No. 10. verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. w 1909. f Donderdag 4 Februari. VOOR a 5 Cent. BINNENLAND. Tot weder- en DIXI. Die is Ik moet van plaatselijk bestuur ondergeschikte, net zoo een een geduchten gemaakte fout. hij zou dat doen en geen afscheid nemen, 3 weken ben ik weer terug. Tot weerziens dus! Klerk met stralend gezicht: ziens bereid, meneer 1 De assistent-resident, iemand met ernorme zelfbeheer'scbing, lachte niet. Een ander hoofd gaf eens aan een als bovenbedoelde eerste klerk, uitbrander wegens een Hij zou dit doen, en als-ie niet oppaste!... De klerk had wel onder de tafel willen kruipen, maar dat durfde hij toch niet. Het eenige wat hij deed, nadat zijn chef ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. had uitgeraasd, was, een paar maal te zeggen ’t Welk doende, meneer, ’t welk doende... Deze uitdrukking, zoo vaak door hem onder allerlei stukken neergeschreven, be- teekende voor hem de diepste onderdanigheid. De boosheid van den heer assistent-resident was meteen over! Krantenbloesem. Uit een feuilleton van een onzer provinciale bladen De korporaal van de wacht trad binnen, salueerde, ontving den onvermijdelijken uit brander en overhandigde een briefje, waarin het volgende te lezen stondSlot volgt. Wij benijden een ander niet om het geluk dat hij heeft, maar om het geluk, dat ons ontbreekt. In een Indisch blad lezen wij Die schoone Nederlandsche taal. Een paar leuke moppen gehoord. Een assistent-resident op de buitenbezittin gen vertrekt voor korten tijd met verlof naar Java. Dus gaat hij ook zijn eersten klerk goedendag zeggen. We zullen maar zegt hij, want over //Hier is ’t anders. Hier zijn je brieven veilig niet alleen in de bus, maar ook op de bus. Eerst, als je hier pas een paar weken bent, huiver je er nog voor terug om brie ven, die te groot voor de opening zijn, een voudig boven op de bus neer te leggen; maar langzamerhand raak je er aan gewoon om te doen wat iedereen doet en niet onge rust te zijn over het lot van je brieven. //Bovendien, als in dit land niet werkelijk eerbied voor je correspondentie bestond, dan zouden de bussen aan de huizen wel vaker van een goed slot voorzien zijn. Hier in Los Angelos (een reuzenstad van bungalows en cottages) ziet men hoogst zelden een slot op die bussen, welke buiten tegen het huis zijn aangebracht. Ook in alle andere steden van Californië, welke ik bezocht, scheen van vrees voor stelen van brieven geen sprake te zijn. z/Wat een dorado voor baldadigheid zou zoo’n land zijn voor onze Holiandsche straat jeugd! Als er eens ’n goed aantal van onze straatjongens hier geïmporteerd werden, zou ’t gauw uit zijn met bet goed vertrouwen. Geen brieven en pakketten zou je meer op de stadsbrievenbussen zien en elke familie zou ervoor zorgen zijn huisbus van een flink hangslot te voorzien. //Gelukkig zijn we hier een veertien dagen van Amsterdam verwijderd en kan de post bode de correspondentie gerust in het onge sloten busje, de krantenjongens de krant op de stoep deponeeren.” A. v. L. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents .per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar talen kan) lid van het stedelijk muziekkorps. Want het muziekkorps van Bolsward ver tegenwoordigt ontegenzeggelijk een groot (met een lange r) plaatselijk belang. Ik vraag uwat zou Bolsward zijn zonder z’n stedelijk: muziekkorps. Denk u eens een oogenblikje in zoo’n toestand in. Ik wed dat ge zeggen zultdat is niet te doen dat is eenvoudig ondenkbaar. Weg de zomer- concerten in den Doeletuin, weg de gezellig heid aanbrengende volksconcerten, weg de //leuke” Strauszavondjes. Groote kaatspar- tijen, Gysbert Japiks, eventueel Juw Jongema- of andere feesten, Koninginnefeesten, groote vuurwerken en geen muziek Serenades aan jubileerende stadgenooten, serenades met vroolijke muziek en vlammende flambouwen en een opgetogene massa volks, voortaan onmogelijk? Maar dat is de grootste aller onmogelijkheden. Ge ziet dus, het muziek korps daar kunt ge in