Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 48ste Jaargang. 1909. No. 11. Verschijnt Donderdags en Zondags. ""J Zondag 7 Februari. Ingezonden. VOOR een hjir, spuwt het vocht BINNENLAND. Fr. Dijk (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het leven bestaat uit twee helften; in de eene vergeet men te leeren, in de andere leert men te vergeten. Naar scheepswerf De luitenant van de week komt onver wacht de compagnieskeuken binnen, waar twee miliciens met den soepketel sjouwen. t me ’ns weer van Oan de Hear J. de Wal, to Slotwerd. Us andert is koart. Stjür ’n ^bijdrage”. Is it goed, dan komt it yn ’e krante. Liket it ils net sa bjiuster goed ta, dan fynt jo wirk ’n plak yn ’t pepierfet. De Utjower. Halt! commandeert hij, laat proeven wat jullie d’r vandaag terecht hebben gebracht. De luitenant proeft en weer uit. Ben jullie stapel I willen jullie dat soms soep noemen? Nee, luint, 't is vuil water, waarmee we den soepketel juist hadden omgespoeld. 1 Febr. Vrijdagmiddag om- uur arriveerden hier per schaats, van Sneek, 12 Duitsche baron- baronnessen. Na de havenwerken en goed opgenomen te Heerenveen, 4 Febr. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Schoterland heeft den oud-minister De Meester candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heet De Meester heeft de candidatuur aangenomen. Lemmer, 5 Febr. Nog steeds zit voor onze haven een onafzienbare massa ijs. De salon boot ^Bolsward" van de Holl. Friesl. lijn, komende van Amsterdam, trachtte door deze ijsmassa heen te stoomen, maar moest spoedig ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. hare pogingen opgeven. Deze boot is thans te Harlingen," om aldaar te lossen. Joure, 4 Febr. Naar we van vertrouw bare zijde vernemen, zijn eenige aannemers uitgenoodigd om in te schrij ven op het eerst daags te verbouwen „Herema-State”, voor Volkssanatorium. De briefjes moeten worden ingeleverd vóór of op den 14den van deze maand. Terwispel, 3 Febr. Het echtpaar Bron alhier kwam hedenmorgen bij het ontwaken tot de vreeselijke ontdekking, dat hunne tweelingen, vier maanden oud, beiden dood in hun bedje lagen. De kinderen waren den vorigen avond oogenschijnlijk nog gezond. Naar we vernemen, hadden ze dienzelfden nacht nog voedsel gehad. De politie, die een onderzoek instelt, heeft het overgebleven voedsel in beslag genomen. Hepk. Rieuwsbl. v. Langweer. De veehouder K. v. alhier vond onder de pannen van het varkens hok een heel nest met ratten. Het gelukte hem met zijn personeel een 15-tal, waaronder buitengewoon groote exemplaren, te dooden. Sensmeer (Blauwhuis) 3 Febr. In plaats van den beer Theod. van der Loos, die tegen 1 Mei eervol ontslag heeft aangevraagd als hoofd der R. K. Par. School is benoemd de heer J. Jacobs, onderwijzer aan een gelijke school te Zutphen. IJlst, 4 Febr. Toen heden de veehouder W. Attema alhier, een vrouw over het zwakke ijs wilde helpen, zakte hij zelf er door en werd slechts met veel moeite uit zijn ge vaarlijke positie gered. Ook zijn zoon die mede ter redding hielp, geraakte in het diepe water. Lemmer, st reeks 2 i komende nen en alhier bezichtigd hebben, werd door het gezelschap in het hotel //De Wildeman” gedineerd, waar men zich de Friescbe erwtensoep goed liet smaken. Om 4 uur, denzelfden namiddag, vertrok het gezelschap, gedeeltelijk per tram en per schaats, naar Heerenveen. Dedgum. Bij den landbouwer Van ’t Zet alhier heeft een koe drie kalveren ter wereld gebracht. Voorzeker een bijzonderheid. Workum. Onder voorzitterschap van den heer 8. 