, zoo ja, dan ben ik er ook voor het hem te geven. Is het ook publiek aangeboden? Ik heb daarvan niets vernomen. De Voorzitter. Het perceel is te klein om daarvoor een publieke verhuring te houden. Het is eigenlijk zoo gegaan: Groenveld liet niets van zich hooren, dit kwam aan Piersma ter oore, en nu bood die f 65. Toen is aan Groenveld kennis gegeven, dat er een huurder was en daarop is van hem een gezegeld ver zoek gekomen om het weer voor f 60 te mogen behouden. De heer van Randen vraagt of het buiten land is, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt, er bijvoegende dat ’t eigenlijk riet land is, waarop baggergrond is geborgen. De heer van Randen oordeelt dat f 60 dan wel genoeg zal zijn. De heer Kramer. Ik meen te weten, dat Groenveld eerst niet van zins was het te huren, maar toen hem ter oore kwam, dat die andere er om doende was, is hij ook gauw gekomen. Was hij op tijd met een verzoek gekomen, dan was ’t wal anders, doch De Commissie: (w.g.) J. C. CUPERUS. (w.g.) As. VIS. (w.g.) A. van der MEER. Aangenomen voor kennisgeving. o. Adres van den heer K. Tromp, ver zoekende herbenoeming als Directeur-boek- houder der Gasfabriek. Gesteld in handen van B. en W. om advies, de Gascommissie gehoord. p. Adres van de Commissie der eigenaars van bouwterreinen bij de Harlingerstraat, verzoekende het ingediende plan van bestra ting en rioleering hunner terreinen, dat reeds eenigen tijd bij B. en W. verbleef ten spoe digste te behandelen, opdat zij met de bouwing zullen kunnen aanvangen. De Voorzitter. Ik wensch 'hierbij op te merken, dat het in dit adres den schijn heeft alsof B. en W. die stukken al eenigen tijd onder zich hebben gehouden. Er was wel een plan ingediend, maar met totaal onvolledige teekening, terwijl de toelichtingen geheel ontbraken. Aan den inzender is toen Vergadering op Woensdag 27 Januari 1909. Tegenwoordig waren alle 12 leden. De Voorzitter. Bij de eerste vergadering dezes jaars is het mij aangenaam U allen geluk te wenschen met dezen nieuwen jaar kring, ik hoop dat wij allen weder zullen mogen medewerken in ’t belang der gemeente, en het U allen wel moge gaan. Ik wensch ook dat de hoop die wij koesteren omtrent H. M. de Koningin vervuld moge worden. (Applaus). De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer Oosterbaan heeft eene opmerking over ’t off. raadsverslag waarin zijn woorden niet juist worden weergegeven. Dit zal her steld worden. Ingekomen stukken. a. Een missive van den heer E. Wesbonk Ie Winsum, dat hij aanneemt de voorwaarden waarop hem is toegestaan een gedeelte sloot langs den trekweg te dempen. b. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting over 1909. c. Idem, houdende goedkeuring der ge- meenterekening 1907. d. Idem, idem der onderhandsche ver huring van een huizinge aan den heer P. Fopma. e. Idem, idem der onderhandsche ver huring van grasgewas van een gedeelte trek weg aan W. Terpstra te Wommels. f. Idem, idem van het suppletoir kohier van hoofdel. omslag. g. Idem, idem der onderhandsche ver pachting der Nijezijl aan A. Leenstra. h. Idem, idem der onderhandsche verpach ting van. gemeentegrond aan Gebr. Cuperus. i. Idem, waarbij wordt toegezonden een uittreksel van het Kon. Besl. tot goedkeuring van de verordening tot heffing van schoolgeld. j. Missives van de heeren H. A. Lunter, W. Nauta Jz., A. C. D. Stockmann en van Mevr. Westerbaan-de Vos, dat zij aannemen hunne benoeming, respectievelijk tot voogd van het Alg. Stads-Armenhuis, bestuurslid van de Stadsspaarkas, lid der PI. School commissie en lid der Dames-com missie voor de handwerken. k. Missive van den heer K. Terhenne, dat hij aanneemt de benoeming van bestuurslid der stadswerkinrichting. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. l. Rapport van den schoolarts, en idem van de commissie tot wering van school verzuim over 1908. Deze rapporten zullen bij de leden circu- leeren ter lezing. m. Rapport van de commissie van het Stedel. Muziekkorps naar aanleiding dat de raadscommissie, die bij ’t nazien der gemeente- rekening, aanmerking maakte op het verstrek ken van vuur en licht in het lokaal, door het korps gebruikt. De commissie bericht, dat bedoeld lokaal der vroegere Burgerschool van 16 Dec. 1894 is afge staan met vuur en licht. voor kennisgeving. van de commissie, die de de oud-voogden van het Bolswdsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1