geen geval-af. Maar als ge denkt dat ge door kunstl. lid of donateur te zijn van genoemd muziekkorps al genoeg bijdraagt tot den bloei van het muzikale leven, dan vergist ge u toch zeer. Daar hebt ge de jonge-dameszangvereeniging z/Zanglust” Ik weet wel dat die het tot nu toe nog zonder kunstl. leden doet. Maar als ze die in de toekomst toch eens noodig mocht hebben, en ze u eens kwam vragen lid te worden, zoudt ge dan kunnen be danken? Geen kwestie van. Dat zou niet gaan. Want //Zanglust” is zoo’n aardige vereeniging. Daarmee wil ik niet alleen zeggen dat de leden dier vereeniging zulke aardige jonge dames ziju, maar ook dat zij (de vereeniging) op muzikaal gebied al heel wat presteert. Ieder die onlangs de uit voering in //de Doele” heeft bezocht zal mij dat onvoorwaardelijk toestemmen. Verder is er in den laatsten tijd nog bij gekomen de gemengde zangvereeniging //Bolsward”. Ge roept: hou je nou toch stil en maak geen slapende leeuwen wakker. Och, kom, maak u maar geen illusies, ze komen op den duur toch wel bij u. En wat mij betreft, ik vind in een plaats als Bolsward mag een gemengd zangkopr niet ontbreken en daarom raad ik ieder aanword lid Ik heb er zoo al verscheidene vereeni- gingen opgenoemd waarvan ieder Bolswarder die ’t maar eenigszins doen kan lid moet zijn, edoch alle waren het nog niet. Wel neen, roept ge uit, wel neen, want ge hebt ffde Krite” nog vergeten. Juist vrienden, juist, /zde Krite”. De Krite die ons zoovele z/winterjounen” verschaft vol //nocht wille”, die de //Ijeafde foar us aide memme- tael” opwekt, en de aloude Friesche zeden, ’t ,/sljucht en rjucht”, hoog wil houden. Welk rechtgeaard Fries zou niet lid zijn van z/de Krite”? Nu zijn er ongetwijfeld nog wel meer vereenigingen, nuttige vereeni- gingen, hier ter plaatse. Maar als we ’t hier nu eens bij laten, dan hebben we al een respectabel aantal. Resumeerende, komen we dan tot de conclusie dat ieder Bolswarder die //in de termen” valt, buiten en behalve lidmaatschappen als: Groene Kruis, Nut, Pensioenpartij, stichtingen van weldadigheid als sanatoria, blindeninrichtingen; buitenen behalve dingen die hij voor zijn eigen genot meent noodig te hebben, als sociëteit, lees gezelschap, enz. om van de noodzakelijke dingen als diverse verzekeringen niet te spreken; dat hij buiten en behalve dat alles nog lid moet zijn van de volgende plaatse lijke vereenigingen: //Handel en Nijverheid”, ,/Charitas”, //Floralia”, diverse werklieden verenigingen, ijsclub, kaatsvereenigingen //Bolsward” en //M.e.t.o.”, voetbalclub, //Ly curgus”, //Wilhelmina”, muziekkorps, gem. zangvereeniging, Krite. Natuurlijk heb ik de vereenigingen op politiek en kerkelijk gebied nu nog geneel buiten beschouwing gelaten. En ook op dat terrein heeft ieder onzer haast wel een of twee lidmaatschappen. Is het wonder dat de kwitantieregen ons wel eens een beetje al te mild overvalt? En dat we vooral in den tijd dat de beren los- loopen wel eens wrevelig uitroepenalweer een kwitantie, wat is dat ook een ge En tóch zeg ik desespereert nietEn vooral, zegt geen lidmaatschappen op, maar steunt, steunt zooveel het in uw vermogen is. Want juist het bloeiende vereenigingsleven, dat moet het ’m doen in een kleine plaats, juist dèt/brengt leven in de brouwerij. Vergadering bloesem. Op een vergadering van oud-militairen gehoord Mijne Heeren! We zullen het bondslied maar niet zingen, omdat met het oog op de weersomstandigheden de tand des tijds aan velen onzer heeft geknaagd. (Historisch). Bureaucratisch. Een Fransch regee- ringsambtenaar wordt gepensionneerd. Hij gaat terstond een groote reis doen en blijft een jaar weg. Dezer dagen meldt hij zich aan, voorzien van een attestatie de vita van den maire van zijn arrondissement, om vier kwartalen van zijn pensioen te innen. z/Ja, mijnheer”, wordt hem geantwoord, </die attestatie is niet voldpende. DL L alleen voor het laatste kwartaal. er ook een hebben, voor elk van de andere kwartalen”. Toen is de gepensionneerde aan zijn maire een bewijs gaan vragen, dat