Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. C h r. Hist. Unie. No. 14. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1909. 48ste Jaargang. Nog eens het Crediet-Vraagstuk. Van den Hak op den Tak. Donderdag 18 Februari. VOOR BINNENLAND. De deur van Duwden ■Ml Dat is zeker voorstel. was. en wagen zijn de heeren blijk- i van tamelijk Wij lezen in De Banier: (District Harlingen.) van den heer W. Kroese, van Friesland, werd j. 1. vergadering gehouden tot de chr. hist, kiesvereenigingen een origineel Of het helpen zou en een kras Ik betwijfel het sterk, of die goeie vent De meeste van onze dames wel kent, Of ze zich aldus lieten dwingen, Overtuigen is ’t beste, bij ied’re zaak, Negeeren en dwingen verergert vaak, Dat ziet men bij vele dingen. En of ook de heeren der schepping den moed Durfden toonen, aan dames de groet Der beleefdheid te onthouden I Och menschen, wat kwam er een huichelarij En stellig dat velen geloof me vrij 1 Een boete betalen zouden! Keüvelaar. Als voorloopige candidaten werden be sproken 1°. de heeren Mr. J. Schokking, Dr. J. Ankerman en L. W. de Vries (oud kamerlid), in afwachting van het definitief besluit, door eerstgenoemde te nemen inzake de aanneming der candidatuur. Over huishoudelijke en financieele aan gelegenheden werden vrij afdoende besluiten genomen en de afrekening van den penning meester goedgekeurd. Nadat de Voorzitter nog een kort woord van dank aan allen voor de opkomst en de betoonde sympathie had gesproken, werd jde bijeenkomst door den heer v. d. Ploeg van Bolsward met dankgebed gesloten. Meneer kan zijn levenswijze niet zóó maar eventjes veranderen. Hij zit eenmaal in ’t schuitje, hij moet mee. Bovendien ondergaat óók meneer den invloed van de natuurlijke wet der traagheid, zoodat van hem, als particulier persoon waarschijnlijk niet het initiatief zal uitgaan om deze dingen veranderd te krijgen. Laten onze winkeliers en vaklui dat wél bedenken. Zal er ver andering in dezen waarlijk onbillijken toe stand komen, dan moet het initiatief daartoe uitgaan van onze winkeliers en vaklui zélf. Er is een oude spreuk die zegtEendracht maakt macht. En er is een nieuw woord dat een wonderbaren klank heeftOrgani satie. Nog één vraag. De ver. voor Handel en Nijverheid interesseert zich blijkbaar voor deze zaak. Zou die vereeniging op dit gebied ook nog eene taak te vervullen hebben F DXXI» ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. zij de kant, ondanks de bezwaren, die dit bij de heerschende mode oplevert, om haar middel, ’t Was een zware reis, vooral tijdens de overtocht over ’t Kanaal, en vaak was zij op het punt flauw te vallen. Evenwel, zij doorstond moedig de visitatie en de bezwaren der reis en verheugde zich, dat haar list gelukt was. Maar ook, toen zij zich eindelijk van haar overmatige onder- kleeding kon ontlasten. En toen verhaalde zij verrukt aan haar familie baar succes. Maar wat zij toen vernam, bezorgde haar inderdaad een flauwte, waaruit zij eerst na een geruime poos bijkwam: men vertelde haar, dat Engeland sinds een halve eeuw reeds geen invoerrecht van kanten meer heft ’t Was een zware straf! Maar, wie wat verdient, moet wat hebbenZoo denkt ook iemand te Schopfheim er over, die voorstelt ter bescherming der zangvogels een ver eeniging op te richten, welker leden geen dame meer zullen groeten, die een vogel op haar hoed draagt. Hij eindigt zijn oproeping aldus z/Een edele vrouw kiest bloemen, Ook strikjes doen haar goed, Een trotsche worgt wat vogels En siert daarmee haar hoed. Gezellig interieur. De vulkachel spreidt een weldadige warmte rondomme en de theeketel neuriet zoete liedekens. Meneer en mevrouw zitten tegenover elkaar, lui- lekker genietend van rustig thee-uurtje. Tingelingeling. Luidruchtig klinkt het door de zalige rust. Meneer en mevrouw schrik ken op. Wat zou dat kunnen zijn Een oogenblikje later klopt