8. Hobma werd j.l. Dinsdagavond eene Algemeene Vergadering gehouden van //Plaatselijk Belang”, welke door 19 van de 70 leden werd bijgewoond. Door den Secre taris werd een verslag uitgebracht over het jaar 1908; door den Penningmeester rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat, met inbegrip van een batig saldo, groot f 8.17, over 1907, de ontvangsten in 1908 hadden bedragen f 79.58, de uitgaven f 10.35, zoodat de rekening een batig saldo aan wees van f 69.23; als Bestuurslid, in de plaats van den heer F. Nauta, die tengevolge perio dieke aftreding niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer B. Gras. Naar aanleiding der gedane mededeelingen en gehouden rondvraag ontspon zich vaak een levendige en aangename discussie, o.m. omtrent de wenschelijkheid eener onderlinge brandverzekering, den slechten toestand van de Stationsweg, het beschikbaar stellen van kook- gas tegen lager prijs dan lichtgas, de exploi tatie der gemeentereiniging. Besloten werd het Bestuur te machtigen de noodige maat regelen te nemen, dat beter toezicht op de ijsbanen worde verkregen en de baanvegers worden bezoldigd, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld bij de H. IJ. S. M. om meer sneltreinen hier te laten stoppen en de z.g. 10 uur trein weer in te leggen en verder te overwegen de mogelijkheid om hier in 1909 eene Nijverheidsten toonstelling te houden. Sneek. Bij gehouden publieke verpachting zijn door Burg, en Weth. gegund: a de aanplakborden, tot 1 Januari 1910, aan Jan Jansen voor f 12. b de regenbak aan de Kerkgracht bij school no. 3 aan wed. H. Blom voor f 15. De overige regenbakken zijn niet gegund. Door Burg, en Weth. dezer gemeente zijn bij inschrijving verpacht twee staanplaat sen voor draaimolens, gedurende de kermis of jaarmarkt in 1909. kindje Adeltschool te Zeist, in gestikt. Van de vier militairen der rijschool te Amersfoort, die eenige dagen zonder per missie zijn uitgebleven, zijn er reeds twee teruggekeerd. Of het traktement van Zater dag alleen hun den kop op hol heeft ge bracht, zal het onderzoek moeten uitmaken. Een dezer vier is ook vroeger reeds een maand lang zoek geweest. Een oude man te Katwijk-aan-Zee, die alleen woonde, werd hulpbehoevend en kon onmogelijk alleen blijven wonen. Zijn kin deren hielden toen familieraad om te beraad slagen wie van hen vader in huis zou willen nemen. Daar niemand er uit zichzelf toe geneigd toonde, werd besloten het lot te doen beslissen. En zoo kwam de oude vader bij wijze van verloting bij een zijner kinderen onder dak. Het huzarencomplot. De krijgsraad te Arnhem heeft den korpo raal der huzaren, den hoofdaanlegger van het complot tot desertie van de 70 huzaren uit Zutphen, en die den 24 December door de marechaussée te Winterwijk werd gearresteerd veroordeeld tot 3 maanden militaire detentie en terugstelling tot den stand van huzaar. N. v. d. D. Konijnenexport. Te Oranjewoud (F.) is het getal konijnen zeer groot. Op de eigendommen van graaf Van Limburg Stirum worden tegenwoordig die dieren met fretten levend gevangen en verzonden naar een groot landeigenaar in Holland, die ze in zijne bosschen gaat planten. Ze worden in kisten per spoor verzonden. Een zeldzaam jubilee. Een 25-jarig jubilee als barbierster is zeker I wel een bijzonderheid. Mej. G. Luesken te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Voor het kind is de wereld een vraag- teeken, voor den jongeling een uitroepteeken, voor den man een gedachtestreep, voor den grijsaard een punt. Oan de Utjower fen ’e Boalserter krante. Rjue Eabele Heer, Jo scille wol tige frjemd sjoen hawwe, do de post jo dit brief brocht en jo léze koene hwet er yn stie. Ja, dat kinne wij üs sahwet foarstelle. En dochs is it net sa bjiuster fremd, de oanlieding la dit scriuwen alteast net. Sjoch, witte jo noch wol, dat it nou ’n foech trije wiken forlyn is, dat jo mei in