hij negen maanden geleden, zes maanden geleden en drie maanden geleden ook in leven was. We zitten weer midden in de berenplaag. Bij honderden worden die lieve diertjes weer losgelaten, en brullen en brullen... ik behoef er eigenlijk ook niets van te zeggen. Beren, dat weten we, zijn over ’t algemeen nog al hongerige beestjes en vooral als ze in zoo grooten getale komen opzetten, is die honger bijna niet te stillen. Ze zijn dan brutaal, dringen door tot in de intimiteit van je huiskamer en kijken je aan met een leelijken, brutalen, kwaadaardigen grijns. En ze laten je niet eerder los, grommen en grijnzen net zoolang, tot je hun honger gestild hebt, tot je ze de wijdopengesperde muil hebt volge stopt, hebt gerinkeld met klinkende munt. Wij weten dat allemaal; weten dat elk jaar die tijd weer terug komt en toch... en toch maakt het berengebrom ons nog wel eens een beetje korzelig. Toch kunnen we meestal niet nalaten, als we weer zoo’n dingetje in groene, geele, roode of soms ook wel heel onschuldig in witte enveloppe op onze schrijf tafel zien liggen, toch kunnen we dan meestal niet nalaten om uit te roepen(en onze stem klinkt dan niet uitermate vriendelijk) //alweer zoo’n ding, van wie is dat nou weer?” Waarop dan gewoonlijk volgt de verzuchtingenfin, maar weer betalen. Ja, beertjes zijn lastige dingetjes, te las tiger omdat je drommels goed weet dat het door je //eigen fout” is, dat je alle jaren weer met hun bezoek wordt vereerd. Hoe lastig ze echter zijn, er zijn nog lastiger beestjes, nog hongeriger, nog brutaler, nog indringeriger. Die wachten niet eens be hoorlijk' hun tijd af, neen, die happen er zóó maar in. //Meneer, alstublieft, de kwi tantie van het leesgezelschap, of van de levensverzekering, of van de gymnastiek- vereeniging, zangvereeniging, sociëteit, voet balclub, spiegelglasverzekering, brandassu- rantie, gasfabriek, Bolswardsche Courant, of wat ge maar wilt. Dan helpt er geen lieve moederen aan. Dan is ’t onherroepelijk: z/Sijmen betaal!” En nu weet ik wel dat dit ten slotte ook alweer onze //eigen fout”... stop even, daar was ik al wat te haastig. Want kunnen we in dezen eigenlijk wel van een eigen wil spreken, is het groote aantal lidmaatschappen eigenlijk niet meer een soort natuurnoodzakelijkheid aan het wonen in een kleine plaats verbonden? In een groote plaats kan men zich daarvan haast geen idee vor men. Behalve de groote vereenigingen die hare vertakkingen over het heele land ver spreid hebben, als b.v. de maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, de Nederl. Pensioen partij, Volksonderwijs, ’t Groene Kruis, enz. enz., heb je hier nog zoovele plaatselijke vereenigingen waaraan men z’n steun ook onmogelijk kan onthouden, altijd als men z.g. //in de termen” valt. Vereenigingen die b.v. werkzaam zijn op het gebied der particuliere liefdadigheid als //Charitas” en andere, een vereeniging die een zoo mooi doel beoogt als //Floralia”, daar moét je immers lid van zijn. En dan de vereeniging //Handel en Nijverheid”, die altijd zoo wakker in de weer is om Bolswards handel en industrie vooruit te brengenWelk recht geaard Bolswarder zou het over z’n hart kunnen krijgen zulk eene vereeniging niet te helpen steunen zooveel het hem mogelijk is? Verder de verschillende werkliedenver eenigingen, die te steunen is, dunkt me, óók ieders plicht. En dan op ander gebied, dan heb je nog zoovéél waar je onmogelijk af kan. Als liefhebber van sport kan je toch onmogelijk vrij van het lidmaatschap van de ijsclub, van de kaatsvereeniging //Bolsward”, evenmin van de dito-vereeniging //M.e.t.o.” en word je door de voetbalclub //Achilles” (als ik het wèl heb) aangezocht dan kun je daar toch ook al moeilijk voor bedanken. Verder zal het wel niemand in z’n hoofd opkomen om niet lid te zijn van de aloude gymnastiek- vereeniging //Lycurgus”, terwijl het wel van zelf spreekt dat het geheel en al tot de onmogelijkheden behoort om de lieftallige jonge dames van //Wilhelmina”, die kort geleden weer zoo ijverig aan ’t