de meid aan. Ja z/De Bolswardsche krant, astublieft meneer". O, gelukkig, géén bezoek. Meneer zet zich weer lekker op z’n gemak in z’n fauteuil en vouwt onze Bolswardsche open. Wat is dat? Crediet-Vraagstuk Kon wel eens interessant zijn. En meneer leest. Drommels, dat ’s een aardig ding, mooi artikeltje. Vrouw Wat is er man, staat er wat bij zonders in de krant Wat bijzonders Mensch, ’t is speciaal iets voor ons. Zal ik ’t je eens voorlezen En meneer leest voor. Mevrouw is opgetogen. Sjonge, wat ’n mooi artikel. De man heeft schoon gelijk, hoor, ’t Is eigenlijk ook ’n rare toestand, lastig van beide kanten. Want heeft de koopman soms een boel moeite om op tijd zijn wissels te betalen, ’t is voor meneer soms óók een heele toer om de rekeningen een beetje behoorlijk op tijd af te doen. Ze komen immers allemaal tegelijk En ’t is net zooals die meneer in dat artikel zegt, ’t valt altijd zoo drommels tegen, ’t is altijd hooger dan je denkt. Ja, ja, ’t is een raar stelsel en ’t is wel goed dat daar eens op gewezen wordt. Maar man, zegt mevrouw, zouden wij voor ons zelf daar dan niet eens verandering in kunnen brengen Als we nu dit jaar alles eens dadelijk be taalden Meneer ja, ja, kind, maar nu wil je dadelijk weer zoovéél. Alles dadelijk be talen, dat 's makkelijker gezegd dan ge daan. Jij weet zelf ook wel dat wij nog al ’n behoorlijken stapel rekeningen hebben liggen, die moeten toch eerst betaald worden en ik zal al blij zijn als ik dat binnen den tijd van een paar maanden gedaan heb. Als jij nu in dien tusschentijd eens iets noodig hebt, nieuwe japon of mantel, nieuw tafelkleed of nieuwe gordijnen of wat dan ook, dan zal ik dat toch onmogelijk direct kunnen betalen, dat gaat eenvoudig niet. Natuurlijk zullen we er in ’t vervolg wel een beetje op kunnen letten en ’t niet meer zóó lang laten staan, maar dadelijk betalen, dat gaat voorloopig nog niet. Je kunt je heele levenswijze niet zóó maar eventjes veranderen. Zoo redeneeren meneer en mevrouw nog een poosje door. Tinge lingeling. Daar wordt wéér gebeld. Op ’t kloppen en ’t daaropvolgende //ja" ver schijnt weer de dienstmaagd, ditmaal met een brief in groene enveloppe. O wee, daar heb je ’t al, een rekening Gauw eens kijken. Kolossaal Had jij gedacht dat ’t zóó hoog zou komen? Nee, ik kan er niet bij. Nou, ik weet wel dat ik nü wel drie maandeu noodig zal hebben om weer op schoon papier te komen. En andere dingen dadelijk te betalen, daar zal nu voorloopig wel niets van komen. Je ziet wel, je künt die dingen niet maar zóó veranderen, je zit als ’t ware eenmaal in ’t schuitje en je móet wel meevaren. Maar een miserabel stelsel is het, daar hebben ze gelijk in. Groet dus de vrouw der bloemen, Haar keus verdient uw lof; Maak nimmer reverenties Tegen een vogelkerkhof". Workum. Op de voordracht voor hoofd der O. L. School te Tjerkwerd komt voor de heer S. Bonga, hoofd der O. L. School te Heidenschap. Zoomede de heeren W. W. Helmholt, onderwijzer te Oudeschoot en R. Schuurman, onderwijzer te Arum. Een sterk stukje. Over de inbraak met diefstal van een brandkast uit het stationsgebouw te Velzen wordt nader door de O. li. Ct. gemeld: Zaterdagmorgen jl. om circa 7 uur, werd de Haarlemsche politie van uit Velzen mede gedeeld, dat in den afgeloopen nacht inbraak was gepleegd in het stationsgebouw der H. IJ. S. M. te Velzen en dat van uit dit gebouw was ontvreemd een aan de Maat schappij toebehoorende brandkast, aan gelds waarde inhoudende ongeveer f 230 a f240. Ongeveer een kwartier nadien kreeg de Haarlemsche politie mede kennis, dat in een slop grenzende aan de Groendaalsteeg door den tapper R. nabij diens perceel aldaar een handwagen was gevonden, waarop zich een ten deele vernielde brandkast bevond. De bodem der brandkast was zoodanig met voor werpen, breekijzers enz. bewerkt, dat meer dan 2/s der oppervlakte van den bodem, on geveer x/2 