fromminske yn 'e tram sieten, op ’n snein- tomoarn? ’t Wier noch al bijtiid, de reis moast, mien ik, nei ’t Fean. Do wier ’t praet oer ’e Ljouwerter krante. ’t Kaem sa, ik hie dy krante meinomd, om ünderweis to lézen. Der stie ’n aerdich stik yn fen master Wielsma to Grou, der ’t boppe stie: //Om yen hinne!” Do ’t ik sei, dat men dizze stikken algemien graech léze mocht, om ’t it Frysk sa tige geskikt is om er gesellich en underhaldend yn to skriuwen, anderjen jo, dat it 'n hiele hael wier foar de Ljouwerter krante, dat er sa nou- en dan stikken, yn goed Frysk, ynstiurd waerden. En do seine jo tsjin it fromminske dat bij jo siet, dat it foar do Boalserter krante ek 'n goede saek wêze scoe, as er sa, om ’e trije, fjouwer wike ’n stik yn üs aide memme- tael yn to lézen wier. Sjoch dat hawwe wij ünthalden, net alline unthdlden, mar tonei ek noch r’s tige bi praet. Wij? Hwa dat binne? 'k Scil it jo sizze. Earstens fen Seisen, üs ündermaster, fjirders de nije smid, baes Hielke en ik, Jan de Wal, klerk oan ’t büterfebryk. Wij binne mei üs trijen it bestiur fen it Toanielselskip //Nut troch Nocht”, to Slotwerd, in doarp yn Wonseradeel. Wij dogge alle trije noch al whet oan ’t Frysk en binne nou yn ’e skrep om hjir, bij uses ,/n krite” op to rjuchtsjen. Sadwaende léze wij 'n bulte, ek komt de pinne faek yn ’e inketpot, och, der is mei soks altyd 'n bulte correspondinsje. Om üs nou to oefenjen yn it meidielen yn ’e Fryske tael, fen üs tinsen oer forscate dingen, dy bij en om üses foarfalle, fjirders ek om sa nou en dan saken, dy ’t ek de stêdman, bijnamme de Boalserters, oangean, yn en foar 't Ijocht to bringen, wolle wij üs forplichte om jo, foar de Boalserter krante om ’e trije, fjouwer wike ’n lyts episteltje to stjüren. Baes Hielke en ik komme eltse Tongersdei yn ’e stêd, wij heare der faekernóch wol aerdige dingen. Dér oer wolle wij dan üs miening jaen, ek oer itjinge sa yn üs kon- treien bart. Nou éris whet poletiek, op ’n oare kear ’n stikje oer üs doarp, üs Rie, üs tsjerkespil, üs febriek, üs... üs doarpsdwaen en litten. Whet er boppe stean moat? Us tocht: z/Fen bfiten de stêd”, altyd as jo üs oanbod oannimme. Stiet üs wirk jo net oan, wolnou, triuw dan 't hiele saekje yn ’e kachel. Hoe komt it nou, achte hear? Jo jouwe üs binnen koartens wol andert, ’n t’ wier? Mei alle heegachting, Jo tsj inner, JAN DE WAL. Slotwerd, 3-2-’09. Enkhuizen zal Zaterdag het scheermes een kwart eeuw zeer tot tevredenheid harer klanten hebben gehanteerd. Vergiftiging Te Winschoten werd A. J. E. van Sappe nneer gevankelijk binnengebracht en naar het huis van bewaring overgebracht, beschuldigd van vergiftiging van twee kinderen om daar door een erfenis voor zich te verkrijgen. Een der kinderen overleed. Het andere is ongesteld geweest, doch thans herstellende. Gisternamiddag dreef in de beek langs den Velperweg te Arnhem een blikken bus, Ti zoogenaamde 5-ponds thee- of koffiebus. Eenige jongens kregen de bus in ’t oog en gingen er op aan ’t gooien, totdat, tegenover de Hoflaan, het deksel er afviel. Toen eens gekeken wat er in was, tegelijkertijd naderde een politie-agent en nam de bus uit ’t water. Tot zijn niet-geringe verbazing vond hij daarin een pasgeboren kinderlijkje. De bus met inhoud werd meegenomen naar het politie bureau. Een onderzoek naar de bedrijvers volgt natuurlijk. De gardenier T. Kooistra te Zwager- veen miste sedert een paar dagen één zijner varkens. Allerlei gissingen en vermoedens rezen op, aangezien alle onderzoek vruchteloos bleef. Thans is echter het raadsel opgelost. Bedoelde Kooistra had namelijk een opening gemaakt, om water te bekomen, in het ijs op de poel, direct bij zijne woning. Terwijl hij daar weder was water te