werven zijn geweest, voor het hoofd te stooten (figuur- lijkerwijze gesproken) als ze je zoo vriendelijk komen inviteeren om lid te worden. Dan is ieder Bolswarder (muzikaal of niet dat kotnt er niet op aan, als hij het maar be- Workurn, 30 Jan. In de heden gehouden vergadering van het dagel. bestuur onzer gemeente, die voor het laatst werd bijge woond door den secretaris, den heer J. Oude- boon, werd den met ingang van 1 Febr. op verzoek eervol ontslagen ambtenaar een groote mat-zilveren medaille aangeboden. Deze sier lijke medaille vertoont aan de voorzijde en relief het wapen van Workurn met het rand schriftSigillum Civitatis Workurn in Frisia. (Zegel van de burgerij van Workurn in Friesland) en bovendien inscriptie: 1 Febr. 1874 1909. De keerzijde vermeldt//Den heer J. Oude- boon ter herinnering aau zijn 35-jarige ambts vervulling aangeboden door den Raad”. Zonder uit te weiden over de meer dan bekende groote verdiensten van den nu afgetreden secretaris onzer gemeente, is de wensch der ingezetenen, dat het hem gegeven moge zijn nog lang te midden van zijn gezin een welverdiende rust te genieten. Sneek. De heer Dr. A. E. Beuzekamp, rector aan ’t Gymnasium, deelde Maandag morgen zijn leerlingen mee, dat hij voor nemens is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag te vragen. Gezondheidsredenen en gevorderden leeftijd houden verband met dit besluit van den uit stekenden leeraar, wiens heengaan we gerust een verlies voor onze inrichting voor Hooger Onderwijs mogen noemen. A.s. Zondagmorgen hopen in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de heeren J. ten Bruggenkate (vrijzinnig) en B. Klein Wassink (evangelisch), beiden predikant te Leeuwarden, om het belang en het doel der zending uiteen te zetten. De voerman W. D. te Morra, die voor eenige dagen door een neervallenden tak zoodanig werd getroffen, dat hij bewus teloos moest worden opgenomen, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. De onge lukkige laat een weduwe en vijf nog jeugdige kinderen achter. Dat de schapen tegenwoordig met de sneeuw gevaarlijk zijn bleek Zondagmiddag te Stroobos. Een woldrager liep op de vaart langs den kant de nog voorhanden gras spruitjes langs den wal oppeuzelende. Het kwam bij een oversneeuwd bijt en zakte door het sneeuwlaagje te water. Drie personen, die den drenkeling zagen, schoten dadelijk toe en hielpen het dier weer op den wal, zonder hulp was het beest zekerlijk ver dronken. Zondagmiddag werd een droevig drama afgespeeld ten huize van de gebroeders D. aan de Oude Kraan te Arnhem. De twee gebroeders kregen om een kleinigheid ruzie, waarvan het gevolg was, dat de een den ander met een schoenmakersmes een steek in de rechterzijde toebracht. De getroffene zakte ineen, terwijl een straal bloed door zijn kleeding stroomde. Dokter Koekoek werd in allerijl ontboden en verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige naar het stedelijk ziekenhuis werd vervoerd. De politie was weldra ter plaatse, die het mes in beslag nam en den dader arresteerde. Te Hengelo stookten eenige kinderen buiten een vuurtje. Een der jongens nam daaruit een brandend stuk hout en wierp dat het zes-jarige meisje van G. voor de voeten. Haar rokken vatten onmiddellijk vlam. Toen hulp kwam opdagen, was ze zóó gewond, dat zij nog denzelfden avond overleed. De stoombootdienst StavorenEnkhui- zen is hervat. Gisteren kwam te Enkhuizen reeds een botter van Urk binnen, die de post van het eiland overbracht. Ged. Staten van Friesland hebben last gegeven tot opening van alle zeesluizen. Zij, die meenen aanspraak te kunnen maken voor plaatsing op de kiezerslijst, moeten daartoe vóór 15 Februari a.s. aan gifte doen ter gemeente-secretarie. De //Onder de Streep* schrijver van het Alg. Handelsbl. schrijft Uit een brief uit Amerika over brieven z/Bij ons in Holland hebben wij nog al eens brandjes in brievenbussen gehad, ten gevolge van het ^spel” onzer w(jd en zijd beruchte straatjeugd. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1