duims dik ijzer, binnen- en buiten wand, was opengebroken en vernield. Na kennisneming is de vernielde brandkast weg gebaald en door de politie aan de Smedestraat gedeponeerd. Door actief en doortastend optreden is het der recherche reeds Zaterdagmorgen omstreeks elf uur gelukt de hand te leggen op de ver moedelijke daders dezer brutale inbraak. Het zijn-twee kooplieden te Haarlem woon achtig. De heeren hebben blijkbaar gebruik ge maakt van het paard en wagen, waarvan een in het bezit Met paard baar er in geslaagd de brandkast gewicht met inhoud, van Velzen naar Haarlem te vervoeren, hebben daarna blijkbaar deze in de gebruikt wordende paardenstalling ge bracht en aldaar zoodanig bewerkt, dat hetgeen aan geldswaarde aanwezig was, gemakkelijk was weg te nemen. Door de recherche zijn in deze stalling verschillende voorwerpen in beslag genomen. De handwagen, waarmede de gesloopte of wel de ten deele vernielde brandkast later is vervoerd en in de Groendaalsteeg is ge plaatst, was van uit het Zakje aan de Cornelis- steeg waar deze onbeheerd stond, weggenomen. Dat de heeren de politie op een dwaalspoor trachtten te brengen bij de ten uitvoerlegging of volvoering hunner daden, kan weer eens blijken uit het feit, dat het in die brandkast aanwezige ijzeren geldkistje daaruit verdwe nen, later in den namiddag van Zaterdagj.l, door een jongen is teruggevonden, geforceerd en ledig op het ijs van een sloot nabij het spoorwegviaduct aan den Zijlweg. Na ten politiebureele te zijn verhoord, zijn de verdachten ter beschikking aan de justitie overgeleverd en op haar last Zondagmiddag naar het Huis van Bewaring overgebracht. Door het springen van een wielband van den eersten sneltrein uit Groningen. Zaterdagmorgen, kwam deze trein met onge veer twee uur vertraging te Zwolle aan. De afgevaardigden der verschillende afdee- lingen der S. D. A. P. uit het Noorden des lands, misten daardoor de aansluiting met den trein naar Deventer en konden het Congres der 8. D. A. P. aldaar niet tijdig bezoeken, daar desverzocht ook geen aparte trein naar Deventer werd ingelegd. Er wordt dikwijls over geklaagd, dat onze tegenwoordige schooljeugd zooveel te leeren heeft, in de school en in huis, vaak ten koste van de nachtrust, met opoffering zelfs van den eenigen vrijen dag, den Zondag. //Vereenvoudiging van onderwijs” is daarom de leuze van velen, die het wel meenen met onze jongens en meisjes. En tot die vrienden van onze spes patriae moet allereerst gerekend worden Nap de la Mar, als Nappie algemeen bekend, welke heer daadwerkelijk zijn goede bedoeling en gezindheid jegens de vaderland- sche jeugd heeft getoond, door een proeve van beknopt Vaderlandsche geschiedenis samen te stellen, welke ongetwijfeld bij al de leer lingen in den smaak zal vallen, dewijl zij de heele historie behandelt in nog geen 25 dichtregels en bovendien vrij vermakelijk mag heeten. Wij laten hier Nappie’s handleiding volgen en geven stellig namens alle scholieren heeren leeraren en onderwijzers eerbiediglijk in overweging ze in hun leerplan op te nemen Zooals blijkt uit oude familiepapieren, Stammen wij af van de Batavieren. De Romeinen beschouwden ons als slaven Toen trapten wij ze er uit en namen graven. De Dirken vooral waren kranige heeren, Die zijn de uitvinders van de Dirkjesperen. Toen een graaf - z’n naam komt er minder [op aan, i ’t Hollandsche huis niet op ’t [nachtslot had gedaan, ze ’s nachts aan den buitenkant, En toen vielen de Noormannen in ons land. Daarna kregen we ruzie met Spanje, Onder leiding van den Prins van Oranje. We zongen Wilhelmus van Nassauwen, En hebben dat tachtig jaar volgehouwen. En omdat we na dien tijd zijn gaan suffen, Zitten we daarop nog altijd te bluffen. Verder leefden we in pais en vree, Onder Willem Een en Willem Twee, Hadden onder Willem Drie Op z’n tijd overstrooming en epidemie, Handelden in kaas