putten, ontdekte hij het vermiste varken. Het dier was zeker, bij het omwandelen op de hieminge, daar in geraakt en alzoo verdronken. Een oudLFriesch ijsfeest. Naar men meldt, zal het geïllustreerde weekblad De Prins, deze week eene serie prachtfoto’s bevatten van een ijsfeest, ge houden te Hindeloopen, in Oud-Hindeloopen- sche kleederdrachten, gearrangeerd voor De Prins. De welbekende heer Van Elselo te Hindeloopen, heeft zijne fraaie collectie costumes voor dit feest beschikbaar gesteld de oude typische huisjes en bruggetjes hebben er toe bijgedragen, ons in deze aardige tafereelen het beeld van de gezellige samen leving onzer 18de eeuwsche Friesche voor ouders zeer helder voor den geest te stellen. Als ge iets goeds verricht hebt, ver geet het en... doe iets beters. De //Onder de Streep" schrijver van het Alg. Handelsbl. schrijft Electrocutie. De niet altijd goed- ge slaagde executie van misdadigers door electri- citeit heeft in den staat New-York twijfel doen rijzen aangaande de zekerheid van deze methode. Een van de deskundigen, die des tijds de proeven op dieren had bijgeweond, die tot een gunstig advies over de electro- cutie leidden, komt daartegen op. Hij be toogt, dat het mathematisch onmogelijk is, dat het slachtoffer van een goed uitgevoerde electrocutie ook maar iets voelt. De centra in de hersenen hebben 1/25 van een seconde noodig om een prikkel waar te nemen en 1/28 van een seconde voor de geleiding, terwijl de snelheid van de electriciteit mil- lioenen malen grooter is. Moord te Rotterdam. In de Wenastraat in het koffiehuis van A. v. L., heeft een 31-jarige smid de ver laten vrouw van J. v. Kuyere met een aantal messteken om het leven gebracht. De dader stond reeds een aantal jaren in ongeoorloofde betrekking met de vrouw. Beiden woonden laatstelijk in de Bokelstraat, na vooraf ook gewoond te hebben te Ant werpen, te ’s-Gravenhage en te Delft. Dezer dagen besloten zij den inboedel te verkoopen en beiden naar hunne geboorteplaats Delft terug te keeren. De vrouw gaf echter aan dit besluit geen gevolg, waarop de smid gisteravond uit Delft overkwam om zijn vroegere beminde te halen. Hij trof haar aan in het koffiehuis van L. waar hij haar, na een weigerend antwoord van hare zijde, terstond een aantal messteken toebracht. De vrouw vluchtte de straat op, gevolgd door haren aanvaller, die haar toen nog ver scheidene steken toebracht waaronder één doodelijke aan den hals. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed de vrouw aldaar, zonder bij kennis gekomen te zijn. De moordenaar had de vlucht genomen, doch meldde zich daarna vrijwillig aan bij den politiepost Vijverhofstraat. Hij legde een volledige bekentenis af. (N. v. d. D.) Gisteravond is een anderhalfjarig van L., concierge aan de Ambacht- een stukje brood De staanplaats op het Oud Kerkhof is niet gegund; die op het Vischmarktplein aan W. Sipkema te Leeuwarden voor f 98,32. we vernemen zal door de i/Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel Zoon te Alkmaar bij haar agent, den heer J. R. Feenstra alhier, luxe motorboot worden gestationeerd, met het doel om aan liefhebbers gelegen heid te geven ook op deze wijze een tocht door onze provincie te ondernemen. De boot, die nog in aanbouw is en geveer medio Mei hier verwacht kan worden, krijgt eene lengte van pl.m. 10 meter en wordt voorzien van een benzinemotor van 13 P.K. ’t Plan bestaat de boot, welke plaats zal bieden voor een 10-tal personen, te ver huren met inbegrip van bediening. We hopen dat de wakkere ondernemer succes zal hebben met deze exploitatie en het vreemdelingenverkeer er door zal worden bevorderd. Bolswardsclie Courant on-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1