en margarine, En leven thans onder Koningin Wilhelmine. Dit is, mijne hoorders, in al haar glorie, De waarachtige vaderlandsche historie. Als de heer De la Mar zich nu ook eens zetten wil tot een bewerking in gelijken geest van de andere leervakken, dan maakt hij zich daardoor gewis verdienstelijker dan ooit iemand voor hem en wordt er zeker nog bij zijn leven een standbeeld voor hem opgericht door onderwijzers en leerlingen. Misschien zou het den heer Nappie dan gaan als indertijd Rossini, den beroemden Italiaanschen componist, toen men hem kwam mededeelen het plan om in zijn vaderstad een standbeeld voor hem op te richten. //Hoeveel zal dat kosten vroeg hij.//12000 francs”, luidde het antwoord. Vergenoegd zei hij toenNu goed, geef mij die som maar en bij alle plechtige gelegenheden zal ik over komen en op het voetstuk gaan staan. Dan zult u in de plaats van de kopie het origi neel hebben en ik ben 12000 fr. rijker. Die mijnheer Rossini was dus, behalve een goed componist, ook een echt zakenman. Of hij zijn zin gekregen heeft, weet ik heusch niet. Misschien is het hem gegaan als dezer dagen een barbier te Amsterdam, die bloots hoofds ’s mans bol was zoo glad als een bikkeltje een luchtje stond te scheppen. Een boertje, voorbijkomende, sprak hem aan Mienheer, verkoopte gij ook van da goedje woar de hoare weer van oan ’t groeie goan Des barbiers oogen begonnen te glinsteren er was wat te verdienen. O ja, vriend, kom maar binnen. Kijk eens hier heb ik een middel, dat ik elkeen kan aanbevelen. Zie, daar hangen de getuigschriften van alle professoren, die het gebruikt hebben. Vier en twintig uur na het gebruik is de haargroei duidelijk zichtbaar. Wel, vrind, zei het boertje, wat zeg-ie doarl Ik heb, zoo je ziet nog al mien hoar, Maar oe kan ik ’t rikkemandeeren. Neem ie van dat goedje eens een halve flesch Ik dank oe intusschen wel voor de les, Een mense kan toch altied wat leeren. Dat barbiertje kwam dus te pas. Wel ver diend I kan men zeggen. En dat geldt ook voor een Amerikaanschedame, die in Engeland woont, en van eèn uitstapje naar Zwitserland kostbare kanten meebracht. Om geen invoerrechten te betalen, wond Onder leiding lid der Staten Zaterdag eene formatie van tot een districts vereeniging op den grond slag van het program en de Statuten der chr. hist. Unie. Vertegenwoordigd waren de kiesvereenigingen van Barradeel, Wonsera deel, Bolsward en Workum, terwijl van Harlingen verhindering was gemeld. Door den voorzitter werd de vergadering op ge bruikelijke wijze geopend, waarna een kort woord ter inleiding, tevens omschrijving van het doel der bijeenkomst en de begin selen der Unie. Na rondvraag bleek dat allen met het doel instemden en zich als zoodanig aansloten. Tot leden van het districts bestuur bleken gekozen te zijn: voor Barradeel M. Janzen, secundus M. S. Janzen te Sexbierumvoor Wonseradeel ds. O. Noordmans te Idsegahuizen, secundus ds. C. P. Boorsma te Parregavoor Wor kum W. Kroese, secundus B. Y. Wielinga; voor Harlingen A. Meter, secundus B. Kuipers Cz.voor Hindeloopen (corresp.) ds. O. Norel. Tot lid van het provinciaal bestuur voor het district werd met groote meerderheid en tot lid van het Nationaal Comité met algemeene stemmen gekozen de beer W. Kroese te Workum. Belangrijke besprekingen werden voorts gehouden over de gedragslijn bij de komende kamerverkiezing, met voorbehoud van af wachting der besluiten van het Nationaal Comité. Loijale samenwerking en instemming met de rechtscbe coalitie werd wenschelijk ge acht, onder conditie van de gedragslijn der partijen in 1901. Mocht de antirev. partij volharden bij het denkbeeld van 3 tegen 1 der vaste Friesche districten, dan werd aan optreden in isolement algemeen de voorkeur gegeven. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bolswardsche Courant I 4 1 t M.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1